Het hoekje Beknopt verslag van de vergadering der werktuigencommassie op 6 Ociober 1947 u-an fiet tu'M. ZONDAGSDIENST PREDIKBEURTEN Streek appél jonge kerk SPOKTMEUWS schrijvende Eezers Hebben landbouwers stakingsrecht? Opening De voorzitter opende de vergade ring te plm. 2.30 en heette de leden welkom, inzonderheid de heer Ir. P. A. v. d. Ban te Wageningen. Notulen De notulen der vorige vergadering, welke op 23 September j.1. was ge houden konden ongewijzigd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Uitnodiging tot bijwonen der de monstratie met aardappelrooimachines te Gasselternijveen, uitgaande van de Werktuigencommissie afd. Drenthe. De secretaris zou zo mogelijk deze demon straties bijwonen en hiervan rapport uitbrengen. Verder een schrijven van het C.B. Rotterdam .inzake stand van zaken en ervaringen met de alhier geprobeerde aardappelrooimachine. De secretaris zou hierover rapport uitbrengen. Tenslotte een schrijven inzake sub sidieregeling motorkennis. Een aanvra ge zou alsnog worden ingediend. Cursus Motorenkennis Naar aanleiding van het zojuist ge noemde schrijven werd deze kwestie, welke reeds op meerdere vergaderin gen een punt van bespreking was ge weest, aan de orde gesteld. Gezien de grote behoefte in de Wie- ringermeer aan de trekkerbestuurders enige elementaire motorkennis bij te brengen in de vorm van een te houden cursus, heeft de commissie gemeend de mogelijkheden hiertoe onder ogen te zien. Het opgemaakte leerplan werd aan de vergadering voorgelegd. Het gehele plan omvatte 24 lesuren moto renkennis, 4 lessen over enkele land bouwwerktuigen terwijl nog een her haling van het voorgaande was toe- gevoegd. De mogelijkheid tot invoeging van practische lessen werd nog overwo gen, Als duur der cursus werden de maanden December, Januari en Fe bruari genoemd. Het meest gewenste aantal leerlingen werd op 20 gesteld. Het is de bedoeling de lessen zo mo gelijk in Middenmeer te houden. Het lesgeld werd bepaald op f 3, terwijl de cursisten zelf voor schrijfmateriaal zorgdragen. Teneinde een overzicht te verkrij gen van het aantal deelnemers zou op korten termijn een vooiiopige op gave binnen moeten zijn op het Do meinkantoor te Wieringerwerf waarna bij een te groot aantal gegadigden een schifting zou moeten plaats vin den. De definitieve toezegging kan dan ook pas na 25 October worden tege moet gezien. Aanmeldingen hiervoor worden tot 25 October 1947 ingewacht op het kan-, toor der Vereniging voor Bedrijfsvoor- lichting te Wieringerwerf. Zie ook de betreffende advertentie in dit nummer. Rapport maaidorsmachine Van de opgedane ervaringen met de diverse maaidorsmachines in de Wie- ringermeer was een concept verslag opgemaakt wat aan de vergadering werd voorgelezen. Nadat hieraan enige correcties en eventuele aanvullingen waren aangebracht werd besloten dit rapport in de pers te publiceren, zodat daarnaar kan worden verwezen. Ook van het op de vorige vergadering be handelde rapport vlasplukmachines is een verkort verslag opgesteld hetgeen eveneens zal worden gepubliceerd. Aangezien het inmiddels donker be gon te worden werden de resterende agendapunten tot een volgende verga dering aangehouden en werd de ver gadering door de voorzitter gesloten. De secretaris, E. Oosterhoff Doopsgezinde Gemeenteavond Op Vrijdag 3 October hebben de Doopsgezinden in de W'meer, na de bevrijding hun eerste gemeente-avond gehouden in hotel „Smit" te Midden- meer. De opkomst stemde tot tevredenheid. Ds. Oosterbaan uit Barsingerhorn had de leiding van deze avond. Mevr. Oos terbaan gaf een korte inleiding over het Indië van voor de oorlog, waarop een