Burgerlijke Stand der Gemeente TEXEL. 3$nge5ünöcn ^tuHften. HARDINGEN, 9 Junij. Dezen morgen had alhier het volgende voorval plaatsEen zestal personendoor het schoone weder nitgelokt, ging met eene boot van Engelsch maaksel langs de kust uit spelevaren, doch even buiten de haven sloeg het vaartuig om, welligt doordien men te veel zeil op had, en allen dreven in zee rond. Van de zes per zonen konden vier zwemmen; drie wisten zich boven water te houden tot er hulp in booten opdaagde, maar de vierde verloor nog het levendoor zijne pogingenom een vriend ingsgelijks te redden. Alzoo zijn er drie personen gered, doch de andere jammerlijk omgekomen. De verdronkenen behooren tot den deftige standde een was een bekwaam geneesheer, de anderen behoorden tot den handelstand, alle drie waren gehuwd en twee laten kinderen na. Men schrijft uit Amsterdam: Heden U Junij des avonds 7 uur zijn twee knapen zich vermakende met baden, aan dan dijk die Amsterdam zoude moeten omringen, door de drassige, losse en vol kuilen zijnde afhelling der dijk gezakt, en door de sterke eb afgedreven en jammerlijk verdronken, de een was een Wjarige jongen die voor zijne moeder eene behoeftige we duwe, ijverig en voordeelig arbeidde; bij het opvisschen van zijn lijk was de dreg hem in de bloote borst geslagen, dit leverde een ontzettend gezigt op, voor de menigte en voor de radelooze moeder een hartverscheurend schouwspel. Bij het afzenden dezes is de andere een 9jarige knaap nog niet gevonden. Op den spoorweg tusschen Dusseldorp en Elberfeld, heeft onlangs wederom een' afschuwelijke moord plaats ge had. In den sneltrein die ten 1 uur van Dusseldorp ver trekt, namen twee dames plaats in eene ledige coupé, en werden gevolgd door een welgekleed heer, die eene goed gevulde portemonnaiè in handen van eene der dames ge zien had. Naauwelijks Hochdal gepasseerd, viel hij op eene derzelve aan, die hij verwurgde en beroofde, terwijl hij de andere bestal en het goed van het lijf rukte. Het noodgeschreeuw dezer laatste werd door den conducteur ge hoord, die den trein stil deed houden, en de deuren door beambten liet bezetten. Naauwelijks in den kamer van den inspecteur gebragt, viel hij op een* ambtenaar aan, dien hij op den grond wierp, terwijl vier sterke mannen moeite hadden om zich van hem meester te maken; toen hij zag dat er geene mogelijkheid was, te ontkomen, begon hij allerlei verwarde gebeden te prevelen, waarschijnlijk met het doel om voor krankzinnig door te gaan. Vol gens zijne orgave heet hij Markus en is af komstig van Barmen. Van 6 13 Junij 1861. ONDERTROUWD te Kampen, G. J. Diebrink, oud 40 jaren, onderwijzer te Texel, en Christina van Eekeren, oud 18 jaren, zonder beroep, te Kampen. GEHUWD: Geene. GEBOREN: Jansje, dochter van Cornelis Rab en Antje Kooru. Aaltje, dochter van Adriaan Kikkert Pz. en Geertje Boon. Marinus, zoon van Jacob Lampers en Clazina Verkooi. Albert, zoon van Reindert de Boer en Cornelia Maria Steenland. Pieter, zoon van Adriaan Kikkert en van Jantje Visser. OVERLEDENPieter Brouwerweduwnaar van Reinoutje Pieters, oud 85 jaren. Jelle Krijnen, weduwnaar van Souwtje Drijver, oud 70 jaren. MARKTBERIGTEN. PURMERENDE 11 Junij. Aangevoerd 264 Runderen. De handel was iets stugger dan de vorige week. 13 Paarden. 