Daarna zijn de discussien geopend over de postwetwelke door de Tweede Kamer met 54 tegen 6 stemmen was goed gekeurd. Door de regering was voorgesteld, om even als in andere rijken liet brievenport algemeen op 5 cents te bren- qenen dus een zoogenaamd uniform port in te voerenhet wetsontwerp is echter met 20 tegen 12 stemmen verwor pen, zoodat de oude wet van 1855 van kracht blijft; niets meer aan de orde zijnde is de vergadering tot nadere bijeen roeping gescheiden. Het Engelsche parlement heeft zich thans bezig gehouden met de beraadslaging over de finantiële wet, en meer be paaldelijk over het afschaffen van de belasting op het pa pier; men zegt dat de ministers de meerderheid zullen er langen of in tegenovergesteld geval zouden overgaan tot de ontbinding van het parlement; aangaande de algemeene vrede heeft lord John Kussell in het huis der gemeenten verklaard, dat zij waarschijnlijk niet zon worden gestoord, doch dat er nog geene volkomene overeenstemming heerscht tusschen Frankrijk en Engeland ten aanzien der Syrische quaestie, echter zal Frankrijk spoedig tot de ontruiming van dat rijk moeten overgaan, ingeval het niet in ernstige ver wikkelingen met Engeland wensclit te komen; de Sultan heeft gestrenge bevelen gegeven tot onderdrukking van iedere beweging, welke te Beyruth na het vertrek der Fransche troepen zoude kunnen ontstaan. Men zegt dat keizer Na poleon, een' eigenhandigen brief, aan den Emir Abd-el-Kader over den toestand van Syrië heeft geschreven. Uit de vereenigde staten van Noord-Amerika zijn tijdin gen ontvangen, die echter van geene belangrijke krijgstoe rustingen melding maken, evenmin de Zuidelijke ais de Noordelijke staten schenen geneigd om eene botsing tusschen de beide legers te verwekken. De Zuidelijke staten hadden het voornemen opgevat een aanval op Washington te doen, doch hebben dit plan laten varen, wegens de groote geestdriftwaarmede in de Noordelijke staten de oproeping van den president Lincoln beantwoord is. Bij wijze van gerucht verzekert de New-York-Herald dat eene bende uit de Zuidelijke staten het graf van Washington vermeld heeft, doch in hare poging om het lijk weg te voeren, gestuit is. Wat de toestand van Italië betreft, daaromtrent loopen do berigten zeer uiteen. Terwijl sommigen beweren dat de ontknooping van het Italiaansche vraagstuk nog ver te zoe ken isbeweren anderen dat keizer Napoleon een' brief heeft geschreven aan koning Victor Emmanuelmet voorstellen die een einde aan de zaak zouden kunnen maken, en zóódanig dat Sardinië noch het wereldlijk gezag des pausen zou behoeven te erkennen, noch eenigen afstand van grondge bied doen. In de kamer van afgevaardigden heeft de commissie belast met het onderzoek van het ontwerp tot eene algemeene wapening, met eenparigheid van stemmen aangeraden, de organisatie van 220 bataillons na tionale garde, bestaande uit manschappen van 35 tot 40 jaren. Ten aanzien van Frankrijk zijn de berigten weinig bedui dend; men spreekt van woelingen onder de Orleanisten, ont staan na de uitgave van de bekende brochure van den hertog van Aumaleondertusschen gaat de keizer naar Fontainebleau om zijn werk over het leven van Julius Caesar te voltooijen. Maandag 3 Junij. De wet over het afschaffen van de be lasting op het papier, is door 't lagerhuis met 296 tegen 281 stemmenen dus met eene geringe meerderheid aaugenomen. De uitzigten op 't bewaren der Europesche vrede schijnen wederom niet gunstig, daar de regering bevel heeft gegeven, oin 18 schepen der stoom-reserve-vloot te Chattam, zoo spoe dig mogelijk met Armstrong-kanonnen te voorzien. Uit Frankrijk berigt men, dat de regering met de Neder- landsche eene overeenkomst heeft gesloten, ter afschaffing der reispassen; ook aldaar schijnt niet veel vooruitzigt op het behoud van vrede te bestaan, daar de keizer aan den minister van oorlog heeft last gegeven om met 1 October 600,000 a 700,000 man onder de wapenen te hebben. De zaak van de familie Patterson, tegen de erfgenamen van prins Jeröine houdt daar nog algemeen de aandacht bezig; gelijk men weet, was prins Jeröme op jeugdigen leeftijd in Amerika gehuwd met miss Patterson welk huwelijk latei- op last des keizers werd ontbonden. Thans, ria den dood des prinsen, komen mev. Patterson, en de uit dat huwelijk gesproten zoontegen dc wettigheid dier ontbinding op en eischen als mede-erfgenamen der nalatenschap met prins Napoleon en prinses Mathildo te worden beschouwd. In eersten aanleg is aan de eischers hunnen eisch ontzegd, en wordt de zaak thans den 24sten dezer in liooger beroep behandeld. De beroemde en welsprekende advocaat Berryer zal als verdediger der eischers optreden. Dingsdag 4 Junij. De berigten van heden zijn grootrn- deels van belang ontbloot, alleen meldt men uit Parijs, van den lsten dezer, dat er bij het departement van Bui- tenlandsche zaken, gewigtige dépêches uit Constantinopel betreflende Syrië zijn ontvangen, welke door den minister de Thouvenel onmiddelijk naar den keizer te Fontainebleau zijn verzonden; de inhoud dier stukken is nog onbekend, doch men vermoed dat er nieuwe verwikkelingen omtrent dit vraagstuk ontstaan zijn. De zaak van den bankier Mirès zal eerstdaags worden behandeld. ITIETJ-WS TIJD INHEIT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, 4 Junij 1861. Heden leed onze gemeente een gevoelig verlies, door liet afsterven van den WelEw. ZGl. heer P. Douwes Dekker doopsgezind predikant alhier, in den ouderdom van 49 jaren. Sedert 1844 was hij in deze gemeente, in onder scheidene betrekkingen werkzaam; jaren achtereen was hij secretaris van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, penningmeester van het Bijbel-genootschap en directeur van het Zendeling genootschap. Niet alleen als herder zijner ge meente als echtgenoot en vadermaar ook in het maatschap pelijke leven genoot hij de achting en liefde van allen die met hem in aanraking kwamen. Lang nog zal zijne nagedach tenis in deze gemeente in gezegend aandenkeu blijven. Gisteren heeft Z. M. stoomschip Apeldoorn een proeftogtje gemaakt. Zr. Ms. instructie vaartuig Urania aan boord hebbende de adelborsten der tweede afdeeling van het Kon. Instituut voor de Marine alhier, is naar de Zuiderzee vertrokken. Na eenige manceuvers en exercitiën te hebben uitgevoerd, is de bestemming om te Hoorn binnen te loopen. Door de heeren Geb. Janzen is te Boskoop bij pu blieke aanbesteding, aangenomen het bouwen eener vijzel molen enz. voor de som van ƒ33,100. Tot opzigters bij de staats-spoorwegenzijn aange steld onder meer anderen, de bij de dokwerken alhier werk zaam zijnde opzigters: P. J. Hofman en H. G. Braams.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2