Er schijnt alzoo een staat van rust te zijn onstaan, die, bij het wisselvallige der stroomloopen, nu voor het vervolg evenzeer ten goede als ten kwade zal kunnen overslaan. En hoezeer men als het ware decreteert«het schulpengat \erzancUF en 's lands Regering dienonverminderd steeds rus tig blijft voortgaan met de zoo hoogst belangrijke en kost bare werken ten dienste van de Koninklijke Marineaan het Nieuwediep daar te stellen en het groote Noord-Ilol- landsche Kanaal opvolgend te verbeterenzoo vinden wij werkelijk geen vrijheid het bezwaar ons zoo groot voor te stellen, als de ijveraars voor het plan der doorgraving het willen doen voorkomen. Wij hebben de 23 verklaringen der Scheeps-gezagvoerders, voorkomende onder litt. A en B der bijlagenmet aandacht gelezen, maar, erkennende, dat zij het bewijs leveren van eenige moeijelijkheden, vertragingen en geringe avarijen, vernamen wij toch ook tot onze vreugde, uit dezelve, dat al die schepen de bestemde haven van het Nieuwediep in veiligheid hadden bereikt. En welke haven zal men bin nenvallen, alwaar men niet eenige teleurstelling, oponthoud of schade door aanvaren bij hevigen wind, of in de noor delijke havens in het wintersaisoen door ijsbezetting kan beloopen?" [Wordt vervolgd). ^oïitiefi (©bezigt» De algemeene aandacht der dagbladen is dezer dagen bepaal delijk gevestigd op de binnenlandsche politiek. Verschil lende geruchten zijn er in omloop omtrent de aftreding van het Kabinet ten gevolge van de bekendmaking der depêche- Circulaire van den Hr. van Zuylen. De tweede Kamer der Staten Generaal heeft zich in den loop van de verledene week bezig gehouden met de behan deling van het wets-ontwerp tot regeling en zamenstelling der bevoegheid van den Raad van State; de discussien over dit ontwerp zijn nog niet afgeloopen en zullen heden worden voortgezetverscheidene sprekers hebben zich om verschillende redenener tegen verklaard. Nog is in de afdeelingen dier kamer het onderzoek om trent de begrootings-wetten voortgezet; de Z. Ct. me'dt, dat voornamelijk de begrooting van het departement van bin nenlandsche zaken aldaar een' zoodanigen tegenstand zou heb ben ontmoet, dat men eene verwerping voor waarschijnlijk houdt. De berigten omtrent de bloedige tooneelen die te Pesth zouden hebben plaats gehad, worden niet bevestigd en schijnen van allen grond ontbloot te zijn. Het is er echter verre af dat Hongarije lang in rust zal verkeeren; het bezoek van den generaal Klapka te Parijs, zijne herhaalde conferentien met Prins Na poleon en zijn gelijktijdig zamentreffen aldaarmet den Itali- aanschen staatsman Rattazi, boezemenniet ten onregte, het ka binet te Weenen groote ongerustheid in. Algemeen is men overtuigd, dat Victor Emanuel, inziende dat Napoleon hem niet zal ter hulp komen om de Italiaansche eenheid te bevesti gen, zijn aandacht heeft gevestigd op Venetie, en een aan val daarop voorbereidt. Te gelijker tijd als de Koning van Italië dien aanval zoude wagen, zouden de Hongaren tegen Oostenrijk opstaan, waardoor Keizer Frans in de noodza kelijkheid zou wezen zijne magt te verdeelen, terwijl het niet waarschijnlijk isdat hij in deze omstandigheden vreemde hulp zou verkrijgen. Uit 'Lwitserland wordt gewag gemaakt van de pogingendoor Frankrijk in het werk gesteld, om zich meester te maken van "Wallisserland en den Simplonen men dringt er aldaar sterk op aan om terstond Wallisserland en Genève door Zwitsersche troepen te doen bezetten; volgens Reuters Office is de militie aldaar reeds opgeroepen. In Warschau blijft de toestand allerongunstigst. Niet alleen de gouverneur generaal van Polen is naar Petersburg ver trokken maar ook de hoogste Russische autoriteiten zijn naar den Czaar, of vragen hun ontslag. Men meent, dat zij Keizer Alexander persoonlijk willen bekend maken met den onlioud- baren stand van zaken. De pogingen om eene verzoening te ''"•\veeg te brengen tusschen de autoriteiten en de geestelijkheid zijn misluktzoodat de godsdienstoefening nog in alle kerken ge staakt is. Onderscheidene personenwaaronder twee geeste- üijÈpn zijn in hechtenis genomen. 