1TIS TT "TT Z T IJ D 11T 3- E ET. zou toenemendaar het keizerrijk in het Zuiden sterk zoude worden door het verbond met Italië onder Yictor Emmanuel, terwijl het bij eene aansluiting aan Zweden de Sond zou kunnen beheerschcu, waardoor het de Russische marine tot onmagt zal veroordeeleude ontwikkeling van het Pruissisclie zeewezen krachtdadig tegengaanen te gelijker tijd voort durend Engeland bedreigen en verontrusten zal. De Eransche regering heeft bij de Engelsche opheldering gevraagd betreffende de openbare redevoeringendezer dagen te Londen gehouden door Rudio, die, vroeger betrokken in den aanslag van Orsini, naar Cayenne verbannen en van daar naar Engeland ontsnapt is. Van wege het Britsch gou vernement is hierop geantwoorddat de Engelsche wetten niet toelaten dergelijke openbare bijeenkomsten en redevoe ringen te beletten. Uit Warschau meldt men dat de Russische regering zich ten aanzien der Polen meer toegeeflijk begint te betoonen de generaal Lambertstedehouder aldaar, heeft bij den aarts bisschop van Warschau een bezoek afgelegd en hem verzocht zijn invloed op de geestelijken, ouder hem gesteld, te bezi gen om hen meer gematigdheid in hunne handelingen jegens de regering in liet oog te doen houden. De aartsbisschop antwoordde hierop, dat de geestelijkheid gevaar liep door het volk veracht te wordenindien zij ophield met de bevolking gemeene zaak te maken bij gelegenheid der nationale mani- festatiënde generaal Lambert gaf hem te verstaan dat de geestelijken als dienaren der godsdienst tevens dienaren des vredes waren; dat hij zelf door den keizer naar Polen was gezonden om de geschokte rust zoo mogelijk tc herstellen, hetwelk ongetwijfeld met een gunstig gevolg zou worden bekroondindien hem door de geestelijkheid de hand van verzoening werd geboden. Geschiedt dit niet, vervolgde hij, dau treed ik af en mijn opvolger zal door gestrengheid afdwingen, hetgeen ik door vredelievende bejegening tracht te verkrijgen. Uit Zwitserland wordt vernomen dat door de aan de grenzen wonende Pranschen alles wordt in het werk gesteld om oneenigheden te veroorzaken. In het dorp Ville-le-Grand» op de grenzen vau het kanton Geuève heeft tusschen burgers en Zwitsersche onderdanen eene botsing plaats gegrepen. De Prausche minister de Thouvenel, heeft eene nota gezonden aan den heer de Masignac, den Pranschen zaakgelastigde te Bern, waarin hij namens de Prausche regering aandringt, op het bestraffen der schuldigen. De Zwitsersche regering heet nog niet geantwoord en wacht den uitslag af van het door haar ingesteld onderzoek. Het schijnt dat het gouver nement te Bernvan oordeel isdat de Prausche regering ten onregte klaagt en dus aan die klagt geen gevolg zal geven. Te Turijn is de Belgische gevolmagtigdeRidder de Lannoij, overleden; zoodat het noodig is een ander diplo matiek agent derwaarts te zenden. Hierdoor wordt het Bel gische gouvernement in de noodzakelijkheid gebragt om het Italiaansche koningrijk te erkennendan wel bepaaldelijk die erkenning te weigeren. Men gelooft algemeen dat het eerste zal plaats grijpen. Uit Napels meldt men dat de generaal Cialdiui ge strenge maatregelen heeft genomen om de rooverijen en plunderingendie herhaaldelijk plaats grijpen, te keer te gaan en dat men hoopt dat de rust aldaar thans spoedig hersteld zal worden. Nog was het gerucht in omloop dat Engeland zijne ondersteuning aan den koning van Italië heeft aangeboden, in geval hij in oneenigheid kwam met Frankrijk. Ook de generaal de Goyon te Homeheeft verklaard dat hij eiken inval in het pauselijk grondgebied met geweld van w apenen zal te keer gaanin dit geval zullen ook de pau selijke troepen onder zijn bevel staan. Laatste herigten. De Engelsche bladen deelen uit Lon den mede dat het kabinet van St. James er thans ernstig aan denkt in Italië tusschen beide te komenen dat er stap pen gedaan zijn, om bij keizer Napoleon te bewerkendat hij er nu eindelijk in toestemme, zijne troepen uit Rome terug te roepen. De Engelsche vloot is