Het hoekje 300 Wieringermeerders plegen LPLU-CLÓA/E' in Zuid-Limburg BONNENLIJST VOOR ROKERS! „kuikensexer" (Slot) Na bet ontbijt stonden de bussen al weer iklaar en werd een tocht ge maakt in de omstreken van Maas tricht. Een kort bezoek werd ge bracht aan het Amerikaanse 'kerk hof Margraten. Hier rusten 29000 soldaten in Limburgs bodem, die hun leven hebben gegeven voor de be vrijding van het Duitse juk. Een ontzettend gezicht die eindeloze rijen .kruisen. De tocht door het heuvel land van Limburg was een pracht. Men raakte niet uitgepraat over de schitterende gezichten die men had. Met grote zorg was deze trip dan ook uitgestippeld. Aan opmerkingen geen gebrek natuurlijk. Men vond het hier prachtig doch zou er toch niet |fraag willen boeren. Ze moes ten hier maar eens met het molbord aan de gang zei een grappenmaker. Ook het hoogste punt in Neder land werd bezocht het zgn. „Drie Landenpunt", waar de grenzen van Nederland, België en Duitsland sa men ikomen. Met de ene voet in Duitsland te staan en met de andere in Nederland was voor velen een sensatie. Spikman had natuurlijk ge zorgd voor gidsen, waarvan er al gauw één de bijnaam van „Napoleon" had. Na de lunch ,die te Maastricht werd gebruikt, werd een tocht ge maakt naar de Sint Pietersberg. Hier zijn we onder geleide onder de grond geweest en hebben een aantal gan gen doorkruist van de 7000 die er moeten zijn. De temperatuur was hier heerlijk, men moest de jas aan hebben voor de overgang. We heb ben gestaan voor de kluis waar in Mei 1940 de kunstschatten werden geborgen. We hebben geluisterd naar de sterke verhalen van de gidsen en de vrolijke noot ontbrak natuurlijk niet. Voor velen was dit de gelegen heid om op een fatsoenlijke manier z'n vrouw te verliezen in de dool hof van gangen en meerdere verha len werden in de onderaardse gewei ven voor de dag gehaald.Voorzover bekend is er eohter niet één vrouw kwaadwillig verlaten op deze tocht en heeft Spikman ze allen weer vei lig naar de polder terug geloodst. Wel kwam hij op een zeker ogenblik 3 dames tekort bij de telling-, doen deze waren op een heerlijk afgelegen plekje in slaap gezakt. Spikman ver trok natuurlijk niet voor hij ze terug gevonden had, wat een hoop tijd kostte en door deze snoodaards ver viel het bezoek aan Valkenburg. Maar dat mocht niet hinderen. De stemming zakte geen ogenblik en hoewel de zon behoorlijk prikte en menig zweetdruppel werd gelaten, men bleef genieten, blaren en dikke voeten ten spijt. Al met al is dit toch nog weer een heel verslag geworden, maar het is geen honderdste deel van al de belevenissen. Om zeven uur vertrok men per extra trein uit Maastricht te voren was aan alle deelnemers een lunchpakket en een zak kersen uitgereikt. Dorst vormde het gesprek in de coupé, en hele organisaties werden op touw gezet om water op de diverse stations te bekomen. Om kwart over twaalf arriveerde men in Alkmaar. Op het station bleven we een ogenblik bij elkaar. Voor zitter beklom een bank en sprak de deelnemers toe. Dank werd gebracht aan Spikman en z'n helpers voor de prachtige organisatie van deze tocht. Spikman mocht een mooi aquarel van Limburg namens de deelnemers in ontvangst nemen. Spikman schoof een groot deel van deze dank op z'n personeel af. Hij was zeer vermoeid, maar de wetenschap dat allen vol daan over deze tocht waren, gaf hem voldoening. In de stationsrestauratie werd gezamenlijk nog een afzakker tje gebruikt en toen werden de auto's opgezocht en trok ieder terug naar z'n noodwoning te midden van het vlakke polderland wat ook wel z'<n bekoring heeft. