Aflevering FILiW® a NIEUWS Het hoekje ZILVEREN PRIESTERFEEST Vereniging voor RedktyfauLaa-ltLcPitif'ity in de Wieringermeer Mededeling no. 339 Enige algemene opmerkingen. 1. De Coloradokever is tihans op diverse plaatsen in de polder gevon den. Controleer Uw aardappelvelden regelmatig, en vernietig 'kevers, lar ven en eieren. De besproeiing van Uw aardappelen met een 0.5% cal- sium arsenaat is natuurlijk gebeurd! DenJk om de grote belangen die voor land- en tuinbouw op het spel staan speciaal met het oog op onze export! Strenge controle op de bespuiting met calcium arsenaat zal door de aangewezen ambtenaren worden ge houden en bij gebleken verzuim wordt proces verbaal opgemaakt. Men zij dus gewaarschuwd! 2. Rattenbestrijding. Bij diverse bedrijfsbezoeken vernemen we de laatste tijd weer klachten over het optreden van ratten. Wy herinneren eraan dat door de commissie voor ratten en muiizenbestrijding een par tij flesjes met fini-rat is aangekocht. Iedere landbouwer welke zijn bijdra ge heeft voldaan kan hiervan gebruik maken, door een flesje op te halen en de bestrijding zelf toe te passen! Bij opvolging van de gebruiksaanwij zing is succes verzekerd! Bestrijdt dit ontuig voortdurend, of ge raakt er onder waardoor grote schade onvermijdelijk is. De ratten- gif-depots zyn gevestigd: Voorlichtingsdienst, Domeinkantoor, Wieringerwerf. H. B. Kielstra, Oostermiddenmeerw. Kantoor Coöp. Aankoop Ver. te Sloot- dorp. L. Haverkamp, Kolhornerweg C 29, Middenmeer. W. Hoes, Noodwoning, Dutje Kolhorn 3. De stand der gewassen in de polder is in het algemeen genomen minder dan vorig jaar. Een gunstige uitzondering hierop maken de perce- Gelijk wij in ons vorig nummer reeds mededeelde is de huldiging van Pastoor Langedijk ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum een grote manifestatie gewonden. De ontvangst te Wieringerwerf bij de verwoeste kerk had plaats door een grote mensenmenigte en het was op deze plaaats dat de jubilaris werd toegesproken door de voorzitter van het kerkbestuur, de heer H. A. Gie sen. De heer Giesen releveerde de bange tijd van de hongerwinter 1944- 1945, toen de pastorie voor de hon gerende landgenoten open stond. Vervolgens sprak de heer Giesen over de houding van pastoor Lange dijk op 17 April 1945 toen allen ver jaagd werden door het water. „Gaat en zoekt een veilige plaats, ik blijf! zo lang er nog mensen zijn, die in nood, ook in geestelijke nood kunnen geraken, wil ik in hun midden zijn", waren Uw woorden op deze fatale datum. Hierna werd een stoet 'geformeerd, voorafgegaan door een groot aantal ruiters en twee herauten te paard, vele fietsen en auto's trok men naar Slootdorp, waar Gidsen, Verkenners en Welpen zich bij de stoet voegden. In het kerkje werd een plechtig lof opgedragen waarbij kapelaan Dekker een toespraak hield. Zondagmorgen werd een plechtige Hoogmis gehouden in het daartoe in gerichte pakhuis van de fa. Haytema len waar groenlbemesting is onder geploegd. Hier staan de gewassen zeer behoorlijk, en scherper dan wel ooit te voren tekenen zich scheidings lijnen in de gewassen die gedeeltelijk wel en voor een gedeelte geen groen bemesting onder zich hebben. Zelfs een licht klaverstoppeltje is zeer dui delijk waar te nemen. Het door de droge Meimaand mindere effect van de stikstofbemesting buiten beschou wing gelaten, typeert een en ander toch wel zeer duidelijk de behoefte aan organische bemesting,, van onze Wieringermeergronden. Hoewel het verhaal reeds oud is kan hier nooit te veel aandacht aan worden besteed en moét iedere mogelijkheid om de bodem een groenlbemesting te geven worden uitgebuit. Diverse pachters nemen nog wel eens een afwijzende houding aan in verband met de on- kruidbestrijding in hun gronden en niets is minder waar. Daar