Aangaande een gedeelte polderweg, dat benoodigd is voor den aanteleggen spoorwegis ontdekt, dat hetzelve ter name der gemeente staaten wordt door den heer Cohen Stuart de afstand daarvan verzochtna eenige discussie wordt toege stemd de polderwegen op naam van den polder te doen plaatsen. Op voorstel van den Voorzitter wordt beslotenom met het Polderbestuur in onderhandeling te treden, ter over neming door de gemeente van den weg van het Bierhuis tot aan het stations-plein. De Voorzitter brengt ter kennisse van de Vergadering, dat de verificatie der boeken en kas heeft plaats gehaden dat er gebleken is in kas te zijn, de som van 43,237.53. Na de vraag van den Voorzitter of ook iemand iets heeft voortestellenzegt de heer Strootman, dat hem, na de regeling van het personeel der ambtenaren in de vorige vergadering, in de gedachte is gekomen, dat het welligt nuttig zou zijn aan die ambtenaren eene kleine uitmonste ring te geven. De heer Reeringh beaamt dit gevoelendoch is er voor dat het teeken bij de surveillance worde afgelegd. Daarna zegt de heer Reeringh verwacht te hebben, dat ook de verordening op het tonnen van turf in deze ver gadering behandeld zou worden. De Voorzitter zegt dat deze zaak bij Burgemeester en Wethouders nog niet tot rijpheid is gekomen. De heer Strootman meent dat in de commissie reeds een concept verordening van den controleur is ter tafel geweest. De heer Bakker zegt dat er met de commissie nog eenige punten moeten besproken worden. De heer Reeringh dringt er verder op aan dat de be handeling spoedig geschiede. Niets meer aan de orde. zijnde wordt de vergadering ge sloten. Püïitirit tplicrsigt. De meeste dagbladen zijn nog opgevuld met bijzonderhe den omtrent de reis van onzen koning naar Parijs en Luik, en men begint thans aan de eerste eene meer of min poli tieke bedoeling toe te schrijven, liet Niéuw-Dagblad van V Gravenhage meldt hieromtrent het volgende"De Con- «stituiionnel van morgenzal een artikel publiceren waarin //veel sprake zal zijn van de rol, die Holland in het noor- /•deu van Europa moet spelen, als verbindingspunt tusschen //het Scaudinavismc en Germanisme; over het belang dat //Erankrijk heeft om de genegenheid te winnen van Holland //uit hoofde zijner marine, over de rol, die het door zijne //ligging geroepen is te spelenin het Europeesch evenwigt, //enz. Men zal er in laten doorschemerendat Erankrijk /'het bondsgenootschap met Nederland zoekt. Eindelijk is //iedereen overtuigd, dat het eerste resultaat van het bezoek /'van Z. M. te Compiègne zijn zal, dat weldra de grondsla- /'gen voor een nieuw handels-verdrag tusschen de beide na- *tien zullen worden gelegd." Hetzelfde blad bevat nog eene uitvoerige dépêche-circu laire, door onzen minister van buitenlandsohe zaken tot onze gezanten in het buitenland gerigt, bevattende behalve de beschouwingen over de erkenning van het koningrijk Italië, nog verschillende bijzonderheden over de koloniale politiek. Plaatsgebrek verbiedt ons dit gewigtig stuk aan onze lezers mede te deelen. Uit Koningsbergen wordt gemeld dat de kroonings-pleg- tigheden met eene onbeschrijfelijke pracht plaats hebben, en uiterst luisterrijk zijn. Opmerkelijk is zeker het feit, dat koning Wilhelm I, die eerst kortelings van zijn uitstap naar Parijs is teruggekeerd, in zijne aanspraak tot de volks vertegenwoordigers zeer scherp uiteenzet, dat de koningen hunne kroonen ontvangen van God. In hoeverre dit begin sel tegen den E'ranschcn keizer gerigt is, kan niet met ze kerheid worden nagegaandoch stellig zal die toespraak des konings geene tevredenheid bij keizer Napoleon te weeg brengen. Uit Brussel schrijft men dat het geheele kabinet zijn ontslag zou hebben ingedienddaar koning Leopold weiger- ^^■rsrdrbigjfiijft het koningrijk Italië te erkennen. Hoewel deze j^jdiog- viog slechts onder de geruchten behoort, is het i joker", dateer eene algemeene verwarring onder het ministerie I hfèrscht.