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat gedurende het tijdvak van 11 t.m. 25 Juli 1947 de bonnen „tabak G-3Ï" van de tabakskaart QA 707 en bon „ta bak G-35" van de tabaks- en versnaperingenkaart. QC 707 recht geven op het kopen van 2 rantsoenen sigaretten of kerf tabak per bon. Bon „tabak G-32" van de ta- bakskaart is niet aangewezen. De houders van een tabakskaart krijgen dus deze. periode de be schikking over 6 rantsoenen si garetten of kerftabak. Zij die nen er rekening mede te hou den, dat op 24 Juli 4 rantsoenen zullen worden aangewezen. De ze regeling maakt het doorsnij den van pakjes kerftabak over bodig. WEDEROPBOUW DRAAGT SCHOOL OVER Woningbouw kan goedkoper! (vervolg van pagina 1) een belangrgk deel daarvan is zwart of grqs. Aan de andere kamt staan in de moodgebieden sommige door de rege ring ingerichte kampen voor bouw vakarbeiders volkomen leeg! Honderden bouwvakarbeiders ,zit- ten voorts in de kazernes Van Ne derland ((hooien te draaien. Velen van hen zyii afgekeurd voor de dienst overzee. Met een beetje goede wil en organisatievermogen, moet het moge lijk z\jn uit deze mensen die thans bezig zijn hun vakbekwaamheid te verliezen bouwcoloniies ,te recru- teren. Waarom zouden ,onze solda ten wel de landbouw te hulp snel len en niet de bouwvakken? Ledig gang aan de ene kant, tekort aan vakmensen a. <1. andere kant schep pen een toestand, die wij ons aller minst kunnen en mogen veroorloven. De materialen om te bouwen vor men op dit moment geen knelpunt meer: België gaat ons volgens het nieuwe handelsverdrag grote hoeveel heden ijzer en glas leveren en ook met het hout komt de zaak wel in orde. v Waar het thans in de eerste plaats op aankomt, dat is de verlaging der bouwprijzen. Het is te wensen, dat minister Neher daarbij de medewer king van alle goedwillenden verkrijgt. En dat de omstandigheden worden geschapen om alle bouwvakarbeiders daar aan het werk te zetten, waar hun handen het grootste nuttig re sultaat voor de gemeenschap ople veren. (H Vr. V.) De Wieringermeer heeft een De heer H. v. d. Beek te Midden- meer behaalde te Barneveld het di ploma A. „Kuikensexer". Men zal zich nog wel herinneren, dat voor de oorlog een aantal Japan ners bij de broedbedrijven rondging teneinde de pasgeboren kuikens te sexen, dat wil zeggen hennen en hanen te scheiden. Voor dit werk wordt vereist een vakkundige hand greep en een goed gezicht. Voorheen leek het er op alsof de Jappen monopolie van dit werk hadden, als of dit volk uitsluitend het vereiste gevoel hiervoor heeft. Het sexen is in de practijk van grote betekenis aangezien "hanen zeeir veel voedsel aankunnen, boven dien groeien de kuikens die zonder haantjes leven veel vlugger en ge lijkmatiger op. De Vereniging van Broederqen in Nederland heeft 'n bekwaam leeraar uit Zd. Amerika over laten komen voor het geven van cursussen. Veer tien cursisten werden geplaatst, die te Barneveld weid gehouden. Er worden drie diploma'suitgereikt nl. A. B. en C. Diploma A is het hoogste. Hiervoor wordt vereist in 25 minuten 200 kuikens sexen, met een zekerheid yan 95 procent. De heer v. d. Beek behaalde zulk een diploma waarmede wij hem wel mogen feliciteren. GESLAAGD Voor het U.L.O.