I PülitMt C»lici5igt. De berigten omtrent de voornaamste quaestie'sdie tbans de Europesche diplomatie in beweging houdendoen ons ziendat er in den algemeeuen toestand van zaken weinig of geenè verandering komt. Het Parijsche dagblad la Patrie meldt als zeker, dat onze koning reeds den 3den October naar Compiègue vertrekken zalop welk tijdstip ook de koniug van Pruissen zich daarheen zal begevenandere bladen mcldeu dat Z. M., benevens de Prins van Oranje, zich den 27sten te Stutgart zullen bevinden, ter bijwoning der viering vau den SOsten verjaardag van Z. M. den koning van Wurtemberg. De officiële Engelsche bladen deelen den tekst mede van de overeenkomst, gesloten tusscheu PI. M. de koningin en den koning Docemo, omtrent den afstand van het eiland Dagos, op de westkust van Afrika. Het Engelsche gou vernement schijnt dien afstand gevraagd te hebben, om de inwoners van Lagos bij te staan, te verdedigen en te be schermen en om een einde te maken aan den slavenhandel alsmede om de gedurige oorlogen te verhoedendie gedurig door den koning van Dahomey en andere rijken onderno men worden om slaven te vangen. De erkenning van het koningrijk Italië door de Belgische regering is een der vraagstukken welke thans het meest besproken worden. De Constitutioneel laat zich zeer vijandig tegen koning Leopold uit, die, zelf aan eene revolutie zijn oorsprong verschuldigd, aarzelt het Italiaansche koningrijk te erkennen. Zeker is het dat de partij der geestelijkheid dit niet dan hoogst ongaarne zien zoude, en dat zij daar om alles in het werk steltom deze erkenning tegen te houden. De berigten uit Frankrijk, betreffende het Romeinsche vraagstuk, waren misschien nimmer zoo tegenstrijdig als thans, en het is bijna eene onmogelijkheid zich uit dien chaos van elkander lijnregt tegensprekende tijdingeneen regt begrip van den wezenlijken stand van zaken te maken. Thans v.ordt wederom het bestaan van 't bekende ultimatum vau den baron lticasoli in twijfel getrokken, en in somjrjge regerings kringen bepaaldelijk geloochend; doch daarentegeu zou de aartsbisschop van Rouaan door den keizer met ge heime voorstellen naar Home zijn vertrokken, die een einde aan de verwarring zouden kunnen maken. De zaak vau Oscar Becker is thans ten einde gebragt; bij de verschillende verhooren die hij ondergaan heeft, was hij zeer verward, doch zijne houding bleef even kalm en koelbloedig. Hij verklaarde, dat Orsini zijn voorbeeld ge weest was, omdat hij hoopte dat zijne daad dezelfde uit werking zoude hebbendoch niet vau voornemens geweest te zijn den koning te dooden, en slechts bij vergissing eene geladene pistool te hebben genomen, De jury heeft hem schuldig verklaard aan het plegen van een' moordaanslag op den koning van Pruissen, waarna het hof hem heeft ver oordeeld tot eene tuchthuisstraf van twintig jaren en latere verbanning. Hij lachte zelfs bij het uitspreken van zijn vonnis. Laatste berigten. Het schijnt thans zeker te zijn dat Z. M. onze koning in den loop der volgende maand aan den keizer der Eranschen een bezoek zal brengenhoewel ver schillende bladen verzekeren dat daarvan aan de Ncderland- sclie ambassade te Parijs niets bekend is. Koning Leopold echter moet de uitnoodiging, om tege lijk met den koning van Pruissen naar Parijs te komen, niet hebben aangeuomeu, om dat Z. M. wantrouwen koes tert omtrent de plannen van keizer Napoleon. De erkeu- niug van het koningrijk Italië wordt ondertusschen eerst daags te gemoet gezien. Te Napels is de rust nog niet algemeen hersteldde heel de Villemarina blijft weigeren het gouverneurschap dier pro vincie op zicli te nemen, waarschijnlijk omdat hij overtuigd is van de onvoldoendheid der maatregelen die genomen zijn om de orde te kunnen handhaven. Het huwelijk van de Napelsehe prinses is voltrokken door den Pauszonder dat zelfs het corps diplomatique daarbij tegenwoordig wasZ. H. heeft, zich bij die gelegenheid tegen het burgerlijk huwelijk verklaarden gezegd niet te wanhopen >/dat de verdrevene vorstci'| eenmaal hunne troonen weder zullen beklimmen." 