Tragisch Vergadering Een kunstkring Zondagdienst Vereniging voor RedsiLf^u-o-o-ltLcPiting, in de Wieringermeer Demonstratie vlasplukmachines N.O.P, Op 24 Juli werd in de Noordoost polder voor de toekomstige pachters een vlasplukdemonstratie gehouden. De grond waarop werd gedemon streerd bestond uit zavel. Het vlas was van behoorlijke lengte, doch iets holle stand, waardoor het vlas erg grof van stengel was. Op verschillen de plaatsen was 't vlas nogal gelegerd geweest, waardoor het krom was ge worden, hetgeen het mooie werken nu niet bepaald bevorderde. Er kon slechts met 5 verschillende combina ties worden gewerkt, wat ons enigs zins teleurstelde. Voor op het terrein werd gewerkt met een tweetal De- poortere machines van enkele jaren oud zonder bindapparaat, in tandem gekoppeld achter een wieltrekker. Farmall H. Totale bediening 5 perso nen. Werkbreedte varieerde van 75 tot 80 cm. In regelmatig staand of hellend vlas kon behoorlijk werk verkregen, doch onder moeilijke om standigheden kon dit niet worden ge zegd. Verder werd gedemonstreerd met 'n Depoortere 1947. Deze machine was vrijwel gelijk aan de vorige, alleen in de afvoer van de band op de ta fel was de tweede rol weggelaten. Op het werk had dit weinig invloed en kan o.i. goed met 1 rol worden vol staan. Voor deze machine was een paard gespannen en werd door drie personen bediend. Ook deze machine leverde onder gunstige omstandighe den goed werk. Bij alle kleinere ma chines zonder bindapparaat hangt het te leveren werk echter voor een groot deel af van de meer of minder grote handigheid van de bedienende man schappen zulks in tegenstelling met de grotere plukmachines waar dit voor vrijwel 100% mechanisch gebeurt. Tevens was de nieuwe Depoortere met bindapparaat aanwezig. Bij deze machine is in afwijking van de zoëven genoemde de aandrijving op beide wielen aangebracht, welke door twee klauwkoppelingen kon worden in- en uitgeschakeld. Verder had men de plukschijf vergroot van 70 tot 100 cm. en was tevens deze schijf scheef in 't frame gebouwd. De bedoeling hier van is ons niet geheel duidelijk, ter wijl we ook van het effect niet zo zeer overtuigd zijn. Ook de afvoer- tafel en het Massex-Harris bindappa raat zijn overeenkomstig de pluk schijf geplaatst. Verder was nog als verschilpunt op te merken dat de be dienende persoon niet achter, doch voor de machine is gezeten en dus het vlas met de top naar zich gericht voor zich heeft. De afstand van de plukband tot de punt der naald is plm. 75 cm., waardoor gelegenheid be staat het vlas enigszins te scheiden alvorens het naar de binder wordt gevoerd. Wanneer hiervan gebruik wordt gemaakt, wordt hiermee voor komen dat de schoven aan elkaar blij ven haken. Meestal wordt echter met een machine met binder de snelheid zodanig opgevoerd, vooral bij motor- tractie, dat hiervan weinig terecht komt, ten koste van 't nette werk. De bindtafel is hier kort, waardoor de uitgeworpen schoof soms op het rech- terwiel terecht komt en door deze wordt meegevoerd. Door een iets lan gere tafel zou dit op eenvoudige wij ze worden voorkomen. Al deze ma chines waren voorzien van luchtban den maat 6x16. Verder waren de Clays trekmachi- nes „Vlaanderen" en „Normandië" aan wezig met 'n trekbreedte van resp. 115 en 190 cm. De Vlaanderen werd voort bewogen en gedreven door een oud type Fordson motortrekker welke ech ter