gezellige gedachtenwisseling volg de. Nadat een kopje thee was gedron ken sprak ds. Oosterbaan over het ontstaan van de Doopsgezinden en het Christendom in het algemeen. Verder werd nog besproken het op richten van een leeskring, zusterkring en het vaker houden van een gemeen te-avond. Ds. Oosterbaan sloot deze geslaagde bijeenkomst. De sociale commissie van de Stich ting v. d. Landbouw Kring Wierin- germeer heeft in haar vergadering be sloten de prijs van het rooien van koolrapen te bepalen op 75 procent van de prijs van het rooien van sui kerbieten en dat de prijs van het kop pen van de suikerbieten die met de bietenlichter gelicht zijn te bepalen op 70 procent van de prijs van het rooien van suikerbieten. Bepalingen van lichte en zware gronden en meer of minder dan 70.000 bieten worden gewoon intact gelaten. MEDEDELING VAN DE DRIE LANDBOUWORGANISATIES Naar aanleiding van de mededeling van de vorige week der drie Land bouworganisaties in de Wieringermeer waarin het advies werd gegeven om geen wintertarwe uit te zaaien alvo rens de prijzen bekend zijn, kunnen de besturen der drie organisaties thans mededelen, dat zij advies heb ben ingewonnen bij hun hoofdbestu ren en dat hun gebleken is dat van hier uit een krachtige actie gaande is. De besturen stellen zich geheel achter de hoofdbesturen en de Stichting v. d. Landbouw, die adviseerde om van ver dere plaatselijke acties af te zien. Thans heeft de regering de Stichting v. d. Landbouw uitgenodigd om ad vies uit te brengen over de richtprij zen, zodat verwacht mag worden dat deze spoedig bekend zullen zijn. De besturen blijven evenwel protes teren tegen het feit dat de richtprij zen niet bekend zijn gemaakt. voor artsen en dierenartsen 1 2 October Artsen: Dienst hebben de artsen: Veenis, Bee- ker, Hoogkamer, Spits, Koning, Bouw man, Schreuders, Brand en Boerma. Geen dienst hebben de artsen: Olree, De Groot, Tamsmh, Werner, Versluis, De Boer, Groenhart, Van Sloten en Swaters. Dierenartsen: Dienst hebben de dierenartsen: Reits- ma te Slootdorp en Hakkesteegt te Schagen. Geen dienst hebben de dierenartsen: v. d. Kolk, Nieuwe Niedorp en Dekker te 't Zand. en Kerknieuws Ned. Herv. Gemeente: Slootdorp, 10.45 uur ds. Vink. Middenmeer 14 uur ds. Vink. Wieringerwerf 10.30 uur ds. Germans. Geref. Kerken: Slootdorp 9 uur Leesdienst Slootdorp 7 uur ds. Post. Middenmeer 9.30 uur ds. v. d. Wielen H.A. Middenmeer 3.30 uur ds. v. d. Wielen, Nabetrachting. Wieringerwerf 9 uur ds. Post Wieringerwerf 2 uur Dienst. Geref. Kerken W.Meer: (onderh. art. 31 K.O.) Wieringerwei'f 11 uur ds. Tollenaar, H.A. Wieringerwei-f 3 uur ds. Tollenaar, Nabetrachting. Preekbeurten in de Ring N. H. Gem.: Medemblik 10 uur ds. v. d. Neut. Opperdoes 2.30 uur ds. Kloosterman. Opperdoes 19.30 uur Steekappel Jonge Kerk, ds. Vink, ds, Steenbeek en ds. Kloosterman. Midwoud, 9.30 uur, ds. Kloosterman. Hulppredikers. Bij de Ned. Herv. Gem. voor het Vrijz. werkverband is benoemd tot Godsdienstonderwijzeres, mej. C. v. d. Hove, terwijl voor het rechtzinnig werkverband binnenkort een Gods dienstonderwijzer zal worden be noemd. Op Zondag 12 October des avonds half acht zal in het Jeugdgebouw te Opperdoes bij grote toeloop in de Herv. kerk een streekappèl worden gehouden van „De Jonge Kei'k" in het district Medemblik. Plieirtoe behoren Medemblik, Opperdoes, Twisk, Oost woud, Midwoud, Abbekerk, Lambert- schaag, Slootdorp, Middenmeer en Wie ringerwerf. Sprekei's zullen zijn: ds. J. Vink (opening); ds. N. O. Oosterbeek (secr. Jonge Kerk te Amersfoort); ds. F. S. Kloosterman (sluiting). Zang van het Tavenu-koor o.l.v. de weled. heer Jan Mazereeuw. Het appèl