itis"j,ws?ï:dï it c- a xt. Donderdag is de groote dag! Werklieden houdt u gereed Leve de Keizer! Men weet niet, of deze woorden aan fransche tusschenkomst moeten worden toegeschreven, dan wel of ze slechts door eenige volkmenners, ter bereiking vau hun doel zijn verspreid en aangeplakt. In ieder ge val zijn die kuiperijen mislukt. Te Parijs heeft de poging tot moordvan den baron de Vidil op zijn' stiefzoon, de algemeene aandacht van de politiek afgeleid. Naar men zegt, zou die moord alleeu geschied zijn, om in het bezit van het vermogen van dien zoou, dat op o£ 30,000 (ƒ360,000) geschat wordt, te geraken. Tot op dit oogenblik is de dader nog niet aan het Engelsche gouvernement uitgeleverd, omdat de baron als Pransch on derdaan niet valt in de termen van het uitleveriugs- trae- taat. Door den prefect van politie, den IIr. Doitelle on dervraagd, verklaarde hijonschuldig te zijnen zich slechts te hebben verdedigd tegen zijn' zoon, die hem op hunne wandeling met een dolkmes had aangevallen. Reuters 0£ice heeft berigten uit New-York van den 6™ dezer ontvangen. De boodschap van den president is zeer oorlogzuchtig, hij vraagt magtiging om 400,000 man te ligten en een crediet van 400 millioen dollars. Een veld slag is ophanden, terwijl de separatisten terugtrekken. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat de Sultan thans definitief de regering heeft aanvaard, en voortgaat met het invoeren vau vele en belangrijke bezuinigingen. Laatste berigten. De baron de Vidil is door Frankrijk aan het Engelsche gouvernement uitgeleverd, en heeft reeds verschillende verhooren ondergaan. Men verspreidt dat hij aan zinsverbijstering lijdende is. De toestand van Z. M. de koning van Pruissen is buiten gevaar. Tweede Kamer der Staten-Generaal. In de zitting van de Tweede Kamer van Maandag, is beraadslaagd, over het amendement van den Hr. Thorbecke op art. 33 der militie wet, aldus luidende: n De uitkomsten der lotingen zijn onveranderlijk: aan een ieder blijft het nommer, dat door of voor hem is ge trokken, verzekerd." De Minister van Binnenlandsche Za ken verklaarde zich tegen dit amendement, dat dan ook met 42 tegen 11 stemmen werd verworpen. De artikelen 36-39 werden zonder stemming goedgekeurd. Over art. 40 [wijze waarop de nalolivg geschiedtvoer de Hr. van der Linden het woord, die in de wet, de aan duiding mistte, op u-elke wijze de naloting zou geschieden, dien ten gevolge besloot de minister ecu nieuw artikel, na art. 40, in de wet in te lasschen. Nog eenige andere artikelen, werden in deze zitting aan genomen, en vervolgens zijn de algemeene beraadslagingen geopend over hoofdstuk VII [van de vervanging.) Zitting van Dingsdag. In deze is het tot eene stemming gekomen over het voorstel van den Hr. Wintgensinhou dende het beginsel om de plaatsvervanging te regelen door tusschenkomst van het 'gouvernement, en het toezigt der Legering te vorderen op de bijzondere overeenkomsten vau plaatsvervanging en nummervenvisscling. Dit voorstel is met 49 tegen 9 stemmen verworpen, en het geheclc Vil" hoofdstuk aangenomen. w Zitting van Woensdag. De beraadslagingen over het VIII0 hoofdstuk zijn geopend. Aan de orde is het onderwerp der plaatsvervanging. Do Ministers van Binnenl. Zaken en Oorlog hebben zicli in 't algemeen, voor liet behoud van het bestaande stelsel verklaard. De Hr. van Nispen heeft voorgesteld, den tijd der aan sprakelijkheid voor den plaatsvervanger, op een jaar te be palen, en niet op 2J- jaar, zoo als in 't ontwerp voorkomt. De Minister van Oorlog heeft zich daartegen verklaard in stemming gebragtis 't amendement van den Hr. van Nis- pen met 44 tegen 13 stemmen aangenomen. Wijders