Onderhoud van motortrekkers Zondagdienst Mededeling P.B.H. AANSLAG HAVER EN OF GEMENGD GEWAS Deze week is door ons aan iedere téler van Haver en of Gemengd ge was een kennisgeving verzonden, dat zijn perceel of percelen aangeslagen is of zijn voor een gemiddelde op brengst in het rayon waarin het of de perceel (en) gelegen is (zijn) In verband hiermede delen wij U mede, dat de Wieringermeer in twee raijons is verdeeld, t.w. de secties's: A, E, F, L, en J. met uitzondering van de Oosterterpweg in een raijon en het overige gedeelte van de Wie ringermeer in een ander rayon. Teneinde nu te kunnen beoordelen -of Uw gewas een gemiddelde op brengst zal leveren of meer of min der, dient U in Uw rayon contact te zoeken met de andere telers van ha ver of gemengd gewas. Indien U meent, dat Uw gewas be neden het gemiddelde zal liggen in Uw rayon, dan dient U binnen 10 da gen na ontvangst van Uw kennisge ving in beroep te komen. (Zie toe lichting op de ontvangen kennisge ving) Voor e.t. verdere toelichting ver wijs ik U naar mijn kantoor. De P.B.H. voor W'meer D. Stompedissel Belangrijk voor onze tuinders! INVENTARISATIE LATE WARMOEZERIJGEWASSEN Omstreeks 19 Juli a.s. zal een in ventarisatie van late warmoezerijge- wassen worden gehouden. Onder de ze telling vallen alle bedrijven, wel ke in het 'bezit zijn van een z.g. „vaste'' of een „bijzondere" tuinbouw teeltvergunning. De door deze inven tarisatie verkregen cijfers dienen o. m. ter vaststelling van het export programma van groenten en als ba sis voor de onderhandelingen hierom trent met het buitenland. Omdat het ons door gebrek aan personeel niet mogelijk is de tuinders persoonlijk te bezoeken, terwijl het voldoen aan een oproep om op een zitting te ver schijnen in de tweede helft van de ze maand voor de tuinders ongetwij feld grote bezwaren zal opleveren, hebben wij gemeend aan alle betrok kenen één formulier te moeten toe zenden, hetwelk, na invulling en on dertekening, portvrij aan de P.B.H. teruggezonden dient te worden. Wij doen een dringend beroep op onze tuinders om de formulieren direct na ontvangst in te vullen en voor 19 Juli weer te verzenden. Het is in Uw aller belang indien wij op deze da tum over de gegevens beschikken. Wij rekenen op Uw medewerking! Het bespaart ons veel werk en kos ten! voor artsen en dierenartsen 1 3 Juli Artsen Dienst hebben de artsen: Olree, de Groot, Tamsma, Werner, Versluis de Boer, Groenhart, van Sloten en Swaters. Geen dienst hebben de artsen: Vee nis, Beeker, Hoogkamer, Spits, Ko ning, Bouwman, Schreuders, Brand en Boerma. Dierenartsen: Dienst hebben de dierenartsen: v. d. Kolk, N. Niedorp en Dekker, te 't Zand. Geen dienst hebben de dierenartsen Reitsma te Slootdorp en Hakkesteegt Schagen. Aan bovenstaand onderwerp zou een serie artikelen kunnen worden gewijd aangaande punten, waarop bij het gebruik van een landbouwtrek ker dient te worden gelet. Er zijn echter ook enige zaken waarop dient te worden gelet als de trekker juist niet wordt gebruikt, zoals dat ge durende de zomermaanden met veel trekkers dikwijls het geval is. De meeste moderne trekkers zijn mo menteel vaak uitgerust met electrische verlichting en startmotor. Hierbij is een accu noodzakelijk en het is voor al deze accu, welke ook in rust de nodige verzorging verdient. Een van de belangrijkste punten bij het onderhoud van een accu is, dat hij nooit gedurende langere tijd in ontladen toestand blijft en dat de platen steeds onder de vloeistof staan die hier electrolyt genoemd wordt. D.W.O.-NIEUWS Maandaguvond om 6.45 speelt het D.W.O. dameshandbalelftal een wed strijd tegen een dito W.A.C.