De Tempt deelt liet volgende Eedformulier mede '/Wij ondergeteekenden van liet comité der gemeente Gioja, deel uitmakende van liet algemeen comité te Rome, bestaande onder de benaming van godsdienstig genootschap zweren voor God en de wereld, getrouw te zijn aan onzen zeer doorluchtigen, den zeer godsdienstigen vorst Frans II (wien God steeds beware!) en beloven met geheel onze ziel en met alle krachten mede te werken tot diens terugkomst in ons koningrijk, als ook blindelings te gehoorzamen aan alle bevelendie regtstreeks of door tusschenkomst van het hoofd-comité te Rome tot ons mogten komen. Wij zweren geheimhouding, opdat de regtvaardige door God voorgestane zaak, zegeviere door de terugkomst van Frans II, koning bij de gratie Godsverdediger der godsdienst en welbeminden zoon van onzen heiligen vader Fius IX, die hem in de armen gesloten houdtom hem niet in de handen der boozen en zich noemende liberalen te laten vallenallen verstokte liedendie tot beginsel hebben, de godsdienst te vernietigen, 11a onzen welbeminden vorst van den troon zijner voorvaderen te heb ben verjaagd. Wij beloven ook, met Gods hulp, alle reg- teu van den Heiligen stoel te herwinnen en den helschen Lucifer, dien Victor Fmmannel en zijne aanhangersom te brengen. Dit alles zweren en beloven wij." Zekere graaf Kuno Halmeen waardig lid der jonker partij heeft voor eenigen tijd in een uitvoerig voorschrift zijnen bedienden en onderhebbenden onder anderen bevolen: "Een ieder, die mijn brood eet, en in zijn belang iets te verzoeken of voor te dragen heeft, behoort met eene witte das en witte handschoenen te verschijnen en anders niet". Een der bedienden vatte dit naar den letter op, en ver toonde zich dezer dagen voor mevrouw de gravin in Adams kostuum, maar met witte handschoenen en witte das. De dame viel, zoo als behoort, in katzwijm en dadelijk veran derde. haar gemaal zijn voorschrift in dier voegedat behalve de witte handschoenen en de witte das nog een volledig en voegzaam gewaad wordt vereischt. Te Madrid heeft zich een zonderling incident voorge daan. Het dagblad las Novadades is in beslag genomen omdat het ten aanzien eener politieke quaestie zoo voorzig- tig genoeg is geweest van te zwijgen. Tot nog toe was de genoemde maatregel wel toegepast op de dagbladen, die zich over de eene of andere quaestie naar hunne overtuiging uit lieten, maar dat nu ook het stilzwijgen als een delict zou worden aangemerktdit had zeker niemand kunnen verwachten. Het politie-personeel van een der voornaamste wijken van Londen, heeft dezer dagen eene meeting gehouden, waarop besloten werd aan de hooge regering vrijstelling van dienst op den Zoudag te verzoeken. De sprekers in die ver gadering verklaarden, dat ook de geëmploijeerden der politie, even goed als ieder ander ambtenaar, aan een rustdag be hoefte hebben niet alleen, maar ook gaarne de godsdienst oefeningen zouden willen bijwonen, terwijl zij niet inzagen, waarom zij in dit opzigt zelfs erger dan misdadigers behan deld zouden worden. Op het station van een der Amerikaansche spoorwe gen las men voor eenigen tijd de volgende bekendmaking: De reizigers worden verzocht hunne bagaadje aan vertrouwde personen te overhandigen, daar een heer voor eenige dagen zijne vrouw aan een' vreemdeling heeft toevertrouwden sedert niets meer van haar gehoord heeft. In de Utreehtsehe Courant van 9 September lezen wij het volgende: Vrouwen-arbeid. ï/ezer! liebt gc al eens een bezoek gebragt, aan de Koninklijke Tabaks en Sigarenfabriek voor vrouwelijk personeel hier ter stede? Zoo niet, ik raad u aan liet spoedig te doen; gc zult u niet ergeren aan wanorde qf luidruchtigheid, aan slordig gekleede vrouwen of meisjes; gc behoeft er u niet voor te vcrklcedendamesen een minder fraai toilet aan te trekken, want het lokaal waarin ge wandelt is ruim en luchtig en zindelijk, zóó zelfs dat de krinoline er zich op haar gemak bevindtde cau-de-cologne llcsch er overbodig is, en het fraaiste kleed het aam-aken van den vloer niet behoeft te vrcczcn. Een 70 tal vrouwen en meisjes zit daar aan twee lange tafels geschaard' allen zijn volijvrig bezig, want de arbeid is ligt, aangenaam, en winstge vend tevens; ja zoo zelfs, dat liet van haar afhangt hoeveel ze verdienen. Tegenover menige vlijtige werkster zit er een kind een klein kind van 9, 11 jaar en ouder; wat gaan die schooue handjes vlug om, met de bla-r den tabak, wat glimmen die levendige oogjes van genot alsgc vraagt: „En verdient gij ook al geld?" Ja, dat kind, komt na schooltijd op de fa briek en verdient toch al eenige stuivers in de week; hare ouderen in jaren kunnen na een viertal jaren oefening het van 4 tot 6 gulden en meer wekelijksche verdiensten brengen; kleine kapitalisten zelfs worden ze, want na volbragten leertijd, hebben zij boven 't gewone loon ƒ50 gratificatie verdiend Ziet gc gindsche jeugdige vrouw? ze is gehuwd; haar