IFILiW©0 nieuws d. stuivende WIERINGERMEERGRONDEN De adspiranten hebben 2e Pink sterdag- hun wedstrijd tegen Winkel a met 2O gewonnen, waardoor Winkel haar eerste nederlaag leed en het kampioenschap nog een week je uitgesteld wordt. Voor rust waren de Winkelers iets meer in de aanval maar in de tweede helft was Flevo veruit de meerdere. Crans passeerde even voor het einde keeper Nes on houdbaar, waarna v. Schagen met een goed schot er 20 van maakte. Een laatste poging van Winkel om eèn tegenpunt te maken werd door keeper Fr. Nieuwhof op goede wijze verijdeld. Zo behoefde aanvoerder v. Heerwaarden de bloemen, die reeds gereed stonden niet te overhandigen. Flevo 1 speelde ter gelegenheid van het Pinksterfeest te 't Veld te gen V.Z.V. en wist deze wedstrijd met 41 te winnen. Mede door het slechte terrein stond deze wedstrijd niet op hoog peil. Slechts tegen het einde kwam Flevo op schot en wer den de doelpunten gmaakt. Flevo 3 speelde Dinsdagavond .te gen Succes 5, een elftal, dat uit ve teranen bestaat en nog niet geslagen is. Ook nu wonnen de Wieringers, maar vooral dank zij 't goed keepen van de Graaf, slechts met 10. Het programma voor Zaterdag en Zondag luidt: Zaterdag 31 Mei Cal- lantsoog 2Flevo, 7 uur; Zondag 1 Juni: Flevo 1—Kaagvogels2 2.30 uur ZONDAGSDIENST VOOR ARTSEN EN DIERENARTSEN, 1 JUNI. Artsen. Dienst hebben de artsen: Olree, de Groot, Tamsma, Werner, Versluis, de Boer, Groenhart, van Sloten en Swaters. Geen dienst hebben de artsen: Veenis, Beeker, Hoogkamer, Spits, Koning, Bouwman, Schreuders, Brand en Boerma. Dierenartsen. Dienst hebben de dierenartsen: v. d. Kolk, N. Niedorp en Dekker 't Zand. Geen dienst hebben de dierenartsen Reitsma te Slootdorp en Hakkesteeg Schagen. Het vraagstuk van de landarbeid Op 14 en 15 Juni a.s. zal te Bakke- veen in de Volkshogeschool „Allarts- oog" een belangrijke conferentie plaats hebben, waar het rapport be treffende het vraagstuk van de Landarbeid, samengesteld door de Commissie van Landarbeid, gekozen uit de Nederlandse Gemeenschap be handeld zal worden. Dit rapport zal worden ingeleid door de rapporteur, de heer C. Egas, terwijl dr. v. d. Wielen een referaat zal houden over „De trek van en naar het platte land". nezing, indien het gewas het door de bladeren kan opnemen. Dit verkrijgt men door besproeiing met een lVz% oplossing, of uitstrooien op een dauw nat gewas, 1520 kg per ha; 2 keer. Indien nog stikstof als overbemes ting wordt gegeven op bieten of aardappelen b.v. kan men het man- gaatsulfaat zonder bezwaar hier door heen mengen. Kunstmatig drogen van lucerne. Er schijnt de laatste tijd nogal enige belangstelling van de zijde der Frie se grasdrogers te toestaan, voor het drogen van lucerne uit de Wieringer meer. Voorzover dit voor rekening van de drogerij exploitant geschiedt d.w.z. dat de boer zijn lucerne als veldgewas verkoopt, kunnen we hier tegen geen bezwaar hebben. Indien men echter voor eigen rekening zou laten drogen, dus tegen vervoers en (Slot v. mededeling no. 335) Voor de Wieringermeer ligt de zaak even anders. Bij het droogval len van de polder in 1930 traden vooral in de zandgebieden reeds zeer spoedig hevige stuifverschijnselen naar voren, wat geenszins te ver wonderen viel. De hiaagdelijke zand gronden bestonden uit zand en schel pen en van organische bestanddelen, gebondenheid en kruimelstructuur was natuurlijk geen sprake. Hier kan dus niet van misbruik gesproken worden! De grond was eenmaal niet anders! Moeilijker was echter de vraag hoe deze gronden in een zo danige toestand te brengen, waarop ze èn als gras- èn als bouwland zon der stuifgevaar, gebruikt konden