verdedigen zijn, dan de voltrekking van liet doodvonnis aan een prins, die, niettegenstaande herhaalde waarschuwin gen, niet kon of wilde nalaten tegen den toenmaals be- staanden stand van zaken zameutezweren en te complotteren. Wordt vervolgd.) 13aïiticft £>lta'5igt. Op dit oogenblik, nu de reis des kouings van Pruisscn, reeds tot de geschiedenis behoort, houden de meeste bladen zich bezig met die van Willem 111 naar Compiègne en Parijs. De National Zeitung bespreekt de eerste nog uitvoerig, en komt tot de slotsom, dat eene goede ver standhouding tusschen Pruissen en Frankrijk voor Duitsch- land en Europa zeer nuttig is, echter onder voorwaarde, dat de regering nooit een duimbreed gronds aan haren na buur afsta. Of er tusschen beide souvereinen over politieke aangelegenheden is gehandeld, kan niet met zekerheid wor den vermeld; sommigen beweren dat er over het handels- tractaat met het tolverbond en de Dcensche kwestie is gesproken. De Constitutionnel laat zich op zeer gunstige wijze over onzen koning uit. In een artikel van dat blad wordt ge zegd, dat hoewel Z. M. Frankrijk nog niet heeft bezocht, die vorst de Fransche taal met buitengewone zuiverheid spreekten eene grondige kennis van de Fransche instellin gen, letterkunde en kunsten bezit, die hij als een kenner beoordeelt. liet bezoek van Willem III, zegt het blad, is eene har telijke toenadering tusschen twee volkereu, sedert lang be stemd om met elkander in vriendschappelijke betrekking te staan. Daar Z. M. niet incognito reist, wordt hij met buitengewone pracht ontvangen; het ceremonieel is het zelfde geblevenals zulks voor den koning van Pruissen was vastgesteld. Omtrent de zamenkomst van Willem III met koning Leopold, verneemt men, dat deze den 19llen October te Luik met grooten luister zal plaats hebben, er zijn reeds door den gouverneur der provincie, maatregelen genomen om deze zoo prachtig mogelijk te maken. Ook de plegtige krooning van den koning van Pruissen houdt de algemeene aandacht bezig; deze zal bijna met hetzelfde ceremonieel plaats grijpen als zulks voor den eersten koning van dat land is vastgesteld. Engeland wordt daar bij vertegenwoordigd door lord Clarendon, Frankrijk door den hertog van Magenta, die van zijne regering 800,000 francs, voor representatie kosten heeft ontvangen, Belgie door den graaf van Vlaanderen, Oostenrijk door twee aartshertogen, enz. Het berigt omtrent de schikking tusschen Spanje en Italië over de quaestie der Napolitaansche archieven is on juist: Italië dreigt, wegens deze zaak, zijne betrekkingen met het hof te Madrid aftebreken. De Pays had gemeld dat de Keizer van Frankrijk, Spanje, in geval van verdere weigering, met eene vredebreuk heeft gedreigd, doch ook dit is uit de lucht gegrepen, daar Frankrijk wel zijne be middeling heeft aangeboden, maar in geen geval daarvan -een casus belli zoude maken. Uit Jlusland verneemt men, dat de. liberale beweging dagelijks meer en meer veld wint, zelfs in de afgelegenste provinciën. De Klok en andere der regering vijandige bladen worden in menigte wijd en zijd verkocht en gelezen zoo zelfs dat de regering do besturen heeft aangeschreven, tegen de verspreiding met meer gestrengheid te waken hetgeen echter weinig resultaat heeft opgeleverd. Ook uit America zijn thans tijdingen ontvangen. De Zuidelijke troepen, 10,000 man sterk, zijn tegen Bonne- ville ojjgerukt, terwijl eene andere divisie van 20,000 man in de rigting van Georgetown marcheerde. Men berekent dat een bedrag van 1,500,000 doll. aan specie, te Ltxington in handen der Zuidelijke troepen is gevallen. Het geschil tusschen Frankrijk en Zwitserlandaangaan de het gebeurde te Ville la Graude, is nog niet geschikt. De bondsraad heeft het verslag van het aldaar voorgevallene bekrachtigdzoo als zulks door de regering van het kanton Genève. was opgemaakt. Men verzekert dat hij van Frank rijk eene schadeloosstelling verlangt. De geruchten, die sedert