BURGERLIJKE STAND DER GEBEENTE TEXEL, DE LAATSTE LEVENSJAREN Van 29 Augustus 5 September 1861. ONDERTROUWDGcene. GEHUWDT. D. van Deursenschccpsgczagvoerdcr te Amsterdam en J. Kcijscr, zonder beroep, wonende alhier. GEDOKEN: Juf jedochter van Aldert Thiessen en van Harretje de Ridder. Antjedochter van Gcrrit Tuinder en van Guurtje Dijker. Diemoertjedochter van Jacob Koning en van Aagje Dros. Diemiertje dochter van Pictcr Brenier en van Haartje Wuis. Leendertzoon van Leendcrt Wallast en van Hendrika Kwant. Jacobzoon van Pieter Plaats man en van Naantjc Brenier. OVERLEDENLeendert Leendertsz. Wallast. Mijn lieer de Dedacteur Ik verzoek een plaatsje in uwr geacht blad voor onderstaand antwoord op liet ingezonden stuk van den heer A.in No. 27 dezer courant. De heer A. schijnt het meer te doen te zijn om personen dan 0111 zaken; en schijnt te schermen als Don Qnicliottegen windmolens. Het is loffelijk, de arme nachtwachts te verdedigen, tegen harde en on- verdiende aanvallen, maar ik vind liet wel wat dom geredeneerd van den heer A.om te moeten meenen, dat die „bittere! klaagtooneudadelijk de respective nachtwachts aangaanals ik spreek over de politic- en nacht- wachtsdicnstenhebben de ondergeschikten zich dit niet zoo aantctrekken zij staan onder de bevelen hunner chefs, en deze alleen zijn geroepen, tot verantwoordelijkheid voor het al of niet betrachten der pligten door hunne onderhoorigen. Als die betrachting der pligten gebrekkig is, zou het immers barbaars zijndit aan de arme nachtwachts te wijten die onder de bevelen staan hunner chefs! Ik heb niet geschreven tegen de nachtwaolits, maar tegen dienst ven ul- ling ouder Let beheer van deze hunne chefs. Zij zijn aansprakelijk voor leemten en verkeerdhedenop hen doelde natuurlijk de aanval. De nachtwachts zullen mij dus hoop ikwel excuseren en gij ook mijn lieer Aals ik u verzeker, dat de nachtwacht altijd niet kermis en nieu we jaar, grooter fooi van mij ontvangt dan de lantaarnopsteker, of al de andere oflicianten, en dat ik hende nachtw achts een ruimer honorarium tocwcnsch en ik verzoek de liecrcn leden van den gemeenteraaddat wel in goedgunstige overweging, te willen nemen. Gij schijnt toch ook van muzijlc te houden, mijnheer A! Als ik nu ccne klcpsercnade krijg, van mijne nachtwachts, zal ik u de serenades steeds toewenschen van uwen Janmaatdat meen ik evenzeer van harte, als mijne wenscli voor een lioogcr loon voor die arme nachtwachts. Wat nu de oorzaak van het rumoer in de Weststraat was, en wie er aanleiding toe gavendoet hier weinig ter zakehet rumoer bestond en ik herhaal dat het omstreeks 2 uren heeft geduurd. Of nu Janmaat muziqccrt of die vijf heeren in politiek cum suis zal wel hetzelfde zijn. Zij bedien den zich immers zoo als gij zegt, van goed verstaanbaar hollandsch? Ik moet echter mijne onkuudc betuigen in de technische termen van uwe „wijfjes roervinken, rinkelrooijers en vachirin.kinkers. Is dat ook verstaanbaar hollandsch mijnheer A? Hoe UEd. het kiezersstandje in uw artikel aanhaalt, betuig ik evenmin te begrijpen als uwe aanhaling van „Holland op zijn smalst" en refereer mij ten deze aan mijne gedachte aan Don Quichot. Dat gij Janmaat die voor ons zwalkt en zwoegtplcizier gunt, is prij zenswaardig en ik wil u de genietingen van dit plcizier niet misgunnen vooral, als Janmaat qprès boire is, hetwelk dikwijls bij