-diploma B. slaag den te Schagen Jan Zoodsma te Slootdorp en Janny Oostebrug te Middenmeer. DE MIDDENSTAND GAAT UIT. Een aantal Middenstanders zullen a.s. Dinsdag een dagje uit gaan met elkaar. Doel van de reis is een be zoek aan de bloemenveiling te Aals meer, Schiphol en des avonds naar Carré alwaar opgevoerd wordt: „De jongens in Indië". Laten we hopen op goed weer en een prettige dag. SCHOLIEREN VERVOER In aansluiting op het berioht van vorige week betreffene het vervoer van scholieren die buiten de gemeen te met Spt. a.s. onderwijs zullen ont vangen, delen wij nog mede namens de heer J. Dieleman, Kolhornerweg, Middenmeer, dat bedoeld werd voor het vervoer naar Den Helder. Onze paardenfokkers hadden succes te Schagen Op de Woensdag te Schagen ge houden centrale premiekeuring van het V.L.N. hebben de Wieringermeer- fokkers een goed figuur geslagen. Premieën werd gewonnen door: Koraterry van W. van Arendonk, W'werf; Katinka van J. Hopmans, W'werf; Geesje van P. Hopmans, W'werf; Krennie van Th. Oosten- brug; Carona van J. Nieuwhof, M'- meer; Grootvorstin van J. Nieuwhof; Cranula van M. Vossen, W'werf; Hallea van Th. Oostenbrug; Holina van J. de Veer, M'meer; Figona van L. Nieuwboer, W'werf; Elanda van T. Zuidema, W'werf; Elea van A. Homan, Slootdorp; Jigana van L. Nieuwboer, W'werf; Ewilga van H. Homan, Slootdorp; Gelena van H. Homan; Ivonna van H. Homan; Ir- miepa van H. Homan. Maandagmiddag is de eerste ge reed gekomen school in de Polder door de Commissie Wederopbouw aan het gemeentebestuur overgedragen, welke op haar beunt deze school overdroeg aan de Ohr. Nat. School vereniging. Het betrof hier de Chr. School te Wieringenwerf. In -deze sohool zal ook voorlopig de Wierin- germeerschool onderdak hebben. Er wordt thans aan een 100-tal leerlin gen onderwijs verstrekt, waarvoor twee hoofden met ieder 2 onderwij zers. Onder de talrijke genodigden be vond zich ook de heer J. J. Feringa, inspecteur van het L.O. te Den Hel der. Het woord werd o.a. gevoerd, door de burgemeester de heer G. G. Loggers ën de heer W. ten Kate, voorzitter van de Chr. Nat. School vereniging. SCHOOLFEEST De leerlingen van de hoogste klas sen van de Ohr. School te Midden meer hebben Woensdag een reisje gemaakt onder leiding van het per soneel naar Schiphol en IJmuiden. Uit de opgetogen verhalen die we van de kinderen te horen kregen bleek wel dat zij een prettige dag gehad hebben. H. D. TEL, GEHULDIGD Het bestuurslid van de Beurs te Middenmeer de heer H. D. Tel vier de dezer dagen zijn zilveren jubile um als agent van de K.L.M. Aan een maaltijd te zijner ere ge houden te Amsterdam werd door de directeur van de K.L.M. Dr. Ples- man de heer Tel een oorkonde met zilveren legpenning aangeboden. Militairen komen Maandag poters rooien A.s. Maandag komen 1000 militai ren van het 10 Infanterieregiment de Wieringermeer vreedzaam bezet ten. Zij zullen gedurende drie weken te werk worden gesteld in de pol der om te helpen bij het rooien van pootaardappelen. Zij zullen worden gehuisvest in enige graanpakhuizen, in het werk kamp „Oude Zeug" en in boerde rijen die dezer dagen gereed zijn ge komen. u-cuihet tiLng.di-eituu'i GOEDKEURING ARBEIDSOVEREENKOMST De collectieve arbeidsovereenkomst, voor de akker- en weidebouw en de veehouderij voor het jaar '47—'48 is door het college van rijksbemidde laars ongewijzigd goedgekeurd. DRINKEN AAN GEDETINEERDEN In aansluiting op onze vorige me dedeling, betreffende bijvoeding aan gedetineerden, waarin werd vermeld,, dat het ten strengste verboden is aan gedetineerden, brood, tabak of iets. dergelijks te verstrekken, delen wij U nog mede, dat er wel is toegege ven dat het noodzakelijk is, om een. liter warm drinken per man per dag' te verstrekken. Het Kringbest. v. d. St. v. d„ Landbouw

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 2