EN DE BOER PLOEGT VOORT 25 i vee en vlees NIEUWE BONNEN Allerlei Poldernieuws Deze strophe uit het mooie dichtwerk „de Ballade van de Boer", dat de boer onder alle omstandigheden voort ploegt, dreigt verloren te gaan. Het botert niet tussen de regering en de boeren. Het botert niet meer tussen minister Mansholt en de boeren. En wie zich nog mocht willen vasthouden aan de dichtregelen die wij hierboven aan haalden, komt bekocht uit. De boer ploegt niet meer onder alle omstandigheden voort. De reden? Verschil van mening over het practische landbouwbeleid van de minister t.a.z. van de richtprijzen. Het is ons niet bekend of het adres om geen wintertarwe uit te zaaien, voor aleer de prijzen bekend gemaakt zijn, opgevolgd zal worden door alle boeren. Doch als symptoon, zoals dit advies Woens dagmorgen per luidspreker op de beurs te Middenmeer namens de drie organisaties werd gegeven, en met applaus werd begroet spreekt boekdelen. Minister Mansholt heeft het niet gemak kelijk, het is niet de eerste staking waar mee gedreigd wordt tijdens zijn bewind, er hebben zelfs al verschillende stakingen plaats gehad van groepen uit het bedrijfs leven, waar het staken vroeger als iets re volutionairs werd beschouwd. Doch waar lang over gesproken is: zal de boer gaan staken, schijnt nu nabij. Het is nog maar een advies, wat misschien niet geheel zal worden opgevolgd, doch wat gaat er gebeuren als de boeren inderdaad geen wintertarwe gaan uitzaaien? Gooit men het land in een groenbemesting of laat men het zwart, zoals al eens geopperd is. Het is voor de structuur van de bodem niet kwaad zegt men dan en dat zal ook wel zo zijn. Maar wat gebeurd er als de regering of de mi nister de prijzen nu niet eens bekend maakt. Voor de leek is dit allemaal onbegrijpelijk en we voelen de reactie die het zal geven bij het niet agrarisch deel van ons volk. De regering stelt de richtprijzen naar de gegevens van het Landbouw Economisch In stituut. Niet geheel, doch als leidraad gel den deze gegevens wel. Het is een grief van de boeren (dat deze richtprijzen steeds be kend gemaakt worden als men het zaai- plan reeds heeft uitgevoerd. Men wil voor dat men gaat zaaien weten waar men aan toe is. Wij mogen aannemen dat men in Den Haag de ernst van deze maatregel aanvoelt. Minister Mansholt is practisch boer, en is beter bekend met het boerenbedrijf als welke vroegere minister van Landbouw. Hij kan dus de draagwijdte van het besluit van de boeren om de verbouw van een niet- lonend product te staken als deskundige be oordelen/ Hier zullen de koppen niet tegen elkander op mogen botsen, doch zal op zeer korte termijn een ingrijpende verandering moeten plaats hebben in het bekend maken van de richtprijzen, zodat de boer kan over zien hoever hij er inspringt. Om tot een lagere productie-prijs te ge raken heeft minister Mansholt de wegen reeds meermalen aangegeven. Mechanisatie en rationalisatie van het bedrijf. Hij heeft niet te klagen over het gros der boeren in dit opzicht, zijn wenken in die richting wor den onder de boeren hoog aangeslagen en begrepen. Het mag echter niet zo zijn dat de loon- en prijzenpolitiek van de regering wordt uitgevochten op de rug van de boer. van Twisk roemde de samenwerking van de Varkens inkoop-coöperatie met de keu ringsdienst. De heer Bakker sprak woorden van gelukwensen namens de slagers orga nisatie Schagen en omstreken. De heer Keetman mocht van deze organisatie een etui met vulpen en potlood in ontvangst nemen. De heer W. v. d. Oord liet in deze feeste lijke sfeer een geluid in mineur namens de veehouders horen. De heer v. d. Oord is van oordeel dat de commissies te veel uit burgemeesters be staat en dat de directe belanghebbenden de veehouders, geen invloed op de gang van zaken hebben. Voor het vei'tr ouwen zal het beter zijn als ook veehouders in het bestuur zijn opgenomen. Mogelijk zal er hierdoor niet veel veranderen in de uitbetaling, doch men heeft dan meer vertrouwen. De heer de Veer weerlegde nog een on juistheid inzake de prijzen. Men is in de kring Barsingerhorn vroeger verwend met de uitbetalingen en dat kwam omdat de heer de Boer het vlees aan de slagers ver kocht. Dat kan nu niet meer, zodat ook de kring Barsingerhorn onder prijsstelling 'valt die voor het gehele land geldt. De heer Mr. D. Breebaart bracht namens zijn moeder, zijn broer en hem zelf dank voor de waarderende woorden, welke ge sproken zijn over wijlen zijn vader. Hierna sloot de heer Loggers de bijeen komst. In Hotel Smit te Middenmeer vond des avonds een. diner plaats in intiemere kring. In een buitengewone vergadering te Bar singerhorn is Woensdagmiddag het feit her dacht van het 25-jarig bestaan van de Keu ringsdienst van Vee en Vlees in de Kring Barsingerhorn. De zaal van Café „de For tuin" was geheel met genodigden gevuld en had een gezellig aanzien door een aantal bloemstukken, aangeboden door diverse cor poraties waarmee de kring samenwerkt. Onder de aanwezigen bevond zich Ds. S. G. Swart, inspecteur Volksgezondheid in algem. dienst en Dr. H. H. Scholten, insp. Volksgezondheid in N.