EERSTE TONEELAVOND Allerlei Poldernieuws Bond van Pbtielandsvionweii hard en is meestal met een smalle, donkerbruine nog vochtige zone van het gezonde vlees gescheiden. Aan tasting vaak uitgaand van ontveld gedeelte, een wond of een navel. Be smetting heeft plaats bij het rooien. Alternaria aantasting wordt meerma len gevolgd door Fusarium, vooral bij bewaring bij hoge temperatuur. Bintje en Eersteling vertonen het meest knolaantasting. Bestrijding. Hoewel er nog weinig resultaten over e.v.t. bespuitingen bekend zijn, kan toch worden aanbevolen een be spuiting met koperhoudende midde len. Men spuite echter regelmatig, dus ook in droge perioden en men moet dit volhouden tot het einde van het groeiseizoen, terwijl het in bepaalde gevallen gewenst kan zijn voor het einde van het groeiseizoen het gewas dood te spuiten of af te maaien. Als tweede bestrijdingsmiddel kan worden aangegeven, dat de wijze van bewaring van de aardappelen van in vloed kan zijn. Vooral een te warme bewaring kan uitbreiding van de ziek te tot gevolg hebben. Dit jaar werd opgemerkt dat het bewaren der aard appelen in vele gevallen op een an dere manier werd uitgevoerd als de gebruikelijke. Dinsdagmiddag had een bijeenkomst plaats van bovengenoemde vereniging in hotel „Smit" te Middenmeer. Mw. Doornbos kon aan plm. 90 da mes, w.o. enige gasten uit Wieringen het welkom toeroepen en in het bij zonder aan Mw. Mien Labberton de spreekster. Alereerst wordt overgegaan tot het behandelen van diverse agendapun ten. Tot afgevaardigde naar de Prov. vergadering op 22 October in het Gul den Vlies te Alkmaar wordt benoemd Mw. Paarlberg met als plaatsvervang ster Mw. de Graaf. Deze vergadering vangt aan om 10 uur en hier zijn ook gewone leden van harte welkom. Naar de algem. vergadering te Utrecht worden eveneens benoemd Mw. Paarlberg en als plv. Mw. de Graaf. Voor de a.s. winter is enigszins een programma gemaakt. 13 November zal Mw. Visser—'Ven spreken over de Zweedse Volkshoge school. In Dec. een Sint Nicolaas bij eenkomst verzorgd door eigen krach ten, ieder lid wordt verzocht een klein cadeautje te kopen of zelf te maken ten hoogste van f 1.In Jan. zal een Nieuwjaarsmiddag worden gehou den, In Febr. houdt Mw. Waiboer— van Elteren een lezing en in Maart volgt een lezing over dieren door de heer Schroevers. Na al deze. zakelijke mededelingen begon de hoofdschotel van deze mid dag en hield Mien Labberton een le zing over: „Hedendaagse Jeugdproble men". De spr. bedoelde hiermede in de eerste plaats de rijpere jeugd van 1320 jaar, waarvan men zal moeten beamen dat die jeugd' in de na-oor- logse tijd met veel moeilijkheden heb ben te worstelen. Veel wordt de jeugd ten laste gelegd, doch verwijten hel pen hier niet. Allen die met de jeugd te maken hebben en helpen leiding geven, krijgen een zeker inzicht der diepere structuur van deze moelijkhe- den van jonge mannen en vrouwen. Het is een misverstand; zegt spr., dat de jeugd van nu, anders is dan Zoals bekend, vond om zo te spre ken niet de oude methode plaats, door meteen na het rooien de aardappelen in kleine hopen op het land te kui len. Vooral dit jaar werden de aard appelen in vele gevallen direct naar de boerderij gebracht en in lange kui len opgeslagen. Het wil m.e dan ook voorkomen dat bij deze kuilen over het algemeen een dikkere laag stro en grond.werd gebruikt, dan bij de klei nere kuilen op het land het geval was. Zeer waarschijnlijk, zoals dat ook uit de ^iektebeschrijving blijkt, hebben de aardappelen te warm ge zeten, waardoor broei ontstond en vooral broei werkt de ziekte sterk in de hand. Als laatste punt van dit artikel kan worden opgemerkt, dat het hier aan gekocht pootgoed betrof. In de Wie- ringermeer zijn al zeer veel klachten geuit bij aankoop van pootmateriaal van elders. Uit dit schrijven blijkt ook al