ten is, terwijl de gezalfde vorst nit het geslacht der Bour bons, door zijn eigen volk verdreven, in den vreemde cene schuilplaats zoekt. Waarschijnlijk zal de reis van onzen kouing naar Parijs, niet die gevolgen hebben die ons worden voorgespiegeld en zeker zou het weigeren van dat bezoek, de mogelijke gebeurtenissen niet verbeterende kamer zal dus van haar regt van interpellatie, naar ons oordeel, geen gebrnik makente meer daar de minister van Buitenlandsche Zaken welligt zou kunnen beweren dat deze, in dit geval, buiten hare bevoegdheid ligt. jpaïtttcfi <£)beï5igt. Bij gebrek aan gebeurtenissen van eenige beteekenis hou den de buiten- en binnenlandsche bladen zich bezig met al- gemeene beschouwingen van weinig belang. Uit Athene heeft men eenige nadere bijzonderheden ver nomen omtrent den aanslag op liet leven der koningin van Griekenland. De dader, Aristides Dousios genaamd, is stu dent en behoort tot eene rijke en aanzienlijke familie. Al gemeen houdt men het er voor, dat zijne misdaad een gevolg is van zinsverbijstering en dat hij geene medepligti- gen heeft. Zijn vader bevond zich eenigen tijd met zijn' oudsten zoon op zijne goederen te Moldavië; hij keerde juist den dag na den aanslag terug en hoorde aan den Piraeus de misdaad, waaraan zijn kind zich had schuldig gemaakt. De beschuldigde heeft het bij verhoor bekend, dat hij reeds geruimen tijd dit voornemen had opgevat, maar het aan niemand heeft medegedeeld. Men vond ook een' eigenhandigen brief bij hemwaarin hij verklaarde voorne mens te zijn, de koningin om het leven te brengen. II. M. zat te paardtoen het schot op haar gelost werd. Een ordonnans officier heeft den misdadiger gegrepen. De be volking was over het voorgevallene zeer verontwaardigd en het Te Deumwegens de redding der koningin gevierd werd door eene tallooze menigte bijgewoond. Ts Rome heeft in de laatste dagen een geregtelijke moord plaats gegrepen. Zekere Lucatelliis wegens doodslag van een' pauselijken gendarme te regt gesteldhoewel hij tot op het laatste oogenblik zijn onschuld bleef staande hou den; na het volvoeren van het lonnis, is het gebleken dat hij aan die misdaad onschuldig was. Hij heeft niet willen biechten alvoreu te sterven, hoewel de strafoefening een half uur wras uitgesteld om hem daartoe te bewegen. Het lijk werd op een ladder gebonden, met het hoofd tusschen de beenen, ten teeken dat de teregtgestelde zonder biecht was gestorven. Deze teregtstelling heeft veel verbittering gewekt, vooreerst omdat ze een politiek karakter heeft, daar de dolksteek in een oploop zonder voorbedachten rade is toegebragt, en ten andere omdat het proces niet in het openbaar is behandeld. Dergelijke gebeurtenissen, zullen niet nalaten de pauselijke magt te verminderenomdat het hieruit blijkt, dat moge al de paus onfeilbaar wezen, de regters te Rome daarin niet deelen. De bisschop van ArcanoMgr. Caputode prelaatdie zich geheel aan de Italiaansche beweging heeft aangesloten cn die Yictor Einmanuel belangrijke diensten heeft bewe zen is door den paus aangeschrevenzijne betrekking van groot-aalmoezenier bij dien vorst neder te leggen, naar zijn diocese terug te keeren of te Rome te komende door hem veroorzaakte ergernis weder goed te maken, en zijne ziel te redden door zich tot den heiligen stoel te wenden om van dezen ontheffing te verwerven van de onderscheidene straftendie hij naar de leer der kerk verdiend heeft. Of de prelaat aan die vorderingen voldoen zal is twijfelachtig. Bij de zamenkomst van den Eranschen Keizer en den koning van Pruissen, zal naar men verneemt, de er kenning van het koningrijk Italië door voornoemden sou- verein, worden ter sprake gebragt. Het schijnt dat Pruis sen wèl daartoe wil overgaan, doch slechts onder bepaalde voorwaarden, die niet naar den zin van het Italiaansche kabinet zijn. Opmerkelijk is het dat die vorst reeds den 2den November een bezoek te Weenen zal afleggen, waar dan tevens verschillende Duitsehe vorsten zullen aanwezig r«jo. Hierdoor zal de indruk, die gemelde reis naar Parijs -injDtqtschland heeft te weeg gebragt, aanmerkelijk