BURGERLIJKE STAM DER GEMEEATE TEXEL, ADVERTENTIE IV. h 10 Cts. per regel. AMST ERDAM-NIEU WEDIEP. ZAANSTROOM No. 1. en 2. Ten bewijze hoe weinig levendigheid er op dit oogen- blik in de zeevaart is, maar tevens hoe vele bekwame jon gelieden onze handelsvloot tegenwoordig telt, kan dienen, dat op één dag zich niet minder dan dertig jongelieden aanboden als sollicitanten naar eene betrekking van eersten stuurman op een Oost-Indie-vaarder, welke voor eeiiige dagen te Botterdam zeilree lag. Men verneemt met genoegen, dat een groot aantal ingezetenen van Nederlandsch Indie, bij gelegenheid van het 25 jarig huwelijksfeest van den heer van Hoévellaan dien moedigen en trouwen verdediger hunner belangen, een bewijs van hoogachting, sympathie en erkentelijkheid heb ben gegeven. Eene commissie, bestaande uit Indische notabiliteiten, heeft zich eergisteren, maandag, ten zijnen huize te 's Hage vervoegd, om den geaehlen afgevaardigde geluk te wenschen, en hem de verzekering te brengen van de warme belang stelling der ingezetenen vau Nederlandsch-Indie Te Andelst(Betuwe) had den 21 September bij de godsdienst-oefening een treurig voorval plaats. Nadat de geachte leeraar van Dzijn gebed voor de predi katie had uitgesprokenwerd hij plotseling door eene hevige ongesteldheid aangegrependie hem dadelijk alle bewustzijn benam. Van den predikstoel afgedragen en ten huize van een vriend gebragt, gaf hij des namiddags omstreeks 5 ure den geest. De invoer van buitenlandsche aardappelendie zeer goed zijn, duurt voort, en de prijzen worden er van lie verlede lager door. Men zal dit met ingenomenheid ver nemen; maar men vergete niet, dat dit alleen een gevolg is van den vrijen handelwaardoor dadelijk uit de streken waar overvloed is, wordt aangevoerd daar waar gebrek dreigt te komen, en het evenwigt zoodoende wordt her steld. Engeland met namedat ons anders zooveel afkoopt voert ons thans aardappelen aan. Zal men nu nog klagen over dien grootcn Britschen slokop. Dezer dagen had te Zijldijk in Groningen het vol gende ongeval plaats. De molenaar K. D. 'Bijlcema met een van zijne kinderen op de zwikstelling van den molen zijnde, terwijl deze draaide, ging naar beneden en liet zijn zoontje boven. Oogenblikkelijk daarna vlood hij weder naar boven, ziet het kind tusschen het latwerk van de zwikstel ling en de draaijende roedenbukt zich voor over om het kind te grijpenen wordt zelf door eene der roeden door het lat of rigchelwerk van de zwikstelling tegeii op eenigen af stand staande behuizing geslagen. Hij komt zoodanig ge- kwest en bebloed op den grond neder, dat hij reeds den volgenden dag bezweken is. De slag tegen den muur was zoo hevigdat op de plaats waar de ongelukkige tegen den muur kwam, de steenen 1-J- oude duim naar binnen zijn gedrukt. 1HARKTBERIGTEN. AMSTERDAM 25 September. Tarwe bij kleinigheden onveranderd, bij partij lager afgegeven129 Poolsche i'400; 126 127 dito f380 388; 128 f8 mindere dito f385; 124 dito f 355 127, 130 b, dito f370, f395 bij partij; 128 mindere dito f 375 bij. partij. Rogge dadelijk prijshoudend; 128 Pruiss. f255; 124 o. dito f 250; 121 Pommer f252; 116 Galatz f222; 117 j. f8 Petersb. f229; 118 n. Arch. f 232. Raapolie williger; cont. f41, per 6 w. f42£. SCHAGEN 26 September. 9 Paarden f 50 a 200. 1 Veulen f60. 16 vette Koeijen f140 a 200. 6 Magere Melkkoeijcn fSO a 120. Nuchtere Kalveren f5 7. 394 Ma gere Schapen, f8 a 15. Vette Schapen, f 16 a 24. 30 Eagelschc Ram men f30 a 40. 74 Lammeren f8 a 14. Bokken en Geiten f 0,50 a 2,50, 14 Magere Varkens, fll a 23. 97 Biggen, f4 a 10. Konijnen 30 a 50 ct. Kippen 20 a 80 ct. Eenden 25 a 40 ct. Duiven 20 a 40 ct. Boter 70 a 75 ct. per kop of 93£ a 100 ct. per Ned. pond. Kaas 30 h 40 ct. per Ned. pond. Kip-Eijeren f 2,50 a 2,60 per 100. Eend-Eijeren f 2,80 ji. 3,00 per 100. PURMERENDE 24 September. Aangevoerd 228 Runderen. Elaauwe handel. 18 Paarden en 4 Veulens. 45 Vette Varkens. De prijs is gebleven van 42 tot 48 cent per Ned. fg. De handel was even als de vorige week zeer stug. 63 Magere Varkens a f 12 tot 14, en 3S9 Biggen van 5 tot 7.50 per stuk. Redelijke handel. 96 Vette Kalveren. De prijs was weer 5 ets. lager; van 35 tot 55 per N. f8- Stugge handel. 