1T 13 TJ 3 II D 11T C- 2 1T. 'De rust iu Napels is nog niet hersteld, eu dagelijks vallen er schermutselingen en gevechten tusschen de troepen eu de opstandelingen voor. Volgens gerucht zou de ex- koning Trans 11, zich in de Abbruzen ophouden, en alles in het werk stellenom den verloren troon weder te bemagtigen. Verscheidene Napolitaansclie senatoren en af gevaardigden, hebben zich bij generaal Cialdiui vervoegd, ter bespreking van de middelen om de rust iu de provin cie te herstellen. Cialdiui heeft beloofd de rooverijen te onderdrukken, de zamenzweerders te tuchtigen en het be stuur van gebreken te zuiveren. Ook is er eene zamen- zwering ontdekt ten gnnste van Trans 11, verschillende voorname personen, zijn, als beschuldigd van medepligtig- heid aan deze, in hechtenis genomen. Het huis der vertegenwoordigers te Nem-York heeft een wet aangenomenwaarbij het gouvernement gemagtigd wordt, om 500,000 manschappen in dienst te hebben, en 500 millioen dollars voor het voortzetten van deti oorlog te besteden. De generaal M. Clellan, die eene divisie van het leger der Unie commandeert, heeft het verschanste kamp der Separatisten, bij Rich-Mountainin westelijk Virginia, alwaar 2000 man vereenigd waren, aangetast, en heeft den vijand, die daarbij al zijn geschut en zijn ge- heelen veld-tros verloren heeft, op de vlugt geslagen. De genoemde bevelhebber is daarna verder voorwaarts gerukt. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, 30 Julij 1861. Door Z. M. is benoemd, tot Ridder der Orde van de Eikenkroon, de heer II. J. van Bs, gepensioneerd Maga zijnmeester der Marine alhier. - Door den Gouverneur-Generaal van Ntd. O. Indie, is benoemd bij het Marine etablissement te Onrust, tot administrateur, de eervol ontslagen offic. van administratie der 2" klasse van de Ned. Marine, F. A. Marinkelle, laatstelijk met de waarneming dier betrekking belast. Tot Consulair-Agent voor Hannover is benoemd de lieer W. II. Bruno Bolte Texelvoor de eilanden Texel, Vlieland en Terschelling. Het maken van eene Fundering voor eene Weegkraan' op 's Rijks werf alhier, is gemijnd door M. Deutekom te Nieuwediep, voor de som van ƒ0 150. De inspectie over het alhier in bezetting liggende bataillou, van het 7" regiment infanterie, door den luiten', generaal Buijdeerinspecteur der Infanterie, buitengewoon adjudant van Z. M. den Koningis zaturdag morgen af- geloopeu. Naar men uit eene goede bron verneemt, heeft Zijne Excellentie bij herhaling, den chef van het bataillou zijne tevredenheid betuigd, over do flinke militaire houding en bruikbaarheid van den troop, en over de geoefendheid door de militiens verkregen, in den korten tijd van twee maan den dat zij onder de wapenen zijn opgekomen. Zijne Exc. is zondag morgen om 7 uur naar Haarlem vertrokken, om zijne inspectie, over do andere bataillous van het 7e regiment, voorttezetten. In September zal er te Amsterdam eene tentoonstelling van vissclierij-gereedscliappen plaats hebbenwij maken onze lezers daarop opmerkzaam, welligt dat er onder hen zijn, die lust hebben, om eenige artikelen daarheen te zeilden; men lotte dan vooral er op, dat de inzending moet plaats heb ben vóór den 31 Augustus a. s., geadresseerd aan liet lokaal der vereeniging voor Volksvlijt. In de vorige week is Jacoh Buscoboud 61 jaar, seheepstakelaarwonende in de zwartepaardelaan te Rotter dam, werkzaam op een schip, liggende op de werf van den heer Christi onder Schoonderloouit een mast van het schip gevallen, en heeft daardoor eenige ribben gebroken, tengevolge waarvan hij kort daarna is overleden. Verleden week is de ketel van de stoomboot de Stad Zwolle in de nabijheid van die stad gesprongen, waardoor echter geene andere ongelukken zij veroorzaakt. -Te Zaandam is den 26sten een houtzaagmolen genaamd de 3 Gebroeders, van den heer B. Mul, door den bliksem getroffen en was spoedig afgebrand. In de nabijheid der stad Harlingen, op- Koningsburen is de gevreesde keelziekte op eene onrustbarende wijze uit gebroken. Twintig personen zijn daardoor