worden! De Directie heeft toen deze stuif gebieden, door grasinzaai, zoveel mogelijk verkleind en het stuifgevaar de kojJ ingedrukt! Hiermee was de zaak evenwel niet opgelost! Wel nam de vorming van organische bodem bestanddelen een aanvang, de gras land-exploitatie ging de eerste jaren behoorlijk, doch na verloop van een aantal jaren bleek wel dat deze gronden als blijvend grasland, niet gehandhaafd konden worden. De productie werd veel te klein. Dit valt ook zeer goed te verklaren. Het in gezaaide gras-klaver-mengsel ont wikkelde zich behoorlijk in de losge maakte bodem, doch naarmate de jaren Verstreken, werd de grond steeds vaster, het ontbreken van hu mus, waardoor geen goede structkur wreekte zich, en de meeste grassen leden een kwijnend bestaan. Veel grasland werd dan ook weer ge scheurd, en de exploitatie als bouw land voldeed weer des te beter. De gevormde zode was na 23 jaar evenwel verteerd, het zand bleef weer over en de ellende van het stuiven nam weer een aanvang. Steeds weer verstopte greppels en sloten, ernstige schade aan de gewassen enz., doch velen namen dit risico liever dan het land als grasland te exploiteren. De laatste jaren voor de inundatie was droogkosten het product weer thuis krijgt, wijzen wij erop dat dit o.i.z. een zeer dure grap wordt. Volgens Starings-Almanak bevat gewoon lucerne hooi 8.1 pCt. vert. werk. eiwit, terwijl lucerne meel, dus het gedroogde, gemalen product 7.2 pCt. vert. werk. eiwit bevat. De zetmeelwaarde verhoudt zich als 27 35 ten gunste van het lucerne meel. We besparen ons zetmeel, waar we genoeg van hebben, terwijl we eiwit verliezen wat we juist nodig hebben Rekenen we hierbij de vervoerskos ten en de droogkosten a pl.m. f 12. per 100 kg droog product, dan blijkt wel overduidelijk, dat het kunstma- niet in aanmerking komt en dat aan tig drogen van lucerne, economisch de gewone hooiwinning op de ruiter verreweg de voorkeur moet worden gegeven. J. BREED de oppervlakte grasland in de Wie ringermeer dan ook tot plan. 1000 ha gedaald. Dit is ten opzichte van de gebieden met stuifgevaar maar zeer weinig en dan ook veel te kort! Moeten we met die stuifellende blijven zitten? M.i. zeer zeker niet, doch dan zal men ook radicaal moe ten zijn! Het knijpt hier niet op het fijn maken of rollen van het land, bedekken met stro of ruige mest in tijden van stuifgevaar hoewel dit de zaak zeer zeker verergert, resp. ver beterd. Neen, dit is niet de kern waar de zaak om draait. Er moet organische stof in deze gronden ko men die een harmonische samen hang, en een juiste structuur vormt, waardoor de bodem niet als los zand aan elkaar hangt. Dit te bereiken is alleen mogelijk door wisselbouw, waarbij we de zandgronden om de 3 jaar b.v. als gras- .en als bouwland exploiteren. Op plaatsen waar mo menteel helemaal geen samenhang is, zal men nog beter doen door de grond 3 jaar als gras en 2 jaar als bouwland te gebruiken om enigszins op verhaal te komen. Men zal in de eerste plaats consequent moeten zijn en zich stipt aan dit schema moeten houden. Gebruikt men een perceel weer te lang als bouwland, dan is men weer even ver als men begon! De moeilijkheden zijn vooral momen teel groot. Veestalling is op vele plaatsen niet of zeer gebrekkig aan wezig. Wellicht is hier evenwel an ders een oplossing aanwezig door gedeeltelijk lucerne of Rode klaver in te zaaien. Voor de vrijwel stabiel stuivende percelen is dit m.i. zeker nodig! Jaren zullen nodig zyn vóór de Wieringermeer-zandgronden, evenals in de Zijpe een hnmusrijke, gebonden bouwvoor van voldoende dikte zullen vertonen. Doch indien men van het stuiven af wil raken is dit