.„DE TERP" Sint Nicolaasmiddag van de Plattelandsvrouwen Naar Zweden Ongeveer honderd leden van de afd. Wieringermeer van de Platte landsvrouwenbond waren Donderdag middag 4 Dec. gijeen om gezame- lijk een gezellige Sinterklaasmiddag te houden in de klein§ beurszaal van hotel „Smit" te Middenmeer. Het koortje (wat een prachtige aanwinst is dit toch voor de afdeling) zong ter inleiding het bondslied. De voorzitster Mw. Doornbos had 'voor deze middag een bijzonder wijze van openen bedacht. Op de letters van het alphabet had zij haar ope ningswoord in elkaar gezet waarmede zij werd bijgestaan door Mevr. Tim- mers. De dames Dankert, v. d. Hove en Martha List zorgden voor een muzi kale begeleiding van de Sinterklaas liedjes. Ook het koor zong nog een paar mooie liederen. Het bestuur had een pakje uit Amerika ontvangen. De inhoud, lin nen doeken en luiers werden onder de dames verloot. Groot was de ver rassing toen plotseling Sinterklaas in hoogst eigen persoon met zijn knecht in de deur verscheen. De dames wa ren beslist onder de indruk van z'n eerbiedwaardige verschijning. Toen Sint en Piet hadden plaats genomen tussen de dames, sprak hij zijn bewon dering uit over de taaie volharding van de vrouwen, die als echte pio niersters medewerkten aan de opbouw van de polder. De Sint beschikte over weinig tijd, doch wilde toch enkele dames even persoonlijk toespreken en een klein cadeau overhandigen. Hij sprak waarderende woorden tot de voorzit ster en noemde het een kunststuk van haar om ruim honderd vrouwen in toom te houden, terwijl het een man soms niet lukt één vrouw de baas te blijven. Ook de secretaresse en penningmeesteresse werden geprezeii terwijl eerstgenoemde- o, schrik - een liedje voor de goede oude baas moest zingen. Mevr. Breebaart Vnoest aan de voe ten van de Sint verschijnen en mocht een compliment in ontvangst nemen voor haar goede werken bij de komst van nieuwe Wieringermeerburgertjes Mevr. Herwijer kreeg een goede raad van de Sint - haar echtgenoot zal hier z'n voordeel wel mee doen - althans zij beloofde deze raad ter harte te nemen. Mevr. Garritse, dirigente van het koortje werd verrast met een mooie cyclame. Pepernoten strooiende en toegezongen door de vrouwen, ver trok de Sint, om elders z'n goéde werken voort te zetten. Aardig waren de volksdansen die door een twintigtal dames in costuum uitgevoerd werden. Door Martha List begeleid op de accordeon werden „Djriekusman en „Naar de max\kt" lustig gedanst. De dames Mintjes, Klok en Hoog- schagen voerden een grappig stukje „De sigaar op". Tot slot kwam de grote mand met surprises, waaronder een zuigfles en dergelijke, grote hilati teit verwekte. In haar slotwoord maakte Mevr, Doornbos van de gelegenheid gebruik om de dames op te wekken zoveel mogelijk kinderpostzegels te kopen en dankte tevens allen die meeger werkt hebben tot het doen slagen- var?- de middag. Vergadering Stroo Verkoopbureau Onder voorzitterschap van de hr. E. Bruins kwam Dinsdagavond boven genoemde Coöperatie bijeen in hotel „Smit" te Middenmeer. Er waren wei nig leden ter vergadering aanwezig. Notulen en jaarverslag uitgebracht door den secretaris de hr. S. Bree baart werden onder dankzegging voor de keurige samenstelling goedgekeurd Bij de gehouden Jpestuux-sverkiezing werd in de plaats van de heer Bree baart, die zich niet herkiesbaar stel de, gekpzen de heer R. Iwema. Tot lid van de Commissie van Toe zicht werd in de plaats van de hr. Diekhuis gekozen, de heer W. van Za- delhoff, terwijl de heer Buijsse werd gekozen in de plaats van de heer Hop mans, die, daar hij bedankt heeft als lid, eveneens aftrad. De rekening en verantwoording gaf geen aanleiding tot opmerkingen. Be sproken werd nog de mogelijkheid om het stro aan de Coöp. strocartonfa- brieken t§ verkopen. De heer