BURGERLIJKE STAND DER GEBEENTE HELDER, BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TERSCHELLING. Als zeker werd gisteren (Maandag) aan de Amster- dainsclie courant berigt, dat Z. M. de Koning, vóór H.D. vertrek naar Parijs, concessie heeft verleend aan den heer J. G. Jager aldaar, tot het maken van een kanaal door Holland op zijn Smaktmet inpoldering van het Oostelijk en Westelijk Y, en eene rente garantie van 4.V °/0 over IS millioen door den Staat. De Fransche Monitenr van Zondag jl. berigtDe koning der Nederlanden is gister ten half zes ure te Com- piègne aangekomen. De keizer wachtte Z. M. aan het station. De keizerin stond aan den voet van den grooten trap. Nopens de proefnemingen, op de Schelde bij het fort Liefkenshoek gedaan met eene ouderzeesche vernielings- machine, worden de volgende bijzonderheden medegedeeld. De machine, zijnde eene uitvinding van een officier der ge nie bestaat uit eene soort van ijzeren flesch of doosge vuld met buskruid, dat een toestel omringt, die door de geringste drukking eene electrieke vonk doet ontspringen, waardoor de ontploffing plaats heeft. De machine wordt derwijze geplaatst, dat het vaartuig, hetwelk men wil doen in de lucht springen, den toestel zelf moet aanraken en daardoor zijn eigen ondergang veroorzaakt. De eerste proef neming met deze machine werd gedaan op een houtvlot, zamengesteld uit boomen ter lengte van ongeveer 13 el, en beladen met keisteenen en zand. Zoodra de aanraking de electrieke vonk had doen ontspringen, deed zich eens klaps een dof geraas hooren; de steenen en de boomen werden hoog in de lucht opgeworpen en de laatsten vielen in stukken neder, terwijl het water zelfs een straal vormde, van ruim 10 el hoogte; een stuk hout, ongeveer 6 el lang, viel op den dijk neder en drong bijna 2 el diep in de aarde. Hoe groote voorstanders van vrijen handel onze En- gclsche overburen mogen zijn en hoe groote voorvechters ook van afschaffing der passen, men late zich daardoor niet ver leiden tot de gedachte dat deze Heereu geene invoerregten beffen. Twee personen, welke dezer dagen zich van Har- lingen naar Londen begaven om met de mailboot naar de Kaap de Goede Hoop te vertrekken, hadden een partijtje sigaren voor eigen eonsumtie medegebragt, ter waarde van ƒ17. Te Londen gekomen werd hun daarvoor voor impost afgevraagd 114. Een ieder wachte zich voor schade. Men behoeft juist geene groote buitenlandsche reizen te hebben gemaakt, om niet over de gemakkelijke en sier lijke inrigting onzer stations-gebouwen te roemen. Deze laten integendeel wel iets te wenschen over. Zijn wij ech ter wel onderrigtdan bestaat er planaan het station van den Rijn-spoorweg te Amsterdam eene zeer belangrijke ver betering aan te brengen, bestaande in eene met glas en ijzer bedekte galerij over den weg, zoo als men die in En geland vindt. Dit dak zal minstens 40 el spanning hebben. Een berigt uit Vollenhove d. d. 7 October zegt het volgeude: Bijna nooit was do vischvangst algemeen zoo on gunstig als dezen zomer, zoowel in de Zuiderzee, op de rivieren als iu de meren. Men schrijft dit toe aan den laugdurigen winter met zijne ijsvloer, die telkens met dikke sneeuwlagen bedekt werd, den visch llaauw deed worden en sterven. Op de Zuiderzee wil men het toegeschreven hebben aan het vermeerderend getal stoombooten, die wij algemeen de sintels over boord werpen. Zeker is het dat bot en ansjovis, snoek, baars, bleijen en paling weinig gevan gen zijnhetgeen den visscherman zeer doet achteruitgaan en den toestand der scheepswerven, touwdraaijers en zeil makers niet verbeterd. In den nacht van maandag 30 Sept,, omstreeks 2 ure, vonden de nachtwakers in de Schermerstraat te Antwerpen, tot hunne groote verbazing eene vrouwdie enkel nog haar hemd aan had. Er "bij komende, bevonden ze dat zij in een slaap wandelenden toestaud verkeerdetoen men haar wakker had gemaakt, was zij niet weinig verwonderd en tevens beschaamd, van zich in haar nachttoilet op de straat en zoo verre van hare woning te bevinden. Zij vertelde, dat zij in de St. Jansstraat woonde en dat zij in hare slaap opgestaan zijnde, naar de Variétés had willen gaan, waar- het, volgens haar meening bal was. Men leest in het N. D. v. k Grav.