iJMitirïï (Oiuirjigt. Bij gebrek aan nieuws houden de dagbladen zich thans met allerlei gissingen bezig, en brengen daardoor een aan tal geruchten in omloop. Zoo verhaalt men thans, dat de reis van ouzen koning naar Parijs, ten doel zoude hebben gehad, eene echtverbindtenis te bewerken tusschen prinses Anna Murat en den prins van Oranje; terwijl het bezoek vau Z. M. aan koning Leopold te Luik ook zoude gevolgd worden door een huwelijk tusschen prinses Maria, dochter van prins Prederik der Nederlanden, en den graaf van Vlaanderentweeden zoon van den koning van Belgie. Hoe wel wij het laatste berigt voor waarschijnlijker houden dan het eerste, zijn ze echter beiden, zonder nadere bevestiging niet geloofbaar. De berigten uit Italië, en voornamelijk uit Napels, wor den zóó verward, dat het onmogelijk is, zich omtrent den toestand van dat land een juist begrip temaken; het-schijnt dat de guerilla-krijg in de Napelsche gebergten nog steeds voortgezet wordt, en dat de hoofden van den opstand, Chi- avone, Cypriani en Borges bevelen en ondersteuning van Prans II, uit Rome ontvangen. De weifelende houdiug van Napoleondie steeds blijft weigeren zijne troepen vau daar terug te roepen, schijnt den opstaudelingen moed te geven om steeds stouter te worden. De generaal Cialdini, die belast was deze beweging te onderdrukkenis vervangen door den generaal Lamarmora, omdat men te Turijn geloof slaat aan een aanstaanden aan slag der aanhangers der Bourbons. Uit Pruissen worden steeds bijzonderheden medegedeeld omtrent de feesten en plegtighedendie bij de kroouing hebben plaats gegrepen; de rede, door den koning tot de vertegenwoordiging gesprokenwordt door de buitenlandsche pers hevig en scherp afgekeurd; voornamelijk zijn de Pran- sehe en Engelsche bladen over deze zeer verbolgenen hou den vol, dat deze meer in de middeleeuwen dan in onze dagen te huis behoort. De Pransche Moniteur is gevuld met berigtenover de vereercnde wijze, op welke de maarschalk Mac-Mahon in Pruissen is ontvangen; dat ministeriele blad laat niet na e». op te wijzen dat èu de grootvorst Nicolaas èn de Oosten- rijksche Aarsthertog, den gezant, op een bal, uit eigen be weging hebben aangesproken. Het Clericale Journal de Bruxelles bespreekt thans eerst de reis vau ouzen koning naar Luik en is van oordeel /'dat het goed was dat Koning "Willem, wiens reis naar Compiègne tot zelfs in Nederland bekommering verwekte, Belgie bezocht; het hoopt dat Nederland en Belgie rustig zullen voortleven in de schaduw der tractateu en in het ge not van vrije instellingen". Over het algemeen schijnt het blad met dat bezoek niet zeer ingenomen te zijn. De onlusten te Warschau blijven aanhoudend toenemen en zoo men aan eene depêche uit Krakau geloof mag slaan is het oproer op het punt van uittebreken. De gestreng heid der autoriteiten verdubbelt, de militairen zijn op de been en staan inde kazerne gereed; het volk bidt en knielt voor de deuren der geslotene kerkenmen ziet aldaar groote gebeurtenissen te gemoet. Ook uit Rusland zijn de tijdingen voortdurend ongunstig, de publieke opinie blijft steeds tegen de regering gestemd en de oppositie bladen worden met de grootste graagte ont vangen en gelezen. Naar men verneemt, zou de geheime politie last gekregen hebben van het gouvernement, oin den redacteur van het oppositie blad, ede KloH te 1 ionden hei melijk op te ligtendoch zou dezebij tijds daarvan onder- rigtzich onder bescherming der ambassade geplaatstcn deze verantwoordelijk voor zijn persoon gesteld hebben. Nog steeds zijn de Italiaansche bladen opgevuld met be schouwingen over dc teregtstelling van Lucatelli, die te Rome is ter dood gebragt, als schuldig aan moordgepleegd op een' pauselijken gendarme. Het oordeel over die zaak uitgebragt, is verschillend naar mate men het leest in de clericale, dan wel iu de liberale dagbladen. Een der laatste verzekerd thansdat toen het doodvonnis door het geregtshof uitgesproken, aan den Paus tot onderteekening werd voorgelegd, men Z. H. U)£*rV deed opmerken, dat de misdaad was geschied lij l^f%f^ht%iijdens een oproerin één woord, onder omstaudig- -■?