eenigen tijd in omloop zijn, omtrent de aftreding van den minister Ricasoli, worden niet bevestigd; het tegendeel is waar; Keizer Napoleon zou aan Victor Emmanuel het ontslag van dien staatsman heb ben ontraden. Minder geloof verdient het gerucht dat Napoleon zou verklaard hebben, dat hij zoo lang de tegenwoordige Paus leefde, niet zoude toelaten dat deze van het wereldlijk gebied werd beroofd. ITX E TTW T IJ D I XT C- BIT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, 15 October 18G1. Naar wij van eene goed ingelichte zijde vernemen zal in den aanvang van de volgende week Z. M. stoomfre- gat Wassenacr in het oude drooge dok geplaatst worden. Een gewigtig feit voor 's Rijks werf alhier en in het bij zonder voor deze gemeente; eene gebeurtenis zoo lang ge- weuseht en nu tot werkelijkheid gekomen. De sluiting van de Bateau-porte is zoodanig verbeterd dat langs de kiel eene niet noemenswaardige hoeveelheid water doorlekt, alleen schijnt de iulaatklep in de Bateau-porte, welke volgens eene nieuwe constructie ingerigt is, nog eenig water doortelaten en men betwijfelt niet of ook dit zal spoedig met eenvoudige middelen voldoende te overwin nen zijn. Overigens is het dok reeds verscheidene keeren geheel droog gepompt en gedurende een geruimen tijd droog ge houden terwijl in dien toestand de goede zamenstelling van dit dok ten volle bewezen is geworden. De stationaire machine heeft nog eenige verbeteringen ondergaan, welke zich bij de beproevingen als wenschelijk voordeden en waarvan de oorzaak meerendeels te zoeken was in den slechten grond waarin gebouwd is. De repara tie onder anderen van de zuigbuizen heeft met de meeste zorg plaats gegrepen; er is volgens deskundigen geen der gelijk gebrek meer te verwachten. Het nieuwe dok zal waarschijnlijk nu weldra geheel onder water gezet worden; in den laatsten tijd werd het van tijd tot tijd tot beproeving der stationaire machine nog ontledigd. Zoo als men verneemt schijnt het plan te bestaan in het begin van het volgend jaar de werkzaamheden weder aante- vangen, en overtegaan tot het digtmaken der zoo veel ge rucht gemaakt hebbende scheur. De. gegrondste verwachting bestaat dat dit Nieuwe Dok in alle opzigten zal voldoen aan de vereischten, daar in den loop van dit jaar door naauwkeurige metingen bewezen is, dat volstrekt geen werking meer in hetzelve te bespeuren was. Heden werkt het stationaire stoomwerktuig, dat zeer goed voldoet. 's Rijks werf te Willemsoord zal dus in het bezit komen van een meesterstuk van kunst en volharding. Zr. M". instructiebrik Ternate wordt met den 31stcn dezer maand buiten dienst gesteld. De kommaudant van dien bodem de luit. ter zee le. kl. B. J). van '1'rojen wordt met dienzelfden datum op non-activiteit gesteld. Zaturdag jl. is alhier van Harderwijk gearriveerd en geëmbarkeerd op het brikschip Santa Kosa, kapt. Buijkcs, een detachement vau 50 militairen, onder bevel van den 2den luitenant F. F. G. Richard en medegeleide van den 2den luit. G. J. Ducloux. Reeds den daaraauvolgendeu dag is ge noemde brik met een gunstigen wind onder zeil gegaan, mei bestemming naar Cura?ao. Z. M. heeft herbenoemd tot kantonregter te Alkmaar Mr. J. E. Nuhout van der Veen. -- Bij de toelichting van hoofdstuk VlIT der staats-be- grooting, Departement van Marine), heeft de minister het voornemen kenbaar gemaakt om de werf te Amsterdam te herstellen en die te Ylissingen binnen vier jaren op te hef fen. Hij vertrouwt dat, bijaldien de doorgraving van Hol land op zijn smalst niet tot stand mogt komen, door te groote kosten daaraan verbonden, de verbetering van het Noord-IIollandsch kanaal en do daarmede gepaard gaande verlenging der sluizen in dat kanaal en van den Oostcr-Dok- sluisniet achterwege zal blijvendaar niet alleen voor den handel, maar ook voor de zeemagt van den staat, die ver betering eene dringende behoefte kan worden genoemd.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2