delen tegen vogelschade, daar kraaien le. De keuze van het perceel. de kiemende zaden zeer lekker vinden. De suikerbiet kan hooge opbrengsten Is de grond droog en in een goede geven, maar stelt ook hooge eischen toestand dan kan men 5 a 6 cm. diep aan den grond. Het zal gewenscht zijn zaaien. Op zware en vochtige grond is de beste stukken grond voor de 'suiker- ^34 cm. voldoende. j bietenteelt uit te kiezen. Slempige of Met het oog op eventueel voorkomen- zure grond is voor de bieteBpultuur min de nachtvorsten is gewenscht met het der geschikt. De biet vra^'t een fijn zaaien te wachten tot begin Mei. zaaibed en moet voor een goede op- Standruimte. Ibrengst van begin-af aan regelmatig Wanneer de groeiomstandigheden kunnen doorgroeien, gunstig zijn, mag het aantal planten 2e. De tijd van zaait, is eveneens van 900 pl. per are zijn. Neemt men een groot belang. Uit heljPderzoek van het lijenafstand van 60 cm. dan zouden de Instituut voor SuikCTbieienteelt is ge- planten in de rij een onderlinge afstand bleken dat per dag later zaaien de wor- van 15 cm. moeten hebben, Ach men telopbrengst met ongeveer 300 kg. per verkrijgt hetzelfde resultaat bij het po- ha. daalt. Dat wil dus zeggen dat wan ten op polletjes van 45 zaden bijeen neer iemand op bv. 20 April zaait, ter- op een afstand van 60 x 45 tot 50 cm. wijl hij practisch op 10,April had kun- Wanneer meer dan 3 planten per pol nen zaaien, de wortelopbre^gst reeds tot ontwikkeling komen, wordt op drie met 300 kg. gedaald is voor hij met zaai- nitgedund, zoodra de planten een hand- en is begonnen. Wij moeten zoo vroeg breed hoog zijn. Op deze wijze kan men zaaien als de omstandigheden toelaten, met ongeveer 1 kg. zaad 100 m2. be- dus niet zaaien op een natten kouden planten. I grond, maar wanneer grond en weers- Men behandelt het gewas als hak- omstandigheden goed zijn mag er geen vrucht. Tegen diep schoffelen wordt dag verzuimd worden. Ook met het oog gewaarschuwd, aangezien mais veie op- op de- vergelingsziekte is gebleken dat pervlakkige wortels heeft. Door het uit- vroeg zaaien een vermindering van de poten in recht-hoekig verband wordt aantasting hierdoor ten gevolge heeft, het schoffelen vergemakkelijkt. I 3e. Het aantal planten per ha. Wanneer de schutbladeren om deOnderzoekingen over groote aantallen kolven geheel geel zijn geworden, wordt, practijkvelden hebben aangetoond dat na het openbuigen van enkele ervan, »oor 1000 planten per ha. minder de nagegaan of het zaad al voldoende hard bietenopbrengst afneemt met ruim 300 is. Kan men met de nagel de zaden aan kg. per ha. Elke 10000 planten die er te 't boveneinde van de kolf moeilijk meer weinig staan kosten ongeveer 1% van indrukken, dan is het gewas rijp. Men den oogst. Er moet gestreefd worden oogst de kolven direct uit het gewas.naar een plantenaantal van 70000— De schutbladeren worden omlaag ge- j 80000 per ha. Ook weer met het oog op stroopt en de spil vlak onder de zaden afgebroken, zoodat er zoo weinig moge lijk stengel aan de kolf blijft zitten. Kleine hoeveelheden kunnen wel meteen de aantasting door yergelingsziekW is een dichte stand gewenscht. Hoe ver krijgen we dit aantal planten per ha a. Door met 6 pijpen te zaaien in- na de oogst worden opgevoerd doch voor plaats van met 5, dus op 33 cm. rijen- grootere partijen moeten maatregelen afstand. worden genomen met het oog op drogen 1 b. Door bij het doorhakken en op en bewaren. éénzetten nauwkeurig te werken, en er Het stroo, dat na de oogst te velde op te letten dat voldoende planten blij - blijft, kan in gehakten- vorm aan het ven staan. vee worden opgevoerd. Onmiddellijk na Wanneer we met 6 pijpen zaaien ver- de oogst gesneden kan het, gemengd grooten we op eenvoudige wijze het met gras, worden irigekuild. tijdig mogelijk worden gegeven. Op klei grond liefst in één keer, gelijk met of na het zaaien. Op