DERGELIJKE STAM DER GEMEEXTE UELDER, Burgerlijke Stand der Gemeente T E X E L, GARIBALDI. Van 20 27 Julij 1861. ONDERTROUWD: Heinrich Tlieodoor Koch, v. b. Sclioenmakker, oud 27 j. en Johanna Brandt, z. b.oud 26 j. Cornelis de Boer, v. b. Letterzetter, oud 22 j. en Belitje Easol, z. b., oud 21 j. Pieter Zwanenburg, v. b. Matroos bij de Marine, oud 30 j. wonende te Leiden, en Catharina de Vries, z. b.oud 51 j. Albert Stiel, v. b. Zeilenmaker, oud 24 j. en Jeltje Klooster, z. b., oud 26 j. wouende te linkhuizen. Willem Johannus Senderman, z. b-, oud 20 j. en Catharina Jantiua van Maurik, z. b. oud 22 j. wonende te Utrecht. Daniël do Ruijter, v. b. Sjouwerman, oud 2S j. wonende te Amsterdam, en Grietje van der Rol, z. b.oud 20 j. Jacobus Walstra, v. b. Schieman bij de Marine, 42 j. en Maria Tafa z. b.37 j. wonende te Vlissingen. GEHUWD: H. Hartemink en N. C. Schutter. C. de Vrome en A. Schellinger. A. Leewens en J. H. Busker. BEVALLEND. M. van Ooenen geb. Bertels. Z A. M. Moorman geb. Janzen D. A. Stikker geb. Zaatmau D. E. van der Schaaf geb. Zaatmau D. -G. Hoog- schagen geb. Bruin Z. A. Oosthuis geb. Wessel D. G. M. Riewerts geb. Veldt Z. M. T. A. Hinrich geb. de Nijs Z. J. M. de Bruin geb. Slebe D. A. Rilling geb. Witteveen Z. C. Wieriug geb. Verver Z. A. Kersbergen geb. van Minnen Z. A. de Bruijn geb. Suoerwaug 1). OVERLE DENJ. S. Lastdrager 4 jaar. M. Kamp 15 maanden. Levenloos aangegeven 1. Een aangespoelde drenkeling. Van 20 tot 27 Julij 1861. ONDERTROUWD: Willem Mooijen, weduwnaar van Pietje Kikkert, en Trijntje Kikkert, weduwe van Albert Leijen te Texel. Corstiaan Vervooru, en Geeske van der Hoek te Texel. Jacob Norden, van Amsterdam en Sipora Vlessing te Texel. Johannes Ludovicus Kikkert, te Texel en Elisabeth Margaretha Boom van Purmerende. GETROUWD: Geene. GEBORENAntje, dochter van Jan Veeger en Cornelia Smit. -Willem, zoon van Klaas Bontes en Klaartje Bar- talina Chistina van Harten veld. Klaas, zoon van Pieter Burger en Prauwtje Brouwer. OVERLEDEN: Maaike Hoolebeek, oud 59 jaren. MARKTBERIGTEN. Alkmaar 26 julij, Kleine Graskaas f23,50 com missie f24, middelbare 25,50, laagste prijs f 13,50 aange voerd 627 stapels, wegende 138037 Ned. dl 27 Julij. Aangevoerd 1 Paard f80. 14 Koeijen f 100 a 180. 181 Schapen f10 a 25. 64 Lammeren f5 a 10. 51 Magere Varkens f15 a 20. 76 Biggen f5 a 7. Nuchtere Kalveren f8 a .10. Boter per kop 65 tot 75 ct. Hoorn 25 Julij. Kleine Graskaas f24, 21 en 19, aangevoerd 310 stapels, wegende r'3335-Nc.il. 27 Julij. Aangevoerd 6 mud Rogge, 3 mud Tarwe, 25 mud Gerst, zonder handel. 9 Paarden f35 a 150. 17 Kalveren f5 a 12, 45 Schapen f9 a 23. 25 Lammeren fll a 17. 25 Varkens f 9 a 22 6 Zengen f20 a 39. 116 Biggen f4,50 a S,50. 200 Kippen 30 ets. a f 1,75. 19000 Kip-eijeren f2,30 a 2,40, en 12000 Eend-cijeren f2,50 a 2,60, 2600 koppen Boter 57 a 61 ct. per kop 400 mudden Aardappelen per mud f3 a 6, 2500 Ned. 'II' Aalbessen IS a 20 ets. Amsterdam 29 Julij. Tarwe vast, 130 il'Boute Poolsche f373, 126 IC, dito f345; Rogge iets hooger, 11S iS Odessa f202; 120 ffi oude Zweedsche f235, 117, 118, 119; id Petersburgsche f203, 206 a f209. Raapolie in een doen, ordinaire conditie f ll. Eene biographisehe schetsvrij naar het Hoogduitsch DOOK L. A. LAURE1J. Vervolg van N°. 14.) Op den avond van het St. Pietersfeest, begonnen de Franschen den aan val op de Pancratiuspoort die door Garibaldi heldhaftig verdedigd werd. De nacht breekt aan, en noodzaakt de vechtenden, het vuur te staken, en in hunne linien terug te keerenmaar weldra is volgens gewoonte de groote koepel der St. Pieterskerk geïllumineerd. De geheele stad wordt hierdoor verlicht, en beide partijen begonnen op nieuw den strijd met nieuwe verbittering en woede. Maar niettegenstaande alle wonderen van dapperheid nadert het einde van de belegering met rassche schreden. Den 5 Julij rukten de Fransche troepen Rome binnen, en op denzelfden dag trok Garibaldi uit. Zijn moed zijne dapperheid, hadden zelfs bij de Franschen bewondering verwekt. Generaal Vaillant kon niet nalaten 111 zijne berigten, van de uitstekende energie en militaire talenten van Gari baldi te gewagen. Hij was overal, zeide de generaal, en van zijne vrijwilligers heeft hij in den kortsten tijd oude soldaten gemaakt. Annita was, even als in Oseppo, op de muren van Rome ijverig werk zaam geweest. Garibaldi Yerliet Rome maar iiot de volgende proclamatie achter: Soldaten Ik moet U zeggen, wat U te wachten staat: hitte