Wij weuschen niet verder over dit onderwerp uit te weiden, daar ieder kiezer die in de gemeentezaken belang stelt, ook wel zonder onze beschouwingen zijn stembillet zal invullenen weten zal waarom hij juist die namen daarop plaatstéén ding hopen wij echter: dat bij ons niet, zoo als in andere gemeenten eenegroote onverschillig heid omtrent dit punt zal blijken plaats te grijpenmaar dat de kiezers het groot belang daarvan beseffen, en daar naar handelen zullen. Tweede Kamer der Staten-Generaal. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten Ge neraal van AYoensdag, zijn de discussiën over de wet op de Militie voortgezet met art. 18waarop door den heer Wint- gens een amendement is voorgesteldhoudendedat vreem delingen in welker land Nederlanders niet dienstpligtig zijn wederkeerig hier te lande van de dienst bij de militie zullen worden vrijgesteld. JMttieft i^ücr5igt. Uit Belgie verneemt men, dat in het district Borinage, gelegen tusschen Mons en de Fransehe grenzen, een op stand is uitgebroken onder de koolmijnwerkers. Deze heb ben namentlijk hun werk gestaakt, waarschijnlijk met het doel een hooger loon te verkrijgen. Zij vercenigden zich tot eenige duizenden, liepen door al de mijnen, en beletten ge welddadig den voortgang vau den arbeid, waar deze nog niet was gestaakt, terwijl zij bovendien verscheidene directeuren van ontginning-maatschappijen mishandelden. De regering heeft 1800 man infanterie, 400 man cavallerie en 4 stuk ken geschut derwaarts afgezonden terwijl nog verschillende regimenten gereed staan Brussel te verlaten, indien de rust niet spoedig hersteld wordt. Men verzekerde, bij dien opstand verscheidene Fransehe zendelingen te hebben opgemerkt, die het volk voorhielden, dat zij door eene inlijving bij Frankrijk, meer loon bij minder werk zouden verkrijgen, welke verzekering echter door den burgemeester officieëel is tegengesproken. Twee personen waaronder eene vrouwzijn bij die beweging omgekomen terwijl er reeds dertig personen, als schuldig aan die onge regeldheden, zijn in hechtenis genomen. Yan den Rijn zijn berigten uit Italië ontvangen, die van voortdurende onlusten in liet Napelsche gewag maken. De koninklijke stedehouder San Martino heeft aan de re gering te 'l'arijn een corps van 30,000 man aangevraagd, daar hij anders misschien genoodzaakt zou wezen de stad te ontruimen. Daar echter de Italiaansche regering, onder de tegenwoordige omstandigheden, zoovele manschappen niet kan ontberen, schijnt men den keizer van Frankrijk hulp en bijstand te hebben gevraagd. Of deze dien bijstand ver- leenen zal, is twijfelachtigdaar er eene verkoeling tusschen de hoven van Parijs en Turijn schijnt te hebben plaats gehad, omdat de Sardinische gevolmagtigde graaf Arèse niet met de gebruikelijke plegtigheden op 't paleis der Tuile- riën ontvangen is. Ook trekt het de aandachtdat niettegen staande de erkenning van 't koningrijk Italië foor Frankrijk, echter de officiële benoeming van den Franschen gezant nog niet heeft plaats gehad. De correct, regtb. van Parijs heeft gisteren (Donderdag) uitspraak gedaan in de zaak van den bankier Mirès en zijn voortvlugtigen compagnon Solar, en beiden veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 5 jaren en eene boete van 3000 frs, 1TIS "J TT S T IJ D I ÏT 3- S JJ. Helder, Nieuwediep, "Willemsoord, 12 Julij 1861. Woensdag jl.des namiddags ten 3 ure, had alhier eene indrukwekkende plegtigheid plaatsnamelijk het leggen van den gedenksteen van de nieuwe Zeedoksluis van 't Maritime établissement Willemsoord, door den Yice-Admi raal D. Bijl de Vroe, Directeur en Kommaudant der Ma rine alhier. De waarnemende voorzitter van de commissie der dok- werken, de Hoofd-Ingenieur A. E. Tromp, het woord ne mende, schetste de moeijelijkheden aan den houw van de vorige dokwerken verbonden, die niettegenstaande de groote bezwaren waarmede men te worstelen had, reeds zoo ver gevorderd zijn, dat men thans kon overgaan tot het plaatsen van den gedenksteen aan het belangrijke en voor onze Marine zoo noodzakelijk werk, waarmede de rij der groote en zeer kostbare dokwerken zal besloten worden. De secretaris der Commissie de Ingenieur Strootman las daarna het proces verbaal der plegtigheid voor, en na dat deze had plaats gegrepen vatte de Vice-Admiraal het woord op, bedankte den Yoorzitter voor zijne hartelijke taal, en hoopte dat dit werk mogte strekken tot vooruitgang en bloei onzer marine. Nadat de Voorzitter der Commissie nogmaals het woord had gevoerd, werd deze plegtigheid, die door een talrijk publiek werd bijgewoond, en door mu- zijlc afgewisseld, gesloten, Z. M- stoomschip Bjambi, kommandant kapt. luit. Jansengaat waarschijnlijk Maandag a. s. naar de reede. De luit ter zee le. kl. Jhr. Holmberg de Beckvelt, die als eerste officier met vermelden bodem zou vertrekken, moet wegens ziekte in het marine hospitaal alhier achter blijven, en wordt als zóódanig vervangen door den luit. ter zee 1°. kl. Clifford Coclc van Breugel, thans geplaatst op Z. M. wachtschip alhier. De Candidaat V. Sikies te Beerta, is beroepen tot predikant bij de Herv. gemeente te Oude Schildop het eiland Texel. Door Z. M. zijn bevorderd tot oific. van gezondheid 2e kl. bij de Nederl. zeemagt de offic. van gezondheid 3e kl. II. van Stockum en L. P. Vlaanderen; en bij de landmagt tot offic. van gezondheid le kl. (naar ouderdom van rang) den offic. van gez. 2e kl. I). van Hemert. Onderscheidene buitenlandsche dagbladen hebben in den laatsten tijd melding gemaakt van eene eenvoudige uit vinding ter vermeerdering van het lichtend vermogen van het gas, die eene groote aanwinst belooft te worden voor allen, welke van deze verlichting gebruik maken. Binnen kort zullen er in Groningen proeven met deze nieu we wijze yan gazverlichting worden genomen, WILDERVANK, 9 Julij. Het volgende voorval moge strekken om niet maar zoo onbepaald krediet te schenken. H. Klein, zoon van den vleeschhouwer J. Klein, alhier, was als veehandelaar in de omstreken algemeen bekend en zelfs bemind, Dingsdag jl. was hij met zijn vader en vier koeijen op de markt teGrouingen, waarvan zij twee hadden verkocht. H, Klein, zeidetegen zijn vader, dat deze maar naar de schuit zoude gaan, dat hij hem wel zoude volgen, als moetende de koeijen eerst op stal bezorgen. De schuit

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2