zandgrond zou het in 2 keer.kunnen. De 2é gift moet dan echter ook tijdig gegeven worden. Per- ceelen bemest met stalmest of groenbe- mesting geven, in den regel gunstige resultaten. Niet alleen door de vrijko mende stikstof maar ook vooral om de kali en fosforzuur die gemakkelijker op neembaar wordt. Tenslotte nog enkele opmerkingen be treffende de rassen. Op de in 1942 gehouden proefvelden bleek Klein Wanzleben E. in jvortel- en suikeropbrengst hooger dan Kuhn P en Hilleshög. Het suikergehalte van k.W.E. was evenwel aanmerkelijk lager dan van Kuhn P en Hilleshög. De keuze tusschen de drie genoemde rassen wordt dus be paald door de vraag of men aan 'de laat- rijpende, loofrijke en een hooge kilo-opbrengst gevende K.W.E. of aan de vroeger rijpende, minder kilo opbrengst maar suikerrijkere Kuhn P of Hilleshög de voorkeur geeft. Hoewel dit gegevens zijn over 1 jaar, kan evenwel als waarschijnlijk worden aangenomen dat K.W.E. zich aan moei lijke groeivoorwaarden beter aanpast dan de beide rassen Kuhn P en. Hilles hög. J. B. LEERMEESTER- AARD APPELSELECTEURS. Wegens het groote aantal aanvragen voor een leermeester-aardappelselecteur en het gering aantal beschikbare goede selecteurs, zullen de aanvragen die te laat zijn binnengekomen, moeten wor den afgewezen. Om dezelfde reden zal ook van het oorspronkelijke plan 'moeten worden afgeweken en zal de regeling zoo wor den, dat de leermeester gedurende 5 a 6 weken een halve dag per week op ieder bedrijf zal komen. Wij verzoeken de deelnemers die nog niet opgaven welke rassen ze verbouwen dit alsnog te doen. E. O. aantal planten per ha. door een ver hooging van het aantal rijen. Bij dezen rijenafstand moet, om een voldoend aantal planten te verkrijgen, de afstand PRACTISCHE SUIKERBIETENTEELT. jn (je rjj 0ok niet grooter zijn dan 35 cm. Nu het zaaien der bietenperceelenWel gaaf bij de verdere bewerking weer voor de deur staat, lijkt het ons nog een aantal planten verloren, doch niet onverdienstelijk nog eenlge aan- wanneer we echter afstand van 33 cm. wijzingen betreffende deze teelt te ge- in de rij aanhouden krijgen we een ven. Steeds blijkt nl. de practijkervaring voldoend aantal planten. Verder moeten dat, de door diverse landbouwkundige we op de juiste tijd opeenzetten, dus onderzoekingen aangegeven# aanwijzin- zorgen dat de plantjes niet te slap en gen, betreffende een rationeele bieten- spichtig worden en de beste planten la- teelt, nog maar slechts ten deele worden ten staan, opgevolgd. j 4e. De bemesting. In het bijzonder noemen we hier dan Onder de tegenwoordige omstandig- vooral het aantal planten per ha., wat heden is de bemesting wel een vraagstuk wel een van de belangrijkste factoren is van beteekenis. die het fheer of minder slagen van deze Kali en fosforzuur spelen zeer zeker teelt in belangrijke mate beïnvloedt, een rol, doch veruit het belangrijkste is hoewel ook de perceelskeuze, de tijd van de invloed van de stikstofbemesting, zaaien en ook de bemesting natuurlijk Vermindering van de stikstofgift geeft een belangrijke rol spelen. Laten we in den regel lager wortelopbrengst, het ons bppalen tot een korte bespreking suikergehalte wordt evenwel wat hoo- van deze factoren. |ger. De beschikbare stikstof móet zoo PREDIKBEURTEN WIERINGEN. ZONDAG 11 APRIL. NED. HERV. KERK H.-hoef v.m. lO'/z uur Ds. v. Beek Nw. Lidm. Collecte. Den Oever nam. 2 uur Ds. v. Beek 14 April 8 uur Zusterkring te H.-hoef. 15 April 8 uur Zusterkring te Den Oever. DOOPSGEZ. GEM. H.-hoef v.m. lO'/z uur Ds. Lugt. (Doop). Extra collecte. EVANGELISATIE H.-hoef v.m. 10 uur de hr. O. Deen. Den Oever nm. 4.30 uur de hr. O. Deen. CHR. GEREF. KERK In de Kapel te Den Oever Zondag 11 April 10 u. v.m. Leesdienst. V, 5 uur n.m. Leesdienst. Dinsdag 13 April n.m. 7.30 uur Ds. Kampman uit Opperdoes.

Mededeelingenblad Wieringermeer en Wieringen | 1943 | | pagina 3