hunne kloppartijen, onze raamruiten kost. Ik houd dan meer van de kleppermans muzijk mijnheer A! Wat mij betreft moge Janmaat het dolste pleizier van de wereld hebben maar, dat de orde daarbij gehandhaafd blijve'; want ook daarvoor betalen wij belasting mijnheer A! Het uw verlof, herhaal ik, dat ik den gemeenteraad met ernst cn nadruk wijs, pp het noodzakelijke van ecuc goede dag- en nachtpolitic. J-Iet zou mij leed doen als UEd. dien wenscli weer lang niet jiedanl vond. Zij laat in deze gemeente, en bij name op de Hoofdgracht veel te wen- sehen over. Uw denkbeeld van die „klcpsercnade" vond ik wel geestig en dat van Huisduinen was ook wel aardig. T. MARKTBERIGTEN. Purmereilde 3 Sept. Aangevoerd 151 Runderenre- delijd vlugge handel. 21 Paarden. 40 vette Varkens, de prijs is 2 et. lager42 tot 48 ct. per ned. ft'weinig handel. 69 magere Varkens af 13 tot f23, en 247 Biggen, van f 5,50 tot f8,50 per. stuk, weinig handel. 104 vette kalve ren, de prijs was van 40 tot 55 et. per ned ft'stugge handel. 21 nuchtere Kalveren, prijs van f7 tot 17,50 per stuk, vlugge handel. 966 Schapen en Lammeren, stugge handel. Kaas, aangevoerd 1S9 stapels Kleine en 11 stapels Middelbarehoogste marktKleine 22,25Middelbare dito fper 50 ned. tg. Boter, van 75 tot 95 ct. per ned. tg, middenprijs 85 ct. Gepasseerden Dingsdag zijn ter waag gewogen 193 sta pels Kaas, wegende 52560 Ned. tg de hoogste prijs was voor kleine f22,50. Aangevoerd: 1444 Ned. 'tg Boter. Schageil 5- September. 9 Paarden f50 a 150. 1 Stier f90. 6 Vaarsen f60 a 75. 2S Vette Kocijen f150 a 200. 6 Nuchtere Kalveren f4 a 7. 295 Magere Schapen f7 a 11. 380 Vette Schapen f15 a 27. 75 Lammeren f 8 a 12. 6 Bokken en Geiten f 0,50 a 4,50. 65 Magere Varkeus f14 a 25. 79 Biirgen f 4 a 8. Konijnen 25 a 40 Ct. Kippen 13 a 80 Ct. Eenden 20 a 45 Ct. Dui ven 15 a 70 Ct. Boter 72'- a 75 Ot. per kop of 95 a 100 Ct. per Ned. tg. Kaas 25 a 371 Ct. per Ned. li". Kip-Eijeren f2,30 per 100. Eend-Eijeren f2,50 per 100. Rotterdam 5 September. Tarwe 154/2 tg, nieuwe witb. Poolschc f375; 155,156/2 tg dito f 385 per 2400 kilo. Rogge 14S, 151/2 ig "Volgast f233,250. Londen 2 September. De aanvoer bedroeg de vorige week 17524 ps. tegen 13264 ps. in A°. P°. Er waren heden 5370 Runderen ter markt, die hoogstens 4/S bedon gen, inf. 3/4; 30350 Schapen a 2 d. lager, inf. 3/10, beste 5/2; Lammeren onveranderd op 5 a 5/S; 297 Kalve ren tot 4 a 4/S verk. en 510 Varkens a 4 d. lager voor de beste, er werd 4 a 4/8 besteed. VAN MARIE ANTOINETTE. Vervolg van No. 27.) v. Wij kunnen hier dit noodlottig drama niet in alle bijzonderheden ont vouwen, daar wij ons hebben voorgesteld, de laatste levensjaren dier onge lukkige. vorstin te beschouwentot welker noodlottig uiteinde deze zaak zooveel heeft bijgedragenwij moeten ons dus hier bepalen tot de vermel ding der daadzaken, en licn, die deze belangrijke geschiedenis, wel is waar ntecr romantisch, docli veel uitvoeriger wenschen te lezen, verwijzen naar den roman van Alexandcr Dumas„het halssnoer der koningin." Toen mevrouw de Lamotte het halssnoer eau den gewaanden bode van Marie Antoinctte had ter hand gesteld, was zij er terstond op bedacht den kardinaal te overtuigen dat liet wezenlijk de koningin was geweest, die liet ontvangen had en hierin slaagde zij op eene wonderlijke wijze. Op eene soiree door Cagliostro gegeven verhaalde mevrouw