iieeft aangeraden, zich niet te haasten met het aanbieden van een ultimatum aau het hof van Eometen einde zich niet door Frankrijk verlaten te zien. De voornoemde staatsman heeft echter het hof der Tuilerien kennis gegeven van zijne moeijelijke positie, en er op aangedrongendat men eindelijk den weusch der Italianen regt doe wedervaren. Het geschil tusschen de Fransche en Zwitsersche rege ring betreffende de voorvallen te Ville-le-Grandwaarvan wij reeds vroeger melding maaktenis nog niet bijgelegd. De gezant te Bernde heer Turgot, heeft daaromtrent eene nadere nota bij den bondsraad ingediend. Volgens den Indepenilance Beige wordt Z. M. de koning der Nederlanden, waarschijnlijk met den koning van Belgie, in de volgende maand te. Compiègne verwachtof dit berigt waarheid bevat moet de tijd leeren. Uit Athene schrijft men dat jl. Woensdag een student op het plein voor het paleis een pistoolschot op de koningin gelost heeft. Het schot heeft gemist, de student nam de vlngtmaar werd gearresteerdhij verklaarde bij het on derzoek, 17 jaren oud te zijn en geene medepligtigen te hebben. De reden van deze waanzinnige daad is voor als nog onbekend. Te Home werd door een alarm de militaire magt op de been gebragt; generaal Goijon had namelijk uit Parijs be rigt ontvangen, dat de opstandelingen eene landing te Ostia zouden beproevenen alzoo werd de Fransche en pauselijke cavalerie derwaarts gezondendoch het blijft rustig, ïu eene allocutie door Z. H. gehouden, heeft hij alle toe nadering //met goddelooze vijanden" voor onmogelijk ver klaard. De aartsbisschop van Parijs zal tot den rang van kardinaal worden benoemddie van Burgos heeft geweigerd. 1TI ÜU WST IJ DÏ'lT 3- BIT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, 24. September 1861. Zaturdag jl. is alhier een engelsch schoonerschip ge arriveerd het vaartuig wordt door kenners van schepen hoogelijk geroemd, van wege het sclioone, prachtige en so lide dat men hier aantreft, zoo wel in vorm, tuig als inrig- ting. Het dek is gewapend of liever versierd met 5 kope ren en 6 ijzeren vuurmonden. Het ijzerwerk dat aan lucht of water is blootgesteld, zoo van het vaartuig, kettingen eh ankers is alles gegalvaniseerd, zoodat niet het minst roest plekje te vinden is. De bemanning bestaat uit 20 personen, alle zwaar gebouwde mannen, het meerendeel met baarden als sapeurs, en gekleed in uniform. De strekking van dit vaar tuig is alleen om te dienen tot pleizierjagt voor eene Engel- sehe famillie bestaande uit twee heeren en twee dames, die er verschillende toertjes mede maken; gepasseerde jaar was Amerika het doel der reis, en thans heeft men het noor delijk deel van Europa, als Rusland, Noorwegen enz. bezocht. Men zegt dat de kosten van dit vaartuig aan de bemanning, onderhoud enz. enz. 's maandelijks ruim 500 o£ (X'6000) be dragen. Met den lste!1 Oetober aanstaande worden bij het Marine Hospitaal alhier gedetacheerd de offic. van gezond heid 3e kl. Jhr. M. C. F. J. de Rotte en W. Pannevis. Heden is alhier uit de legerplaats van Zeist terug gekeerd, het detachement van het korps mariniers, onder kommando van den kapitein Stengeldat aan de oefeningen in voormeld kamp heeft deelgenomen. Gisteren is alhier aangenomen, de levering van het rundvleesch, ten behoeve der menage van het 2" bataillon, 7e regement Infanterie, door den lieer A. I. Leute alhier, voor den prijs van 39j- cent per ned. pond. Men schrijft ons van Texel: Door den kerkenraad der Doopsgez. gemeente te den Hoorn op Texel is beroepen de proponent Frederiks, doch naar 'men verneemt, zal de beroepene welligt voor zijne benoe ming bedankenuithoofde er dezer dagen nog een ander meer gunstig beroep op hem is uitgebragt. Men schrijft ons van Utrecht dato 22 September: Gisteren kwam alhier tegen den middag eene vrouw met „een., handwagentje, waarin zich eenige kisten en mandjes beïmnden, van den weg naar Zeist, bij de AUittevrouwen barrière aan. Toon de ambtenaren der stads accijusen, on derzoek naar den inhoud van eenige kistjes deden, vonden zij in een dat van buiten met bloed bevlekt was, en