-Holland. De voorzitter van de commissie van uit voering de heer G. G. Loggers, burgemees ter van Wieringermeer sprak een rede uit en gaf hierbij een zeer uitgebreid overzicht van het verloop der dienst in deze 25 jaar. Aanvankelijk opgericht door een zevental gemeenten verzorgt de dienst de vleeskeu ring thans in 10 gemeenten en worden nood- slachtingen verricht voor 34 gemeenten en exploiteert zij een modern ingerichte des tructor. Doordat de Wieringermeer in 1939 toetrad werd het oppervlak wat de dienst had te verzorgen uitgebreid tot 45000 ha. De dienst is aan diverse conjunctuur schommelingen onderhevig geweest, doch thans is weer een gezonde exploitatie mo gelijk. De heer Loggers herdacht de oprichters der dienst de heren de Kroon, Breebaart, Spaans, Koster, Eriks, Koster, Nagelhout en HERVERKAVELING WALCHEREN nister aldus aangevuld, dat bij de eerstge noemde categorie ook zouden worden gere kend die pachters, die het land reeds van vader op zoon hadden gepacht; het werd daarna door de minister overgenomen. Het gehele ontwerp werd vervolgens z.h.s. aanvaard. Zij, die toch tegen de dwang-be- palingen bezwaren koesterden meenden toch (en terecht o.i.) hun stem aan het overigens zeer noodzakelijke ontwerp niet te mogen onthouden. Koopmans. Het verheugde spr. dat de nog in leven zijnde oprichters de heren Koster te Wieringerwaard en Eriks op deze bijeen komst aanwezig zijn. Speciaal stond spr. stil bij het vple werk wat verricht werd door wijlen de heer K. Breebaart in leven burgemeester van Bar singerhorn, 'spr. voorganger als voorzitter. Hij is steeds de stuwende en bezielende kracht geweest. Voorts werden gehuldigd de heren de Boer en Keetman, resp. hoofd en bedrijfs leider van de dienst. De heer de Boer mocht een mooie stoel en de heer Keetman een enveloppe met inhoud als blijk van waar dering in ontvangst nemen terwijl mevr. de Boer bloemen werden aangeboden,. Ook het hoofd van de dienst de heer de Boer gaf een overzicht van de afgelopen 25 jaar, waarin de humoristisch noot vaak niet ontbrak. Nadat enige verversingen waren aange boden, werden woorden van gelukwens ge sproken door de heer P. Blauboer, burge meester van Barsingerhorn, die voorstelde om aan mevr. de wed. Breebaart een schrij ven te zenden namens de dienst waarin nog eens duidelijk naar voren zou komen de waardering die men heeft voor het initia tief wat indertijd door haar man is genomen. Ds. Swart feliciteerde de kring Barsinger horn met haar jubileum. De kring Barsin gerhorn betekent wat in de lande. Slechts de kring Tilburg is iets groter. Ook Dr. Scholten, die, hoewel nog maar kort in N.-Holland, reeds prettige ervarin gen met de kring heeft gehad, bracht de gelukwensen van zijn dienst over. De heer van Zoonen, wethouder van Oude-Niedorp sprak namens alle aangeslo ten gemeenten. De heer van Zoonen wees er op in zijn rede, dat hij de laatste jaren het jaarverslag had gemist van de dienst. Spr. zocht de oorzaak in het feit dat er geen bijdragen meer nodig zijn van de gemeenten. De heer Leibrand sprak namens de P.T.C., een commissie die er tijdelijk is doch zeer veel met de dienst heeft te maken. De heer Voor het tijdvak van 5 t.m. 18 October a.s. geeft elk der volgende bonnen recht op "het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 711 (serie N) ftO-2 div. 100 gr. bloem of zelfrijzend bak meel of kindermeel, of kinderbiscuits. NO-3 div. 500 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop enz. of 500 gr. versnaperingen. NO-4 div. 225 gr. huishoudzeep of 180 gr. toiletzeep. Bonkaarten KD, KE 711 (serie N) N-12 div. 100 gr. bloem of zelfrijzend bak meel, of kindermeel of kinderbiscuits. N-13, N-14 div 250 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. versnaperingen. N-15 