Jaarvergadering Onder!Brandwaarborgmij. Wieringermeer Onder één dak rein braak. In de meststoffen hebben wij een sterke positie, wij beheersen hier de "markt. Spr. merkt hierbij op' dat we voorheen afhankelijk waben van het buitenland. Door de stichting van het stikstofbedrijü in Limburg en de hoogovens te Velsen werd hieraan een einde gemaakt. Na de oorlog zijn wé genoodzaakt om een derde van de meststoffen op de wereld markt te kopen, aangezien het bedrijf door oorlogshandelingen beschadigd is en dus niet op volle capaciteit kan werken. Wij hebben een uitnemende meststoffen-industrie, zo zelfs dat. Amerika mensen heeft gestuurd orn onze ervaringen te leren en enige van onze beste ingenieurs mee heeft ge nomen-. De handel en industrie verzetten zich natuurlijk heel erg tegen de coöperatie, wij moeten daardoor een strijd voeren op alle fronten. Deze strijd kan worden gewonnen als de leden er achter, blijven staan. Hier- i door kan men dp invloed die is ver worven behouden; Op ander terrein is ook veel te doen. Spr. noemt de voederartikelen en landbouwwerktui gen. Dit laatste is nog' iets nieuws voor* de coöperatie, we zijn er nog maar zeven jaar mee bezig, waarbij we dan nog vijf jaar oorlog moeten aftrekken. Doch ook hier zullen wij ons doel bereiken. Spr. wijst in dit Verband op Zweden en Denemarken. Spr. komt er tegen op dat er leden zijn die niet alles van de coöp. .be trekken. Een boer die zijn' coöp. te kort" doet, doet zijn eigen bedrijf te kort. De boer is grootste werkgever in Nederland. Nadat spr. er nog op gewezen heeft dat de regering weet dat zij met haar prijzenpolitiek op de coöperatie kan steunen, merkt hij tenslotte nog -op dat de coöperatie niet mag leiden tot verstarring en ambtenarij. Wij moe- ten er naar streven dat door de coö peratie de weg van producent naar consument steeds korter wordt. Men merkt dan wel eens op dat velen zul len moeten uitvallen in de handel en dit kan soms ook wel eens tragisch zijn, doch dit mag' geen reden zijn voor ons om dexioöperatieve idee prijs te geven. Spr. koestert grote verwach tingen van' de coöperatie. Hierop volgde een geanimeerde ge dachtewisseling. Bij de rondvraag bepleitte de heer Montsma nog de oprichting van een grasdrogerij. De voorzitter zeide dat verschillen de zaken <je aandacht hebben van het bestuur en wanneer men meent, dat er levensvatbaarheid is zal de moge lijkheid zeker onder ogen worden ge zien. Hierna volgde sluiting. In hotel „Smit" te Middenmeer werd Zaterdag 15 Nov. j.1. de jaarverga dering gehouden van, cfe Önderl. Brandwaarborgmij. Wieringermeer. *De heer W. Bakker vice-voorzitter deelde mede dat de voorzitter de heer E.' Bruins wegens familieomstandig heden verhinderd was de vergadering te leiden. Wanneer men het grote aantal le den .in aanmerking neemt die deze Onderlinge heeft in de polder dan was de opkomst niq.t bijster groot. Toch waren er meerdere als voor gaande jaren. De voorzitter heetde aanwezigen welkom, en geeft in het kort enige toelichting op de werkwijze van de Onderlinge. Hij deelt vervolgens me de, dat de -boekhouder van l^et be stuur de opdracht heeft" gekregen om de polissen bij de leden thuis op ..te nemen teneinde deze in overeenstem ming te brengen met dé waarde van thans. Vele leden zijn te laag verzekerd, en iemand die te laag verzekerd is heeft bij eèn eventuele brand zelf een groot deel van de risico te dragen hetgeen s'teeds tot onaangename en ondank bare verhoudingen aanleiding geeft. Men is uiteindelijk natuurlijk vlij, doch spr. wijst met nadruk op de ge-- varen van het te laag verzekerd zijn. Vervolgens wijst spr. er op, dat de speculatie de legende verspreidt, dat de Onderlinge niet goed of slecht her verzekerd zou zijn. Ter attentie van hen die mogelijk aan dit sprookje ge loof zouden willen hechten deelt spr. mede dat de Onderlinge is herverze kerd bij de Nationale Onderlinge Herverzekeringmij. te Beilen. Hierbij zijn 59 Onderlinge brandverzekerin gen aangesloten met een verzekerd kapitaal van 524 millioen gulden. .De onderlinge draagt voor de eerste f 40.000. slechts 30% eigen»risico, clc rest is door