1TIE U W S T IJ D III5 S1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, 29 October 1S61. Vrijdag avond jl. had alhier het eerste der twee concerten plaats, die door den Hr. Weckesser directeur van het Muzijk- korps bij het K. I. voor de Marine zullen gegeven worden. De uitvoering wordt door deskundigen en bevoegde beoor deelaars hoogelijk geroemd. Jammer was het, dat slechts een klein publiek deze uitvoering bijwoonde, daar dit niet zal strekken om den Hr. W. aan te moedigen. Men berigt van Brouwershaven dat het op Oosten gestrande schip de 8 Södskende is, kapt. Andersen, van Anclam naar Antwerpen bestemdvan de equipagie zijn twee manschappen omgekomen, de overigen zijn gered. Bij besluit van Z. M. van den 25 dezer is de offic- van gezondheid 3C kl. bij de Nederl. zeemagt A. Pannevis op zijn verzoek, met den laatsten dezer eervol uit de zee dienst ontslagen. Zondag 20 Oct. onstond brand, des namiddags ten 2 ure, in de gemeente Nunspeet, nabij den eersten tol op den straatweg naar Harderwijk, iti eene boerderij toebehoorende aan den baron de Vos van Steenwijk en bewoond door eene weduwe. De brand is, terwijl de bewoners der boerderij naar de kerk waren, aangekomen in den hooiberg, deelde zich spoedig aan het huis en de houtmijt medeen nam zoo snel in hevigheid toe, dat reeds ten 3 ure, al wat tot het uitge strekte boerenerf behoorde, in ligtelaaije vlam stond. Met moeite heeft men het grootste deel van het vee kunnen red den voor het overige is alles, met inbegrip van den aanzien lijken voorraad van granen, hooi, enz. eene prooi der vlammen geworden. Van de bezittingen der pachteres was niets tegen brandschade verzekerd, hetgeen in die streken geene zeldzaam heid is, dewijl daar onder den boerenstand bezwaren van gods- dienstigen aard tegen het verzekeren voor brandschade bestaan, een droevig gevolg van bekrompen begrippen en dweepzucht. Des avonds ten 9ure woedde de brand nog voort, en was men zeer bevreesd, dat hij zich aan het rondom het erf staand houtgewas en de nabij liggende woningen zou uiede- deelen. Aan blusschen viel bij het volslagen gebrek aan water niet te denken. De oorzaak van den brand is voor alsnog onbekend. In een' particulieren brief van New-York6 Oct- meldt men: Van de landszaken zal ik u niet schrijven, de nieuwsbladen zullen u daarvan genoeg zeggen, alleen wil ik aanstippen dat de schutterijen, die in Holland door hunne flaters meestal de algemeene lachtlust opwekkenaan de Amerikaansche soldaten zeer goede lesjes zouden kunnen geven. Hier wordt uit een Kruideniers bediende of den lompsten boer in minder dan 14 dagen een (zoo men meent) goed soldaat gefabriceerd. Gij moet niet denken, dat ik u iets op den mouw wil spelden, want het is werkelijk zoo, ik herinner mij zelfs een voorbeeld, dat bijna ongeloofelijk is; namelijk één van onze werklieden, die nooit een geweer in handen had gehad, neemt dienst in de Garibaldi Guards; en voor dat de week ten einde was, kreeg hij eene aan stelling als hoofd-majoor van dat regiment, lang voor dat hij iets van de exercitie wist. De vorige week kwam zijn broeder, die ook bij ons werkzaam was, mij vcrtelleu, dat hij benoemd was tot lsto luitenanten alzoo verpligt in die betrekking direct naar St. Louis te vertrekkenen dus niet langer kon blijven werken. Ik verzeker u, dat dit de zui vere waarheid is. Is het nu te verwonderen, dat onze armée bijna eiken dag geslagen wordt. De heer de Carayon Latour, lid van het Wetg. Ligeh., had zich in de gemeente Virelade een prachtig slot gebouwd, dat nog niet geheel gemeubeld was, toen het eergister avond ten 11 nre plotseling op vier punten in brand vloog en ge heel in de asch gelegd werd. De oorzaak van den brand kent men nog niet. De schade wordt op 1,400,000 frs. geschat. Even als onlangs in een der voorsteden van Parijs bij gelegenheid der hooge broodprijzen, worden thans op ver schillende andere punten der stad, oproerige biljetten aan geplakt en ziet men gestadig een aantal personen arrestereu.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2