weer dat we niet alleen met de directe maar ook met de indirecte schade van het onder water zetten der polder te maken hadden en hebben. Tevens is dit een aanwijzing te meer, van hoe ontzettend groot be lang het is eigen fris en gezond poot goed te telen en uit te planten. E. C. Timmer. vorige generaties. De jeugd van nu komt met meer openbaarheid en vrij moedigheid met hun problemen voor de dag. Het is een zegen te noemen dat de dingen nu meer haar buiten treden. Problemen aller tijden in on ze jeugd nu, zullen er altijd zijn en moeten zijn. Op 1314 jarige leeftijd heeft het kind een bepaalde levensbeschouwing Dan komt het rijpingsproces en alles wordt overhoop gegooid. Met de innerlijke ombouw van ziel en gemoedsleven weet het kind geen raad. De critiek ontwaakt. Vader en Moeder vallen van hun voetstuk. Het kind ziet ze heel anders dan het in z'n idealisme tot dusver heeft gezien. Vader was de held die alles aankan. Moeder alleen liefde en zorgzaamheid. Die zelfde ouders zijn nu teleurstel lend en vallen tegen. Wanneer zij nu maar begrijpen en durven spreken en bekennen dat ook zij mensen zijn met vallen en .opstaan, om zo op te groeien naar een hoger leven. Vaak nemen de ouders een schijnhouding aan, willen niet praten over eigen moeilijkheden en tekorten. Onherroe pelijk zoeken de jongen of het meis je dan buitenshuis naar de oplossing van hun problemen. Later krijgen we de periode der ontdekkingen. Het allereerst zal het kind zich zelf rekenschap geven over z'n doen en laten en zichzelf tegen vallen. Dan loopt het kind gevaar als het niet gesteund wordt door een kracht die achter hem staat. Door .de oorlogstijd is het kind aan het wan kelen gebracht. Vaste levensnormen kwamen op los se schroeven te staan. Nu houdt cor ruptie en zwarte handel de wederop bouw tegen. Er is geen stevig houvast meer aan vaste waarden van het leven Innerlijke kracht wordt aan het wan kelen gebracht; wat voor toekomst zien 16—17-jarigen op het ogenblik voor zich? De poort naar het leven staat op een gans andere wijze open dan vroeger. Er wordt de jeugd verweten haar hang naar leven wat geen innerlijke waarde heeft (bioscoop dancing). Dit is vaak een schijnvertoning, een krampachtig vasthouden, terwijl het toch dieper zoekt naar ander voedsel. Waar en hoe zal het kind de kracht krijgen dit te vinden? Het enige ant woord is: die kracht moeten ze halen uit het gezin waar ze in opgroeien. Dit is een opdracht aan de ouders. Dan komt de omgang tussen jon gens en meisjes. Van ontzaggelijke waarde is het, het kind te leren dat elke gave ook een een opgave is en zo helpen aan de innerlijke opbouw. Het te leren de dingen voor een later tijdperk te be waren en met geduld naar de dingen toe te leven. Een groot woord mogen we niet voorbijzien, de Godsdienst! Geen sleur maar levende Godsdienst in het gezin. Het kind die dit ervaart, zal het nooit met beslistheid afwijzen. De jeugd van tegenwoordig wan trouwt de wereld van volwassenen en wil zelf zoeken. Als ze dan maar echt zoeken. Kom ze tegemoet met openheid en waardigheid en Uw eigen levenservaring. In aansluiting op het gesprokene geeft de spreekster nog een korte beschrij ving van het door haar vertaalde en binnenkort uit te geven boek, „De gouden oogst", van Marjorie Kinnan Rawlings, waarin vooral tot uiting komt dat elke gave een opgave in het leven is naar een bepaald doel toe. Na haar lezing mocht de spreekster nog enkele vragen en opmerkingen beantwoorden. De leden hebben deze middag iets mee gekregen naar huis. Maar daar is de naam van Mien Lab berton voldoende voor om dit te we ten. Mw. Doornbos dankte de spreekster dan ook hartelijk voor haar goede lezing. PACHTER GEWORDEN De heer S. Veldhoen te Nw. Nie- dorp voorheen te Middenmeer heeft een bedrijf gepacht ter grote van 11 H.A. van de Rudolph-tichting