te Napels terug- gekeend. -J ■7 Helder, Nieuwediep, "Willemsoord, 13 September 1861. Op Vrijdag den 20 September a. s.des namiddags ten één ure, zal aan het raadhuis dezer gemeente, in het openbaar, alleen bij inschrijving worden aanbesteed: Het verlengen der losplaats voor schepen op de Kerkgracht. Heden nacht werd door twee der nachtwachts een gillend geluid gehoord op den openbaren weg, in de zooge naamde Vinkenbuurt, zij schoten toe en vonden 2 Noordsche matrozen, waarvan één iu zijn bloed badende, terwijl een derde persoon de vlugt nam. De verwonde werd opgeno men en in het naastbij gelegen wachthuis gebragt, terwijl geneeskundige hulp ingeroepen en oumiddelijk verleend werd door Dr. Kros. Inmiddels werden door den chef der nacht wachts de noodigc bevelen gegeven tot opsporing van den outvlugten persoon, die dan ook niet zonder gevolg zijn gebleven; want, hoewel niet zonder moeite, is het de nacht wachts gelukt iemand te arresteren, aau wiens kleederen duidelijk de sporen van bloed zigtbaar waren, ook heeft men het bebloede mes gevonden. De gearresteerde cu ver moedelijke dader is een matroos der marine. Tenvervolge van ons vorig berigt dienaangaande kun nen wij vermelden dat Z. E. de Minister vau Marine Woens dag morgen alhier audiëntie heeft verleenden daarna met Z. M, stoomschip de Amstel naar Texel is gestoomd, men wil dit toertje in verband brengen met een aldaar op te rig- ten kustlicht, ter voorkoming van de menigvuldige stran ding die achter dat eiland plaats hebbenook kwam hier weder het zoo dikwijls reeds geprojecteerde fort ter sprake. Z. E. is des namiddags alhier geretourneerd en den vol genden dag morgen weder naar den Haag vertrokken. Het is wel als eene bijzonderheid der vermelding waardig, dat de op den 9 Julij van hier uitgezeilde 3 sche penmet bestemming naar Batavia, de Josepha Louisa, kapt. Muysson; Bellatrixkapt. Sandberg; Jnlie Claire, kapt. van Oosteroomzich eene maand na dien datum nog in elkanders nabijheid bevonden, als zijnde alle 3 op den S Aug. gepraaid op 13» 18' NB. en 26» 38' WL. Men leest in de Utrechtsche Courant: In den afgeloopen winter werd er in de residentie veel gesproken over de mislukte pogingen van zekeren baron S geattacheerd aan een der vreemde ambassadesom eene naauwere betrekking aan te knoopen met dc freule V eene der rijkste partijen in ons land, in welke zaak de baron Vde vader, zelfs de tusschenkomst van zeer hoog geplaatste personen had ingeroepen en verkregen. Thans ver neemt men, dat die jonge dame, alle deswegens genomene voorzorgen heeft verschalkten van Zandvoort in eene vis- scherspink door haren minnaar is ontvoerd geworden. Te Zaandam heeft in de vorige week een lljarig knaapje heimelijk het ouderlijk huis verlaten. Den volgenden morgen is het lijk voor een der sluizen opgehaald. Algemeen vermoedt men dat hij, nog op een zeer jeugdigen leeftijd, de kastijding zijner stiefmoeder moede w:as, en daarom een einde aan zijn leven heeft gemaakt. De Amst. Ct. beschouwt in een hoofdartikelwat er is ge worden van de beloften bij de opening van de vorige zitting dei- kamer door de regering gedaan: '/dat de gunstige toestand der schatkist veroorloofde ljinnen kort een voorstel te doen tot het aanleggen van nieuwe waterwegen ter betere ver binding van Amsterdam en Rotterdam met de Noordzee." Even als van vroegere toezeggingen is ook daar weder niets van gekomen. De Amst, Ct. herinnert er aan, dat reeds voor 2 jaren door den burgemeester is verklaard, dat op die wijs de liefde der Amsterdammers in wrevel kon ont aarden, en vraagt, waarmede Amsterdam al die mishandeling heeft verdiend? Uit Haulerwijk wordt gemelddat een boerdie zijne koeijen in huis haalde, de beesten ontzettend zwaar en op gezwollen vondde oorzaak was te haastig en ougekaauwd doorslikken van klaver; met moeite behield men de beesten in liet leven. Veehouders worden dus gewaarschuwd koeijeu niet onafgebroken in klaverweiden tc laten.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2