BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER DE LAATSTE LEVENSJAREN ADVERTENTIE N. a 10 Cts. per regel. zijn bloed te wentelen. Hij was in zijn leven een braaf en oppassend man. Gekrenkte eerzucht zegt menwas de aan- leidende oorzaak tot dezen vreemdsoortigen zelfmoord. Yan 17 tot 24 Augustus 1861. ONDERTROUWDK. Jager, v. b. vleeschhouweroud 23 jaar en J. M. Meereusz. b.oud 26 jaar.J. A. Laug- kemper, v. b. geweermaker, oud 26 jaar en M. A. Schur- kütter, v. b. naaister oud 29 jaar, wonende te Amsterdam. C. Quak, v. b.sjouwerman, oud 28 jaar O. en Kamer, z. b., oud 26 jaar. GEHUWD: P. de Bruijn en A. Slesker. P. Zwanen burg en C. de Yries. W. van 't Slot en M. A. Muller, BEVALLENM. G. van der Zee geb. Oosten 2 Z. A. C. Klein geb. Budde Z. A. Nelis geb. Valk D. J. Delver geb. Zander Z.N. Klok geb. de Wijn D. J. van Oosten geb. Abbenes D. J. Badart geb. Scheerman D. H, Heiting geb. Harbers Z. C. Zarkel Z. OVERLEDENK. Pietringa 11 weken. LI. Goebels 26 jaar. L. J. Klapvelder 25 jaar. A. J. Ran 33 jaar. Levenloos aangegeven 1. MARKTBERIGTEN. Rotterdam 26 Augustus. Tarwe. Jarige Vlaamsche> Zeeuwsche, ïlakkeesche en Overmaasche ging bij matigen toevoer tot vorige prijzen vrij goed van de hand. Goede en puike f10.70 a 11.70; mindere f8.50 a 10.50. Van nieuwe was er meer ter veil, die als voren van f 11.50 tot f 13.50 traag opruimde. Poolsche ruim prijshoudend en roode als voren met kleinen handelper 2400 ned. til (127/128 tï) witbonte Poolsche f378; 154/2, 156/2 dito dito f370, f375; 156/2 'tS Llooglandsehe Kleefsche f379; per 2400 Ned. 'ffi (127/128 ffi) Rostokker f390. Rogge. Jarige Iulandsohe meer gezocht en 20 ets. hooger Ylaamsche, Zeeuwsche en Overmaasche f6,70 a 7, Noord- brabandsche en mindere f 6 a 6,40. Nieuwe schaarsch ter markt. Buitenlandsche ongedroogde als voren, gedroog de i'5 a 7 hooger met vrij goeden handel. 123/2 i® jarige Dantziger f250; 150/2 til Koningsb. f238 148/2 til Vriesclie f235; 151/2 'til Wolgaster f2,40; per 2100 Ned. til (125/126 'K) Amerikaansche f222; 144/2 tï nieuwe Ar- changel f217 143/2 'SI jarige dito f210. Alkmaar 23 Augustus. Kleine Kaas f 22,50 eomm. 25,25, middelb. f26,50, laagste prijs f15, aangevoerd 619 stapels, wegende 130570 Ned. til. Tarwe f10 a 12, Rogge f7 a 7,50, Gerst f5 a 6, Haver f3 a 4,50, Mosterdzaad f 14 a 20Koolzaad 13 Karweizaad f 10 a 11Ertwen f 10. Hoorn 24 Augustus. Tarwe f10, Gerst f7,50, Haver f5,10, Bruine Boonen f15, Graauwe Ertwen f19, Vale dito f 17Witte f 12, Koolzaad f 12,50, aaugevoerd 324 mudden. Op monster verkocht: 160 Karweizaad a f 11,50, eu 250 Mosterdzaad a 20,35. 19 Paarden f50 195, 6 Koeijen f126 a 235, 9 Kalvereu f5 a 11,50. VAN MARIE ANTOINETTE. Vervolg van No. 24.) III. Wij gaan thans de eerste jaren van de regering met stilzwijgen voorbij de weinige ecnige gedurende welke onze ongelukkige vorstin, de genoegens van haar kortstondig leven mogt smakenwant die jaren van gelukkun nen in vergelijking van de rampen die haar volgend leven trollen, weinig gewist in de schaal leggen. Men beschouwe slechts de feesten geviord tij dens "de geboorte van den dauphin(22 Oct. 1781,) men leze de treffende voorden door mevrouw Billoni, in de Italiaansche comedie bij die gelegen heid uitgesprokenmen denke aan de wezenlijk schoone rede der viscli- vrouwen tot den koning gerigtmen leze de vele verzenredevoeringen aansprakendie in dien tijd het licht zagenen men ziedie zelfde koningindochter eener keizerin en zuster eens keizers als weduwe Cajjet voor dc conventie, beschuldigd van misdaden en aanslagen die zelfs de ver ontwaardiging en afschuw van een Robespièrre opwekten. Eene rampzaligethans nog geheimzinnigegeschiedenis heeft op die lotverwisseling een' grooteu invloed uitgeoefend, daar ze niet alleen de waardigheid van Maria Antoinette als vrouwbevlektemaar zelfs den dichterlijken geschiedschrijver dier dagendie overigens dc omwenteling niet uit een duister oogpunt beschouwtthans nog een smet op haar naam doet werpen. Wij bedoelen de bekende geschiedenis van het halssnoer der koningin. Nog is de gebeurtenis niet opgehelderd; en hoe, van welken kant, uit welke bron men ook de waarheid daarvan tracht op te sporen, er blijft altijd eene geheimzinnige, raadselachtige tint over verspreid, die waar schijnlijk nooit zal worden weggenomen. De feiten die wij mcdcdeeleu zijn ontleend aan de gedenkschriften van mevrouw C'ampan, hofdame der ko ningin en aan die van den abt Georgelsecretaris van den kardinaal de Rohan. De hofjuweliers Boelimer en Bassange waren in liet bezit van een dia manten halssnoer, dat naar