De Biieiswe bonnen Onderzoek van graanstro !FlLiW©=nieuws In het T.N.O. Nieuwsorgaan van de organisatie voor toegepast natuur wetenschappelijk onderzoek troffen wij een belangrijk artikel aan van de hand van ir. E. L. Ritman, direc teur van het Ned. Proefstation voor Stroverwerking, over het onderzoek van graanstro. In verband met de vroegere on derzoekingen die in de Wieringer- meer zijn gehouden voor een fabriek waar het stro verwerft zou kunnen worden tot karton en wat is afge stuit op, naar wij menen te weten, het probleem afvalwaterzuivering, leek het ons toch goed dit artikel geheel te plaatsen, gezien de grote interesse die ook onze gemeente heeft bij de onderzoekingen die worden gehouden om stro ook te bezigen voor nadere doeleinden. Er staan ons geen cijfers ten dienste van de hoeveelheid stro welke jaarlijks uit de Wieringermeer komt doch dit beloopt zeer zeker in ere duizende tonnen. Daar in de toekomst op een zie lenaantal van 10 a 15000 wordt ge rekend in de Wieringermeer, waar er ook rekening mee wordt gehou den dat zich op de duur ook indus trie zal vestigen in de polder lijkt het ons niet ondienstig dat de land bouwers en ons gemeentebestuur al le aandacht besteden aan de onder zoekingen voor stroverwerking en de mogelijkheden die zij voor een te vestigen industrie kunnen inhouden. Wij laten hieronder het artikel van Ir. Ritman volgen: Graanstro is in de volle betekenis van het woord een bodemproduct in ons land althans in Groningen en het is uit dien hoofde niet ge wenst, het te rangschikken onder de „agricultural wastes" (afval), zoals in Amerika geschiedt. Er waren tijden, dat het loonde de mestgift in de akker in te stel len op een zo hoog mogelijk stro-ren dement van het gewas, en de geval len zijn niet zeldzaam, dat hierdoor een graanakker ging legeren, waar dat zonder die extrabemesting wel licht niet het geval ware geweest. Onder deze omstandigheden was het rampzalig, toen de stroprijs inzakte en men tenslotte voor al zijn moei te nog geen veertig cent per pak stro kreeg. De enige uitweg voor blijvende verbetering van die situatie was 't LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL TE SCHAGEN In aansluiting op de advertentie in ons vorig nummer delen wij nog' me de, dat met September a.s. in de Landbouwhuishoudschool te Schagen een opleiding Huishoudkundige ten Plattelande zal aanvangen voor meis jes, die in het bezit zijn van diplo ma MULO A of B of gelijkwaardige opleiding van een middelbare school. Het behalen van dit getuigschrift geeft toegang tot leraresopleiding N. 19. Tot het verkrijgen van betrek kingen als leidster in vacantiekolo- nies, tot huishoudkundige hulp in inrichtingen enz. Eveneens vangen met September a.s. aan de nieuwe Landbouwhuis- houdcursussen voor meisjes die 6 of meer klassen v. d. lagere school of 1 of meer klassen ULO doorlopen hebben. Ook zal er met September a.s. een éénjarige cursus van één dag per week voor meisjes van 16 en oiicier gegeven worden in koken, huishou delijk werk, wasbehandeling en cos- tuumnaaien. zoeken naar nieuwe producten, uit stro vervaardigd, die aan het stro een redelijke prijs zouden waarbor gen. Dit was de opdracht, welke in 1939 aan het Proefstation voor stro verwerking werd verleend. Het was de Groninger Maatschappij van Landbouw, die dit initiatief heeft genomen en zo draagt ons onder zoek dan ook het stempel van grondstoffenresearch. In hoofdzaak wordt die betaald door de boeren en houdt zich de industrie afzijdig. —O— Het is duidelijk, dat „afzijdig heid" van „de" industrie een term is, welke in dit verband enige op heldering