div. 450 gr. huishoudzeep of 360 gr. toiletzeep. N-16 div 500 gr. bananen (voorinl.). N-16 res. 500 gr. bloem of zelfrijzend bak meel of kindermeel of kinderbiscuits. Bonkaarten JVIA, MD 711 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken (serie N) N-21 suiker 250 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gr, versnaperingen. Tabaks- en Versnapering enkaar ten enz. QA, QB, QC 711 N-01, N-03 tabak 2 rants. cigaretten of kerf tabak. N-01 versnaperingen 200 gr. versnaperingen, of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 40Ö gr. jam, stroop enz. N-03 versnaperingen 100 gr. versnaperingen, of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Res. 5 tabak 50 gr. scheerzeep of 100 gr. scheercrême of 400 gr snelscheercrême Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 3 October worden gebruikt. De bon voor scheerzeep blijft voorlopig geldig. Bon N-16 diversen voor bananen moet uiterlijk op 11 October as. bij een handelaar in groen ten en/of fruit worden ingeleverd. NED. BOND VAN ARBEIDERS IN HET LAND- EN TUINBOUWBEDRIJF AFD. WIERINGERMEER In hotel „Smit" vond dezer dagen een vergadering plaats van bovengenoemde afde ling. De vergadering stond onder leiding van de heer M. Dijksma. In het bijzonder werd een welkom toegeroepen aan de Hoofd bestuurder de heer Knip die een inleiding zou houden over bepalingen van sociale aard De voorzitter feliciteerde de bewoners van Wieringerwerf met het feit dat enkele hun woningen weer hebben kunnen betrekken. Hij hgopte dat dit ook spoedig van de andere dorpen gezegd kon worden. Zolang de bewo ners niet terug zijn in de polder zal ook het ver. leven zich niet ten volle kunnen ontwik kelen. Nadat de secretaris de notulen had gelezen welke onveranderd werden vastgesteld wer den verschillende ingekomen stukken behan deld. De heer Knip hield hierop een inleiding over sociale aangelegenheden. Spreker her dacht zijn vriend -v. d. Wielen een goede bekende bij de arbeiders ook in de Wierin germeer. Men verwerpt het oude tegenwoor dig wel eens doch wanneer wij onze gedach ten laten gaan over de vroegere strijd die moest worden gestreden door onze voorgan gers dan kunnen wij niet anders dan grote bewondering hebben voor onze voormannen. Aan hen hebben wij te danken dat de sociale wetten die ook thans voor de landbouw gel den tot stand zijn gekomen. Spr. wijst in dit verband op de duizenden ongeorganiseerde arbeiders die er nog rondlopen en parasite ren op het werk van de organisatie. Denkt eens aan 40 jaar terug zegt spr. Er was toen nog niets voor de landarbeider. Geen ziekte of ongevallen uitkering, geen vacantie, geen onderdoms of bedrijfspensioen, enz. Maar er is nog veel meer te bereiken. Thans zijn alle sociale maatregelen vastge legd voor de toekomst. Onze algemene vak beweging heeft haar stem duidelijk laten ho ren. Zij eist volledige medezeggenschap bij de aankoop en verwerking der grondstof fen, de verdeling en de prijsstelling er van, "waardoor kan worden voorkomen dat de een zich in zwarte weelde baadt terwijl de ander niet tegen een redelijke prijs iets ko pen kan. Men moet daarom niet zeggen er niets mee te bereiken. Het is de taak van de le den om geen dag voorbij xe laten gaan om te werken aan de uitbreiding van de orga nisatie. Na deze inleiding volgde nog een goede gedachtewisseling, waarna voorzitter Dijks ma de vergadering sloot. TONEEL-AVONDEN HOTEL SMIT In aansluiting op het bericht van onlangs kan thans worden medegedeeld dat de heer Smit voor het a.s. winterseizoen beslag heeft weten te leggen op een viertal toneel gezelschappen van naam. Op 30 October zal optreden het gezelschap Stichting Zuid-Nederlands Toneel, dir. Pier- re Balledux, dat bekend is door het stuk „Oranjehotel". 1 December komt „Comedia", dir. Co Hermus, 9 Februari stichting Amsterdams Toneelgezelschap en 1 April Het Ned. Volks toneel, dir. Ben Groeneveld die het succes stuk „Ciske de Rat" op het repetoir heb ben. Aan belangstellenden is een uitvoerige cir culaire gezonden. NAJAARSSCHOUW DOMEINEN In een advertentie in dit nummer vestigt het Domeinbeheer er de aandacht van de pachters op, dat op 15 November 1947 zal worden begonnen met de gebruikelijke na jaarsschouw op sloten en greppels. Werd gedurende de ldatste jaren niet nauwlettend toegezien op de naleving van de schouwvoorschriften, bij de eerstvolgen-

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 2