is aangenomen, een amendement van datzelfde lid op art. 55, houdende, dat een gedetineerde loteling, na vrijspraak, gerekend wordt tot de ligting te belmoren van het jaar, waarin hij heeft geloot, De beraadslagingen zijn voortgezet tot art. 114. Zitting van Donderdag. De beraadslagingen zijn voort gezet. Art. 11S het hooldbeginsel der wet bevattende, omdat daarin van het al of niet grondwettige dier wet sprake is, wordt met 33 tegen 26 stemmen aangenomen. Door II. II. Wijbenga en Idserda is voorgesteld, ook hulp onderwijzers van de dienst vrij te stellen, doch dit amen dement wordt verworpen, waarna het art. 125 wordt aan genomen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, 19 Juli] 1861. Verkiezingen van gemeente raadsleden op 16 Julijjl: De uitslag in de gemeente Helderis door afzonderlijke bcrigtjes aan de abounés op dit blad bekend gemaakt. Te Texel zijn de aftredende leden weder gekozen als: de Heeren F. Keijzer Sz., P. LangeveldIJ. Koppen en D. Kooiman. Te Zijpe traden af de II. II. J. HarpJ. Lanser, A. Kos en J. van Beusekom. Gekozen de HeerenIjanser en J. van Beusekom terwijl er eene herstemming moet plaats hebben tusseheu de Heeren A. Geel, J. Krnijer, P. de Wit en T. Rampen. Tevens is in plaats van den Heer L. G. Smit die vertrokken is, gekozen den Heer S. Brommer. Te Schagen en ook te Wieringencaard zijn de aftredende leden weder herkozen. Hel programma van het Concert-Gezelschap Apollo der op Zondag a. s. uit te voeren muzijk-stukkendoor het. muzijk-korps van het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier, onder directie van den Kapelmeester Weckesserluidt als volgt: Eerste Gedeelte. 1. Ouverture de F opéra: La part du diable, Auber. 2. LudithairCoNCONi:. 3. Mazurka et furlana du ballet: II Gmocatoretranscr. par Weckesser. 4. Potpourri de F opera: La part du diable Auber. Tweede Gedeelte. 5. Ouverture de 1'opéra: La Muette de Portiei Auber. 6. Graziën-tanze, walzerStrauss. 7. Sccnemiserere et air final(4° acte) de 1' opéra: de Verdi, Le Trouvcrc [II Trovatore) transcr. parWeckesser. 8. Grand Potpourri de F opéra: de Beei.ixi, Les PuritainsDvxkt.er. Z. M. stoomfregat Djambi heeft jl. Woensdag mor gen ten 9 uur het anker geligt, en is na een saluut van 15 schoten naar zee gestoomdmet bestemming naar Curaijao. Het saluut is door het wachtschip beantwoord. Het detachement Mariniersonder het hevel van den kapt. J. H. Stengel, dat bestemd is om in het kamp van Millingen dit jaar mede te kamperenis lieden morgen ten 7 uur, met de stoomboot Stad Alkmaar vau hier vertrokken. Zr. Ms. Stoomschip Cijcloopvertrekt eertstdaags van hier, om het fregat Adolf van Nassau, van Vlissingen alhier over. te brengen, liet muziek-korps van de Evertsen zal op laatstgenoemden bodem worden geplaatst. Ook Zr. M' stoomschip Merapi, wordt binnen eenige dagen alhier ver wacht, terwijl ook het fregat "de Amsterdamde reis naar 't vaderland heeft aangenomenen alhier zal hinuenloopen. Volgens schrijven vau Curaeao 22 Junij per mail berigt men //Zr. Ms. stoomschip Cornelis Dirk-s is eergisteren met spoed naar Coro vertrokkenhaven van Venezuelater bescher ming van Nederl. onderdanen aldaartegen de vechtende partijen. De Federalisten hebben de stad ingenomen en zich verder in den omtrek gelegerdZr. Ms. schoener Schorpioen is heden morgen naar Suriname uitgezeild. Do brik Sanla Rosa zal dep eersten Julij a. s. naar Neder land vertrekken met een aantal passagiers. Zr, M3. schooncr Atalante, onder hevel van den lui tenant ter zee 2° kl. L. A. Dinan.ris den 14 Junij jl. te Cura?ao aangekomen. Alles was wel aan boord.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 3