Het Nederlandsche barkschip Macasser, kapt. C. M. de Boer, te Harlingen te huis behoorende, den 11 Mei 11. van Newcastle (Australië) naar Batavia vertrokkenheeft in de Torrestraat schipbreuk geleden. Zr. Ms. fregat Zeeland is, zoo als men weet, den 19 Aug. ter reede van Hampton in de Chesapeakcebaai aangekomen, en kreeg den volgenden dag van den kommedore der vloot van de Noordelijke staten, welke Annapolis geblokkeerd houdt (terwijl de konfederisten rondom de stad liggen) ver lof, om naar Annapolis te stoomen. Bij aankomst der Zeeland op dereede van Hampton, wierpen de konfederisten, die de Zeeland voor een vijandelijk schip aanzagenoumid- delijk batterijen op, docli op het hijschen der Hollandsche vlag vertoonden zij onmiddelijk de witte vlag. De Zeeland had geen voorspoedige reis gehadveroorzaakt door veel tegenwind en zwaar weer, terwijl dat schip bo vendien nog een storm had doorgestaan. Aan boord was alles wel; alleen heelt zich ook weder de oogziekte onder de manschappen vertoonddoch in geen kwaadaardigen graad daar zij gewoonlijk niet langer dan acht dagen aanhield. Zoodra de kommandant zijne zending te Washington zou heb ben volbragtbestond het plan om spoedig naar Cura?ao te vertrekken en daar station te houden. De Am. Conr. bevat een schrijven uit 'sHage, waarin wordt gemeld, dat er oneenigheid onstaan is tusschen den minister van Koloniën en den raad van ludië over enkele maatregelen. Bij het vertrek van den schout bij nacht Maij, als chef der marine in Indië, heeft deze ƒ10,000 gevraagd voor uitrusting en reiskosten. Marine weigerde dit; toen de heer Maij zich tot Koloniën wendde en zich beriep, dat de schoonvader des ministers, de heer de Sluersbij zijn vertrek ook die som had bekomen, werd di.e toegestaan. Dit zijn kleine zaken, ofschoon menig gehuwd officier met minder tevreden zou ziju, als hij zonder bevordering zoo dikwijls verplaatst wordt. Van auderen aard is de opmerking die er gemaakt wordt omtrent de inmenging van keizer Napoleon in ons kuituur- stelsel tengevolge van Moneif s werkdoor de zending van den schout bij nacht Bonnard. Men zou mogen vragenof die zoo bevorderde uitgaaf van Moneij geene wrange vruchten zou kunnen dragen Frankrijk kon wel eens door die gouden regen tot meer worden uitgelokt, en er zou zelfs ligt meer dan eene mogendheid gevonden kunnen worden, die lust kreeg, ter wille van verdrukte inboorlingen, zich in onze Indische zaken te mengen. Zooals reeds herhaaldelijk gezegd is, wordt het meer dan tijd, dat men toezie, wat er zij van de bewering, dat er een rooverstaat ligt tusschen de Schelde en Oost-lhiesland. Ben schouderophalend stilzwijgen baat niet, er dient bewezen te worden, dat onregt niet willens en wetens wordt toege laten, en Nederland verlangt de zekerheid te erlangen, dat als het aan de eene zijde, de slaven wil vrij zien, uit gevoel van menschelijkheidaan den anderen kant, evenzeer aan de eischen der menschelijkheid wordt voldaan. Van Alkmaar schrijft men: De landbouwfeesten zijn door vrij goed weder begunstigd, en door eene overgroote menigte van vreemdelingen bijgewoond. Alles is iu de beste orde en naar volkomen genoegen afgeloopen. Van de bekrooningen vermeldt men o. a. dat de gou den medaille, door het gemeentebestuur uitgeloofd voor de beste stapel kleine kaasis verworven door '1'. Boonin den Schei-meer, voor zijue prachtige stapel van 252 stuks. Aan de harddraverij hebben 16 paarden deelgenomen, en is de prijs 2 zilveren presenteertrommels op dito bladbe haald door de Lielse, van M. de Breems, te ATaardingen, en de premie, een met zilver gemonteerde rebecca, door de Wisse, van K. van Kossem, mede aldaar. Op de algc-meene vergadering is o. a. besloten dat de vol gende tentoonstelling en vergadering te 's Gravenhage zal worden gehouden. Uit het kamp van Milligcn schrijft men, dat er Woensdag jl. schoone manoeuvers in het vuur zijn gemaakt. Er werd verondersteld, dat de vijand zich in het bezit van het dorp Garderen bevoud en aldaar eene defensieve stelling ffad aangenomen. Vau onze zijde rukten 6 bataljons, ver deeld in twee