vermin dert! wtorden, De betrekkingen tusschen de hoven van Madrid en Turijn zijn tengevolge van de quaestie der consulaten zeer gespan nen en men verwacht dat dezelve zullen worden afgebro ken tenzij het Frankrijk gelukke, deze zaak te regelen. De Spaansche Cortes zijn opgeroepen, doch men denkt dat deze zullen worden ontbondendan wel dat het geheele kabinet zal aftreden. De Italiaansche gezant aan het hof te Madrid is nog niet teruggeroepen. Uit Brussel schrijft men dat de lieer de TalleijrandEransch gezaut aldaar, bepaaldelijk koning Leopold heeft uitgenoo- digd om te gelijk met den koning vau Pruissen te Com- piègne te komendoch dat voormelde vorst daarvoor be leefdelijk heeft bedankt. 111 BITWé TIJ D X IT C- 31T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, 1 October 1861. Heden nacht is er brand ontstaan op een in de bin nenhaven liggend schip, de kombuis is verbrand en daar door een gat in het dek, door spoedig aangebragte hulp mogt het gelukken ernstige gevolgqn te voorkomen. Uit het bij de Doopsgezinde gemeente alhier gefor meerde drietal, bestaande uit de heeren, de Vries, Dijse- rinck cu Cuperus, alle proponenten bij de Algemeene Doopsgezinde Sociëteitis op Zondag jl. de heer Dijserinck tot predikant dier gemeente beroepen. Gister namiddag twee ure, is de Engelsche schooner Conslanci, waarvan wij vroeger melding hebben gemaakt van hier vertrokken met bestemming naar Antwerpan. - Door eenige korporaals en manschappen van het alhier in bezetting liggende 2° bat. 7C reg. Infanterieis dezer dagen eene vereeniging geconstitueerd, onder de zinspreuk: Kunst en Vaderlandsliefdeten doel hebbende om door het geven van tooneelvoorstcllingen zich gedurende de winteravon den op eene vriendschappelijke en tevens nuttige wijze onderling te vermaken. Op Zondag-avond jl. heeft de eerste voor stelling plaats gehad, bestaande in: //De Dood van Albrecht Beiling"gevolgd door //De Kluizenaar op Eormentera". Aan elk der leden was de vergunning verleend om onder hunne vrienden en kennissen uitnoodigingen te doen, zoodat deze voorstelling door een talrijk publiek is bezocht geweest dat herhaalde malen blijken van goedkeuring en tevredenheid heeft te kennen gegeven, over de flinke uitvoering van een nog zoo jeugdig gezelschap. Ook wordt in diezelfde kazerne een uitspannings-lokaal ingerigt, voorzien van eene cantine, leesbibliotheek en van verschillende soorten van spelen zoodat de soldaatdie zich vroeger gedurende het winterweder, eenige afleiding wenschte to verschaftenverpligt was den grooten afstand van het fort Erf prins naar den Helder afteleggen, terwijl hij nu in de gelegenheid zal worden gesteldom die amusementen in de kazerne zelve in een gezelliggoed verlicht en verwarmd lokaal te vinden. Gistereu avond zijn van hier met groot verlof ver trokken, de Militiens der ligting 1860, die bij de Artillerie zijn ingedeeld en heden morgen die der Infanteriedie door het lot waren aangewezen slechts 6 maanden onder de wapens te blijven. Heden is Zr. Ms. drijvende batterij Neptmius in het Nieuwediep teruggekeerdgesleept door Zr. Ms. stoomschip Cycloop. Met den eersten October is op het wachtschip alhier geplaatst de luit. t/z. le kl. G. IV. C. Voorduin. De Minister van Marine heeft ter kennis van de daar bij belanghebbenden gebragt, dat op den lstca September 1862 als kadet bij het korps mariniers kunnen worden toe gelaten drie jongelingen, na behoorlijk afgelegd examen. De voorwaarden ter toelating zijn vermeld in de Staats courant van 30 September. Zr. Ms. schrocfstoomschip Reinier Claeszen gekom- maudeerd door den luit. ter Zee 1ste kl. P. W. Stort, heeft order bekomen van het station in de wateren van Celebes naar de reede van Batavia op te komen. De état major van dien bodem bestaat voorts uit den luit. ter zee 2e kl. J. Tromp, eerste officier, de luitenants ter Zee 2C kl. C. A. Niesen, K. A. Stakman Bosse en J. D. Hoog land den officier van gezondheid 2e kl. M. E. Manden eq den officier van administratie 3e kl. C. van Berkel.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2