en dorst overdag, en honger des nachts', geen soldij, geen rust, geen dak, maar ellende, vermoei- jende togten en gevechten. Degenen onder U welke Italië naast God bo ven alles beminnenvolgen mij l De soldaten, aan wie zulke krachtige woorden gerigt waren, toonden zich dezelve waardig. Zij volgden Garibaldi. Een enkele stad, Venetie, was nog niet onder het vreemde juk terug gekeerd. Garibaldi besloot er heen te trekken, en als het hem gelukken mogt, daar, in het laatsie bolwerk der vrijheid, den dood te zoeken. Aan het hoofd van vijf duizend man trekt hij op naar Lodi. Door den generaal Guesviller vervolgd onderhoudt hij een geduchten strijd en heeft het geluk met de zijnen te ontsnappen. In de nabijheid van Fuligno ontmoet hij eene afdeeling Oostenrijkers die zich van hem meester willen maken. Garibaldi werpt zich op de vij anden, brengt hen groote verliezen toe, en vervolgt zijn weg. Overal ontvangt men de strijders der vrijheid met eene groote deelneming, maar hun voorbeeld vindt geene navolging meer. Het gevoel van magte- loosheid heeft de plaats ingenomen van vroegere geestdrift. Eene oproeping, die Garibaldi in Montepulciano aan de vrijheidspartij doet, brengt geene patriotische beweging te weeg. Men geeft Garibaldi den raad naar Toscane te trekken, waar het volk, zoo als men hem verzekerde, bereid zoude zijn, op het eerste teeken op te staan. Garibaldi vertrekt onmiddelijk, en vereenigt zich onderweg, met deu engelschen overste Forbes die eene kleine troep vrijwilligers bij zich had. Maar in Toscane vindt hij ook slechts medelijden, maar geen moed, het oosten rij ksche juk te breken. Hierdoor ontmoedigd, begeeft Garibaldi zich tot op de grenzen van San Marino. Door zijn veldprediker Bassi, vraagt hij toegelaten te worden, maar uit vrees voorde Oostenrijkers, weigeren, de bewoners van Sap Marino. De moedige patriot, de heldhaftige partij-chef, wordt nu diep bedroefd. Zijn leger heeft gebrek aan levensmiddelenen nog een middel blijft hen overroof met gewapende hand Tot den laatsten dag protesteert Garibaldi hier tegen. Hij laat dengeno die zich aan roof schuldig gemaakt heeft, oogenblikkelijk, zonder genade fusileren. Annita, de stoutmoedige Amazone, zit voorover gebogen op haar paard. Zij lijdt. In den zesde maand harer zwangerschap moet zij alle ontberingen verdragen. Garibaldi heelt de kwaal van zijne vrouw geradenhij weet dat zij honger heeftwant ook hij heeft in geen twee dagen iets te eten gehad. Door de Oostenrijkers aangevallen, vlugten Garibaldi's soldaten in de bergen van Garpagna; daar worden zij nog vervolgd en moesten derhalve in alle rigtingen op het gebied van San Marino vlugten. Garibaldi houdt hen hiervan terug. Soldaten! zeide hij, wij bevinden ons hier in een vrij en onafhankelijk land, wij moeten ons hier door een onberispelijk gedrag, de achting en deelneming zoeken te verwerven. Na deze korte toespraak dringen de vrijwilligers de hoofdstad der repu bliek binnen. Garibaldi onderhandelt met de magistraten, en gebruikt het pntbijt in het stadhuis. Zijn leger was nog vijftienhonderd man sterk. Garibaldi besluit, op ver langen der regering van San Marino, zijne troepen af te danken. Hij vraagt den vijandelijken generaal, een vrijgeleide voor diegenen zijner soldaten, die de wapens afleggen. Het vrijgeleide wordt toegestaan, maar onder voorwaarde dat I) hij met zijne vrouw en zijn generale-staf, onmidde lijk naar Amerika vertrekken en 2) dat de soldaten zouden wachten tot dat de kommandant van Bologna hen vrijgeleide zonde geven. Aangezien Garibaldi deze voorwaarde niet kon aannemen, en hij de re publiek San Marjno, die hem had opgenomen, geene onaangenaamheden wilde veroorzaken, viugtte hij des nachts met slechts vijfhonderd manschappen. De gouverneur van Bologna, Gorzowski zette een grooten prijs op Garibaldi's hoofd, en verklaarde dengenen van net burgerregt vervallen, die het zoude wagen aan Garibaldi, zjjne vrouw of hunne aanhangers voedsel to geven. Laat ons Garibaldi op zijne vlugt volgen. Zonder voedsel, zonder dak, gelukt het hem met zijne soldaten aan do kust der zee te komen Hij maakt zich meester van dertien visscherschui- ten en zeilt daarmede naar Venetie. Misschien heeft hij daar voor zich en de zijnen een toevlugtsoord. Doch plotseling ontdekt zijn geoelend oog aan den horizon een schip. Het heelt de Oostcnrijksche. vlag. Vrienden, roept bij. wij zijn verloren.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 3