mum naar Walcheren FLiW© a NIEUWS IHEUWI Plannen om te exposeren op de Jaarbeurs Na het bezoek van Minister Lief- tinck aan onze polder werd door burgemeester Loggers het plan ge opperd om met de vertegenwoordi gers van de Stichting Rechtvaardige oorlogsschadevergoeding, de land bouworganisaties, de landarbeiders organisaties, de middenstand, de geestelijkheid en gemeente-bestuur eens een kijkje op Walcheren te gaan nemen. Zo trokken 29 Mei j.1., begunstigd door prachtig zomerweer, 6 auto's naar Breda. Van Breda ging het in colonne naar Middelburg, alwaar de ontvangst plaats had. Na een gemeenschappelijke maal tijd werd door ir. A. Wiersma, inge nieur van de Polder Walcheren een inleiding gehoudenover ,,de Water staatkundige gevolgen van de inun datie". Duidelijk bracht hij de ver schillen met de Wieringermeer-inun- datie naar voren en de vele moei lijkheden ondervonden brj het dich ten der gaten en het leegmalen van Walcheren. Met lichtbeelden werd een en ander verduidelijkt. Hierna werd het woord gevoerd door de heer A. D. Ganzeman, dis trictshoofd Rijksdienst voor Land- bouwherstel over: ,,De invloed van het zoute water op de landbouw". Hij wees op de oneconomische bedrijfs voering die op Walcheren bestond. Na het droogvallen kwamen de moei lijkheden met stuifzand en de geheel vernietigde structuur van de grond. De grond was zo cementachtig ge worden dat de zwaarste eggen wer den stukgetrokken. Kalk en gips moesten worden ingevoerd. Veel stag natie bracht het 900 Ha. mijnenge- bied, waarvan thans nog 150 Ha. resteert. Door het niet kunnen be treden van deze gebieden woekerde het onkruid onheilspellend. Vervol gens kwamen de moeilijkheden ter sprake van de drinkwater- en voed selvoorziening van het vee. De volgende dag bij de rondrit over Walcheren zou blijken, wat het zeggen wil inundatie door zout wa ter. Onze Wieringermeerpachters schudden het hoofd en dachten aan de Wieringermeer, die reeds het le jaar na de drooglegging een zeer bevredigende oogst opleverde. Na de rondrit werd door de heer A. Geschiere, een Zeeuwse boer, voorzitter van de Stichting van ge dupeerde grondgebruikers een lezing gehouden over ,,Inundatieschade". Met veel vuur bracht hij de moei lijkheden waarmede de boer te kam pen heeft naar voren en besloot om in combinatie met alle gedupeerde oorlogsslachtoffers tot een recht vaardige schaderegeling te komen. Vervolg'ens hield de heer van der Werff, hoofd van het bureau Ruil verkaveling een voordracht over ,,De aanstaande Herverkaveling van Wal cheren". Deze aangelegenheid brengt voor Walcheren ook zeer grote moei lijkheden met zich mee. Rekening moet worden gehouden met de be staande huizen, wegen, waterkerin gen, waarde der gronden en de rech ten van de eigenaren. In de wet tot herverkaveling van Walcheren werd dan ook een zeer ingrijpend artikel opgenomen n.1. de pacht kan los gemaakt worden van de grond en van de eigenaar. Hieruit volgt dat, wanneer een bedrijf weer ingericht is, de Walcherse boer bericht kan krijgen, dat hij zijn bedrijf ontrui men moet. Nadat door de aanwezigen ge bruik werd gemaakt tot het stellen van vragen, dankte de burgemeester en nodigde Walcheren tot een tegen bezoek uit. Walcheren kan er op re kenen, dat de gehele Wieringermeer bevolking achter hen staat. De vraagstukken, die zich op Wal cheren voordoen, werden terloops aangesneden, omdat verondersteld wordt, dat de diverse vertegenwoor digers, in eigen kring, hun bevindin gen naar