Landboim-Mededeelingen. BTOl'MIJkS STlkl DER (IEUEESTE DELDER. DE LAATSTE LEVENSJAREN xv. rijks gezant, bij de vermaarde nieuwejaars receptie op de Tuileriën, zoo plotseling weerklank vond. Er is in die stemming welligt overdrijving; maar men ontmoet hier in de zamenleving weinig liedendie niet verklarenovertuigd te zijn, dat Europa's vrede eerlang weder in gevaar zal worden gebragt." Zekere George K. Rozet en Paul Querovse hebben te Nieuw-Orleans met een kapitaal van 40,000 dollars eene stoomschoenenfabriek opgerigt, waar dagelijks ongeveer 600 paar schoenen vervaardigd worden. Bij eene uitbreiding en met behulp van 100 werkliedenkan die zelfde machine tot ongeveer 1600 paar schoenen daags leveren. Het werk wordt zeer geprezen, zoowel om netheid als soliditeit. De peterselie-olieeen middel om wilde, onrustige paarden bedaard te maken. De laatste tijd is zeer vruchtbaar geweest in het openbaar maken van middelenom ondeugende en kwaadaardige paar den tam te maken en meester te worden. Eene bijdrage daartoe bevat de Pharmaceutishe Zeilungvooral dienende om booze paarden, die zich niet willen laten beslaan, daar toe gemakkelijk te kunnen brengen. Het middel is gemak kelijk genoeg aanwendbaar en verdient, daarom beproeving. De rijknecht van een te Breslau in garnizoen liggend offi cier zag aan eene smederij verscheidene paarden beslaan. Een er van was zeer wild, had zich nog nooit laten beslaan en ook de poging, die men daartoe thans aanwendde, mis lukte. De rijknecht dit ziende, beloofde, tegen belooning van 1 thaler, het paard, zonder de aanwending van eenigen dwang, te laten beslaan. Dit toegestemd zijnde, ging hij vóór het paard staan, en hield zijne beide handen, waarin hij zijn neusdoek had, nabij de neusgaten van het paard, en ziehet paard stond stil als een lam en liet zich rustig beslaan. Men had echter opgemerkt, dat de knecht be vorens de handen en den zakdoek had bevochtigd met den inhoud van een fleschje. De inhoud van het fleschje bleek peterselie-olie te zijn. Latere proeven, met die olie geno men, hebben geleerd, dat met ongeveer 2 drachmen olie dezelfde uikomsten werden verkregen; en de ondeugendste paarden zich daarna met gemak lieten beslaan. Hoewel het nu vroeger reeds bekend was, dat onscheideue aetherische oliën het paard rustiger en bedaarder maken, zal dit berigt aan vele paardenliefhebbers echter niet onwelkom zijn. Voorbehoedmiddel legen de draaiziekte bij schapen, veroorzaakt door de larven van de bremvlieg of horsel. Een schappenfokker berigt daaromtrent.' //In het vorige jaar, toen de schaapskudden van mijne buren veel door deze ongesteldheid leden, verloor ik er geen enkel schaap aan. Bij nader onderzoek bleekdat een gedeelte van het legstroo van den stal bestond uit de maagde palm (Vinca) en takken van den jeneverbessenboom (Juniperus communis)' De sterke reuk van deze twee planten verjaagden de bremvliegendie gewoonlijk in den schaapstal aanwezig zijn, en konden dus de eijeren niet in de neusholten der schapen leggen. Ik ben voortgegaan met deze planten in den stal te brengen en ben ik dan ook van die ziekte bevrijd gebleven. 3ii0C5oiiöcn <§tuftften. Mijn lieer de Redacteur! Met het onderstaande een plaatsje interuimen zult gij zeer verpligten uw bestendige lezer Z. Ik wenschte het gemeente bestuur attent te maken, om eens grondig onderzoek te doenwat of de reden is dat hier zoo veel geslagt vleesch wordt ingevoerd, ik vertrouw dat het dan stellig tot de overtuiging zou komen, dat het niet alleen wenschelijk maar voor de gezondheid der inwo ners, hoog noodzakelijk is, om die invoer zoo veel mogelijk te belemmeren, het zij door de belasting op het geslagte vleesch aanmerkelijk hooger te stellen dan op het levend veeof door andere het gemeente bestuur ten dienste Tstaande middelen, Van 25 October tot 1 November 1861. ONDERTROUWD: C. A. J.van Rosendacl, koopman, oud 25 jaren en A. M. E. Janzen, oud 19 jaren. GEHUWD J. IJ. Blokker en II. Bras. J. Mulder en J. Evers. C. de Reus en C. A. de Vroede. BEVALLENJ. Koopman gcb. Boekei, Z. N. Kater geb. Snip, Z. G. Boon geb. Misset, Z. J. van Thefelen gcb. Mensen, Z. C. Sant gcb. van der Ster, Z. T. Strikter geb. Smit, Z. J. Hen geb. Boon, Z. A. M. G. Lijdsman geb. Meijer, Z. J. W. Theurct gcb. HellegersZ. C. W. D. Bruin geb. OrtliD. S. Holland geb. de VriesZ. OVERLEDEN: G. Ravcnsteijn4 maanden. II. Arons, 5 maanden. B. A. J. Elout7 weken. 