de enigst mogelijke weg. Bovendien zal blijken dat naarmate de grond een hoger gehalte aan organisch materiaal, en daardoor een goede structuur ver krijgt, het grasland op deze gronden beter voldoet. „Let op Uw Saeck" zegt een oud-Hollands gezegde en dit is zeker het geval ten opzichte van de stuivende Wieringermeer- gronden. J. Breed. Vereniging voo: in de Wieringermeer Mededeling no. 337. Trommelzucht. Deze specifieke Wieringermeer- lcwaal bij het vee, veroorzaakt door de zeer klaverrijke weiden cr. waar door in de loop der jaren talloze slachtoffers zijn gevallen, schijnt zeer goed te bestrijden te zijn. Naar ons werd medegedeeld, komt geen trom melzucht meer voor, indien men bij aanleg van het nieuwe grasland, 4 kg kar wijzaad aan het grasmengsel toevoegt. De karwij wordt door het vee, gelijk met de klaver afgegraasd en heeft een brakende werking, waardoor blast voorkomen wordt. Practijkervaringen uit Groningen bevestigen dit. Een gebruikelijke vruchtopvolging- is daar b.v. vlas, witte klaver, karwij. De klaver en karwij worden onder het vlas uit gezaaid -«n men heeft bij het bewei den van de klaver geen last van trommelzucht. Indien dit ook voor de Wieringermeer opgaat, wat zeer waarschijnlijk is te achten, zullen ve le veehouders, die steeds met deze kwaal te kampen hebban, een rusti ger tijdperk in dit opzicht tegemoet gaan, terwijl voor de veehouderij in algemene zin betere perspectieven naar voren komen. Enkele proeven worden in 'verband hiermede reeds genomen en volgend jaar zullen de resultaten wel blijken. Wellicht kunnen degenen, die dit voorjaar nieuw grasland al of niet onder dekvrucht hebben uitgezaaid, hierin nog wat karwij uitzaaien. 'Melasse voor ensilage^ Voor de Pro vincie Noord-Holland is een kwan tum gedenatureerde melasse be schikbaar gesteld vqor ensilage doel einden. Volgens onze ervaring geven met suiker of malasse ingekuilde groenvoeders een prima voer en het gebruik van dit product is dan ook zeker economisch verantwoord. Wc gebruiken per ha (2000 kg groene massa) 100 kg. melasse, dus 5 procent De kosten komen dan per ha op pl.m. f 160.Degenen die hiervan gebruik willen maken moeten zich zo spoe dig mogelijk in verbinding stellen met de .B.H. in hun district voor een toewijzing. Magaangebrek. In 1946 kwamen in grote gebieden van de polder spe ciaal op de zandige gronden in het noorden ernstige verschijnselen van mangaangebrek naar voren. Onmis baar stond dit in verband met Je inundatie van de polder, aangezien de ziekteverschijnselen zich nooit zo ernstig hadden voorgedaan. Het feit echter, dat toen geen mangaansulfaat verkrijgbaar was, had tot gevolg, dat vele landbouwers, een vrij ernstige oogstdepressie bij enkele gewassen te incasseren kregen, zonder hiertegen iets te kunnen doen. Wij weten niet in welke mate, dit jaar het man gaangebrek zal optreden. Zoals de zaak thans lijkt in mindere mate dan vorig jaar, maar toch hebben we op diverse plaatsen de verschijnselen al weer gezien, speciaal op de kalkrijke zandgronden. Laat men daarom op deze bedrijven zorgen wat mangaan sulfaat in voorraad te hebben, dan heeft men het direct bij de hand ais het nodig is. Is men overtuigd, dat zich op een bepaald perceel zeer waarschijnlijk mangaangebrek zal voordoen, dan kan men het ook reeds tijdig uitstrooien; voorkomen is be ter dan genezen. Men moet er reke ning mee houden, dat het mangaan sulfaat niet langer dan pl.m. 2 maan den werkzaam is. Dus voorjaars niet te vroeg uitstrooien! Wat tenslotte de bestrijding van mangaangebrek betreft, verkrijgt men het vlugste ge

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 3