J. W. Lammes hield een uitvoerig pleidooi om de bemoeienis sen van de vereniging uit te breiden tót het ruwvoeder (voerbieten en hooi) Ook hierover zal men zich nader geraden. Hierna volgde sluiting. De heer M.' de Jong.voorheen mon teur bij Garage Klare te Middenmeer zal zich met zijn gezin per 19 Dec. as. gaan vestigen in Falkenberg Zweden. Sint Nicolaas vond ook de weg naar het Arbeidskamp "7 Er is gelukkig toch wel wat ver anderd in de wereld, al ziet deze er rondom ons nu niet zo bijster aan lokkelijk uit. De tijd is nog niet zo veraf dat men zich eigenlijk van een arbeider die genoodzaakt is om in een kamp te verblijven voor zijn werkzaamheden, niet zo heel veel aantrok. De kampen waren ongezel lig en boden dan ook maar net een minimum aan comfort. Ontspanning was er zo goed als niet aanwezig, ómdat daar juist altijd geen geld voor was. De mensen die. veelal hun gezin of verwanten ver weg hadden, zochten hun vertier en ontspanning buiten het kamp. Jarenlange strijd van de ax*beiders- bonden, heeft tot gevolg gehad dat de arbeider zich bewust werd dat hij op een rechtvaardig bestaan recht had en tegelijk werd op. het sociale gevoel gewerkt van hen die de arbeiders dit bestaan moesten verzekeren. Wij hebben meermalen gewezen op de uitstekende ingerichte kampen die thans in de Wieringermeer zijn neer gezet. Het blijven natuurlijk kampen men is niet thuis, maar als men een vergelijking wil trekken met het kamp v/at voorheen te Slootdorp stond en wat is weggedreven bij de ramp van April '45 en men ziet nu hef kamp aan de Terp dan valt deze vergelij king wel 500 procent tengunste van het kamp aan de Terp uit. De reactie van de arbeiders kan op den duur dan ook niets anders zijn dan gunstig. En dat bleek dan ook wel op Donderdagavond 4 Dec bij de viering van het "Sint Nicolaas- Voor een poos terug had men reeds een commissie benoemd die dit feest zou voorbereiden. Men pfferde we kelijks onder elkaar een dubbeltje, de middenstanders van de Wieringer- werf zegde hun medewerking toe, de Culturele Commissie, zorgde voor at tractie, en zie door de samenwerking van allen kwam een feest tot stand waarover men nog lang zal napraten in het kamp. De cantinezaal was feestelijk ver sierd. De tafels keurig gedekt waarop potten met crysanten in volle bloei Alle genodigden vonden hun -plaats aan tafel door middel van een briefje Ir. Ovinge was aanwezig als rentmees ter terwijl de heer Spanjaaard de burgemeester verving, aangezien deze door ambtsbezigheden verhinderd was.. Van de Culturele Commissie waren aanwezig de heer van Blijen- burg en kapelaan Dekker. Verder waren aanwezig de middéhstanders van Wieringerwerf. De "cantinezaal- was dan ook geheel gevuld toen de voorzitter van de feestcommissie de heer B. Janbroers de avond opende. Hij vertelde hoe of het plan gerijpt was bij de arbeiders om deze avond te organiseren. Dat er vanavond on danks de lage rantsoenen toch nog een en ander op tafel staat komt door de prachtige samenwerking die er is geweest tussen de arbeiders, midden standers en aannemers. Zij allen hebben een steentje bijge dragen dat dit feest kon slagen. Wij moeten onze huiselijke kring missen op deze avond aldus spr. om ons zo zwaar getroffen vaderland en niet te vergeten de Wieringermeer op te bouwen. Alhoewel het departement van Wederopbouw veel doet en alle lof toekomt voor hetgeen zij de ar beiders aan ontspanning biedt, meen- den wij dat er op deze avond iets van ons zelf uit moest gaan. Dank zij het dubbeltje wekelijks en de har telijke medewerking van allen die hier reeds zijn genoemd is het mo gelijk dat we hier, al is het dan 'wat rommelig in de wereld, de traditie van het aloude Hollandse feest kun nen vieren. Spr. bracht ook nog een woord van hartelijke dank aan de heer van Det, de cantme beheerder, voor