-elftal. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein te Slootdorp indien dit ge reed is, anders te Wieringerwerf. Mededeling no. 340. Proefvelden. Op verzoek, zullen wij in het ver volg regelmatig mededelingen doen omtrent bepaalde proefvelden waar de te onderzoeken objecten een zo danig beeld geven, dat ze een be zichtiging op ruimere schaal waard zijn. Woorden wekken, voorbeelden trekken Wij hopen, dat dit eventuele bezoek aan deze proefvelden door de diverse proefveldhouders op prijs wordt ge steld en dat ze hun medewerking in deze wel willen verlenen. Fosforzuur aanwending. Diverse malen is reeds gewezen op de mindere werking van Super fosfaat bij herfstaanwending tegen over aanwending in het voorjaar. Wie hiervan nog niet overtuigd is, gaat even een perceel aardappelen bezichtigen op het bedrijf van de heer <P. I. van Til aan de Molenweg. Het verschil in stand is ongeveer de helft. Tevens blijkt hieruit wel zeer duidelijk de grote behoefte aan fos forzuur van diverse Wieringermeer - gronden. Pootgoed van klei- of zandgrond. Veel strijd is er reeds geweest over de kwaliteit van zandpoters tegen over klei-poters, welke tot dusverre nog steeds in het nadeel van de zand poters is geëindigd. Om na te gaan wat hier van waar is, hebben wij zand- en klei-poters Klasse A maat 35/45 naast elkaar uitgepoot op zand bij D. Gutker, Molenweg en op klei bij Herweijer aan de O. Midden- meenweg. De stand van het gewas der zand-poters is momenteel edhter niet minder, dan dat van de klei- poters. De nateelt van deze poters zal ons duidelijk maken in hoeverre de lagere waardering van de zand- poter juist is. Mangaangebrek. Ondanks de verwachting dat dit verschijnsel in 1947 wat zou meeval len (omdat we het massaal optre Deze vloeistof bestaat uit een meng sel van water en zwavelzuur en door het regelmatig laden van de accu doch ook als gevolg van hogere temperaturen, verdampt er een ge deelte van het water, waardoor het zuur meer geconcentreerd wordt. De ze sterkere zuurconcentratie is scha delijk voor de accu en we moeten daarom gedistilleerd water bijvullen om het zuur weer op normale sterk te te brengen en er tevens voor te zorgen dat de platen niet droog ko men te staan. Wanneer het niveau in de cellen te veel gaat dalen heeft dit tot gevolg dat ook de in de cellen aanwezige platen aan indroging onderhevig zijn waardoor deze kunnen kromtrekken Door de geringe onderlinge afstand komen deze platen hierdoor met el kaar in aanraking waardoor als het ware kortsluiting ontstaat, en zal hierdoor zich onmiddellijk en zeer snel ontladen. Een dergelijke accu is voor verder gebruik waardeloos te beschouwen. We weten dat dit euvel dit seizoen bijmeerdere trekkeraccu's is voorgevallen omdat aan bijvulling niet was gedacht. Controleer dus regelmatig het peil den in 1946 in verband stelden met de gevolgen der inundatie) is dit jaar over uitgestrekter gebieden dan ooit tevoren mangaangebrek door ons geconstateerd. In het gehele ge bied benoorden de lijn Oostwaard, Slootdorp, Wieringerwerf, Oude Zeug, en ook nog wel daar buiten kwam dit jaar mangaangebrek voor. Dank zij de mogelijkheid om man- gaansulfaat te verkrijgen en aan te wenden kon in de ergste gevallen een misgewas worden voorkomen. Toch zal het gewenst zijn aan dit gebreksverschijnsel de nodige aan dacht te schenken wat onzerzijds dan ook reeds gebeurt) want het komt op onze kalkrij/ke Wieringer- meergronden meer voor dan menig een vermoed of opmerkt. Momenteel hebben we reeds de indruk dat de meer of minder goede conditie en structuur der gronden (groenbemes- ting) een 'belangrijke rol speelt