herverzekering, gedekt. Schade boven de f 40.000 wordt voor 100% gedekt door de herverzekeinng. Hierna leest de secretaris de heer Th. J. van Vegten de notulen en het jaarverslag', welke onder dankzeg ging aanx de samensteller worden goedgekeurd. Het financieel verslag wat alle 1^- den is toegezonden wordt hierop be handeld. De boekhouder geeft enige toelichting op verschillende vragen uit de vergadering, waarna het wordt goedgekeurd. Vermeld kan nog wor den, dat ondanks* de vele branden waar de Onderlinge in het afgelopen jaar bij was betrokken dev omslagpre mie beduidend lager is dan bij de spe culatieve maatschappijen. Het periodiek aftredend bestuurs lid de heer E. Bruins wordt met bij na algemene stemmen herkozen. Als lid van de controle-commissie wordt benoemd de heer P. Wiersma, in de plaats van de heer R. Iwema die re glementair niet herkiesbaar is. Besloten wordt het eigen risico we derom op 30% te bepalen. Het voorstel van het bestuur, waar bij deze recht wordt verleend om bij verhoging* de inleggeldeit' in termij nen te laten voldoen wordt z.h.s. aan genomen. Het voorstel om aan de beoordeling, van hét bestuui*over te laten of al of niet noodzakelijke uittreding aanwe zig is in verband met dé terugbeta ling van de gestorte inleggelden on dergaat een drukke bespreking. Door de voorzitter wordt het stand punt van het bestuur in deze zaak verdedigd. De voorzitter wijst er op dat er al tijd leden zijn die in een minder goed jaarM dus als er eens wat meer om slag betaald moet worden, gaan be danken. Indien dit grote afmetingen aan zou ui men r.ou de Onderling.- óp losse schroeven komen te staan. Spr. wijst cr op dat bij verschillende an dere verenigingen, oa. ook bij de coöperaties ook deze bepalingen zijn opgenomen. Uit de vrgadering. komen zowel voor- als .tegenstanders van het voor stel aan het woord. Men is algemeen van oordeel dat het de onderlinge geen schade zal doen als er enige le den uitstappen, qmdat *ij in een min der gunstig jaar eeAs wat meer moe ten betalen. Die goed zijn zaken na gaat, zo is het oordeel van de meer derheid in de vergaderingzal' tot de slotsom komen, dat men zich nergens zo goedkoop tegf n volledige dekking kan verzekeren als bij de Onderlinge in de Wieringermeer. De voorzitter zegt dat het bestuur even ruggespraak met elkander heeft gehouden en gezien de besprekingen, besloten heeft hét voorstel terug te nemen. Ook de oogs'tverzekering komt nog ter sprake in verband met het dor sen met de* combines. Men is. alge meen van oordeel dat hoewel in de af- gelopen zomer veel graan onmiddel lijk van het land naar de pakhuizen ging 'er toch veel re'sico in zit om dit niet te verzekeren. Niet iedere oogst komt altijd zo mooi van het land als in de afgelopen zomer. Bo vendien kan het voorkomen, dat men genoodzaakt is, door vervoers- of an dere omstandigheden, dat men toch tijdelijk in eigen schuur moet opslaan. Men wil voorlopig de ontwikkeling van de combines afwachten, om dan later de zaak nog eens aan de orde te stellen. In-de rondvraag komt o.a. nog ter sprake het kafbranden het roken in de schuur en andere urgente zaken die met de veiligheid te maken «heb ben, waarna sluiting volgde. Met dit toneelspel in 3 bedrijven, van Joh. Fabricius, gaf de toneelver eniging" „Wieringermeer Klein To neel" (W-.K.T.) haar eerste voorstel ling. Jammer was dat, toen orn cir ca 8 uur Mej. List namens de voor zitter een kort •openingswoord sprak, de zaal maar matjg. bezet wa$, wat zeker toegeschreven moet worden aan het zeer slechte weer. Het stuk, dat zich afspeelt in een dorp, geeft o.m. een beeld van de misplaatste geschillen welke er soms bestaan tussen stad en dorp. De oude boer, die nimmer kan goedvinden dat zijn zoon getrouwd is met een „stads juffer". Hef lot wil, dat beiden naast elkaar .wonen. De boer verzuimt niet bij elke ontmoeting met zijn schoon dochter blijken te geven yan zijn die pe minachting.. Onenigheid met zijn zoon blijft hierdoor natuurlijk niet uit. Na vier jaar sterft de vrouw van de boer, en dezè, die hulpbehoeven .1 achterblijft, zal onderhouden moeten worden door zjjn 4-kinderen, waar* van