behoeft. Typische £iijverheidsresearchinsti- tuten worden gekenmerkt door de omstandigheid, dat hun werkpro gramma's gericht zijn op de hand having en verhoging van het welzijn van bepaalde industrieën. De diver se instituten, gebundeld in de Nij verheidsorganisatie T.N.O., zijn daar van even zovele voorbeelden. Wanneer echter een instituut zich gaat richten op een bepaalde grond stof, wordt de toestand geheel an ders. Nu heeft ons land maar wei nig grondstoffen, doch voorzover die er zijn, zijn er evenzeer instituten, die onderzoek op het gebied der toe passing van die grondstoffen ver richten. Men denke slechts aan de schitterende inrichtingen, annex aan de Staatsmijnen. Nu is de grond stof steenkool perse reeds in de in- dustrieële sfeer betrokken; met graanstro echter is dat niet of al thans in veel mindere mate het ge val. Eén grote industrie is inder daad op basis van deze grondstof opgebouwd: de Nederlandse Stro-in dustrie, die met een verwerkingsca paciteit van 400.000 ton stro (per jaar een goede tweede is na Ame rika en bijv. meer grondstof ver werkt dan de hele Engelse esparto- verwerkende industrie. Deze stro- cartonindustrie fabriceert een stan daardproduct, zoals bij wijze van spreken een ringspinnerij een stan daardproduct maakt: de fijnheid varieert en de ene spinnerij werkt een weinig verschillend van de an dere, doch de grote massa is stan daardproduct. De fabrieken zelve voorzover ze daar behoefte aan heb ben komen ook met andere car- tonsoorten op de markt en zulke fa brieken zijn min of meer te vergelij ken met fijnspinnerijen. Hoe interessant de problemen, welke met een dergelijk streven sa menhangen ook zijn, ze zijn zó zeer gekarakteriseerd door de bijzondere omstandigheden waaronder de ver schillende fabrieken werken, dat zij wel typische bedrrjfsproblemen ge acht mogen worden, welke zich voor onderzoek van wijder strekking niet lenen. Bij de ene fabriek is het een probleem der waterhuishouding, bij de ander een van krachtwarmte- balans, bij een derde een van maal- capaciteit enz. enz., waarbij het bij na altijd uitdraait op een rekensom: hoeveel investatie is nodig om in de speciale behoeften te (voorzien en wat komt er voor terug? Uit een oogpunt van grondstofre- search zit daar weinig in, want bij na altijd komt het mij efficiënter voor om voor een nieuwe soort kar ton (in de ruimste betekenis van 't woord) een nieuwe fabriek op te richten dan een bestaande om te bouwen. Dit laatste helpt bovendien niet of weinig mee om de stro-afzet in „de industrie" te verhogen. O Neen, ofschoon steeds openstaan de voor vragen uit de strocartonin- dustrie, zie ik als voornaamste taak van ons Proefstation: het verkrijgen van een entree voor stro in de Ne derlandse papierindustrie, en het ontwikkelen van geheel nieuwe in dustrieën. Wat het eerste betreft, is het na tuurlijk gewenst en zelfs noodzake lijk, dat de papierindustrie daar in derdaad behoefte aan gevoelt. In ons land werkt buitendien reeds sinds jaar en dag de strocellulose- fabriek de Phoenix in Veendam, zo dat in zijn algemeenheid voor ons' Proefstation slechts een zeer be scheiden taak is weggelegd in dit opzicht. Er zijn echter twee onder werpen, die integendeel zeer veel inspanning onzerzijds waard zijn, en wel: krantenpapier en pakpapier. Hieraan wordt druk gewerkt en het is hier, dat wij zeer de behoefte voe len om onze ervaring te toetsen aan de eisen, gesteld door de betreffen de industrieën, welke tot voor kort geheel waren aangewezen op bui tenlandse grondstoffen. De enorme belangstelling van de pers voor onze pogingen, om stro MEDEDELINGEN