man wint ƒ6.00 op de mannenfabriekze werkt hard; zij kan evenveel als haar man ver dienen hare kinderen behoeven niet te hongerenhare kinderen gaan ter schole en de kleine jongen Aan 3 jaren, die moeder te huis ook sigaren ziet maken, verlangt nu al om mede te helpen. Wat zien die vroiiuen er knapjes in de kleeren uit. Geen Avonder, naaijen kunnen ze allende heer Peletierondernemer der zaakAvil 't ver- Avijt nietdat zij hare huishoudelijke bezigheden zouden veronachtzamen daarom ook duurt de werktijd nooit langer dan 10 uren daags; het loeren naaijen hebben zij voor niet op de fabriek en bij velen ziet ge naai- of breimandjes staan; Avant straks gaan ze boterham en koffij gebruiken in de kouversatic kamer, en dan kan er nog menig steekje gedaan worden. In dezelfde kamer trekt een muziekbord uwe aandacht'k wensch voor u dat ge een zangles treft, onder leiding van den heer v. d. Berg tivee maal 'sAveeks gegeven; hoor, hoe liefelijk het „Vrede on rust," hoe a-rolijk het „Duinlicdjehoe ferm het „Oranje boven," klinkt uit de opgeruimde borst; ze zijn blijde zoo mooi te kunnen zingen, en gij staat verbaasd over de snelle vorderingen door de zangsters gemaakt. 70 vrouAven en meisjes een tal Aan huisgezinnendie Avaarachtig Avelvareuder en gelukkiger zijn dan velen! O, de Avcnsch moet in u oprijzen, „genoten meerderen dat a'oorregt"! „Had ik er maar 600, zeide ons de ijverige direkteur der fa briek. 't Kost mij tot nog toe duizenden jaarlijks, Avant er Avordt nog niet in verhouding der belooningen gearbeid, maar velen ziju reeds goed, en het kan zoo uitmuntend Avorden." Aan dit laatste tAvijfclen wij nietAvant de inrigting is reeds uitmuntend en toch Avordt zij niet genoeg gesteund, omdat haar doel, nog niet begre pen nog niet genoeg bekend isen zij daarom den steun van buiten niet ontvangtdien zij zoo hoogelijk verdient. Menige Aveldaad voor 't leven kon er bewezen worden door het aanbrengen van enkele leerlingen; niets blijft er onbeproefd om die zedelijk tot goedeoppassende menschen te maken. Mogt dit weinige dienen, om den lust bij a'ele waarachtige menschen- vrienden aan te Avakkeren, om eene inrigting te bezoeken en te oudersteu- nen, die aael doet door Averk te verschaffen; mogt menige vrouw in harcu kring rondzien of niet eezig jong meisjeAvier toekomst in 't duister ligt hier de hand kan vinden, die haar brengt tot een nuttig Averkzaam leven. In Spanje zijn fabrieken Avaar de manilla-sigaren door meer dan 8000 ATouwcn Avorden gemaakt. De Fransclie Regie telt er van 2000. Oosten rijk blijft hierin niet achter. Waarom kan Nederland niet 'tzelfde doen? Gemis aan arbeid, is de oorzaak van achteruitgaug en armoede, gemis aan arbeid doet het aantal aran bedeelden, bij elk bar saisocn, op eene onrustbarende Avijze toenemen. Voorzeker, Avanneer armen-kommissien kommissiën voor bedeelden, met al de kracht, die zij als bcdeelenden kun nen uitoefenen, in elk huisgezin de jeugdige meisjes, die geld kuuneu ver dienen op de a'rouAven fabriek, aanspoorden om dit te doen, er zoude me nig brood door eigen verdiensten Avorden betaald, en zedelijk en stoffelijk tevens worden Avelgedaan. Wij kunnen in deze niet genoeg aandringen op eigen onderzoekdat overtuigiiig geven zal, en Avenschen een zegen volle toekomst aan „de Siga ren-fabriek voor vrouAvelijk personeel" a'an den heer ltibbius Peletier! J. Correspondentie. Het ingezonden stuk ter beantwoording van liet laatste artikel van T Avordt om bijzondere redenen a'oorloopig niet geplaatst, indien de schrijver deze Avcnscht te weten kan hij zich daartoe vervoegen bij den uitgever dezer. MARKTBERIGTEN. Amsterdam 11 Sept. Takwf, vast met weinig handel; 130 '16 witb. Poolsche f 395126 16 bonte dito f 370. Rogge prijshoudend met goeden handel, 117 16 Galatz f213; 116 16 oude Petersburger f 21311S 120 16 Arcliaiigel f 220 f 226; 117, 118 16 Petersb. f211 per 15 tsch. Raapoi.ie onveranderd; cont. f401, per 6/w. f4<l-|. Furmerende 10 September. Aangevoerd 163 Runderen. De handel was minder vlug dan verleden week. 20 Paarden. 41 vette Ararkens, de prijs was 2 ets. hooger: 44 tot 50 ets. per Ned. 16, redelijk vlugge handel. 71 magere Var kens a f 12 tot f22, en 329 lliggen van f5 tot fS,75per stuk. Redelijk vlugge handel. 101 vette Kalveren, de prijs was van 40 tot 60 ets. per Ned. 16, vlugge handel. 22 nuchtere Kalveren, prijs van f6 tot f 17 per stuk, vlug-ge handel. 1443 Schapen en LammerenHandel vlugger dan verleden week. Kaas, aangevoerd 162 stapels Kleine en 18 stapel Middelbare, hoogste markt; Kleine f22,75, Middel bare dito f-per 50 Ned. 16. Boter, van 80 tot 95 ets. per Ned. 16. Middenprijs S7J cent. Gepasseerden Dingsdag zijn ter waag gewogen 205 stapels Jvaas, wegende 54230 Nederl. 16. De hoogste prijs was voor Kleine f22,50, voor Middelbare f27. Aangevoerd 971 Ned. pond Boter.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 3