voren zullen brengen. Op initiatief van het bestuur van de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer werd Woensdagmiddag een vergadering gehouden te Midenmeer, waartoe uitgenodigd waren, afge vaardigden van de drie standsorgani saties, de Stichting van de Land bouw, Middenstandsvereniging, Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting en de Graanhandelaren uit de Wierin germeer. Verder was aanwezig de burgemeester de heer G. G. Loggers en de rentmeester de heer Ir. A. Ovinge. Doel van deze vergadering was om onder auspiciën van V.V.V. col lectief deel te nemen met een stand van de Wieringermeer aan de Jaar beurs welke dit najaar te Utrecht wordt gehouden. De vergadering stond onder leiding van de heer K. H. Kroeze, voorzit ter van V.V.V., die in z'n openings woord er op wees, dat V.V.V. op al lerlei manieren naar middelen zoekt om meerdere bekendheid aan de Wieringermeer te geven. Aangezien de Wieringermeer over wegend landbouwgebied is ligt het op de weg om de producten die de polder voortbrengt in een dergelijke stand naar voren te brengen. De be doeling is om een stand te huren van 7x3 meter, waarin tot uiting komt de ontwikkeling die de Wie ringermeer heeft doorgemaakt (de periode van de onderwaterzetting DE KOOLVLIEG Dezer dagen heefC" men de kool- vlieg weer gesignaleerd. De vroege kool en ook op de bieten viert zij haar vraatzucht weer bot. Bespuiten of sproeien oon de vlieg te bestrij den zal weer plaats moeten hebbed. OPENING VISSEIZOEN 1 Juni is het visseizoen geopend en ook naar de Wieringermeer trok ken vele hengelaars. Er werd tame lijk veel gevangen, vooral voorn en b'aars. blijft er buiten) als landbouwgebied. Men wil van dze stand ie1?s bij zonders maken en er is in deze stand voor individuele reclame geen plaats. Wel zal bij de stand een folder wor den afgegeven waarop de namen van de deelnemers wordt vermeld. Men is van mening, dat een dergelijke reclame, mits goed opgezet, van on schatbare waarde is voor de Wie ringermeer in alle geledingen. Uit de besprekingen bleek dan ook dat men het nut van deelname in deze vorm aan de Jaarbeurs wel in zag en in principe kon men wel met de plannen meegaan. Doch bij het punt financiën werd het moeilijker. Men schat het bedrag wat voor deel name nodig is op ongeveer f 5000. hetgeen in hoofdzaak door de land bouwers en de handelaren bijeenge bracht zal moeten worden. De mid denstand als indirecte belangheb bende zegde wel enige financiële steun toe, terwijl door personeel van de Bedrijfsvoorlichting medewerking werd toegezegd om op de Jaarbeurs bij de stand het propagandistisch ele ment te verzorgen, dit neemt niet weg, dat bij de verdere besprekingen of de financiële kant van de zaak, er nogal bezwaren rezen. Het toestuur van V.V.V. zal een en ander nog eens nader uitwerken en zien hoe of men aan het bedrag zal komen. Preekbeurten en Kerknieuws Ned. Herv. Gemeente. Slootdorp, 13.30 uur Ds. Vink; Middenmeer, 10.30 uur Ds. Vink; Wieringerwerf, 14 uur, Ds. Germans.. Geref. kerken. Middenmeer 9 uur Ds. v. d. Wielen; Middenmeer 2 uur Ds. v. d. Wielen; Slootdorp 9.15 uur Leesdienst; Slootdorp 7.30 uur Ds. v. d. Wielen; Wieringerwerf 10 uur Ds. Post; Wieringerwerf 4 uur Ds. Post. Preekbeurten in de Ring Opperdoes 9.30 uur Ds. Kloosterman; Opperdoes 7 uur Ds. Kloosterman; Oostwoud 9.30 uur Ds. Germans; Medemtolik geen opgave ontvangen. ZONDAGSDIENST VOOR ARTSEN EN DIERENARTSEN, 8 JUNI Artsen. Dienst hebben de artsen: Veenis,. Beeker, Hoogkamer, Spits, Koning, Bouwman. Schreudrs, Brand en Boer- ma. Geen dienst hebben de artsen: Olree, de Groot, Tamsma, Werner, Versluis, de Boer, Groenhart, van Sloten en Swaters. Dierenartsen. Dienst hebben de dierenartsen: Reits- ma te Slootdorp en Hakkesteeg te Schagen. Geen dienst de dierenartsen v. d. Kolk, Nieuwe Niedorp en Dekker 't Zand. Het tweede elftal won zijn voor laatste competitiewedstrijd van Cal- lantsoog 2 met 20. Ze moeten nu: nog tegen ZAP 3 spelen doch het is ook mogelijk dat deze wedstrijd vervalt. Flevo 1 won het 50 van Kaag- vogels 2. Mede door de warmte was het een matige wedstrijd. H^t Fle vo terrein is gemaaid en zag er Zon dag weer buitengewoon verzorgd uit. Voor Zaterdag is enkel Kaagvo gels bFlevo a vastgesteld. Willen de adspiranten nog een paar plaat sen opklimmen op de ranglijst, dan dient de tegenstander niet onder schat te worden en moet ook deze wedstrijd gewonnen worden. KAMPBEHEERDER AANGEKOMEN De heer Detz uit Tilburg die be noemd is als kampbeheerder aan de Terp is dezer dagen aangekomen en heeft de woning betrokken. Naar deze mededeelde zullen eerstdaags de arbeiders het kamp betrekken. KETEL MET MASTIEK IN BRAND, In het kamp aan de Terp vloog een ketel met mastiek in brand. Een arbeider die wilde ingrijpen om erger te voorkomen liep hierbij vrij ernstige brandwonden aan zijn handen op. Door het doortastende optreden van de kampbeheerder werd de brand met zand geblust. TRAPPEN AANGEBRACHT In de afgelopen week is door de Rijks Waterstaat een goede daad verricht. Ten gerieve van wande laars zijn er trappen aangebracht te gen de hellingen van het toekom stige viaduct wat de verbinding wordt over rijksweg van de Wester naar de O. Middenmeerweg. Voor de belanghebbenden is dit een mooie verbetering en het bekort de weg naar Wieringerwerf aanmerkelijk. Een dringend beroep mag hierbij wel worden gedaan op de jeugd om van de aangebrachte beplantingen af te blijven. Voor het tijdvak van 8 r m. 21 Juni 1947 geeft elk der- volgende bonnen recht op hei kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 77 (serie e) E-l brood 800 gram brood E-2 brood 400 gram brood E-l boter 125 gram boter E-2 boter 250 gram margarine of 200 gram vet E-l melk 4 liter melk E-3, E-5 melk 7 liter melk E-l vlees 100 gram vlees E-2 vlees 200 gram vlees E-3 vlees 1 Eng. pond: ca 450 gram Meat and Vegetables (geldig t./m. 5 Juli 1947) E-l Algemeen 200 gram kaas E-2 Algemeen 2 eieren E-l reserve 125 gram marga rine of 100 gram vet E-3 reserve 1600 gram brood E-4 reserve 125 gram marga rine of 100 gram vet E-5 reserve 200 gram kaas E-6 reserve 800 gram brood E-7 reserve 125 gram boter BONKAARTEN KD, KE II (serie E) E-ll brood 800 gram brood E-l 1 boter 250 gram boter E-l2 boter 125 gram margari ne of 100 gram vet. E-l3, E-l5 melk 12 liter melk E-ll, E-l2 vlees 100 gr vlees E-ll Algemeen 100 gram kaas E-l2 algemeen 2 eieren E-13 reserve 800 gram hroort E-l 6 reserve 500 gram rijst kindermeel (uit rijst reid) of kinderbiscuits. BONKAARTEN MA. MB. MO. MD, ME. MF, MG 77 (bijz. ar. beid, a.s. moeders en zieken (Serie E) E-21 brood 800 gram brood E-31 boter 250 gram boter E-22 boter 250 gram marga rine of 200 gram vet E-21 melk 5 liter melk E-21 vlees 300 gram vlees E-22 vlees 100 gram vlees E-21 kaas 200 gram kaas E-21 eieren 5 eieren Op 12 Juni zullen bonnen worden aangewezen voor versnaperingen, waspoeder en tabak.

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 2