VAN HET P.B.H. Het veeartsenijkundig instituut uit Amsterdam vraagt koeien voor het proberen van serum tegen mond- en klauwzeer. Zij betaalde voor iederrund, wel ke aan de hierna te noemen eisen voldoet, een premie van f 50.bo ven de centrale prijs op basis van de slachtveeprijzen. Voor levering zijn de volgende eisen gesteld: 1. Het betreffende rund moet de laatste 4 jaar vrij van mond- en klauwzeer geweest zijn. 2. Het betreffende rund mag ook niet met een bepaald serum zijn in gespoten tegen mond- en klauwzeer. Veehouders welke aan deze eisen kunnen voldoen en hiervoor in aan merking wensen te komen, kunnen dit opgeven aan de marktadmini- stratie of hun P.B.H. Dc plaatselijk Bureauhouder maakt bekend, dat: Zij die nog geen toewijzing heb ben aangevraagd voor vezeltouw voor de a.s. oogst, dit zo spoedig mogelijk moeten doen, daar de ter mijn voor aanvrage reeds lang is verstreken. De PBH Stompedissel Programma: 2e Pinksterdag 1 uur Flevo a Winkel a. Dit is een zeer belangrijke wedstrijd voor Winkel, aangezien zij bij een overwinning kampioen zijn. Flevo a zal natuurlijk alle moge lijke moeite doen ook uit deze wed strijd de punten weg te slepen. Om 5 uur speelt Flevo 1 een wedstrijd om een beker tegen VCV te 't Veld. Dinsdag 27 Mei 7 uür Flevo 3 Succes 5. Woensdag 28 Mei 7 uur Kaagvogels veteranenFlevo vete ranen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM lll!lll!llllllllllillll!llli;illlllllllllllll!!IM voor het tijdvak van 25 Mei tot en met 7 Juni 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KL 705 (serie D01 brood 8UU gram broud D—02 brood 400 gram brood D01 boter 125 gram boter D02 boter 250 gram marga rine of 200 gram vet D01 melk 4 liter melk D03, D—05 melk 7 liter melk D01 vlees 100 gr. vlees D—02 vlees 300 gr. vlees O01 algemeen 200 gr. kaas D02 algemeen 1 ei D03 algemeen 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) D04 algemeen 125 gr. koffie D05 algemeen 50 gr. thee D—06 algemeen 100 gr. suiker werk D01 reserve 125 gra marga rine of 100 gr. vet D03 reserve 1600 gr. brood D—04 reserve 125 gr. marga rine of 100 gr. vet D06 reserve 800 gram brood D07 reserve 125 gr. boter D07 algemeen 120 gr. spijs olie (voorinlevering uiter lijk op 31 Mei a.s.) BONKAARTEN KD, KE 705 (serie D) D11 brood 800 gr. brood D11 boter 250 gr. boter D12 boter 125 gram marga rine of 100 gr. vet D13, D15 melk 12 liter melk D11, D12 vlees 100 gram vlees D11 algemeen 100 gr. kaas D12 algemeen 1 ei D13 algemeen 100 gr. sui kerwerk D—13 reserve 800 gr. brood D14 reserve 100 gr. bloem ol zelfrijzend bakmeel of kin dermeel (niet uit rijst be reid) D16 reserve 600 gr. bloem ol kindermeel (niet uit rijst bereid) of zelfrijzend bak meel D14 algemeen 120 gr. spijs olie (voorinlevering uiter lijk op 31 Mei a.s.) Bonkaarten MA, MB, MC, Ml) ME, MF, MG 7(>5i (bij/., arbeid a.s. moeders en zieken) (Serie D) D -21 brood 800 gr. brood D 21 boter 250 gr. boter D 22 bot.er 250 gr. margarine of 200 gr. vet D -21 melk 5 liter melk D —21 vlees 300 gr. vlees D22 vlees 100 gr. vlees D21 kaas 200 gr. kaas D21 eieren 5 eieren Op 29 Mei zullen bonnen woe den aangewezen voor suiker, versnaperingen en tabak. De bonnen D06 en D13 algemeen geven uitsluitend recht op 100 gr. suikerwerk niet op chocolade, suiker, jam e.d. De niet-aangewezen bonnen van de serie C kunnen worden vernietigd. De bonnen D07 en D1-1 algemeen moeten uiterlijk op 31 Mei a.s. bij een detaillist, die gewoon was spijsolie te verkopen, ingeleverd worden Omtrent de aflevering zui len nog nadere berichten voJ gen.

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 2