de Lamotte deu kardi naal dat dc koningin haar in vertrouwen had medegedeeld, dat de betaling der eerste termijnvan honderd duizend kroouenhaar zeer ongelegen kjwnmweshalve ze hem liet verzoeken deze zelf tc bewerkstelligenol wel de hulp van den Lof—bankier, St. James, daartoe interoepeu, docii altijd met inachtneming van geheimhouding van haren naam, opdat de ge- hccle zaak den konnig zoude onbekend blijvendaarentegen zou de koningin den kardinaal eene heimelijke nachtelijke bijeenkomst in den tuin tc Trianou toestaan. Is het te verwonderen dat dc pvip.s op alle wijzen misleid, door ieder een in wicn hij vertrouwen stelde bedrogenin den strik viel die de slimme intrigante hem gespannen had? Alleen bleef er nog slechts over, hem die bijeenkomst tc bezorgencn ook daar toe vond mevrouw de Lamotte met behulp van Cagliostro weldra het middel. Zij had namelijk op hare wandelingen in het palais-roijnl te Parijs, eene jeugdige slanke vrouw opgemerkt, welker prolil veel overeenkomst had met dat der koningin en dadelijk viel het baar inom ook deze te gebruiken als een hulpmiddel tot hare noodlottige plannen. Nadat mevrouw de Lamotte kennis met haar had aangeknoopt wist'zij haar aan te sporen om de rol van Maric Antoinette op zich te nemen cn den kardinaal in den tuin te Triauon tc ontvangen; men wist haar diefis te maken dat de koningin deze grap verlangde om zich ten koste van den kardinaal te vermakeneene groote belooning, haar gangeboden, was het voorname lokaas waarmede men haar wist te vangen. (1) Om kort fe gaan, liet rendéz-vous bad plaats. De gewaande koningin ontving den kardinaal in den tuin en bedankte hem voor de genomene moeite; zij verklaarde tevreden over hem te zijn en hem weldra ecnen post te zullen geven die hem in hare onmiddclijke omgeving bragt; naauwclijks had zij deze noorden gesproken of men hoorde voetstappen in de nabijheid; het waren mevrouw de Lamotte en haar kamenierwaarop de gewaande koningin die men vooraf haar rol geleerd hadin der haast zcideziedaar madame en madame 'dArtois, ik moet weg, waarna zij zich met haastige schreden verwijderdeden kardinaal achterlatende in de stellige overtuiging dat hij met de koningin zelve had gesproken, en slechts het toeval ver- wcnschendc dat, zoo spoedig, een einde aan zijn geluk gemaakt had; doch ook hierin werd de kardinaal getroost, daar hij den volgenden morgen een geparfumeerd brietje ontving, waarin ook de koningin haar leedwezen be tuigde over de hinderpalen die een langer gesprek hadden onmogelijk ge maakt maar tpvens dc belofte bevatte hem spoedig ecu tweede tc zullen toestaan, Ondertusscheneen gchcijn waarin vele personen betrokken zijnkan niet lang verborgen blijven. Hoe deze gehecle intriguo aan het licht is gekomen is niet met juistheid bekendmaar zooveel is zeker, dat dc kar dinaal, »die als vorst der kerk cn als vertegenwoordiger van een oud en aanzienlijk geslacht in groot aauzicu stond, reeds door zijne onderhoorigo geestelijken tegen mevrouw de Lamotte gewaarschuwd was, toen hij plotse ling, op last des konings, in zijn hotel werd gearresteerd en naar de Pas tille overgehragt. (1) Hen heeft bet later betwijfeld qf Hlle Olivazoo heette deze vrouw geen handlangster was van mevrouw de Lamotte; het hof te Parijs sprak haar eclitcr van die beschuldiging vrij

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 3