BURGEIME STAM M GEMEENTE HELDER7 den, waren dien dag weder, al naar gewoonte, aan het vechten. Daar de overwinning lang onbeslist bleef, liep eene der strijdende (zijnde de dochter van een gewezen veldwach ter), naar huis en kwam terug, met een geladen geweer, waarmede zij hare tegenpartij een schot in het been toe- bragt, waarvan de gevolgen nog niet te voorzien zijn. Dooi de politic is van het gebeurde direct procesverbaal opgemaakt, en men ziet inet gespanne verwachting den afloop te gemoet. In de vorige week had te Stads-Kanaalonder Oost- wedde, een droevig ongeluk kunnen plaats vinden. De per soon van Johannes K. Smit, scheepsjagerwonende te Wildervankeene laan doorgaandeteneinde aan het boeren- diep te zien of zijn schipper, dien hij met zijn paard opja gen zoude, reeds den turf had ingeladen, knalde er op eens een schot en gevoelde Smitdat hij aan de regterzijde van den hals, digt bij bet oor gewond was, hoewel de hagels niet waren doorgedrongendaar het gelukkig een schamp schot wasen Smit er geen verder beletsel van heeft gehad. Den bakker D. S.die ook juist aldaar in de nabijheid was, vlogen mede de hagels rakelings voorbij. Niet wetende van waar dit onverwachte schot gekomen -was, wendde Smit zich doodelijk ontsteld om, en zag den heer II. in zijn tuin met een ge weer in de handwaarop Smit naar hem toeging en vroeg of hij er regt op had op hem, Smit, te schieten, waarop hij barsch ten antwoord zoude ontvangen hebben//Ja, waar om niet Gijvaart op mijn eigendomdaar heb ik regt op". Den 2 Aug. is te Yeendam, op een stuk bouwland, toebehoorende aan de heeren Ilegge, ten Hom en Sinnige eene koorn-maai-machine beproefd, uit de fabriek van de heeren Burgess Sg Keij. Het toestel, getrokken door een paard, beeft zeer goed voldaan en zal, door twee paarden getrokken, nog beter aan de verwachting beantwoorden. Met deze machine kan men zeker een bunder in 4 uren tijds afmaaijen en zulks op eene zeer zindelijke wijze, zon der graan of een langen stoppel achter te laten. Te Maagdenburg is een 13jarig meisje, ATbertina Falie genaamd, dochter van een daar woonachtig draaior- gelspeelder, door diens knecht, Klobenilanz genaamd, vet- moord. De misdadiger beeft reeds alles bekend en als re den tot zijne gruweldaad opgegevendat hij zich op Fallce wilde wreken, omdat deze hem de dienst had opgezegd; Ilij verklaarde voorts, eerst geaarzeld te hebbenof hij Falkes vrouw dan wel diens dochter zou vermoorden, doch einde lijk tot het laatste te hebben besloten, naardien Falkes overige kinderen nog de hulp hunner moeder noodig hadden, en zijne wraak toch ook deze laatste zou treilen door het verlies van hare dochter. Uit Tilsit wordt gemeld, dat voor eenige dagen eene aldaar eene gruweldaad moet zijn gepleegd. In het Kawohler bosch, in de nabijheid van een kerkhof en digt bij den openbaren weg, moet men namelijk een jongen van 6 a 8 jaar- aan een boom vastgenageld hebben gevonden. Dwars over den boomstam, meldt men verder, was eene plank ge spijkerd, waardoor een kruis gevormd werd; aan die plank waren de handen, en aan den boomstam de voeten van den knaap vastgenageld, terwijl hem ook een messteek in de borst moet zijn toegebragt. Bij het wegruimen eener oude batterij aan den mond der Medwaij, is onlangs eene bom gevonden, op welke de naam //Tromp" en het jaartal 1666 te lezen staan. Men veronderstelt met eenig regt, dat dit nog eene der bommen is waarmede onze admiraal Tromp destijds verscheidene En- gelsehe schepen bij Upnor heeft vernield. De koningin van Engeland heeft zich aan het hoofd gesteld eener reactionaire beweging in Europa; zij wordt door hertoginnen en gravinnen krachtdadig ondersteund, en zelfs de keizerin van Frankrijk zal naar men zegt, zich spoedig met haar vereenigen. Het terrein waarop de reactie zich beweegt, is het dames-toilet; de eerste slag die geleverd zal wordenzal zijn tegen decrinoline. Met gespan ne verwachting ziet men alom dit eerste treffen te gemoet wij vreezen (hoewel zonder vrees)dat deze strijd zoo niet bloedig dan toch van langen duur zal zijn. Op den 4 Mei