19 Nuchtere Kalveren. Prijsvan f8 tot 16 per stuk. Ook in dit artikel was de handel niet vlug. 1422 Schapen en Lammeren. Plaauwe handel. Kaas. Aangevoerd 136 stapels Kleine en 14 stapels Middelbare. Hoogste markt: Kleine 1"25,75, Middelbare dito f29,50 per 50 Ned. Boter. Van 90 cents tot fl per Red. f§ Middenprijs 95 cent. 3!ngr5oiiöcn ^tuftïïcii. Geachte lieer JRedactetir Sta mij voor 't laatst nog een plaatsje in uw blad af; 't zou toch onbe leefd van mij zijn, wanneer ik de vriendelijke uitnoodiging van den Heer T.om afscheid van hem te nemen buiten, gevolg liet. Eigenlijk is het wel wat al te groote eer, die ik zijn geschrijf bewijs; want 't is weer even als de vorige keer, een juweeltje van stijl en taal, hetwelk ligt dezen of genen op het denkbeeld moet brengen dat T. zijne wetenschappelijke vorming, aan de lioogeschool nabij Bloemendaal te danken hecit. 't Vleit mijT.dat ge mijn geschrijf zóó naauwlettend en met zóó veel belangstelling hebt nagegaan, dat ge zelfs met zorg de regels hebt geteld. Ik heken wel, dat mijn geschrijf wat al te uitgebreid is uitgevallen; maar geloof me, 't heeft wat voeten in d'aarde, om iemand die een idéé fixe heeft, zoo als gij hadt omtrent uw „nachtelijk rumoer van twee volle uren met een paar woorden te overtuigen en tot zw;ijgen te brengen. De enkele Laüjnsche en Fransche phrascn die in mijn vorig geschrijf voorkomenzijn zeer alledaagscli en hij een ieder die een weinig educatie genoten en wat gelezen heeft, overbekendmen kan ze bijna als inhcemsch hij onze moedertaal beschouw enen toch heb ik maar al te duidelijk be merkt dat gij er mee in den brand hebt gezeten, en dat men ze u wclligt beeft moeten vertolken; dat. moet een ieder terstond in liet oog vallen, die de beide slotzinnen van uw abracadabra slechts oppervlakkig naleest. Uwe uitdrukking dus van „wij latijnenis, op zijn zachtst uitgedrukt, eene zeer naakte bluf. Eu daarom mag ik u vragen, wie zijn die „wij" f daarmede kunt ge niemand dan uw zelveu en mij bedoeld hebben, en dat vind ik al zeer familiaar voor zoo weinig kennis: ik pas voor die eer! Het door uur gebruikte kunstwoord ortograplnehoud ik ook bepaald voor iugestookt. Eindelijkheer T.wat vonnis moet nn vel het geëerde publiek over uwe verdediging vellen; ziet, tot bijna aan het slot van uw derde inge zonden artikel, wringt en kronkelt ge u als een hansworst in alle hogtcn, om er uwe onware stelling doortescheureu, cn per slot valt geoch arme door de benmet de bekentenis „toen het standje plaats had sliep ik" Op liet gezag dus van cenen henaauvvden droomof eene aanvechting der nachtmerriebelastefdet gij eerst de nachtwaclitslaaktet gij daarna de nacht dienst en trachttet gij eindelijk de respcctive chefs dezer dienst bij liet pu bliek in minachting te breugen. EociT. liegen mag een vriend clcr waarheid niet. En thans, nu men u tot zelfs uit uwe laatste verschansing verdrijft, nu doet ge niet eens amende honorable tegen over een publiek dat ge op Uw nonsens hebt onthaald, maar druipt ge af als ecu schooljon gen die een oorvijg heeft opgeloopen. Is wel zoo, „een henaauwde kat maakt henaauwde sprongen." Ik zeg ten slotte dank aan de geëerde redactie, dat zij, met liet oog op de door haar ouder mijn vorig stuk geplaatste nootmij persoonlijk heelt Avillen accorderen, dat geen mijner ingezonden stukken eene personele strekking had; eene noot immers die aan T.gercede aanleiding gaf om mij op nieuw te beschuldigen dat ik, a la Don Quieliottegen windmolens schermdeterwijl de sukkelaar zelf niet inzag, dat hij bereids een slag van den molen weg had. A. "Van 18 24? September 1861. ONDERTROUWD: Gcene. GETROUWDPieter Dekkertimmermanen Engeltje van der Vis. GEBOREN: Geertjedochter van Jolianna Eeiinan cn Mcunoutje Visser. OVERLEDENJacob Willemsz. Keijzeroud 16 dagen. Zaturdag den 28 dezer vertrekt van hier de W. I. Landmail. RADERSTOOMJAGTEN Wegens noodzadelijke reparatie aan de Stoom boot hZAANSTROOM N°. 2," zal de dienst, te beginnen aanstaande Maandag tot nadere aankondiging, gere geld zijn als volgt: Van AMSTERDAM 's Namiddags ten 5 ure. u bet NHSUWEDIEP 's Nachts 12

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 3