daar door reeds achterdocht opgewekt had, een dood pasgeboren kind. Het kistje was geadresseerd aan het Vergalde Poor tje (een logement,) en verder aan een mineur die daar voor dien dag zijn intrek had genomen. Beiden de vrouw die het doode kind bragt, en de man die er op wachtte, zeker met het doel om het verder on- zigtbaar te maken, zijn in verzekerde bewaring genomen. De commissie der Tweede Kamer, belast met de za- menstelliug van het concept adres, in antwoord op de troon rede, bestaande uit de HH. DelpratMeeussen, v. Golstem, Luijben en Betz, heeft bereids hare taak volbragt. Voor noemd adres is reeds in de afdeeliugen onderzocht en wordt heden in discussie gebragt. Men verwacht dat deze belang rijk en langdurig zijlij zal. Voornamelijk trekt het de aandacht dat het adres melding maakt van de erkenning van den koning van Italië, en dat de onderwerpen op ko loniaal gebied opnoemt welke de Kamer wenscht dat haar aangeboden worde, als: de regeling van het beheer en de verantwoording der kolonialen geldmiddelen, de drukpers en de uitgiften van de cultuur-contraeten. Van de nood zakelijkheid van de indiening der wetten op de schutterij van het middelbaar en hooger onderwijs wordt insgelijks ge wag gemaakt. Ook zegt de Kamerte hopen dat de ver betering onzer waterwegen, voor den handel eene hehaefte, zal kunnen worden tot stand gebragt. In de zitting der Kamer van gisteren heeftde Minister van Fiuantiën als naar gewoonte de begrooting voor het volgend jaar ingediend, en tevens den toestand van s'Rijks geldmiddelen kenbaar gemaakt. Van Amsterdam schrijf men ons: Vernomen hebbende dat zich alhier twee zendelingen der Mormonen bevindenmet het doel eenige aanhangers te vindenliefst nog al bemiddeldeom met hun naar Amerika te trekken, was ik wel nieuwsgierig deze menschen eens te hoorente meer nog daar ik in het volksblad van van Donderdag 12 dezer jl. met hunne leerstellingen meer hekend werd. Gisteren werd het mij vergundin een vrien denkring, in tegenwoordigheid van één dezer heeren den avond door te brengen, de andere is Noord-Holland inge trokken. Hunne geloofsbelijdenis heb ik gehoord het komt -hierop neer, dat zij alléén het eohte ware geloof hebben en alle andere protestanten en geen protestanten vervloekt zijn. Zij hebben de kracht om door oplegging der handen alle kranken te genezenzij spreken ook in alle vreemde talen, ofschoon onze vriendeen Duitscher van geboorte, en vóór acht jaren als Hernhutter naar Amerika gegaan dik wijls moeite had zich duidelijk in onze taal nittedrukken en nu en dan Duitsohe woorden moest gebruiken. Hunne stel ling dat een man meer dan ééne vrouw mag hebben, willen ze uit de schrift bewijzen; hierbij ontmoette hij nog al tegen stand bij de getrouwde mannen van het gezelschap, want ieder wist bij ondervinding te vertellen, dat het in vele ge vallen meer dan genoeg is als men -er eene heeft. De hu welijken door God gesloten zullen ook doorgaan in het volgende leven, en meer dergelijken begrippen. Ik wil u niet verder hierover schrijven, want zij komen welligt ook bij u, om dit ware evangelie te verkondigen, Zr. Ms. schroefstoomschip der 1ste kl. Zoutman, is in den namiddag van den 20stén dezervan 's rijks werf te Amsterdam met goed gevolg te water gelaopen. Aangaande liet op Terschelling gestrande Hauaversche kofljlakschip de Jonge Johan, kapt. J. B. Janzen, wordt ons van daar gemeld, dat de equipage gered is, en dat de lading bestaande uit appélen en honig genoegzaam geborgen is; dat echter de appelen zwaar beschadigd zijn en de ho nig meer of minder. Te Rotterdam zijn dezer dagen wegens het maken van nachtgeruchtveroordeeld vier personen, ieder in eene geldboete van ƒ7,50 en twee ieder in eene gevangenisstraf van 5 dagen. Men meldt uit 's Gravenhage van den 18 September- Jl. maandagna afloop der opening van de staten Gene raal, riepen de boden die zich niet au courant van het nieuwere staatsregt hadden gehouden de koets van den /'sardinischen" gezant. Doch zijne excellentie die er bij was,

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2