i y.jy\ "v Z ',,v 7 kg zaai- Lengte Datum Rel. opbrengst Korrel- Ras zaad p. in van zo ad kwaliteit ha. cm. rijph. le kw. stroo Kenia 100 95 8 Auff. 100 100 Niet grof, licht bruin, vol. Bethges und Oelzes 109 115 10 Aug. 92.9 98.3 Als Kenia, iets blanker. Mahndorfer Victoria 126 117 - 3 Aug.. 93.5 96.5 Laiig, matig ge vuld, bruin. Mansh. tweerijïg» 123 130 13 Aug. 89.6 105.7 Mooi, grof, blank. Saxonia 119 120 10 Aug. 92.9 111 |»Lang, vrij grof, ■f02 bruin. Goudgerst 101 105 10 Aug. 94.1 Matig grof, li. bruin. Lago C.B. 286/3714 1 Aug. 103 94.8 Fijn, goudgeel. I. v. P. 39/60 101 10^ 10 Aug. 99.0 98.1 Matig, grof, li. bruin. Haïsa 97 135 13 Aug. 94.5 101.8 Matig, grof, blank. mag worden beschoüwd, gaf een buiten gewoon zwaar gewas erwten te zien. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in een groenbemesting, welke er was onder geploegd en waarvoor de erwten zeer dankbaar bleken te zijn. Ze groei den zelfs te geil, zoodat dit voor het practijkveld, waarin het proefveld was gelegen, ten gevolge van het natte oogst- weer, moeilijkheden opleverde. Rassen RelatieVe zaadopbr. Unica 100 Mansh. G. E. K. 93 Mansh. pluk 95.5 Mansh. Corona 74 Unco C. B. (Rondo) 91£ ManSh. -Unica -f Corona 85.5 Hylk. Unica Eminent 110.5 Dit jaar werd Kenia in zaadopbrengst overtroffen door Lago C.B., het ras dat ook in 1941 in de Wieringermeer een hooge opbrengst gaf. Dit ras is echter niet geschikt als brouwgerst, hetgeen als een nadeel moet worden beschouwd. I. v. P. 39/60 bracht bijna evenveel op als Kenia. Dit ras lijkt overigens ook sprekend op Kenia (zelfde type gewas!). Saxonia en vooral Mansh. tweerijïge (de beide rassen die evenals Kenia voor brouwgerst geschikt zijn) laten het dit jaar zitten. Misschien is het koude voorjaar en voor laatst genoemd ras ook de late zaaidatum (9 April) hiervan de oorzaak. Opgemerkt moet worden dat de kwaliteit van de korrel van Mansl). 2-rijïge zoo goed was. Het nieuwe ras Bethges und Oelzes bevestigde niet de goede indruk van het vorige jaar. •Mahndorfer Victoria maakte nog een zeer behoorlijke indruk wat de opbrengst betreft. Het stroo was echter zeer slap. Het merkwaardige van dit ras is dat het zoowel in de herfst als in het voor jaar kan worden gezaaid. Meestal wordt het nl. als wintergerst verbouwd. D. ERWTEN EN CAPUCIJNERS. sen worden verbouwd. Unica en Mansh. G. E. K. beheerschen tezamen het ras- sensortiment voor groene erwten vol komen. Mansh. plukerwt brengt het in 1941 nog niet verder dan 2%. 0.i.. komt dit ras in aanmerking voor een betere plaats. Doperwten worden slechts sporadisch verbouwd. De verbouw van schokkers, die in de jaren '39 en '40 nog van vrij veel be- teekenis was, is in 1941 al teruggeloopen tot 5%. De vastgestelde prijzen zullen hiervoor wel verantwoordelijk gesteld kunnen worden. Zeer merkwaardig is de buitengewoon snelle uitbreiding van 'de capucijners (practisch 100% Hala's). Terwijl in,1939 de Hala's slechts 10% van het aantal verbouwde rassen innamen is dit per centage in 1941 gestegen tot, 31% eh daarmee overtreft het zelfs dat van Unica en Mansh. G. E. K. De Gruno rozijnerwt begint geduren- de de beide laatste jaren eenige betee- kenis te krijgen., PROEFVELDEN. Overziet men de resultaten van d<f erwtenrassen, proeven op klei- en zand gronden in voorgaande jaren, danjplijkt RASSENSTATISTIEK. er tusschen de twee voornaamste ras sen Unica en Mansh. G. E. K. weinig In onderstaande tabel geven, we weer verschil te zijn. Tot 1941 bleek de op een overzicht van de'mate waarin de brengst van Mansh. G. E. K.'gem. iets verschillende rassen .gedurende een hooger te zijn dan van