- fefH 1 "Van de Zivitsersche grenzen meldt men, dat het nieuwe artikel van den Constitutionnel tegen Genève, in Zwitserland eene algemeene verontwaardiging verwekt heeft. Heden meldt men uit Parijs dat prins Napoleon, ten gevolge van oneenigheid met den keizer en voornamelijk met de keizerin over de gedragslijn, die men tegenover Italië volgen moet, naar Zwitserland is vertrokken. "Voor namelijk is keizerin Eugénie zeer op dien prins verbolgensedert hij geweigerd heeft met den hertog van Aumale te duelleren. Men verhaalt te dien opzigte een uitstekend bon mot dat de keizerin zou gezegd hebben toen die prins aan onzen koning werd voorgesteld. "Cest une belle journée pour le prince Napoleoneest la premiere fois qiiil a vu un Nassau (tin assautde pres", eene woordspeling die in onze moedertaal onbegrijpelijk is. ITXEtTTTSTIJDIHOEJJ. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, 22 October 1861. Door den Inspecteur in de eerste inspectie van forti ficatie, heeft Zaturdagjl. onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, de openbare aanbesteding plaats gehad van het maken van een bomvrij gebouw, in het fort Erf prins alhier. Deze aanbesteding geschiedde bij inschrijving en opbod en werd gemijnd door den heer J. B. Janzen, op do som van ƒ103,400. Bij Zr. Ms. besluit d°. 28 September N°. GO, is de heer L. IV. Weclcesser, kapelmeester van 't muziekcorps bij 't Kon. Inst. voor de Marine, in zijne betrekking ge lijk gesteld aan den rang van adjudant-onderofficier, bij welke gelegenheid hem door de Officieren van Zr. Ms. wachtschip alhier, eene fraai vergulde sabel met toebehooren is aangeboden. De luitenant ter zee 2e kl. J. M. L. A. P IFierix wordt met den lst011 November a. s. geplaatst op het wacht schip alhier, en belast met de politie der adelborsten van het Koninklijk Instituut der Marine. Naar men ons meldtzullen de traetementen van de ingenieurs bij de marineaanmerkelijk verhoogd worden met Jauuarij a. s. Men schrijft ons van Texel: Eijekt.and, 18 Oct. Een hartverscheurend en ijzing wekkend ongeluk, had heden plaats op de hofstede "Ruim- zigtvan den heer C. D. Loman. Terwijl de knechten bezig waren met dorscheu in eene nieuwe dorschmachine, ge dreven door paarden, had een léjarig meisje, dochter van een der knechts het ongeluk te na met hare kleederen in aanraking met de in volle werking zijnde machine te komen. De ongelukkige heeft 5 uren in de grootste pijnen en smarten doorgebragt, waarna hare geest uit het ge radbraakte ligchaam ontvloodzoo wij hopen naar zaliger gewesten. Den Bukg, 23 October 1861. De werkende leden der alhier sedert 2 jaren opgerigte Rederijkers Kamer "Tollens" zullen hunne buitengewone Wintervergaderingen openen, op den 25e dezer, met de opvoeringen van de Blijspelen"De Speler" en Schijn bedriegt Men leest in het Nieuw Dagblad van s Gravenhage. In de Nieuwe Courant van den Helder en Nieuwediep, is dezer dagen melding gemaakt van den gunstigen stand der dokwerken aldaar. Wij kunnen thans dit berigt, vol gons deskundig oordeel, allezins bevestigen. Lang is er getwijfeld of deze werken wel met een gunstigen uitslag zouden worden bekroondzelfs in de Kamers heeft men daaromtrent bedenkingen geopperddoch al de groote zwa righeden en moeijelijldieden zijn thans overwonnen, Alle lof komt hiervoor toe aan hendie tot de uitvoering van dit groote werk zoo veel hebben bijgedragen, nl. den heer ingenieur J. Strootman, die met de leiding der werkzaam heden is belast geweest, alsmede aan den officier-machinist P. A. van Akenonder wiens toezigt de stoomwerktuigen zulk een geruimen tijd, dag en nacht zijn werkzaam geweest en wiens rustelooze ijver in de vervulling zijner taak, door- leder om het zeerst wordt geroemd.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2