I^üïitirfi a^üersigt. T)e Eerste Kamer der Staten-Generaal, lieeft zich in de laat ste dagen bezig gehouden, met het onderzoek van de verschil lende wetsontwerpen, die door de Tweede Kamer waren goed gekeurd; de nieuwe wet op de regterlijke organisatie, is na eene discussie van drie dagen met 25 tegen 11 stemmen aangenomenantwoordende op eene vraag van den lieer van Bijckevorsselheeft de Minister van Marine verklaard dat zoo spoedig mogelijk een eskader naar de Amerikaansche wateren zal worden gezondenter bescherming onzer handelsbelangen. "VVat het buitenland aangaat, zijn de berigten niet van belang ontbloot: Men beweert dat het Eransche gou vernement van den hertog de Grammontgezant te Hometijding zou hebben ontvangenvan liet bestaan eener zamcuzwering tegen het leven van keizer Napoleon gerigt, en waarin de Italiaansche geestelijkheid eene belangrijke rol spoeltook de quaestie omtrent de ontruiming van Syrië schijnt nog niet tusschen Erankrijk en Engeland geschikt te zijnErankrijk is van oordeeldat, na het vertrek der troepen, de moordtooueelen op nieuw zullen beginnen, ter wijl Engeland met kracht op dit vertrek aandringt; zoodat niettegenstaande de vredelievende verzekeringen van den her tog van Cambridge en den heer Eould, bij 't feestmaal van den lord-mayor gegeven, de spanning tusschen de beide rijken blijft toenemen. Ook in Polen en Hongarije is de gisting verre van verminderd; prins Gortschakoll', gouver neur van Polen, is vervangen door den prins Sukhazanet, minister van oorlog. Bingsdag jl. heeft er te Warschau eene hevige botsing plaats gehad tusschen eenige inwo- N^n<XS*cn de politiewelke door tusschenkomst van de gewa pende magt moest gedempt worden, terwijl de bevolking in Hongarije volstandig blijft weigeren, de aan Oostenrijk ver schuldigde belasting op te brengen. Be berigten uit Italië 'zijn geheel zonder belang. Sommi gen beweren dat graaf Cavourzich naar Parijs en Londen zal begeven, om aan de Eransche en Engelsche ministers een bezoek te brengen, terwijl de officiële erkenning van Victor Emmanuel als koning van Italië, alsdan onmiddelijk na zijne terugkomst zal plaats hebben. Ook Engeland wordt zeer bezig gehouden door den tusschen de Unie en de afgescheiden staten, uitgebroken oorlog; deze hebben aan de Europesche mogendheden of ficiële erkenning als een afzonderlijk rijk verzocht, en het zal Engeland, met het oog op de gedragslijn door het ka binet ten opzigte van Italië gevolgd, moeijelijk zijn, daar op een weigerend antwoord te geven. He President der Unie, de Heer Lincoln, heeft daarentegen verklaard alle betrekkingen te zullen afbreken met de staten die de gelastigden der confederatie erkennenzoodatwelke be slissing Engeland ook nemen moge, die oorlog, voor de handelsbelangen van dat rijk uiterst nadeelig zal wezen. 1TIB JJ W 3 gIJ D I N g BXT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, 31 Mei 1861. Op den 16 Julij a.s. zal eene verkiezing plaats heb ben van 5 leden voor den gemeente-raad alhier; de aftre dende leden zijn de heeren Mr. K. J. C. Stalman Bosse, P. A. BeetsC. Bakker Bz J. Bakker en J. Ilaremaker. Het eskader dat naar de Amerikaansche wateren zal gezonden worden, ter bescherming onzer handelsbelangen in dat werelddeel, zal bestaan uit de Zeeland, Djambi, Vesu- 1 vius en Apeldoorn. Yan wege de regering isj bevolen den 1 meesten spoed te maken met de uitrusting dier schepen. Naar men verneemt, heeft zich in het nieuwe machine gebouw, bestemd om de beide dokken droog te malen, eene verzakking geopenbaard. Be commissie, daartoe, bij Z. M. besluit van den 27 April 1. 1. benoemdheeft in den loop der vorige week het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier geïnspecteerd. Voornoemde commissie bestond uit den vice-admiraal B. Bijl de Yroe als voorzitter; den hoogleeraar C. van Heijnsbergenden kapt. ter zee J. C. Baak en de kapt. luits. ter zee M. Cazaux van StaphorstO. A. Uhlenbeck en Jhr. E. de Casembroot als leden. Maandag a.s. vertrekt van hier Z. M. brik Urani-a aan boord hebbende de adelborsten der tweede afdeeling van 't Kon. Instituut voor de Marine alhier. Het état major bestaat uit den luit. ter zee le kl. J. J. Boelen als kom- mandantden luit. ter zee 2e kl. J. Spanjaard als 1ste offic., den offic. van gez. 3de kl. A. M. Grondhout, en den adj. adm. H. L. E. Pisuisse. Men berigt ons dat twee Engelschc ingenieurs aan hare Britsche Majesteit, hun verlangen hebben ge openbaard, om de groote dok- en waterwerken alhier in oogen- schouw te nemen. Zij waren daartoe genoopt door het verhaal van eenige hunner landgenooteudie er met den groot- sten lof over spraken. Men zal zich herinneren, dat reeds geruimen tijd geleden door verschillende Engelsche weten schappelijke tijdschriften, deze werken zeer geroemd en ge prezen werden. - Op Zaturdag S Junij a. s. zal bij de Birectie der Marinie alhier, eene aanbesteding plaats hebben van tiet"* ma1 ken van negen meerpalen en van acht stoelen voor uithou ders langs het natte dok. Bij koninklijk besluit van 20 Mei 1861, No. 42, is benoemd tot directeur van het postkantoor te Texelde heer P. de Yries, thans geiigreëerde klerk bij het postkan toor te Purmerend. Het vertrek van Zr. Ms. schroefstoomschip Djambi, onder bevel van den kapt. luit. ter zee M. H. Jansen, is bepaald op den 15 Junij. Be personen die verzoekschriften hebben ingeleverd om als leerling-telegraphist bij den rijks telegraaf te worden geplaatst, zijn opgeroepen tot het afleggen van het verge lijkend examen, dat oj> den lOden a.s. te's Gravenhage zal worden gehouden; naar men verneemt hebben zich niet minder dan 90 sollicitanten aangediend. Ben 17 Junij a.s. zal het examen van de aspiranten worden afgenomen, die zich hebben aangemeld om als cadet bij het corps mariniers te worden geplaatst; er zijn 9 as piranten en 4 plaatsen. Be commissie is zamengesteld als volgtde luit. kolonel bij het korps mariniers baron L. J. A. Quarles de Quarles, president; de kapt. J. J. Soer, de 2e luitenants M. C. Koning en J. A. Zaal cn de heer J. J. Mölman als leden. Uit Cura?ao wordt berigt, dat de kapt. Steenberghe naar Suriname is vertrokkenten einde het oommandement der artillerie aldaar overtenemen van den kapt. Pijpers, die naar Nederland terugkeert. Be medische faculteit aan de hoogesehool te Utrecht, heeft in hare laatste zitting, honoris causa, benoemd tot doctor in de geneeskunde, den heer G. E. Pop, inspecteur

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2