Unica,. Het ver drietal jaren in de Wieringermeer voor- schil was echter uiterst gering. De j kwamen, uitgedrukt in procenten van proeven van '41 en '42 wijzen uit dat het aantal gevallen. .er eigenlijk geen redenen meer zijn om verschil te maken tusschen de produe- 1939 1940 1941 Unica 47% 37.5% 29% Mansh. G. E. K. 26 17 29 Mansh. pluk 1.5 1.5 2 poperwten 2 s S; Zelka schokkers 13 16 5 Hala Capucijners 10 26 31 Gruno rozijn s 3 3 doorslag moeten (laten, geven bij een keuze tusschen deze twee (grondsoort, bemestingstoestand, al of niet machi naal willen maaien enz.) Voorts valt er op te merken, dat de opbrengst van Mansh. plukerwt geduren de de laatste jaren op de proefvelden Gedurende de driejarige periode van eveneens zeer goed genoemd mag wor- 1939 t/m. 1941 ziet men dus een bedui- den. Ja er is. zelfs zoo weinig verschil, dende teruggang van Unica, terwijl dat men dit ras, wat de productiviteit Mansh. G. E. K. een toename vertoont, betreft, op één lijn mag stellen met Het wil ons voorkomen dat deze voor keur voor Mansh. G. E. K. ten opzichte van Unica thans %niet meer geheel ge rechtvaardigd is. Opmerkelijk is dat hier Unica en Mansh. plukerwt. Hier volgen de relatieve zaadopbreng sten welke in 1942 werden verkregen op een proefveld bij den Heer J. van Wijk, naast de beide eerstgenoemde rassen Alkmaarscheweg. practisch geen andere groene erwtenras-1 Dit proefveld, dat als zeer geslaagd De hoogste zaadopbrengst werd dit jaar verkregen bij een betrekkelijk nieuw las, n.1. de kruising van Hylkema': Unica Eminent. Dit ras bracht 10.5% meer op dan Unica. Merkwaardigerwijze was de stroo-opbrengst van dit ras het laagst. Door de zeer welige ontwikkeling van alle rassen op dit proefveld vonden we hier een mooie gelegenheid om waar nemingen te doen omtrent de wijze waarop diverse erwtenrassen hierop reageeren. Zoo bleek o.a. dat Unica, het ras dat gewoonlijk kort- stroo heeft, on der bepaalde omstandigheden (geile groei) toch ook wel eens zeer veel stróo kan geven. Onder de omstandigheden van deze proef was Mansh. G. E. K. veel te geil en te slap. Bij een keuze tusschen deze twee rassen moet men nu dus ook de bemestingstoestand van het perceel >in aanmerking nemen. Een stevige indruk maakten Unica, Mansh. pluk en Unco C. B. (thans Rondo genoemd) slap waren Mansh. G. E. K, en ook Corona. Unica kwam in zaadopbrengst op de tweede plaats. Mansh. G. K. bracht 7% minder op dan Unica. Mansh. plukerwt werd no. 3 en over trof Mansh. G. E. K met 2.5 Hier mede bevestigt Mansh. pluk dus de goede productiviteit, die ook in voor gaande jaren reeds kon worden gecon stateerd. Zooals hiervoor reeds werd op gemerkt stellen wij de drie rassen Uni ca, Mansh. G. E. K. en Mansh. plukerwt in productiviteit op één lijn. In ver band daarmee vestigen wij er de aan dacht op dat liet laatst genoemde ras eigenlijk een betere plaats in het ras- sensortimënt van de Wieringermeer ver dient, dan thans het geval is. Unco C. B. thans Rondo genoemd heeft in enkele voorgaande jaren een zeer productieve indruk gemaakt. Het vorige jaar overtrof het Unica zelfs met 24% in zaadopbrengst. In 1942 is de in druk van dit ras echter veel minder gunstig, (91.5); zoodat nadere gegevens moeten worden afgewacht. (In Zeeland kwam ook dit jaar Rondo ver bovenaan). Dit ras maakte een stevige indruk. Unica °-f Corona heeft het ook dit jaar weer lëelijk laten zitten. Unica Eminent werd dit jaar voor het eerst in de Wieringermeer gepro beerd. De voorloopige indruk is gunstig, maar meerdere proeven moeten worden afgewacht.

Mededeelingenblad Wieringermeer en Wieringen | 1943 | | pagina 3