82 vette Varkens. Prijs iets hooger, van 44 tot 50 ct. per ned. 8. Vrij vlugge handel. 14 magere varkens a f12 tot f25, en 287 Biggen van f4.50 tot f7.50 p. stuk. Handel stug. 126 vette Kalveren van 55 tot 75 ct. perned. 8. De handel blijft minder vlug. 72 nuchtere Kalveren van f3 tot f12 per stuk. Stugge handel. 1078 Schapen en Lammeren. Handel iets stugger. Kip-Eijeren f 2.10 af 2.20Eend-Eijeren f2 a 2.10. Kaas. Aangevoerd 135 stapels kleine en 5 sta pels middelbare. Hoogste markt: kleine gras f22.50, mid delbare gras f24.50, kleine hooi f21.50. Boter 80 tot 90 ct per ned. 8. Gepasseerden Dingsdag zijn ter waag gewogen 168 stapels Kaas, wegende 45,339 ned. 8; en werd 2035 ned. 8 Boter aangevoerd. SCHAGEN 13 Junij. 6 Paarden f70 5 130. 1 Os f60. 25 Melk Koeijen f 80 a 120. 16 Magere Gelde Koeijen f100 a 160. 25 Nuchteren Kalveren f 5 a 7. 130 Magere Schapen fl4< a 20. 230 Schapen Overhouders f 18 a 30. 70 vette geschoren Schapen f18 a 25. 1830 Lammeren f 4 a 11. 13 Bokken en Geiten f 0,60 si 4,50. 14 Magere Varkens f85 13. 123 Biggen f 5 a 7. Konijnen 10 a 50 Ct. Kippen 50 a 80 Ct. Duiven 10 a 80 Ct. Boter 65 ct. per kop of 87 ct. per. Ned 8. Kaas 20 a 40 ct. per Ned. 8. 5600 Kip-Eijeren f2 per 100. 4000 Eend-Eijeren f 1.80 per 100. Correspondentie. M. vraagt waarom het wandelpad in de laan langs de hoofdgracht niet beter onderhouden wordt. Er zijn veel oneffenheden en zelfs gaten in, en waarom geen voortgang wordt gemaakt met het in orde brengen van de aangevan gen laan rondom 's rijks marine-werf, van af de zoogenaamde Kluft tot aan de Nieuwe Brug. Het stuk van N zal in het volgend nommer geplaatst worden. Een goed woord vindt eene goede plaats, zegt een oud spreekwoord, van welks geldigheid, ook voor onzen tijd, ik door de mededeeling van eenige regelen de proef wensch te nemen, nu zich binnen de gemeente Helder een geval heeft voorgedaan, dat tot vele zeer uiteenloopende beschouwingen en oordeelvellingen aanleiding heeft gegeven. Er is namelijk een proces-verbaal tegen een bijzonder onder wijzer opgemaakt, op grond, dat hij geweigerd had, de volgens Art. 63 der wet op het onderwijs van hem verlangde inlichtingen te geven. Zoo iets wekt al ligt hartstogten op, doet ons het gedrag van hen, die in de zaak betrokken zijn, met hevigheid goed- of afkeuren, en hartstogt verblindt. Wie zal dan eene poging, om een woord van bedaard overleg over den eigenlijken grond der quaestie in het midden te brengenkunnen wraken? Alle toezigt op het bijzonder onderwijs is louter preventief. Heeft de bijzondere onderwijzer behoefte aan voorlichtinghulp of medewerking dan is de schoolcommissie, volgens Art. 64, verpligt hem die te verleenen. Meent daarentegen het schooltoezigt. in het belang der zaak, eenige op merking te moeten maken; dan is de bijzondere onderwijzer geheel vrij, zich daarvan al dan niet te bedienen Op de openbare scholen kan het schooltoezigt meer handelend optredenop de bijzondere volstrekt niet. Het moge er het goede prijzen het min goede laken, het is niet bij magte dit le verhinderen. Het treedt er, volgens Art. 39 der wet, en Art»

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 3