GARIBALDI. KEUKENMEID MANUFACTUREN-AFFAIRE. Ecnc biographische schetsvrij naar het Iloogduitsch door L. A. LAUREIJ. Vervolg van N°. 7.) De Oostenrijkers beschouwden hem bijna als een bovennatuurlijk wezen en zijne landslieden, de Italianen vergeleken hem bij den grooten held der middeleeuwen, waarvan de sage de roemrijkste feiten opdischt. Inmiddels werd bij al deze avonturen het hart van Garibaldi door de liefde getroffen. Een jong bekoorlijk meisje van adelijke geboorte, dat tusschen deze bergen op een eenzaam kasteel hare opvoeding genoten had, had voor den heldhaftigen partij-chef eene vurige liefde opgevat. Zij werd de zijne en begon alle vermoeijenissen en lasten van zijn zwervend leven te dragen. Maar het was haar niet gegeven, al deze ontberingen te kunnen torschen. Zij stierf weldra aan eene borstziekte. Garibaldi diep bedroefd, bragt haar lijk aan den voet van een berg, die nu nog haren naam Marge rite draagt. De dood der geliefde bragt in het hart van Garibaldi eene smartelijke leemte te weeg, hij vermeed de plaatsen die getuigen waren geweest van een zoo innig doch kortstondig geluk. Op nieuw wierp hij zich in de ge vaarlijkste ondernemingen. Eindelijk was hij ook hiervan verzadigd en daar hij inzag dat de dag van de bevrijding zijns vaderlands nog niet aangebro ken was, riep hij zijne strijdmakkers te zamen, vermaande hen ernstig geduld te hebben tot op betere tijden en riep hun een hartelijk vaartwel: tot wederziens l toe. Hij keerde terug naar Marseille, scheepte zich naar Tunis in en nam dienst als officier bij de vloot van den Beij. De dienst in Tunis vermogt niet hem het verlies zijner geliefde en zijns vaderlands te doen vergeten. Hij verliet Tunis. Maar op het oogenblik dat hij op het punt stond eene der grootste reizen te ondernemeu welke het droombeeld zijner jeugd geweest waren, overviel hem de gedachte als banneling te moeten leven on wanhopend scheepte hij zich naar Amerika in. ii. de republiek uruguaij. Montevideo eene stad van Zuid-Amerika, die in het jaar 1820 door Brazilië aan den staat Buenos-Ayres ontweldigd was en toen als cisplatijn- sche provincie bij Brazilië ingelijfd werd, had zich in het jaar 1838 onafhankelijk verklaard, en vormde met nog twee andere provinciën de republiek Uruguaij. De dictator van Buenos-Aijres, Rosas, beproefde Montevideo weder te herwinnen en wilde dezen staat den generaal Oribe met geweld als presi dent opdringen. Toen Garibaldi zich in het jaar 1838 in Rio-Janeiro bevond, stelde hij zijnen degen ter beschikking der republiek Uruguaij en zijn aanbod werd gretig aangenomen. Een der generaals van Rosas, Maldonado, rukte in dien tijd op Monte video aan. Garibaldi kreeg van de regering van Uruguaij de toestemming een corps vrijwilligers op te rigten. Hij trok dan ook aan het hoofd van 500 man tegen eene overmagt van 5000 vijanden. Niettegenstaande de wonderen van dapperheid werd het kleine hoopje weder tot voor Montevideo teruggedreven. Gedwongen zich aan de vervolgingen zijner vijanden te onttrekken, zag zich Garibaldi genoodzaakt naar Gualaguaij in de provincie Entrerios (Buenos-Aijres) te vlugten, hij werd echter spoedig ontdekt, gevangen ge nomen en onder bijzonder opzigt van den chef der politie, Leonardo Milan gesteld. Hier wordt Garibaldi aan alle lage beleedingen blootgesteld en tot over maat van ramp wordt hij veroordeeld, onder voorwendsel van gevlugt te zijn uit een hem aangewezen grondgebied, op de marktplaats van Gualaguaij aan de handen gehangen te worden. Nadat hij twee uren aldus de grootste pijnen had doorstaan en door de menigte met lage beleedigingen was over stelpt geworden, wordt hij in de gevangenis geworpen. Eerst na verloop van acht maanden gelukt het hem uit zijn kerker te vlugten. Dadelijk begeeft hij zich naar Montevideowaar hij een