wegens bandenpech na 1 ronde tot zwijgen werd gebracht. De Nor mandië werkte achter een Formall M, terwijl ook hier het mechanisme door aftakas werd gedreven. In principe zijn beide machines gelijk van con structie, de Vlaanderen werkt echter met 3 en de Normandië met 5 pluk- elementen. Het vlas wordt per element door een tweetal tegengesteld draai ende rubberriemen, ter breedte van 8 cm. geklemd en in schuine richting mee naar boven genomen, waar het door een drietal dwars in de machine geplaatste afvoerbanden zijdelings in een zwad op de grond wordt neer gelegd. Deze wijze van trekken leent zich speciaal voor een verdere bewer king van het vlas volgens de Vlaam se methode. De capaciteit van deze machines is zeer groot, terwijl het vlas netjes in zwaden werd neerge legd. Door het grote aantal draaiende delen moet aan het onderhoud de no dige aandacht worden besteed. Tenslotte was nog een machine van Frans fabrikaat aanwezig. Merk Le- Een ernstig" ongeluk met dodelijke afloop heeft Maandag in de polder plaats gehad. Een 15-jarige scholier uit den Haag die met z'n makkers naar de Wieringermeer is gekomen om bij de oogstwerkzaamheden te helpen wilde op een met aardappelen geladen wagen stappen via de spoor stok, deze kantelde echter, waardoor de jongen voor de wielen van de wa gen kwam te vallen en de zwaar ge laden wagen over hem heen kreeg. Per ziekenauto werd hij naar Alk maar vervoerd, doch was bij aan komst reeds overleden. BEVORDERD Mej. Nel Langereis te Middenmeer werd op de Dandbouwhuishoudschoól te Schagen bevorderd van de 2e naar de 3e klasse. GESLAAGD De heer C. Kussendrager te Hoog woud, voorheen te Middenmeer slaag de te Schagen voor het einddiploma van de tekenschool en voor het eind examen van het leerlingenstelsel, afd. Monteurs, uitgaande van de vereni ging tot bevordering van het Vakon derwijs in Westfriesland. De afd. Wieringermeer van de RK Landarbeidersbond St. Deus Dedit houdt Zondag a.s. na de hoogmis 'n ledenvergadering in hotel „Smit" te Middenmeer. o AANGESTELD ALS P.E.N.-IN STALLATETJR De heer G. A. Struik te Slootdorp, tijdelijk te Wieringerwaard, is aange steld als erkend P.E.N.-Installateur. De hQer Struik zal voortaan zaken doen onder de naam firma G. A. Struik en Co. terme van ingenieur Ypres. Deze ma chine vertoont veel overeenkomst met de zoëven genoemde Claeys machines Er wordt met 4 trekelementen ge werkt bij een werkbreedte van 14ó cm. De rollen zijn hier groter en be duidend geringer in aantal. De druk wordt hier niet door vereende druk- rollen als bij de Claeys, doch dooi de spanning der riemen zelf verkre gen. Het vlas wordt verder door de 10 cm. brede riemen op bijna gelijke wijze opgevoerd achter de machine, waar het door 'n afvoerketting, voor zien van punten in het zwad wordt neergelegd. Dit neerleggen gebeurde o.i. iets minder netjes als bij de Nor mandie het geval was. Vermoedelijk is dit een gevolg van het feit dat in plaats van een stalen afvoerbord hier voor slechts een tweetal ijzeren staaf jes zijn aangebracht waardoor de wind hierop meer zijn invloed tijdens het vallen: kan doen gelden. De machine maakte overigens een solide indruk. Ze was voorzien van luchtbanden en werd door een aftakas aangedreven. Tractie Formall M. Voor de bedie nende persoon was achter op de ma chine 'n loopplank aangebracht waar door grotere bewegingsvrijheid werd verkregen. De