ten opzichte van het optreden van man gaangebrek. Groenbemesting. In verband met het voorkomen van grote oppervlakten poataardappelen zullen velen, na het rooien hierop nog een groenbemestingsgewas wil len verbouwen. Gezien het grote be lang hiervan voor de Wieringermeer- gronden is niets meer noodzakelijk dan dit. Daar echter de in vroegere jaren algemeen uitgezaaide wikken, of slecht te krijgen of erg duur zijn, zien velen uit naar een plaatsvervan gend gewas, wat minder duur komt. 140 kg wikken a f 0.75 wordt al weer ruim f 100 per ha. en indien men met een ander gewas, wat veel min der aan zaaizaad kost, ook een be hoorlijk resultaat verkrijgt, is dit m.i.z. toch wel de overweging waard. De voor de Wieringermeer meest geschikte vervangingsgewassen voor wikken zijn m.i.z. of incarnaat-klaver of stoppelknollen. Met incarnaat- klaver hebben we in, 1943 en 1944 verschillende malen een uitstekend resultaat behaald. Mislukkingen kwamen evenwel ook voor! Voor van Uw accu en besteed hieraan de nodige zorg, waardoor het in staat wordt gesteld bij het aanbreken der campagne zijn diensten weder te verrichten en teleurstelling in deze zal worden voorkomen (Oihf) Preekbeurten en Kerknieuws Slootdorp, 13.30 uur, Ds. Germans Middenmeer, 10.30 uur ds. Germans Wieringerwerf, 14 uur Ds Vink (H. Doop) Geref. Kerken Wieringerwerf, 10 uur Ds. Post Wieringerwerf, 7 uur Ds. Post (Voor- ber. H.A.) Middenmeer, 9 uur, Ds v. d. Wielen (H. Doop en bel.) Middenmeer, 2 uur, Ds. v. d. Wielen (H.A.) Slootdorp, 9 uur leesdienst Slootdorp 7 uur ds Wijnia (Kolhorn) Preekbeurten in de Ring. Abbekerk, 10 uur, Ds Vink (H.D. Opperdoes 2.30 d's. Kloosterman Oostwoud 9.30 ds Kloosterman CHR. GEREF. EVANGELISATIE A.s. Zonddag 7 uur in de Nood- school te Slootdorp, evangelisatie samenkomst. Spreker: de heer G. Visser. waarden voor een goed gewas zijn: goed kiemkrachtig zaad gebruiken (kiemproef aanleggen), niet in losse grond zaaien, waardoor het zaad te diep komt, wat al heel funest is, vóór 10 Augustus zaaien en 20-25 kg zaad per ha. gebruiken. Stoppelknollen. Stoppelknollen is al een zeer goed koop gewas omdat men met 4-5 kg zaad per ha. al een zeer dicht ge was met een grote bladmassa ver krijgt. De stoppelknol is een vrij ze ker gewas, mits men ook weer voor 10 Augustus zaait. Indien men het gewas een baaltje stikstof kan mee geven verkrijgt men een uitstekende groenbemesting, welke men naast de structuurverbeterende werking, ze ker op 2 a 3 baal stikstof per ha kan rekenen. J. Breed. Mededeling no. 341. Excursies naar de Prof. v. Bemmeienhoeve. Evenals dat in voorgaande jaren het geval was, zullen door de be drijfsleider, de heer Schipper, ook dit jaar weer twee middagen in de week gereserveerd worden voor de bezoekers uit de polder, n.1. op Don derdag- en Vrijdagmiddag van 2 tot 5 uur. Men wordt vriendelijk ver zocht hiermede zo veel mogelijk re kening te houden. Ir. L. R. Dijkema. Mededeling no. 342 Voorstel Rayonverdeling bietenzaadteelt. Sinds geruime tijd wordt zowel van de zijde der land- en tuinbouwers alsmede van de zijde der handelaren sterk de behoefte gevoeld te komen tot 'n teeltafbakening van suiker- en voederbieten voor de zaadteelt. Zoals alle lezers bekend zal zijn, bestaat er in de Wieringermeer een afbakening voor de teelt van spina zie, kroten, koolsoorten, rapen w.o. meirapen, en stoppelknollen, alsme de wortelen en uien. Door de Directeur van het N.A.K. werd aan de Voorlichtingsdienst ge vraagd, medewerking te willen ver lenen om eveneens te komen tot een Vereniging voor in de Wieringermeer

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 3