korpsen, elk korps gedekt door eene halve batterij 4 pd. getrokken geschut, vooruit, om als de eerste legerkorps den aanval op den vijand en het dorp voor te bereideu. Daarop volgde de geheele tweede brigade, bene vens de kavallerie en rijdende artillerie, om het dorp te be stormen en in te nemen. Schrikkelijk was het gebulder van het geschut en geweervuur. Eindelijk werd genoemde plaats stormenderhand ingenomen. Men meent, dat Vrijdag de laatste groote manoeuver van dit kampjaar zal plaats vinden. Deze zal bestaan in het bestormen en vermeesteren van het dorp Voorthuizen, waar aan al de kamperende troepen zullen deelnemen. Elk in fanterist ontvangt alsdan 13 patronen ten gebruike bij deze manoeuver. De troepen verlaten Maandag 16 en Dingsdag 17 Sept. de legerplaats. Men verneemtdat ook de kamer van koophandel en fabrieken te Leiden een adres heeft gerigt tot den miuister van fiiiantien, tot ondersteuning- van het adres der kamer vau Bergen op Zoomdie verzocht heeftdat er een ontwerp van wet aan de kamers aangeboden worde, tot herziening der bestaande wet op de brievenposterij en de invoering vau een uniform-port door het geheele rijk. Onder de stukkenwelke in de laatst gehouden ver gadering van den gemeenteraad van Harlingen gelezen werden, trokken twee requesten van sollicitanten naar den post van gemeente-ontvanger de aandacht. De eerste dezer heeren deed iu zijn verzoekschrift de gelofte, om bij eventuele be noeming eene gift van ƒ1000 in de stedelijke kas te storten; de andere motiveerde zijn//'l welk doende, gij wel zult doen", door overlegging van een extract uit het resolutieboek van gedep. van Friesland van 2 Sept. 1780, waaruit bleek dat 's mans oudoom, in kwaliteit van luit.-kolonel, aan Har lingen goede diensten had bewezen Berigten uit Zuid-Amerika bevestigen den intogt van Mosquera als president te Bogota. Hij heeft de stad ver- meesterd door omkoopiug van 8 bataljons voor 15,000 dollars. Den burgemeester vau Bogota en enkele aanzienlijken heeft hij laten doodschieten. Den bisschop is te kennen gegeven dat hijop straffe van verbanning, zich aan het burgerlijk bestuur zal hebben te onderwerpen. Het leven van den president Ospina, wiens leger werd verslagenis door tus- schenkomst der consuls gespaard. Santander en Antisquia moeten zich nog onderwerpenMosquera wil het oudé Columbia herstellen, door bijeenvoeging der staten, waaruit dat vroeger bestond. Graaf ICuno von Halm heeft thans ook voor de vrouwen op zijn riddermatig goed bij publicatie de klee ding der vrouwen tot in dc kleinste bijzonderheden vastge steld. Dat voorschrift zal nu wel beter zijn, dan dat van de witte handschoeneu en dassen zijner bedienden. Maandag 11. heeft in Cromone Gardens (Engeland) eene nieuwe soort van wedren plaats gehad, en wel met lucht-ballons. Te dien einde stegen drie aëronauten respec tievelijk in de Prince of Wales, de Garibaldi en de Nor- manby opde eerste te Actonde tweede te Camberwell en de derde te Peckhammet dat gevolgdat de heer Lythgoe met de Nonnanby het eerste weder nederkwam en dus den wedstrijd won. Aanstaanden maandag zal wederom een soortgelijke wedstrijd plaats hebben. Omtrent de belangrijkheid van sommige groote ma gazijnen in de hoofdstad van Frankrijk kan het volgende worden gemeld. Toen het groot Hotel dn louvre werd gebouwd, aarzelde men langen tijd, aan wien de magazijnen te verhuren, daar de huur 150,000 fr. per jaar bedraagt. De heeren Bereire besloten ten laatste, die aan drie hun aanbevolen jonge lieden te gunnen. Men vormde eene maatschappij met aktien van 1,200,000 fr., en dc zaak ging zoo goed, dat men aan dc actionarissen 15 pet. kon geven. Zij hebben voorts het grootst aantal aktien van 500 fr. tegen 750 fr. ingekocht. Een der heeren vennooten, zich wenschendo terug te trekkenheeft vau de anderen 800,000 fr. tot schadevergoeding gekregen. Deze cijfers spreken luide. Bij New-Castle is een man met paard en kar dooi den spoortrein vermorseld; de wachter had den slagboom opengelaten; deze zal wegens manslag teregt staan.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 3