men zeide vroeger door Lodevvijk XV bestemd was geweest voor de gravin Du Barrijen die juweliers thans wenschteu te verkoopen, ten einde een kapitaal van 1,600,000 francs 800,000) niet renteloos tc laten liggen. Verschillende voorstellen daaromtrent werden den koning gedaan, die op de herhaalde aanzoeken tot antwoord gaf, dat hij meer behoefte had aan schepen dan aan diamanten en duseven als de koningin zich tot dien aankoop ougeueigd verklaarde. Gedurende cenigen tijd hoorde dc koningin over de zaak niet meer spreken, en dacht reeds dat. dc juweliers het snoer hadden verkocht, of iu afzonder lijke gedeelten hadden gesplitstten einde den verkoop gemakkelijker te maken; maar wat geschiedt? Na verloop van eenigen tijd vervoegde Boelimer zich bij mevrouw Campan met de vraag of de koningin haar ook met- ecuig antwoord of berigt voor hem belast had, hetgeen zij ontkennend beantwoordde. Doch laten wij hier liever mevrouw Campan zelve spreken Maar vroeg Boëhnicr mijbij wien moet ik mij dan aanmelden om ii antwoord te verkrijgenop den brief dien ik de koningin heb doen toe komen? Wel, bij nicmancl hernam ik; II. M. heeft dien verbrand zon- ii der begrepen te hebben, wat gij haar schrceft.Wel mevrouw, dat is wonmogelijk, de koningin weet toch wel, dat zij mij geld schuldig is! «Geld, M. Boelimer? Reeds geruiraen tijd zijn uwe rekeningen door H. M. i, voldaan. Mevrouw hernam Boëhmer ik zie thans dat gij omtrent deze w zaak niet ingelicht zijt; heeft men iemand betaald, wien men meer dan ii vijftien maal honderd duizend francs schuldig is? Hebt gij liet versland w verloren, vroeg ik; waarvoor is de koningin U eene zoo groote som ver- w schuldigd Voor het halssnoer, mevrouw, antwoordde Boelimer koel. «Wat! hernam ik, is het weder over dat halssnoer, waarover gij TL M. ii reeds zoo vele jaren nutteloos gekweld hebtMaar gij hebt mij vroeger z/gezegd, het te Constantinopcl verkocht te hebben? De koningin zelve, ii heeft mij doen gelasten dit antwoord te gevenaan ieder die mij over ii deze zaak spieken zou; toen verhaalde hij mij dat de koningin reeds lang w dat sierraad begeerd had, en den kardinaal de Rohan heiast had het van ii hem te koopen.Gij zijt bestolen! riep ik uit; geen enkele keer heeft n de koningin tot den kardinaal het woord gerigtsedert zijne terugkomst uit Wcenener is geen hoveling in grooter ongenade bij het hofdan de prins de RohanMevrouw, hernam Boelimer bedaardzijne eminentie z, zelve heeft mij namens de koningin dertig duizend francs op afrekening «ter hand gesteld; zie hier, het bewijs door H. M. zelve onderteekend en hij toonde mij de schuldbekentenis geteekendManie Antoinette de Fr twee1'. Tot zoo verre mevrouw Campan.WTie had het snoer gekocht? Hoe was Boëhnicr in het bezit gekomen van de schuldbekentenis der koningin? Wraar was dat sieraad gebleven Dit waren de raadselachtige vragendie zich thans ter beantwoording voordeden. Terwijl men nog bezig waseene oplossing van het raadsel te zoeken hetgeen wegens de lioogc personen die in de zaak betrokken waren, in stilte geschieddeverspreidde zich reeds onder het volk een geheimzinnig gemompel, eeu los gerucht. Men verhaalde elkander, dat de koningin hei melijke nachtelijke bijeenkomsten had gehad met den kardinaal de Rohan in den tuin te Trianon, en dat zij de gelden benoodigd voor het leger en de vloot gebruikt had om paarlen en diamanten te koopen; en die ge-, ruchteu schenen waarheid te worden toen liet hekend werd, dat de kardi naal, op last des koningsgearresteerd en naar de Bastille gebragt was. Met bliksemsnelheid verspreidde zich die tijding door dc straten van Parijsde geestelijkheid protesteerde tegen de arrestatie van een' vorst der kerkallerlei geschriftenlibellen en verzen tegen dc koningin zagen het licht; en dit was de eerste aanleidendc oorzaak van de verschrikke lijke beschuldigingen die men later tegen haar heeft ingebragt. Wordt vervolgd Correspondentie. Het stuk heden morgen hij ons ontvangen tot wederlegging van twee vroeger door ons geplaatste stukken zal gaarne in ons volgend nummer worden opgenomendaar de uitgebreidheid heden de plaatsing belet. Het stuk getiteld: eenige beschouwingen enz., bevat feiten, welker onwaarheid ons bekend iswil de schrijver het geplaatst ziendan geve hij ons de schriftelijke toestemming het met zijn' naam geteekend, op te nemen. Bevallen, van een ZOO Ar, Th- GiiNTHER JANZEN. Nieuwediep 25 Augustus 1861. Bevallen van een d.ood.611 ZOONmijne gelieft! Echtgenoot A. TEGEL.geb. BUIS. Heldeb, J, TEGEL. 21 Aug. 1861.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 3