1UARKTBËRLGTE N. ALKMAAR 1 November. Kleine Kaas f26.50, commissie 29, middelb. f29.50, laagste prijs f 10, aangevoerd 404 stapels, wegende 87662 Ned. Tarwe f 10 a 12.50, Rogge f 8 a 9, Gerst f 5.50 a 8, Haver 3 a 5.40, Paardenboonen f6 a 8, Bruine dito f12 a 14, Groene Erwten f17, Witte dito f 17, Graauwe dito f 18, Vale dito f 16. 2 Nov. Aangevoerd 6 Paarden f 60 a 100, 14 Koeijen f150 a 200, 229 Schapen f 10 a 20, 40 Magere Varkens f 15 a 20. 320 Biggen 15 a 7, Nuchtere Kalveren f7 a 10. Boter per kop 65 tot 75 Cts. HOORN 2 November. Tarwe fll, Rogge f 8.50, Gerst f6.50, Haver f4.50, Paardenboonen fS, Bruine dito f 15, Blokker dito 1'15.50, Groene Erwten 1'18, Graauwe dito f 18, Vale dito f 16.25, Witte dito fl.3, aangevoerd 651 mud. 30 Paarden f 35 a 175, 14 Kalveren 7.50 a 13, 175 Schapen f 9 a 24, 250 Varkens f7 a 25, 19 Zeugen f 17 a 32, 650 Biggen i'4 a 6.50, 350 Kip pen 45 cts. fl,70, 120 Eenden 40 a 60 cts. 1200 K,ip-Eijeren f3,50 a 4, en 500 Eend-Éijeren 3.50 a 3.70, 2600 Koppen Boter 58 a 61 cts. p. kop. 1150 mudden Aardappelen f 4 a 7, 150 manden Appelen 1'2.25 a 3.50, 10 mandenPeeren f 6 a 7,50. AMSTERDAM 4 November. Tarwf. bij partij iets lager 128, 129 bonte Poolsche f385, 895; 130 dito dito f398; 126 fg dito dito f365; 127 ft? dito dito f365. Rogge met goeden handel als voren 123 f§ Pruiss. f252; Amerikaans. f240 per 2100 Kilo. 117 f8 Odessa f130. Raapolie op 6/w het Ned. vat f43. vliegend 41f. van MARIA ANTOINETTE. (iVervolg van No. 48). Het is niet mogelijk den indruk te schilderen dien de tijding van den dood des konings op de hoven van Europa te weeg bragtomdat de vorsten daardoor zagen dat dit lot ook weldra Maric Antoinette treffen zoude staalkundige redenenzoowel als oneenigheden onder de iuogendhcdeu on derlingbragten te weeg dat zij evenmin als voor den koning thans pogin gen aanwendden om haar te redden. Zelfs de Keizer van Oostenrijk, die door de naanwste banden des bloeds met Maric Antoinette verbonden was, bepaalde zich tot eenvoudige krijgstoerustingen en riep slechts zijn gezant uit Parijs terug. Wij zullen de menigvuldige gruwelende mofovden de afgrijselijke too- neelen niet trachten te schetsendie thans geheel Frankrijk zoodanig met bloed deden overstroomen dat zelfs Vergniaudeen der grootste voorstan ders der omwentelingvan schrik terugdeinsdetoen hij den voortgang zag van den opstand, van welke hij zelf een der grootste leiders geweest was; thans was zijn gezegde „dat de omwenteling als een andere Saturnus hare eigene kinderen Verslond," bewaardheid geworden. Dagelijks vielen ouscbuldigc slagtofTers onder de voortdurend werkende guillotine, en op verschillende plaatsen waar men deze nog te langzaam werkend vond wer den de ougelukkigen hetzij met bajonetten, sabels of generen bij honderden te gelijk afgemaaktof wel bij dozijnen aan elkander gebonden in de ri vieren verdronken. De bloeddorstige Marat welligt het grootste monster dat de revolutie had uitgebraaktheerschte nu onverdeeldhij besliste bijna alleen over leven en dood zelfs Robespierre en de Conventie vreesden voor dc magt van dat monster, dat dagelijks meer slagloffevs begon te eischcn en wiens bloeddorst onverzadelijk scheengeheel Frankrijk beefde voor dien éénen man die door zijne creaturen ook in de steden kcersèhte en die er genoegen in vonden de verschrikkelijke bevelen die zij van hem ontvingen niet alleen ten uitvoer te brengen maar ze zelfs te overdrijven. Te midden dier algeineene sclirikwaagt het eene vrouw getroffen door de rampen van haar vaderland cn bevreesd voor de toekomst, indien dit monster langer aan het bestuur mogt blijven Frankrijk van dien blocd- dorstigen tijran te bevrijden. Maria Anna Charlotte Cordaij in een kloos ter opgevoedstreng van zeden en onberispelijk van wandelverlaat hare woonplaats (Calvados) en begeeft zicli naar Parijs in hare teederc handen den dolk dragendq,met welken zij trachten zal haar vaderland te verlossen; zij veracht het schavot dat haar wacht, en de wraak van 't gepeupel. Hare strenge begrippen van wijsbegeertedie zij in het klooster "heeft opgedaan en later aangekweekt en beoefend, zijn verbeven boven dc bespiegelingen over bet geoorloofde of ongeoorloofde van baar plan; bij haar staat het vast dat het leven van allen hooger staat dan, dat; van éénenzij heeft alles vooruit overwogencn beschouwt zich als het werktuig door de Voorzie nigheid bestemd om een nieuwen dageraad over Frankrijk te doen aanbreken.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 3