drie typen van de fa brikant Soenens, alsmede de Claeys met bindapparaat en de Engelse Stan- lay van Robert Boby waren niet op het terrein aanwezig. Oosterhoff. HET WORDT ERNST Woensdagmorgen werd een bericht omgeroepen op de beurs van de Plan- tenziektenkundigen dienst. Er werd gewaarschuwd, dat controle zal wor den gehouden op het naleven van de bepalingen voor de bestrijding van de coloradokever. Nalatigen zullen een proces-verbaal krijgen. o MIDDENSTANDSDIPLOMA Mej. G. F. Hauwert te Slootdorp slaagde te Schagen voor het exa men Middenstandsdiploma. o VERGADERING V. V. FLEVO De voetbalvereniging Flevo zal op Donderdag 14 Augustus a.s. een jaar vergadering houden in hotel Smit te Middenmeer. De agenda vermeldt enige belang rijke punten, zodat de leden wor den opgewekt zoveel mogelijk aan wezig te zijn. —O— Hotel Smit maakt reeds plannen voor het a.s. winterseizoen. Dezer dagen zullen de inwoners van Wie ringermeer een circulaire ontvangen betreffende een viertal toneelavon den. Teneinde een overzicht te ver krijgen over de te verwachten deel name wordt men verzocht indien men instemt met deze plannen, de ant- woordstrook zo spoedig mogelijk in te zenden. Het spreekt vanzelf d'at uitsluitend goede gezelschappen zullen optreden op deze avonden. Ook zij die nog buiten de polder wonen worden ver zocht op te geven of zij deze avon den zullen bezoeken. T.z.t. hopen wij nadere mededelin gen te doen omtrent deze plannen. Preekbeurten en Kerknieuws Ned Herv. Gem. Slootdorp, 10.45 uur, Ds. Klooster man. Middenmeer 2 uur Ds. Kloosterman. Wieringerwerf 10.30 uur Ds. Vink Geref. Kerken Slootdorp 9 uur Ds. L. J. Goede H.A. Slootdorp 2.30 uur Ds. L. J. Goede H.A. en nabetr. Middenmeer 9.30 uur Ds. v. d. Wie len. Middenmeer, 3.30 uur Ds. v. d. Wie len. Wieringerwerf 9 uur Ds. Postema. Wieringerwerf 2 uur Ds. Postema. Chr. Ger. Evangelisatie. Slootdorp 7 uur, in de noodschool, de heer Visser. Preekbeurten in de Ring. Medemblik 10 uur Ds. v. d. Neut, H. Doop. Opperdoes 9.30 uur Cand. A. Mol. Abbekerk 9 uur Ds. Vink. o RADIO-KERKDIENST- VITZENDING GOED GESLAAGD De ontvangst over de toestellen van de kerkdienst welke Zondag j.1. door de VPRO werd uitgezonden uit de kerk te Middenmeer en waarin ds. Vink voorging is uitstekend ge slaagd. Voor de dienst werd gespro ken door de heer G. G. Loggers als burgemeester van Wieringermeer, de rentmeester de heer Ir. Ovinge en de heer J. W. Dammers als pachter. Het koortje van de Plattelandsvrouwen- bond afd. Wieringermeer zong enige liederen welke bijzonder goed door kwamen. ZEVENDE BERICHT OVER DE BESTRIJDING VAN DE DRAAI- HARTIGHEID VAN KOOL De Plantenziektenkundigen Dienst deelt mede, dat de derde vlucht van de galmuggen, die draaihartigheid van kool veroorzaken, is geëindigd. Derhalve kunnen alle bespuitingen ter bestrijding van de draaihartig heid van heden af gestaakt worden. voor artsen en dierenartsen 10 Aug. Artsen Dienst hebben de artsen: Olree, de Groot, Tamsma, Werner, Versluis, de Boer, Groenhart, van Sloten en S waters. Geen dienst hebben de artsen: Vee nis, Beeker, Hoogkamer, Spits, Ko ning, Bouwman, Schreuders, Brand, en Boer ma. Dierenartsen. Dienst hebben de dierenartsen: v. d. Kolk, N. Niedorp en Dekker te 't Zand. Geen dienst hebben de dierenartsen: Reitsma te Slootdorp en Hakkesteegt te Schagen.

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 3