3[ti0c$onbcu ^tuïiftcn. Barometer 730.82, windrigting w. t. z, winddruk 46 pond. Heden den 15n 's morgens 8 uur Barometer 741.56, windrigting n. w. t. n., winddruk 80 pond. De vloed van gisteren avond bereikte de hoogte van 1.070 el _f. AP. De zeewering heeft ter dezer plaatse niets geleden. Heden morgen bij het aanbreken van den dag ontwaarde men twee schepen op de Haaks, waarvan de bemanning in nood verkeerden, onmiddelijk werden er van hier mid delen beraamd, om de ongelukkigenzoo mogelijk, ter hulpe te komen. Het eene bleek te zijn een visschersvaartuig waarvan de menschen spoedig zijn geborgen, en het andere eene Rus sische Bark, komeude van Pinland en bestemd naar Londen, geladen met hout. De Equipage bestaande uit 16 personen is door een loods-schuit gered en in het Nieuwediep aangebragt. lieden morgen om tien uur geraakte er nog een Kof of Schooncr op de haaksen op eene zeer gevaarlijke plaats zoodat men door de hevige branding er met schuiten niet in de nabijheid kan komen voor dit vaartuig en het be houd der bemanning is men zeer beducht. Met eene visscherschuit zijn hier twee lijken aangebragt die elk afzonderlijk aan een visschers boei waren vastge bonden dus zeer waarschijnlijk afkomstig van een haring buis of vischhoeker. Ook op den Zuidwal zijn twee schepen geraakt, een Schooner waarvan dc masten gekapt zijn en de ander een Haringbuis. De stoomboot Texel heden morgen van Texel komen de, heeft eene massa wrakhout en vaatwerk zien drijven, het laatste zeer waarschijnlijk van eene haringbuis. Tu onze nommers van 14 en IS September jl., hebben wij melding gemaakt van de arrestatie van een matroos der Marine, die beschuldigd werd een Noordsch matroos zooda nig te hebben verwond, dat hij korten tijd daarna aan de gevolgen is overleden. De beschuldigde is totflo jaar ge vangenisstraf veroordeeld, doch bleef zijne schuld ontkennen, heeft tegen dat vonnis geappelleerd en beybud zich steeds op het wachtschip alhier, in eenzame opsluiting, Gisteren morgen echter, bij het openen zijner cel, ontwaarde ineU dat de gevangene verdwenen wasmen moet veronderstellen dat anderen hem hierin behulpzaam zijn geweest, want zon der dat, is de ontvlngtiug van een wachtschip niet denk baar. Er wordt streng onderzoek ingestelden de ontvlugte in alle rigtingen opgespoord. Men schrijft ons van TexelOude Schild dd. 15 Nov. In den hevigen storm van gister heeft men hier voorbij zien drijven een Schooner of Brik niet duidelijk te onder scheiden door de dikke stormlucht, alsmede een geheel masteloos schipdoor de hooge zee en den hevigen storm was het niet mogelijk, zelfs niet denkbaar, iets ter assistentie aantewenden. Ook is hier een nieuw gebouwd huis, dat voor een paar dagen eerst gereed was, omgewaaid, een schuur ingestort en do schade aan pannen, schoorsteenen, schuttingen, enz,, is over het geheele eiland ontzettend]; de wind was hier zoo hevig dat het gevaarlijk was op straat te komen zelfs twee postiljonstussehen verschillende dorpen zijn van den weg af te water gewaaid, doch hebben zich gelukkig weten te redden. Heden morgen om 4 uur zagen wij van hier stakel- vuren, in de rigting naar Wieringen, een duidelijk signaal dat zich een schip aldaar in nood bevond; niettegenstaande de duisternis en nog altoos aanhoudenden stormzijn er van hier vaartuigen ter assistentie vertrokkenmen verwacht nadere berigten. De scheepsklerk W. F. Margadant, wordt met den 21 dezer overgeplaatst van het Wachtschip te Amsterdam pp het wachtschip alhier. Met het Ned. koopvaardijschip Pollux, kapt. II. P. Éfruyszullen de officieren van gezondheid van het leger in Oost-Indie, N. v. d. Stol en J. G. Kroonbinnen kort ^naar Java vertrekken. De vorige week had des namiddags in de nabijheid dberg een treurig voorval plaats. De persoon van fende de jagt uit zonder acte. Hij werd door een jagtopziener ontdekt, achtervolgd en voor 't Stads Mussel- kanaal in de engte gedreven. L. wilde ruim baan zoeken aan de overzijde van 't kanaal. Niet kunnende zwemmen plompte hij tot aan den hals in 't water. Hij worstelde er weder uit en klauterde op den wal. Toen hij zag, dat zijn vervolger hem nog nazette, wierp hij 't geweer over de vaart en liep