zijn spontane medewerking. Na dit openingswoord trad aller eerst het gezelschap Fabi voor het voetlicht, waardoor er met stemming was. Enige ogenblikken later kwam Sint Nicolaas de zaal binnen-begeleid door de leden van de feestcommissie Staande zongen allen hem het „Zie ginds komt de stoomboot" De Zwarte Piet had vrijaf zo deelde de Sint me de. Het boek kwam natuurlijk te voor schijn en verschillende personen moesten voor de Sint verschijnen om een berisping in ontvangst te ne men. De dochtertjes van de kampbe heerder mochten een cadeautje .in ontvangst nemen. Na het vertrek van Sint Nicolaas werd een toneel stukje opgevoerd door de arbeiders zelf. getiteld: „De ontevreden drie ling". De heer van Blijenbrug werd namens de arbeiders een taart aange- BONNENLIJST Voor het tijdvak van 14 t.m 27 Dec. 1947 geeft elk der. volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 713. 055 alg. 750 gr', suiker, boterham strooisel, of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. versnaperingen. 053 alg. 250 gr. zachte zeep 052 alg. 2000 gr. brood (geldig t.m. 20 December) 050 alg. 1 ei 044 res. 800 gr. brood, (geldig tm. 20 Dec. 045 res. 250 gr. citroenen (reeds aan gewezen voorinleveringsbon) 047 res. 400 gr. brood (geldig tm.. 20 Dec.) Bonkaarten KD, KE 713. 555, 556, 557 alg. 250 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gr jam, stroop, enz. of 250 gr. ver snaperingen 553 alg. 500 gr. zachte zeep 552 alg. 800 gr. brood (geldig tm. 20 Dec.) 550 alg. 1 ei 544 res. 400' gr. brood (geldig tm. 20 Dec.) 546 res. 500 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kin derbiscuits Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MH 713 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1015 suiker 250 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr versna peringen Tabak- en versnaperingskaarten enz. QA, QB, QC 711 T-01, T-02 tabak 1 rants. cigaretten of kérftabak T-03 tabak 2 rants. cigaretten of kerf tabak T-01 versnaperingen 200 gr. versna peringen of 200 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. T-03 versnaperingen 100 gr. versna peringen of 100 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 12 December wor den gebruikt. De reeds aangewezen- bon 045 reserve voor citroenen moet uiterlijk op 13 December bij een han delaar in citroenen worden ingele verd. De niet aangewezen bonnen van serie R van de bonkaarten 711 kun nen worden vernietigd Voorts zijn niet aangewezen en kunnen worden vernietigd van de bonkaarten 713 de bonnen: 029, 526 t.m 529 alg.. 010 t.m. 012. 018, 517, 518 res., 002, 003, 503 melk. boden al£ waardering voor het vele werk wat hij zich voor deze ontspan ningsavonden getroost. De heer van ^lijenburgh dankte hartelijk voor de ze aardige geste. Tijdens de pauze werden er diverse versnaperingen rondgedeeld. Na de pauze wederom optreden van het gezelschap Fabi die Ahasverus de Wandelende Jood van 1947 vertolkte, hetgeen diepe indruk maakte. Na de pauze volgde verschil lende muzikale nummers en toneel stukjes van de arbeiders zelf. De klok wees reeds half twee toen men ein digde. De voorzitter dankte allen die hadden meegewerkt aan deze avond. De heer M. Florussen secretaris van de feestcommissie sprak ook nog enige woorden van dank en wees er op dat de arbeiders van thans wel in staat zijn om een'feestavond te organiseren waar een ieder aan^ deel kan nemen. Ook een der arbeiders trad namens zijn kamex*aden naar voren om de feestcommissie te bedanken voor de mooie avond. Tenslotte dankte de hr. Swiers namens de genodigden voor de prettige en xixQoie avond die zij te midden van de arbeiders hadden mo gen door brengen. Het was een goede avond daar'in het kamp aan de Terp. Er is wel veranderd. Gelukkig!.

Herrijzend Wieringermeerland | 1947 | | pagina 2