tal zijner vrienden en aan hangers terug vindt, die hem plegtig bezweren deze beleedigingen te wreken. De president der republiek Uruguaij draagt hem het bevel op over drie oorlogschepen. Het nieuwe opperhoofd van dit eskader begeeft zich daarmede oogenblikkelijk voor de rivier Uruguaij en onderhoudt met de vloot van Buenos-Aijres op deze wijze eenen krijg, welke twee jaren duurt, een strijd van uiterste verbittering, woede en opofferingen 1 Hoe avontuur lijk en gevaarvol zulk een strijd was, diene het volgende Garibaldi begeeft zich op zekeren morgen door een dikken nevel begunstigd in eene sloep met nog twaalf zijner vrienden en heeft de stoutmoedigheid met dit kleine slecht bemande vaartuig het vijandelijk eskader te naderen. Aangezien hij van plan was dienzelfden avond nog een aanval te wagen kwam het hem noodzakelijk voor de sterkte en den toestand van den vijand te weten. Maar ongelukkiger wijze heldert het weer op, de zon breekt door de dikke nevel en Garibaldi is door de vloot van Buenos-Aijres omsingeld. Van alle kanten hoort men Garibaldi is gevangen Nog niet, roept de onversaagde zeeheld. Hij neemt het roer der sloep in handen en het gelukt hem door de kracht der roeijers uit het vij andelijk vaarwater te ontsnappen. De oorlog der beide vloten op de rivier Uruguaij stremde elk handelsverkeer der beide steden, Montevideo en Buenos-Aijres en daar beide steden vooral bezocht werden door Fransche en Engelsche kooplieden, zoo drongen deze bij hunne respective regeringen aan op eene interventie. Kort daarna verscheen ook werkelijk een Engelsch-Fransch eskader, onder bevel van den admiraal Brown en liep de rivier Parama binnen, echter niet zonder groote moeite, want Garibaldi had^ het eskader langen tijd op de kusten van Martim Garcia opgehouden. In de nabijheid van Goija ontstaat een bloedige strijd. Garibaldi door eene te sterke overmagt overvallen kan niet besluiten de drie bem toevertrouwde vaartuigen den vijand af tc staan. Hij laat zijne doodo en gekwetste manschappen aan wal zetten, steekt zijne kleine vloot zelf in brand en vlugt met zijne overgebleven manschappen naar Gorrièntes. Spoedig daarop begeeft Garibaldi zich naar Montevideo, alwaar hij met de meeste geestdrift ontvangen wordt. Het was omstreeks dezen tijd dat hij zijne Annita huwde. Garibaldi beminde haar hartstogtelijkmaar hij was te edel en gevoelig om haar niet opmerkzaam te maken welke gevaren, welke angsten en pijnen zij te gemoet ging, als zij de zijne zoude worden. Annita weifelde echter geen oogenblik en werd de gemalin van den dappe- zeeheld. In het jaar 1843 toen de republiek Uruguaij weder door Rosas werd aangetast, belastte de regering wederom Garibaldi een vrij corps op te rigten en nu begon er een zeldzame oorlog. Het gelukt hem spoedig een vrij talrijk leger te verzamelen en hiermede valt hij den vijand aan. Naauwelijks heeft deze zich van den schrik her steld of Garibaldi is met zijn leger niet meer te vinden en alleen aan de vele dooden en gekwetsten kan de vijand bespeuren door een leger aange vallen te zijn. Te vergeefs zendt men regimenten cavalerie uit, om den stoutmoedigen aanvaller op te sporen, het vrij corps is niet te vinden. Wordt vervolgd ad7süt31ttiz1t. ■m ■mm-Msa-i ïji Vijfentwintigjarige Echtvereeniging van I J. KOOGEE en A. SMIT. Nieuwediep 23 Junij 1861. Er wordt in den BURG gevraagd tegen' Augustus, eene die een burgerpot kan koken, niet beneden de 30 jaren. Wegens aanhoudende ongesteldheid ziet men zich ge noodzaakt eene Manufacturen-Affaire ter over neming aantebieden. Deze Affaire kan door eene vrouw worden waargenomen en levert een ruim bestaan op. Adres met franco brieven, aan den Uitgever dezer Courant. Gedrukt ter Boek- en Steendrukkerij van S. GILTJES.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 4