staat evenwel tegenover dat men voor alles zal moeten trachten een goed gewas te verkrijgen! Een zwaar dichtstaand gewas is immers de beste onkruid- bestrijding welke denkbaar is. 4. De in de laatste jaren behaal de slechte resultaten met de erwten- verbouw in de Wieringermeer vragen naar een oorzaak. M.i.z. is het 'zeer goed mogelijk dat deze kwestie in nauw verband staat met de organi sche bemesting. De erwt is immers een buitengewoon structuur gevoelig gewas! Reeds zag ik enkele perce len erwten waar de scheidingslijn tussen wel en geen groenbemesting maar al te duidelijk viel waar te ne men. Mochten er onder de leden zijn die een perceel erwten op hun bedrijf hebben, wat gedeeltelijk wel en voor een gedeelte niet op groenbemesting staat ,dan zouden wij dit graag ver nemen om eventueel door een op brengst-bepaling tot een conclusie te komen! J. Breed. Pastoor Langedijk te Middenmeer. Onder de aanwezi gen merkten wij op de burgemeester Loggers, de gemiseer, de heer Nap, Ir. Ovinge, rentmeester der Domei-- nen, terwijl tevens een deputatie o.l.v. de heer Schumadher aanwezig was. Even voor half tien arriveerde de jubilaris, vergezeld van een groot aantal familieleden. De Scola Cantorum o.l.v. J. G. Wolfs zong de wisselende gezangen, terwijl het gehele volk de 8e Greg. Mis zong. Pastoor Langedijk werd geassis teerd door zijn oud-kapelaans Jos. Koomen en J. Knook, resp. als dia ken en subdiaken, terwijl pastoor Braak, als Presbijter-assistens fun geerde en kapelaan Dekker ceremo- niarus was. De feestredenaar was kap. Jos. Koomen uit Zoeterwoüde die als tekst had: ,,De goede Herder geeft zijn leven voor de schapen". Het knapenkoor uit Medemblik zong onder het Offertorium en on der de Communie, waaraan praktisch alle parochianen deelnamen. Na de H. Mis werd de cantate van Elb. Franssen gezongen. Na afloop van de H. Mis had in hotel Smit een ontbijt plaats waar aan door ruim 500 personen werd deelgenomen. Tijdens dit ontbijt wer den een aantal toespraken gehouden. Burgemeester Logger sprak namens het gemeentebestuur. Hij wees voor al op de goede samenwerking. In een persoonlijk woord bracht hij mede namens zijn echtgenote de pastoor dank voor de hulp en medeleven tij dens de gijzelaarstijd. Spr. overhan digde de pastoor een boekwerk. Ir. Ovinge sprak vervolgens enige woorden, waaraa pastoor Braak, de voorganger van pastoor Langedijk, op de niet te beschrijven aantrek kingskracht van de polder wees. „Als U nog eens wordt weggeroepen, dan zult U evenals ik zeggen: „Watheeft die polder mij te pakken". Verschillende familieleden o.a. de oudste broer met vrouw en kinderen brachten een zanghulde. Kap. Koo men roemde het fijne thuis bij de pastoor, terwijl bij monde van de heer Sdbumacher het vele verdienste lijke werk van pastoor Langedijk, toen nog kapelaan, in Amsterdam werd gememoreerd. De heer van Bleijenburg wees op het werk van de pastoor in de culturele commissie van ide werkkampen. De heer J. A. Bergmans sprak namens de L.T.B. Het cadeau wat bestond uit een flinke som geld werd aangeboden door zes meisjes, twee uit ieder dorp. In de namiddag werd een plechtig danklof gehouden, terwijl 's avonds de jeugd gelegenheid kreeg om pas toor Langedijk te huldigen in hotel Smit. Op werkelijk grootse wijze is het priesterjubileum van pastoor Lange dijk herdacht. I)E WIERINGERMEER NAM DEEL AAN DE BRANDWEERWED STRIJDEN. Aan de kringwedstrijden te Scha- gen voor brandweerkorpsen op 14 Juni werd deelgenomen door de korp sen uit Middenmeer en Wieringer werf. Zij bezetten in deze wedstrijd resp. de 4e en 5e plaats. Er waren 12 deelnemende korpsen. Bij loting trok Middenmeer no. 12 en mocht als laatste deelnemer de wedstrijd openen, met een proefdemonstratie. Tijd 5 minuten. De bedoeling was: starten, opne men slangen en ander materiaal, aansluiten op standpijp (brandkraan) uitrollen over een sloot geïmprovi seerd door een balk) aansluiten op een verdeelstuk, 2 slangen hiervan uitleggen naar twee schuttingen, achter deze schuttingen stonden nog eens twee schuttingen opgesteld waarin twee ronde gaten, waarachter poppen welke omver gespoten diende te worden. De deelnemers verschenen in uni form aan de start. Het was een interessante wedstrijd. Goede belangstelling van het publiek. Er werd met enthousiasme gewerkt, zelfs de wankele balk over de sloot werd goed genomen. Slechts een man tuimelde er in, doch werkte rustig door, wat echter strafpunten kostte. De ploeg uit Middenmeer won als 4e een medaille met een tijd van 2 min. 58 sec. Wieringerwerf maakte een tijd van 3 min. 15 sec. Schagen was op eigen terrein niet te slaan en won de eerste prijs met 2 min. 23 sec. REISJE VRIJZ. HERV. VROUWEN- VER. WIERINGERWERF. Een veertigtal dames uit de Wie ringermeer van de Vrijz. Herv. Vrou wenver. heeft Dinsdag per autobus een reisje gemaakt naar Steenwijk en Giethoorn. Men heeft een heer lijke dag gehad. O.a. werd een be zoek gebracht aan het bekende Doopsgezinde pension „Fredes'hiem" bij Steenwijk, wat daar in een prach tige omgeving ligt. In Giethoorn heeft men natuurlijk gepunterd. Vonnis A. Saai drie en halt jaar R.W.I. De landbouwer A. Saai, lid van de N.S.B. en tijdens de be zetting burgemeester van Wie ringermeer is Donderdagmor gen veroordeeld tot drie en half jaar Rijkswerkinrichting met aftrek. Saai werd tevens ontzet uit de beide kiesrechten. De eis was zes jaar. Doodstraf tegen van der Spek geëist. Tegen de ook in de Wierin germeer bekende en beruchte Landwachtcommandant W. A. van der Spek is Woensdag in. een speciale zitting van het Bijz. Gerechtshof te Alkmaar de doodstraf geëist. Van der Spek werd o.a. ook beschuldigd bevel te hebben gegeven tot het neerschieten van de landbouwer A. C. de Graaf op 17 April 1945 tijdens diens transport naar Hoorn. GRAANELEVATOREN De eerste zending van de graan elevatoren, welke ter reparatie aan de fa. Oldenhuis te Bierum waren opgezonden, is gearriveerd. Naar volgorde van het betalen van het voorschot van f 500 zullen ze nu: worden afgeleverd. Zij die dit voor schot nog niet over hebben gemaakt op giro 148296 of B. L. B. Holwierde ten gunste van B. Oldenhuis te Bie rum worden aangeraden dit onmid dellijk te doen. Het betalingsbewijs moot worden getoond aan L. Haver kamp te Middenmeer welke voor re geling en aflevering zal zorgen. (In gezonden mededeling). RECITEERWEDSTRIJD V.C.J.B. Woensdagavond had de V.C.J.B» een bijeenkomst te Wieringerwerf in het noodkerkje. Als onderdeel van deze avond werd onder de leden een reciteerwedstrijd gehouden. 17 jongens en meisjes na men hieraan deel. Maximum konden 50 punten wor den behaald. De jury kende de prij zen als volgt toe: le prijs Martha List 44% punt; 2e prijs Saar van Wijck 38 punten; 3e prijs Boukje Luineburg met 36% punt; 4e prijs Jaap List met 36 punten; 5e prijs- Kik Kooy met 35% punt. Zaterdag 6 uur, Flevo a Petten a.. Zondag Z.A.P. 5Flevo 3, 2.30 uur.. Maandag 7 uur, Flevo veteranen Kaagvogels veteranen. D.W.O.-NIEUWS Zij, die wensen deel te nemen aan de athletiekwedstrijden te Anna- Paulowna in Augustus kunnen zich hiervoor opgeven bij de bestuursle den Dina van Loon, G. Hauwert of Koos Laan. Vroegtijdig opgeven is gewenst. man het fcunyheituwi. Loontarieven koolrapen. De soc. Comm. van de Stichting v. d. Landbouw deelt het volgende •mede: het loontarief voor hakken en dunnen voor koolrapen is gesteld op 60 tot 70 gulden per 70.000 planten per h.a. Voor elke 2500 planten pèr h.a.; meer of minder f 3.per h.a. meer of minder.

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 2