is wel in de eerste plaats bedoeld voor de jon ge lidmaten van bovengenoemde ge meenten, doch alle jonge mensen van 16 a 18 jaar worden uitgenodigd. Het onderwerp zal zijn: Wat is er gaande in de Ned. Herv. Kerk, waar van ik een verantwooi'delijk lidmaat of lid ben? Wat verwacht die Kerk van mij? V.V. FLEVO Wedsti'ijden voor Zaterdag: Flevo 2Blauw Wit 3 Flevo 4Blauw Wit 4 Beide wedstrijden zijn om vier uur vastgesteld, zodat op twee terreinen gespeeld zal moeten worden. Verder wordt er een wedstrijd gespeeld van de Flevo junioren tegen H.R.C. junio ren, terwijl de adspiranten de Vrone b dito's zullen ontmoeten. Voor Zondag is vastgesteld, Petten 2Flevo 1. Het derde is vrij. D.W.O. NIEUWS Zondag 5 Oct. ontvingen de beide dameselftallen hun tegenstanders uit Hoorn. D.W.O. 1 speelde een mooie wedstrijd. Reeds na enkele minuten wist Jannie Bruin een doelpunt te maken. Het spel golfde steeds over en weer, kort voor het einde maakte D.O.S. de stand gelijk. D.W.O. 2 tegen D.O.S. 3 was even eens een vlotte wedstrijd welke onze dames met 31 wisten te winnen. Goed zo meisjes! Zondag a.s. gaan we naar 't Zand we hopen dat we het er niet minder, liefst nog beter af zullen brengen. Mijnheer de Redacteur, U stelt de vraag: mogen boeren sta ken? Ziehier mijn oordeel als boer, dus misschien van niet-objectieve zijde Laten we om deze ver-handeling kort te doen zijn eerst de zaak eens om draaien en vragen: waarom zouden de boeren niet mogen staken? Hoewel helemaal geen jurist zijnde, meen ik dat onze Ned. wetgeving geen bepa lingen bevat die een verbod dienaan gaande inhouden. Alleen wanneer de boeren plotseling ophielden hun koei en te melken zou misschien in enkele gevallen, speciaal voor kalfkoeien, een vervolging kunnen worden ingesteld wegens dierenmishandeling. En wan neer straks de koeien op stal staan en hun bazen zouden een sit-down staking beginnen dan zou dat zeer zeker aan de hand van de wet ge straft kunnen worden wegens het ont houden van voedsel aan zijn dieren. Maar zo bedoelt uw vraag het wel niet en doen de boeren het niet. Laten we dus zeggen dat het geval juridisch n orde is. Blijft dus alleen de vraag: is een staking door de boeren moreel geoor loofd? Hier valt meer over te zeggen. Laten we eerst even vaststellen dat het heel veel uitmaakt in welke tijd en onder welke omstandigheden wordt gestaakt. Om eens een voorbeeld te noemen. Als onze Ned. boeren per 1 Jan. 1935 eens als één man begonnen waren met een afleveringsstaking en dat volgehouden hadden tot 31 Dec van dat .jaar, had onze toen al bloed- arme schatkist 200.000.000 gulden over gehouden wat ze absoluut niet kwijt zouden kunnen komen aan die ge weldige steun uit die dagen. U weet wel, toen onze 200.000 Ned. boeren dat bedrag volgens werkelijke cijfers ont vingen uit het beroemde Landbouw, crisisfonds, dus precies f 1000.— per boer. In herinnering bij mijn collega- boeren wil ik nog brengen dat het ge middelde inkomen uil het boerenbe drijf in dat jaar met inbegrip van die f 1000 steun nog geen f 500 be droeg, maar hier heeft een ander niet mee te maken. Als we toen hadden gestaakt was ex een gejuich opgegaan in ons Neder land van de vrijhandel. Immers, vol gens de redenering van die dagen had den we onze landbouwproducten veel goedkoper en beter kunnen in voeren. U weet: de deviezen waren toen nog niet uitgevonden (ze zouden er in dat geval zeker in dat jaar gekomen zijn) In elk geval kunnen we vaststellen dat een boerenstaking in die dagen volgens de zedeleer van die tijd een zegen zou zijn geweest. Maar nu een staking in 1947.

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 3