Burgerlijke Stand der Gemeente TEXEL. ^fng^ontien J>tuftïfcn. Kiezers 16 Julij 1861. vertrok, doch II. Klein was niet gekomen. Bij de thuis komst des vaders was er reeds een telegrafisch berigt van den zoondat hij om handelszaken dien dag niet thuis kon komen, terwijl zijne ouders donderdag avond een brief van hemgeschreven te Botterdamontvingenwaarin hij pleg- tig afscheid van hen nam en waarin hij hun berigtte, dat hij naar Engeland was vertrokken. Op onderscheidene boel dagen van vee in die environs had hij, naar men zegt, 10 a 13 stuks rundvee op krediet gemijnd, waarvoor onder scheidene landbouwers uit het nabuurschap borg hebben ge zegd en die naar alle waarschijnlijkheid zullen moeten betalen. Vrijdag j. 1. verscheen voor de regtbank te St.-Etienne Frankrijkeen grijsaard van 104 jaren, als eischer tegen zijn' achterkleinzoon, van wien hij eene geleende som van 1200 fr. kwam terug vorderen. Die grijsaard was in den nacht van Rive-de-Oier te voet naar St. Etienne ge komen, en had den vrij langen weg aan den arm zijner SOjarige dochter afgelegd. Van 6 12 Julij 1861. ONBEBTROUWD: Willem Krijnen, zeeman van den Helderen Jantje Bremervan Texel. GEHUWD: Geene. GEBOREN: Lucaszoon van Jan Schagen en Maartje Veen. Cornelisjedochter van Cornelis Dekker en Martje Dijksen. Jan, zoon van Maarten Zijm en Neeltje Kuiper. Corneliszoon van Jacob Dogger en Immetjc Timmer. Pietertje, dochter van Gijsbert Duinker en van Maartje Disper, OVERLEDENJohannes Philipsz. Bakkeroud 4 m. Stilstaan is achter uitgaan; op den 16 Julij e k. zijt gij opgeroepen ter verkiezing van 5 leden voor den gemeenteraad; de leden die aftreden zijn weder verkiesbaar. Wilt gij nu het waarachtig belang uwer gemeente bevorderen? Wat zult gij dan doen? Zult gij diezelfde Heeren op nienw weder uwe stem geven en zult gij als vroeger U daartoe laten overha len door verborgene en kwalijk geplaatste intrigues? Wij vertrouwen dat Uwe oogen, nu het tijd is, geopend zijn geworden; of gaat U de algemeene zaak voor deze plaats, die hare gunstige ontwikke ling meer en meer te gemoet gaat, en die krachtdadig ter hulp gekomen moet worden, niet ter harte? O voorzeker doen wij geen ijdel beroep op uwe belangstelling voor de aanstaande verkiezing. De zaak is voor de Gemeente, voor ieder kiezer, voor ieder inwoner, hoog gewigtig en men mag er niet onverschillig over denken, wie er in den Raad, voor het gemeenschappelijk belang waakt en opkomt Herkiest dan geene mannen waarvan de overtuiging aanwezig is, dat zij een beter openbaar karakter hadden m.oeten aannemen om uwe regten te vers dedigendie niet achteloos het beste element eener zaak ide financiële be langen) hadden behooren te bewaken. Zoodanigen te herkiezen is stilstaan. Stilstaan in deze gemeente van kennelijken vooruitgang is achteruitgaan. NeenDeze Courant gaf in een vorig blad onder meerderen, personen aan, die de gemeente kennen, die zich m die gemeente op een onafhankelijk standpnnt bewegen, die eene reeks van jaren hare be hoeften en aangelegenheden hebben nagegaan en leeren kennen, en wij we ten het, er zijn daaronder, die er in geboren en opgevoed zijn én die zich niet inlaten met de zoogenaamde werving van zoodanige onzer vertegen woordigers, in den Raad, die er, bij uwe regt- en vrijzinnige keuze geene zitting hadden genomen. Wij roepen U dus toe, KiezersI weest zelfstandig en brengt uwe stem niet uit, dan na een goed overleg en onderzoek. Wij vermeenen onze medekiezers eens opmerkzaam te moeten maken op art. 24 der gemeente-wet