aangetast, waar van vier overleden zijn. Uit Westkapelle wordt ons van den 22 dezer he, volgende gemeld Heden namiddag had alhier, bij het werk aan een paal hoofd, een treurig ongeluk plaats. Een der arbeiders, een ongehuwd persoon van 40 jarendie wegens zijne braafheid en oppassendheid de achting genoot van elk die hem kende, en de steun was van een zeer ongelukkig huisgezin, viel van het hoofd in zee en verdronk. Met den val schijnt de ongelukkige zijne bewustheid te hebben verloren; althans hij deed geene de minste poging om naar een stok of spar te grijpen, die hem ter redding word toegestoken. Eerst verscheidene uren na het gebeurde heeft men het lijk op- gevischt en naar de ouderlijke woning gebragt. De ontroostbare ouders en verdere, leden der familie be treuren dezen onherstelbaren slag, terwijl een krankzinnige broeder en een dergelijke zuster, die ten eenemale onbe wust van de ramp blijken te zijn, tot hun last overblijven. In de gemeente Achel (Belgie) heeft, zoo men ver neemt, in den loop dezer week een stoute diefstal plaats gehad. Ten huize van een ambtenaar aldaardie omstreeks elf ure op nachtdienst was gegaan, ontwaarde de huurlieden eene brandluchtdeze, na vergeefs te hebben geklopt braken de deur open, vonden de vrouw verwond en met eene prop iu den mond, gebonden op het bed liggen, en onder de bedstede eene smeulende lont. Bij onderzoek bleek het dat p. m. 500 fr. eu eenige gouden en zilveren sieraden ontvreemd warenvolgens de verklaring der vrouw schijnen de dieven twee personen te zijn geweest; de justitie van Hasselt doet ijverig onderzoek; echter schijnt men de daders nog niet op het spoor te kunnen komen. Door de in dit jaar zoo buitengewone talrijke elec- trische weêrverschijnselenen de daaruit overal en allerwe- ge plaats gehad hebbende ongelukken, is het, dat wij ons genoopt gevoeleneen eenvoudig middel bekend te maken dat door de min kostbare en gemakkelijke wijze, waarop het aangewend kan wordenwel de algemeene aandacht verdient. De eigenschap van het stroo, om electrische ligchamen te ontladenis bereids wetenschappelijk vastge steld. Uit verschillende proefnemingen is geblekendat de spits van een' stroohalm, al is die slechts één duim lang, eene elektrische batterij, die met genoegzame eleetriciteit om eenen os met eenen enkelen slag fe dooden is geladen, oogcnblikkelijk zonder vonken en zonder slag kan ontladen. Op grond van deze wetenschappelijke zekerheidheeft men in Frankrijk op de volgende wijze een bliksemafleider ver vaardigd die daar te lande op vele plaatsen met goed ge volg wordt gebruikt. Aan een' staf van week hout wordt regtstandig een stroohalm met geel koperdraad bevestigd en aan zijne punt eene koperen spits aangebragt. Deze eenvoudige toestel wordt als eene toereikende bescherming tegen een bliksemstraal beschouwd. In do omstreken van Tarbes is op iedere 20 hectares (bunders) een dergelijke bliksemafleider aangebragt, waardoor de gemeente volkomen tegen het hemelvuur beveiligd beschouwd wordt. BOLSWARD 24 Julij. Een weduwnaar van 70 jaren en eene weduwe van bijna 70 jaren oud, beide gealimen- teerden van de diaconie der Hef.oraadc gemeente "te Bul»- ward, van onbesproken zedelijk gedrag, en elk een kamer tje bewonende in liet Diaconie huis, hebben besloten zich door den huwelijks band met elkander te vereenigen. De laatste tijdingenmet de mailuit onze Koloniën ontvangen, bevatten verschrikkelijke bijzonderheden omtrent de zeebeving op de Batoe eilanden; op het eiland Simo alléén, dat uit 120 huizen en 1045 zielen bestond, zijn bij die ramp 96 huizen en 675 mensehen omgekomen, behalve 103, die daar slechts tijdeli jk hun verblijf hieldendoch allen, slagtoffers van dit vreeselijk onheil werden. Ook van Sumatrds westkust zijn ongunstige berigtep ont vangen, men vreest te Padang-Pandjang voor eene uitbar sting van den Merapi. Bijzonderheden over de daar plaats gehad hebbende aard- hevingen, zullen wij in een volgend nommer mededcclen.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2