jl. heeft in de nabijheid van Point Reijes aan de Californische kust, liet Amerikaansche clipperschip Sea NijmpJi, kapt. Hardingten gevolge van een zwaren mist schipbreuk geleden. Van de 27 manwaaruit de ekwipaadje bestond, zijn 7 man omgekomen. De overigen zijn gered en hebben grootendeels hun behoud te danken aan zekeren te Point-Reijps gevestigden Hollander, met name II. Tulleners, geboortig van Rotterdamdie, in weerwil van de sterke branding, zich met een touw om het midden herhaaldelijk in de golven begeven heeft. Van Karlsriihe schrijft men dat de beruchte Charles Jud, de moordenaar van den president Poinsot, eindelijk te Erlenbadbij Achernis gevangen genomen. Hij werd herkend door een Pranschman die hem zag bedelen. Jud die daarop de vlugt nam is door de gendarmerie ingehaald en gearresteerd. Hij is gemakkelijk te herkennen aan twee groote lidteekens, het eene over het voorhoofd, het andere over den nek. Men meldt uit Londen 30 Julij: Tijdens het heerschen van een hevig onweder nam 11. Zaturdag een landman met 3 zijner kinderen voor den regen de wijk ouder een boom, doch op hetzelfde oogenblik trof de bliksem dit hoogste punt in liet velden doodde den man en 2 kinderenhet overblijvende kind was een tijd lang van het spraakvermogen beroofd, doch is sedert hersteld. Men meldt uit Batavia, 27 Julij. Te Padang-Pand- jang had den 20 Mei een stoute diefstal plaats. Van fort de Koek was ƒ50,000 gezonden voor Solok; deze som, te Padaug-Pandjang aangekomen, werd voor eenen nacht be waard in de benting in het artillerie magazijn. Twee schild wachten zijn in dit fort geplaatst en daarenboven nog eene wacht, bestaande uit eenige Javaansohe soldaten. Inden af- geloopen nacht is men door o'ndergraving binnen het maga zijn gekomen en heeft men twee kistjes met geld ontvreemd, bedragende de gestolene som ƒ4,000 gulden. Onmiddelijk na de ontdekking van dezen brutalen diefstal zijn de doel treffendste maatregelen genomenmet dat gevolgdat men reeds ƒ2,000 heeft teruggevonden, zijnde dat kistje begra ven in een modderpoelliet tweede kistje is men ook mag- tig gewordenechter ledig. De daders kent men nog niet echter bestaat er eenig grondig vermoeden dat Javaanseiie soldaten aan dit feit schuldig zijn. PARIJS 4 Augustus. De Mouiteur bevat eene circulaire van den heer liouland aan de bisschoppen, betreffende de viering van den naamdag des keizers. In die circulaire wordt herinnerddat de Keizer de roemrijkste traditien van Frankrijk in stand houdt, in het verre Oosten de Evan- lische beschaving beeft geopend en de Christenen in Syrië krachtdadig beschermt. De paus heeft op plegtige wijze zijn dank betuigd, aan ons leger, voor de ondersteuningwelke het hem, in het belang zijner veilligheid, verleent. Er blijven ongetwijfeld nog ernstige moeijelijkheden te overwinnen, doch de oplossing er van moet het werk eener geduldige, loijale en gematigde politiek zijn. Die oplossing zal overal het. werk der Voorzienigheid zijn. Wij smeken den Aller hoogste dat Hij zijn Goddelijken bijstand aan Hunne Ma jesteiten blijve verleeuen en ben schrage in hun aanhoudend streven in het belang van den vrede der natiën en het ge luk en de waardigheid van Frankrijk. Van 27 Julij 3 Augustus 1861. ONDERTROUWD: R. Boomsma, gepensioneerd Chirur gijn Majoor, oud 39 j. en W. G. Moutonz. b.oud 29 j. wonende te \s Gravenhage. C. Nijhuis, v. b. Matroos, bij de Marine, ond 26 j. wonende te Dokkum en A. Brou wer, z. b.oud 21 j. W. van 't Slot, Matroos bij de Marine, oud 33 j., wonende te Botterdam en M. A. Mul ler, z. b.oud 35 j. F. vou Paula Kunz, v. b. Werkman, oud 42 j. en G. de Jager, z. b.oud 38 j. J. J. van Os, v. b. Houtzager, oud 48 j. eu II. H. Smekes, z. b., oud 30 j. GEHUWD: B. Broersz en M. E. van den Bosch. S. Schraa en N. Kikkert. A. G. van Dam en M. G. Den nis. A. Baak en C. C. Lintelman. I', Jongkee3 en J. de Booijs. C. de Bruin en M. Boebes. H. J. van der Maas en S. Arkeroo. BEVALLENJ. Biersteker geb. Snoerwang D. E. Bruning geb. van Os D. A. Mangel geb. Scheffer D.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2