waarbij bepaald wordt dat de leden van den raad noch middelijk noch onmiddeiijk deel mogen nemen aan leveringen of aan nemingen ten behoeve der gemeente. De bedoeling van dit art. is o. i. duidelijk, dat geen lid geldelijk voor deel uit de gemeente-kas mag genieten de exceptiën hierop zijn bij de wet bepaald. De heer Bakker is belast met de plaatsing der gemeente-advertentie n geniet dus geldelijk voordeelmag hij dus als lid van den raad zitting ne men en kan hij daarbij, zijn' af te leggen eed getrouw blijven? Heeft hij de handligting voor zijn achtienjarigen zoon niet ver zocht, alleen, om het door hem uitgegeven wordend blad en drukkerij op naam van dien zoon te plaatsen Immers die zoon is nog elders in de leer en kan zich dus onmogelijk, met de uitgave van het blad belasten; wie zal het dan anders doendan de heer B. zelf. Het is dus duidelijk geene verandering van persoon, maar alleen van naam. Zou men in eene dusdanige handeling, eene nakoming dan wel eene ont duiking der wet zien? En is het met de strikte bepalingen dier wet in overeenstemming te brengen? Is door dat middel wel eens aan de letter van de wet (den geest zullen wij daarlaten) voldaan Bovengenoemd artikel spreekt ook van onmiddeiijk; waarom is dit woord in de wet gelegd? Wij vermeenen alleen om dergelijke zaken te voorkomen. Al ware het dat de 18jarige zoon genoemde zaak konde beheeren, wie zal dan nog gelooven, dat de vader er niet onmiddeiijk in betrokken is, immers niemand, hetzij hij partijdig ol onpartijdig oordeelt. En de heer B. zelf, inge val hij verkozen wordt, zal hij dan met het oog op het woord onmiddeiijk den eed van getrouwheid aan de gemeente wet durven afleggen, en tevens de voordeelen genieten der gemeente advertentien Er is geen twijfel aan, wanneer hij eerlijk en regtschapen wil handelen, en prijs stelt op de achting zijner plaaisgenooten, zal hij een van beiden moeten opofferen. Om den Heer B. voor verzoeking te vrijwaren, stellen wij voor hem niet te kiezen, maar stellen in zijne plaats tot Candidaat zijnen broeder de Hr. D. BAKKER Bz. MARKTBERIGTEN. Purmerende 9 Julij. Aangevoerd 16-3 Runderen. Minder vlugge handel. 16 Paarden. 117 Vette Varkens. Prijs 40 tot 47 ets. per Ned. ffi. De handel was minder vlug. 9 Magere Varkens h f10 tot f 16en 145 Biggen, van f5 tot f7 per stuk. Redelijk vlugge handel. 134 Vette Kalveren. De prijs is gebleven, van 45 tot 65 ets. per Ned. Vlugge handel. 40 Nuchtere Kalveren. Prijs vau f3 tot f 12 per stuk. Stugge handel. 446 Scha pen en Lammeren. Minder vlugge handel. Kip-eijeren f2.30, Eend-Eijeren f2.20 de 100. Kaas. Aangevoerd 239 Stapels, kleine en 17 Stapels middelbare. Hoogste marktKleine Gras f 25.50Middel bare dito f25.75 per 50 Ned. Boter, 85 tot 95 cents per Ned. ft'. Middenprijs 90 ets. Gepasseerden Diugsdag zijn ter waag gewogen 258 Sta pels Kaas, wegende 78807 Nederl. en werd aange voerd, 1037 Ned. li: Boter. Scltageil 11 Julij. 16 Magere Melkkoeijen f90 èl 120. 8 Vette Geldekoeijen f 160 a 200. 12 Nuchtere Kalveren f5 a 10. 98 Magere Schapen f10 a 15. 130 Vette Schapen f16 h 24. 200 Lamineren f6 a 10. 9 Bokken en Geiten f0,75 a 4.00. 13 Magere Varkens f8 a 14. 56 Biggen f4 a 10. Konijnen 20 a 70 ct. Kippen 15 a 65 ct. Eenden 20 a 50 ct. Duiven 15 a 25 ct, Boter 62 >- a 65 et. per kop of 83i- a 86£ cent per N. Kaas 25 a 40 ct. per N. ffi. 5000 Kip-eijeren f 2 per 100. .1500 Eend-eijeren f2,00 per 100. Amsterdam u Julij. Rogge op levering Oct. f180.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 3