andermaal roe keloos in 't kanaal den dood in de kaken. De aangewende pogingen ter zijner redding, van eenige personendie aan de andere zijde der vaart zich bevonden maar niet konden zwemmen, mislukten. In een oogwenk was L. een lijk. De ongelukkige laat vrouw en kinderen na. Uit Cozes wordt gemeld, dat een meisje van onge veer 20 jaar, sedert eenige maanden aan hevige maagpijnen leed. Den 16 October begon zij te braken en raakte een kik- vorsch kwijt. Waarschijnlijk heeft zij gedurende den zomer bij het drinken van slootwater een ei van een kikvorsch ingeslikt. In Londen bestaat sedert eenigen tijd eene vereeni- ging, die zich ten doel stelt, om hulpe te bieden aan die vrouwen en meisjesdie zich dikwijls door armoede gedron gen zien, zich aan een ontuchtig leven over te gevendeze uit de maatschappij verbannen ongelukkigen, kunnen, wan neer hun zedelijk gevoel niet geheel verstikt is, aldaar door de hulp dier vereeniging tot nuttige menschen hervormd worden. Men berigt dat rSeds 21 vergaderingen zijn ge houden, alwaar 4000 ontuchtige vrouwen tegenwoordig waren, waarvan 300 aan de maatschappij zijn terug gegeven en in staat gesteld zijn om voortaan op eene eerlijke wijze hun brood te verdienen. Mijnheer de Redacteur Reeds vroeger heb ik gelegenheid gehad, de aandacht van het publiek te vestigen op de weinige activiteitdie er ontwikkeld wordt door de Kamer van Koophandel te dezer plaatseik deed zulks voorbedachtelijk hoewel ik wist dat mijne stem wezen zoude, als die van den roependen in dc woes-» tijn. Ik weet niet in hoeverre het plan der doorgraving van Holland op zijn Smalst in betrekking staat tot de belangen dezer gemeente haast zou ik denken dat ze er zêer in betrokken waren j de concessie voor dit plan is door detn Koning verleend, maar behoeft bekrachtiging van de wetgevende magtdaar het een algemeen belangen geen bijzonderbetreft. De Kamer van Koophandeldaargesteld om naar hare inzigten in elke ge meente werkzaam te zijn en inlichtingen te gevenmoest zich dus een bepaald denkbeeld omtrent dit onderwerp makenen zich naar gelang van haar gevoelenwenden tot de Tweede Kamermet het verzoekdie con cessie al of niet te willen bekrachtigen. Doch wat doet onze Kamer Niets ze zwijgt. Welke belangen zich ook mogen voordoenhoe ook een krachtig w oord of eene verdediging eener goede zaak van pas moge wezenze behoudt haren eigen slakkengang die op niets uitloopt dan de zaken te laten zoo als ze zijnen ons van tijd tot tijd dc moeite verschaft onze stemmen uit tc brengenals de tijd van herkiezing dier heeren daar is. In eene gemeente als deze moest eene Kamer van Koophandel alles we zen ze moest een krachtig ligchaam daarstellcn dat durfde te handelen en voor haar gevoelen uitkomen. Maar wanneer ze nu zelfs de gewigtigste onderwerpen met stilzwijgen voorbijgaat, wanneer men niets van haar hoort, als dat ze bestaat en niets doetdan zou men haar even goed kunnen, ontbinden en zich er zonder behelpen. Met verwondering. M. d. R.heb ik dan ook opgemerkt, dat in bijna alle vraagstukken waarin onze gemeente-belangenregtstreeks of zijdelings betrokken zijn door onze representanten een deftig stilzwijgen wordt be waard op het oogenblik dat ze spreken en handelen moesten. Wij hopen nu, dat de Kamer van Koophandel, toch, al is het slechts éénmaal een teeken van leven geven zalen zich vóór of tegen de Am-, sterdamsclie concessie verklaren. Met opname dezer regelen zult gij verpligtenM. d. R. Uw' bestendigen lezer. LAATSTE BERIGTEN. De op de haaks gestrande Kof of Schoener is uit een geslagen en de bemanning op een jammerlijke -wijze omgekomen, pogingen tot redding waren onmogelijk. Aan drie schepen een Russischeen Zweedsch en een Noorseh is het gelukt heden namiddag 4 uur de haven bin nen te loopen, vele zeilen waren aan flarden gescheurd, vooral van het eerstgenoemde dat ook zijn stengen had verloren. Men berigt van Texel, dat er 3 a 4 schepen ge strand zijndoch de bijzonderheden (uit hoofde van den grooten afstand) ontbreken. Wij vernemen nog dat de ontvlugte matroos te Schoorl- dam, bij het aan boord gaan der stoomboot door de Politie is gearresteerd.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2