de jongste nog niets kan bijdra gen. A's men echter niet tot óvereen- stemming kan komen betreffende de bijdragen, wordt beslóten dat de oude man bij een der getrouwden zal in trekken. Het lot moet beslissen en valt op de zoon Jacob, onderwijzer in een naburig dorp. Na enkele woor- deriwisselingen zal de vader echter toch bij zijn oudste zoon Wolter ko men, getrouwd mgt Dora uit de stad. Jacob maakt nu echter, gedreven door zijn vrouw, aanspraak op zijn moederlijk erfdeel. Dora koopt dit voor de oude man af en verzoent zich met hem. De verschillende rollen werden over hot algemeen goed gespeeld, waarbij \vj speciaal noemen Dora (Mevr. van Tongeren) die met veel succes de vrouwelijke hoofdrol vertolkte, Va der (Kossen), Jacob fJannega) en Jan (W. Koeman) welke beide laat- sten met hun geestige schermustse- lingen vele lachsalvo's verwelkten. Le- na (Mej. List) die geen gemakkelijke taak had, was soms iets te overdre ven in haar woede-uitingen. W.K.T. heeft met dit debuut zeker de harten van vele toneelliefhebbers veroverd en wij verwachten, dat haar komende voorstellingen druk bezocht zullen worden. Rest ons nog te vermelden, dat het kap werk door kapper de Jong uit Nieuwe Niedorp uitstekend verzorgd' was. De regie had de. heer J. J. Bos- ker, -de décors waren' van de Firma Schakel te Amsterdam, de costumes van Ridderikhoff te Hóórn. PLATTELANDS JONGEREN WIERINGERMEER De Plattelands Jongeren-gemeen schap Wieringermeer heeft Donder dag j.1; een te Middenmeer een bij eenkomst gehouden met een enigs zins feestelijk karakter. In de kleine beurszaal was op primitieve wijze een toneeltje gebouwd, waarop een drietal éénaeters zijn vertoond. Ge zien de korte tijd van voorbereiding (3 wéken)- kan men op een geslaagde bijeenkomst terug zien. De volgende bijeenkomst zal worden gehouden Za terdag 6 December in het wijkge- bouw te Slbotdorp. Gasten zijn voor deze avond natuurlijk van harte wel kom. VOLKSONDERWIJS HERLEEFT De vereniging „Volksonderwijs" in de Wieringermeer is haar werkzaam heden Weer gaan hervatten. Dezer - dagen heeft het oude bestuur, ver gaderd en men is besloten om in de loop van Januari een propagancla- avond te organiseren waarvoor de voorbereidingen worden getroffen. Ook kunnen de leden de kwitantie voor het lidmaatschap tegemoet zien. DE SNOODAARDS De controle die Woensdagmorgen aan de ingang van de beurs werd ge houden had tot gevolg, dat niet min der dan 70 personen, die beweerden lid of donateur te zijn het bewijs hiertoe niet over konden leggen. Zij waren genoodzaakt de gebrui kelijke entree te-voldoen, of buiten te blijven. EEN WAARSCHUWING Namens de drie landbouworganisa ties werd Woensdagmorgen via de microfoon in.de beurszaal een waar schuwing tot de landbouwers gericht, t.a.z. van een eenzijdige beteling van het bedrijf. Het is namelijk gebleken, dat er verschillende boeren zijn die gro te oppervlakten van hun bedrijf heb ben gecontracteerd voor de beteling met vlas. Er zijn er zelfs die.het hele bedrijf hiervoor verhuurd hebben. De landbouworganisaties nemen hiervoor natuurlijk generlei verantwoording, doch wees er opdat deze landbou wers straks bij de indiening van hun teeltplan bij de rentmeester onherroe pelijk vastlopen. Men neme deze waar schuwing ter hérte. ONGELUK OP BAGGERMOLEN De molenbaas Kuiper van de bag germolen die in de Wieringerwerf- vaart ligt, kreeg bij 't aftuigen van het bovengedeelte van de molen een ijzeren onderdeel op zijn hand. Het' gevolg hiervan was, dat de midden vinger en een lid van een andere vin ger der linkerhand geamputeerd moesten worden. SINT NïfOLAAS IN HET KAMP De voorbereidingen voor het Sin terklaasfeest in het kamp aan de Terp zijn in volle gang en men hoopt op 4 December een prettige avond 'met elkander te hebben. Verschillende autoriteiten en ook middenstanders zullen een uitnodiging ontvangen dit feest mee te maken. Het programma wordt binnenkort bekend gemaakt. FILMAVOND In hot kamp aan de, Terp werd Dinsdagavond de film, „Vlucht in 't Verleden" vertoond. Ook hiervoor was de belangstelling weer groot.

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 2