- t hedendie het onmogelijk maken de schuld of onschuld des persoons te bewijzen; waarop de Paus zoude geantwoord hebben door het bevel, het schavot onmiddelijk op te slaan. De clericale organen wederspreken deze beweringen ten stelligste, en schrijven ze toe aan de pogingen der liberale partij, om het pauselijk gezag door alle middelen te onder mijnen en te verzwakken. 1TIB TT 1T S 5 IJ D I H 3» E1T. Helder, Nieuwediep, "Willemsoord, 25 October 1S61. In een vorig nommer hebben wij gemeld, dat Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaarin het oude drooge dok zoude komenmet genoegen kunnen wij berigten dat dit heden morgen in bijzijn van een groot aantal belangstellenden in de beste orde heeft plaats gehad; dit feit is voor deze gemeente vau zeer groot be lang. In de laatste jaren zijn alhier verschillende groote werken bij de Marine aangevangen, die thans successivelijk hunne voltooijing beginnen te naderen, waarvan dit dok nu de reeks heeft geopend. Heden heeft alhier, onder .nadere goedkeuring van Z. E. den minister van oorlog,, de aanbesteding plaats ge had, van de leverantie van munitie-brood voor het garnizoen en de infirmerie. Er waren vijf inschrijvings-billetten in gekomen. De minste inschrijver was de heer M. Vroon, voor 9t30L et. het ration van 75 lood. Met zekerheid kunnen wij berigten, dat de geruch ten, in den loop dezer week door het Handelsblad cn het Handels- en Effectenblad verspreid, over het voornemen om het Koninkl. Instituut voor de Marine, vau hier naar Medemblik terug te brengen, van allen grond zijn ontbloot. Het voor de Nieuwe Kerk bestemde orgel is alhier gearriveerd met de opstelling daarvan zal spoedig een be gin worden gemaakt, terwijl men reeds sedert eenige tijd bezig is, de daarvoor bestemde jilaats i"1 gereedheid te brengen. De officier van gezondheid 3e kl. bij de Nederl. zeemagt, J. Idsengais door Z. M. benoemd tot offic. v. Gez. 2e kl. rang nemende tusschen de offic. van Gez. 2° kl. .7. van Stockum en G. A. van Lwijk. Men verneemt dat de kapt. Vaillant, Eerstaanwezend Ingenieur te Delft, ook met die functie in de Residentie is belast. Men schrijft uit Ylissingen van den 19 Oct. Zr. M". korvet met stoomvermogen Leeuwarden liep heden van 's Rijks werf alhier met het beste gevolg te water. De construktie van die korvet getuigt op nieuw van de bekwaamheid onzer scheepsbouwkundigen, en zij zal, naar het oordeel van be voegden een sieraad onzer marine zijn. De Jueeuwarden is in grootte als anderzins gelijk aan de Bjambi; voorts staan nog op stapelde Curagao vau de derde, de Aert van Nes en de Briel van de 4e kl. Op eene zeer eigenaardige wijze, waren de tribunes opgerigt op het dezen zomer te water gelaten stoomfregat Adolf van Nassau. Zr. Ms. korvet Prins Maurits, zal spoedig gereed zijn, om zijne bestemming te volgen, namenlijk het maken van een kruistogt ter oefening van adelborsten en andere jonge zeelieden. De heer Mr. P. P. van Bosse, heeft zijn ontslag gevraagd, als lid van de commissie der Staatsspoorwegen, men zegt ten gevolge van oneenighedenbetredende het in Zutphen plaats gehad hebbende leggen van den eersten steen. -Tot op heden zijn gedurende dit jaar naar onze O. I. bezittingen verscheept 1495 manschappen en naar de "W. I, 94, tot aanvulling van de legers aldaar. Volgens particuliere berigten, is weder eene nieuwe expeditie naar Banjermassing vertrokken en op het hoofd van Antasari is ƒ17,000 gesteld, Naar men verneemt, is door de heeren Lud. Pincoffs, koopman, A. van der Hoop Jacz., notaris, en Mr. W. S. van Reesemaprocureurallen leden van den raad der ge meente Rotterdamconcessie aangevraagd voor de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2