//Wij ontvan gen uit Dockum eene allerzonderlingste mededeeling, die wij voor de kufiósiteït opnemenzonder borg te blijven voor hetgeen daarin wordt beweerd. Do briefschrijver na melijk betoogt, dat de Mexikaansche generaal Marquez, die thans zoo veel van zich doet spreken, niemand anders zijn zou dan een Hollandsche jongen, wiens ouders te Dockum woonachtig zijn en Marcus hceten. In de laatste derdehalf jaren had men van hem geeuerlei tijding ontvangendestijds echter was hij luitenant in Mexikaansche dienst en had hij aan zijn naam deu Spaanschen uitgang van Marquez ge geven." Deze Marquez wordt, om zijn wreedaardig en bloeddor stig karakterin Mexico de Slagter bijgenaamd. Eene dame, die te Brussel de September-feesten had bijgewoond, is op hare terugreis in den spoorwagen op zeer handige wijze van een cabasinhoudende 1300 frs. en een gouden ketting, beroofd. Men schrijft uit Dordrecht 9 October. LIZaturdag is de heer B. beëedigd klerk op het kantoor van den ontvanger der directe belastingen naar het huis van arrest alhier over gebragt, beschuldigd van ontvreemding van een aanzienlijke som onder het beheer van den vorigen waarnemeuden ontvanger gepleegd. De beklaagde, heeft reeds zijn geheele schuld bekend. De zucht tot het maken van groote verteringen en het voeren van eene kostbare le venswijze hébben den 21jarige jongeling, met wien velen om zijne voorkomeudheid en goedhartigheid ingenomen wa ren, doen vallen, terwijl het onopgemerkt blijven van zijn misdrijf hem steeds verder deed gaan. Men is hier alge meen begaan met zijn lot, te meer omdat de zaak op het punt was geschikt te zullen worden toen de justitie tus- schen beiden kwam en alle maatregelen, bereids genomen tot dekking van het te kort verijdelde. "Van 4 tot 11 October 1861. ONDERTROUWD J. F. Hamjvan matroos bij de marineoud 27 ja ren en 0. Gramberg, oud 20 jaren. F. Meijer, scheerder, oud. 53 jaren en K. Hacker, oud 57 jaren. Johann Gotlieb Gruschke, machinist bij de Marine, oud 24 jaren en Jacoba Maria den ITartog, oud 20 jaren. Al- bert Blok, loodsleerling, oud 27 jaar en Engeltje Stam, oud 26 jaar, beide wonende te JLgtnond aan Zee. GEHUWD M. J. P. van Prooijen en L. G. Bruin. K. Zon en C. M. Dijkshoorn J. Koomen en F. de Wijn. BEVALLENM. Breet geb. Haremaker D. E. M. Keijzcring geb. Reijnst D. M. Heg geb. Bostelaar Z. A. de la Fonteijue geb. Gecr- kens Z C. «T. Jongkees geb. Koopman D. S. Troost geb. Daalder D, - A. van Spall geb. Eekhoff D. J. A. Oostendorp geb. van Stipriaan D. C. J. Dekker geb. Wcudel D. J. J. Riemers geb. Smit D. OVERLEDEN A. J. Veen 8 dagen. C. Bakker 26 jaar. C. Sicr- sema 58 juar. G. Vos 5 maauden. J. Spigt 03 jaar. .T. Anders 36 jaar. P. Bak 64 jaar. A. Drost 55 jaar. II. Bezaan 50 jaar. Van 30 September tot 12 October 1861. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD Geene. GEBOREN Klaaszoon van Johanncs Brandenburg en Maartje Molenaar. Jemlce, dochter van Jemke C. Knijper en Neeke A. Roos. Trijntje, dochter van Daniël H. Stobbe cn Necltjc V. Grol. Sellj, Willem G. Molenaar en Jantje Brandenburg. OVERLEDEN: Jantje G. de Jong oud 37 jaren. Jan G. Groendijk oud 16 jaren. Picter A. Droeviger oud 2 maanden. - Douwe P. Cu pido oud 89 jaren. Jellc J. Smit 3 maanden. MARKTBERIGTEN. ALKMAAR 11 Octólier. Kleine Kaas 1 26,25, commissie f29,25, middelbave f30,50, laagste prijs f 17, aangevoerd 547 stapels, wegende 116475 Ned. fg. Tarwe f 10 a 12 Rogge f 8 a 9, Gerst 5,50 a 7,25, Haver 3 a 4,50, Paardenhoouen 1' 6,50 a 8, Bruine dito f10 a 13.50, Groene Erwten f 12 a 15, Witte dito 111 a 16, Graauwe dito f12 a 17, Vale dito 10 a 14. 12 Oct. Aangevoerd 10 Paarden f80 a 150, 7 Ivoeijen f100 a 125, 2 Ezels 1'25, 601 Schapen f 10 a 30, 50 Magere Varkens £14 a 18. 336 Biggen f5 a 8, Nuchtere Kalveren f8 a 10, Boter per kop 65 tot 75 ct. HOORN 12 October. Tarwe f 11,50, Rogge f9, Gerst f6,50, Haver f4,50, Paardenbooncn fS Bruine dito flo. Groene Erwten f 18, Graauwe dito f 19, Vale f 15Witte dito i'14 aangevoerd 815 mud. 19 Paarden 1'45 a 1S0, 15 Koeijen t'120 a 275, 19 Kalveren f7 a 13, 300 Schapen f9 a 22, 350 Varkens f 9 a 21, 25 Zeugen f 19 a 37, 650 Biggen f4,50 a 8,50. 850 Kippen 40 ct-. a f 1.50, 85 Eenden 40 a 65 ets. 2500 Iiip-Eijeren f 3 a 3,50 en 500 Eend—Eijeren f2,90 a 3,50, 2600 koppen Boter 68 a 65 ct. per k- 1650 mud Aardappelen f5 a 0,50, 16 manden Peren 1'5,50 a 6, 700 ia den Appelen f 1,70 a 2,80.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 3