1TIB TT W S T IJ D I N 3- B1T. Helder, Nieuwedicp, Willemsoord, 27 September 1861. Op den 8 October zal in een der lokalen van het j Ministerie van Binnenlandsche Zaken te 's Gravenhage wor den aanbesteed, het maken der grondwerken vau den spoor weg binnen de stelling van den Helder. Het bestek ligt van den 30 September ter lezing aan het lokaal vau het Ministerie van Binnenlandsche zaken; aan het lokaal der Ingenieurs in algemeene dieust bij de com missie van de staatsspoorwegen in de Raamstraat N°. 32 te s' Gravenhage; in de voornaamste logementen en koffij- liuizen en op de plaatsen waar gewoonlijk dergelijke be stekkeu ter lezing gelegd worden. Inlichtingen zijn te bekomen, onder anderen, bij den eerst- aanwezenden Ingenieur van Prehn te Alkmaar. Gisteren heeft alhier bij de Directie der Marine de! onderhandsche aanbesteding plaats gehad van de arbeidsloo- nen voor het maken van overdekkingskappen op de fregatten met stoomvermogen Lvertsen en Admiraal van Wassenaar.j Er waren 11 iuschrijvings-billetten ingekomen als van de heeren Vermaas ƒ3099.Gebr. Sclmeider ƒ2998. Gebr. Janzen ƒ2780.Van der Wooning ƒ2200.Burgers ƒ2195.—Vos 2180.—Spruit ƒ2120.— Gooien 2060.— Verhey ƒ1930.— Rippens j 1S95.Nobbes ƒ1850. -Het onderhoud der havemverken te Nienwediep is aange nomen door heeren Gebr. Janzen alhier, voo^31,777 per jaar. In ons nommer van 21 Sept. hebben wij vermeld, dat er voornemen bij de Marine scheen te bestaanom een zeilschip uitterustenmet bestemming naar Zuid-Amerika hoofdzakelijk tot verdere oefening van Adelborsten en an dere jonge zeelieden van minderen rangthans vernemen wij nader, dat daartoe met 1 November in dienst zal worden gesteld de te Vlissingen liggende korvet lste klasse Prins Maurits (Ier Nederlanden. - Van Amsterdam naar Nijmegen is overgeplaatst de heer L. L. van llemert, offic. van gezondheid 1" klasse. De Burgemeesters vau Schagen, Winkel cn Noord- Schanvoude, hebben bij adres aan den Minister van Bin nenlandsche zaken betuigd, dat de overbrugging van den spoorweg over het Noordhollandsche kanaal, aan de scheep vaart niet die belemmering zou toebrengen, als de Amster- damsche kamer van koophandel beweert. Volgens het, bij het Departement van Marine, ontvan gen rapport van den kapt. ter zee G. Eabius, kommande- rende Z. M. fregat met stoomvermogen Zeelandzal die bodem den 7 September daaraanvolgende de reis naar Cu- rapao vervolgen. Aan boord was alles wel. Men schrijft ons van Texel, 24 September: Heden morgen strandde op de Vlielander hors, de En gelsche schoener Plizabeth Richardkapitein William Roberts, geladen met leijen, komende van Port Madoc en bestemd naar Breinen. De equipage is behouden gebleven. Naar men verneemt is de kapitein van voornemens de lading over boord te zetten om zoo mogelijk het schip vlot te krijgen en te behouden. Men voegt er nog bij Aangaande de oogst der aardap pelen kunnen thans geene gunstige berigten van hier medege deeld worden. Evenzoo is het gesteld met de boomvruchten. Weinig en slecht. De menigvuldige regen die hier thans valt, heeft de klagten der landlieden doen vermeerderen. Eerst klaagde men over te weinig] cn thans weder over te veel water. Door het Hoog Militair Geregtsbof werd eergister uit spraak gedaan in de zaak vau E.matroos 3° klasse, door den zeekrijgsraad aan boord van Zr. Ms. korvet Juno, ter zake vau moord, in dato 1S60 ter dood veroordeeld. Bij dat vonnis had de krijgsraad aangenomendat de beklaagde met een ander matroos, K., den verslagene, een opper stuurman van een Nederlandsch Indisch barkschip, een eenzamen weg in de nabijheid van Soerabaya hadden op geleid, ten einde hem het leven te benemen en van zijn geld te berooven. Geheel overeenkomstig de conclusie voor den beschuldigde door diens raadsman Mr. J. J. van Meer- beke, advokaat aldaar, genomen, overwoog het Hof dat de schuld van den gedetineerde aan het hem ten laste gelegde feit niet was bewezen en sprak hem mitsdien vrij,

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2