nabij Amersfoort. Deze stichting heeft de verzorging van voogdij-kinderen. De heer Veldhoen werd benoemd uit 200 sollicitanten. GESLAAGD De heer F. Feitsma te Middenmeer slaagde te Wageningen voor het diplo ma landbouwkundig ingenieur. „De Wieringermeerruiters" De landelijke rijver. „De Wieringer meerruiters" zullen op Zaterdag 18 October a.s. een algemene ledenverga- derinug houden in hotel „Smit" te Middenmeer. Als eerste van de vier toneelavon den die dit seizoen door hotel „Smit" zullen worden georganiseerd, zal op 30 October a.s. optreden het gezel schap Stichting Zuid-Nederlands- To neel, onder directie van Pierre Balle- dux. Zij zullen voor 't voetlicht bren gen het stuk „Oranjehotel" Oranjehotel is een verzetsstuk in op- tima forma. Wij hebben het genoegen gehad dit stuk te zien in het openlucht theater te Nijmegen. Wij weten dan ook bijna zeker dat de heer Smit met dit stuk als openingsstuk voor het sei zoen een goede greep heeft gedaan. Het verzet tegen de bezettende macht zoals dat in alle lagen der bevolking voorkwam wordt in verschillende ta ferelen op voortreffelijke wijze voor het voetlicht gebracht. Er is geen Mededeling P.B.H. ONTHEFFING STROLEVERING De P.B.H. maakt bekend dat land bouwers welke een gedeelte van hun- eigen stro nodig hebben voor het op bouwen of repareren van hun paarden, stallen of bergruimten dat dit stro bij hem moet worden opgegeven. Na gehouden controle' zal getracht wor den hier een ontheffing voor te krij gen op de totale levering. De P.B.H. voor Wieringermeer woord overdreven bij als wij beweren dat men van het begin tot het einde in de ban blijft van de behandeling op het toneel. Het hele stuk speelt zich af in een cel van de gevangenis te Scheveningen die de ere-naam „Oran jehof el" tijdens de bezetting verkreeg: Het stuk trok in Nijmegen steeds een uitverkocht huis en ook elders was het- succes zeer groot. De auteur van het stuk heeft in z'n gegeven de werkelijkheid zonder over drijving weten te benaderen. Het pu bliek te Nijmegen, wij maakten het, en deden er aan mee, stond zichtbaar ontroerd op na afloop en zong spon taan de spelers het Wilhelmus toe, zo had het stuk de ziel van de toeschou wers getroffen. Het beloofde een zeer goede avond te worden op 30 October in Midden meer. Voor het tijdvak van 12 t.m. 25 Oc tober a.s. geeft elk der volgende bon nen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 711 (serie F) P-01 brood - 800 gram brood P—01 boter - 125 gram boter P—02 boter - 125 gram margarine o! 100 gram vet P—03 boter 250 gram margarine of 200 gram vet P—01 vlees 100 gram vlees P—02 vlees - 400 gram vlees P—01 melk - 31/2 liter melk P 03 melk 6 liter melk P—05 melk - 61/2 liter melk P—01 diversen - 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas P—02 diversen 1 ei P—03 diversen 125 gram koffie P—04 diversen 50 gram thee P—03 reserve - 1600 gram brood P—06 reserve - 800 gram brood Bonkaarten KD, RE 711 (serie P) P 11 brood 800 gram brood P—11 boter 250 gram boter P *2 boter 125 gram margarine of 100 gram vet P 11. P 12 vlees 100 gram vlees P 13, P 15 melk 10 liter melk P—11 diversen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas P12 diversen 1 ei P—13 reserve 800 gram brood Bonkaarten MA. MB, MC, MD, ME, MF. MG. MH 711 (bijz. arbeid a.s. moeders en zieken) serie P P 21 brood 800 gram brood P21 boter 250 gram boter P 22 boter 250 gram margarine of 200 gram vet P—21 melk 5 liter melk P21 vlees 300 gram vlees P22 vlees 100 gram vlees P 21 kaas 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas P21 eieren 5 eieren Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 10 October worden ge bruikt, met uitzondering van de bon nen voor melk .waarop eerst op Maan dag 13 October mag worden gekocht

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 2