fjgj Mejufvrouw GüXTHER. BURGERLIJKE STAXD DER GEMEENTE TEXEL. DE LAATSTE LEVENSJAREN ADVERTENTIE N. alO Cts. per regel. SCHOUWBURG T IVO LI. 3)3 mira, OF WIE IS DE STERKSTE. OP TWEE BÜÜRDERS OP EE1 KAMER. ARRONDISS.-REGTBAAK TE ALKMAAR. Zitting van den 29 October. 1. J. M.op Wieringen, gebruik maken van gewigten, verschillende van die, -welke bij de kracht hebbende vetten zijn vastgesteld, ƒ6 boete, met last tot vernietiging van het gebruikt gewigten de kosten. 2. H. W. D. en N. H.te Helder, wederkeerige mishandeling en b. bovendien Loonieder 6 weken gevangenisstraf in eenzame opsluiting, ƒ10 boete en de helft van de kosten der vervolging en b nog ƒ8 boete. 3 P. D.te Nieuwe Niedorphoon, ƒ8 boete en de kosten. 4. G. i). V. te Alkmaar, onbevoegd uitoefenen van een tak der ge neeskunst, 25 boete en de kosten. 5. Th. C.te Alkmaar, eenvoudige diefstal, 3 maanden cellulaire ge vangenisstraf en de kosten. 6. A. v. E. en M. V.te Alkmaarbedelarij in vcreeniging als man en vrouw, na vroegere veroordeeling wegens gelijk misdrijfieder 14 dagen gevangenisstraf, met opzending naar een bedelaarsgesticht, en solidair in de kosten. Zitting van den 5 November. 1. E. G. op Texel, eenvoudige diefstal, vrijgesproken. 2. W. S.te Helderdiefstal in eene herberg waarin zij was opgeno men, 6 maanden cellulaire gevangenisstraf en de kosten. 3. J. H. 11., te Alkmaar, mishandeling van 4 personen, 1 maand ge vangenisstraf, 4 boeten, elk van ƒ10, en de kosten. 4. G. K.te Zijdewind, rebellie, toebrengen van slagen en stooten aan een bedienend beambte en mishandeling, 2 maanden gevangenisstraf10 boete en de kosten. 5. T. L.J. H. en A. V., in den Anna Paulownapolder verwekking van nachtelijk burengerucht en a. bovendien verbreking van afsluitingelk 7 boetea. bovendien 8 dagen gevangenisstraf en 8 en allen solidair in de kosten. IHARKTBERIGTEN. PURMERENDE 12 November. Aangevoerd 203 Runderen. De handel was iets vlugger dan dc vorige weken. 7 Paarden. 157 Vette Varkeus. De prijs was van 42 tot 48 ets. per Ned met vluggen handel. 11 Magere Varken a f10 tot 16, en 290 Biggen, van f4 tot 5.50 per stuk. Handel tamelijk vlug. 54 Vette Kalveren. Vlugge handelde prijs was hooger van 60 tot 80 ets. per Ned. 38 Nuchtere Kalveren. Prijs van f 7 tot 17 per stnk. Vlugge handel. 1049 Schapeu en Lammeren. Plandcl iets vlugger. Kaas. Aangevoerd 116 Stapels Kleine en 18 Stapels Middelbare. Hoogste markt? Kleine f26.50 per 50 Ned. f§. Boter, Van f 1.05 tot 1.15 per Ned. Middenprijs f 1.10 312 Ganzen a f180 tot 2.36 Zwanen a 13.50 tot 4 per stuk. Kip-cijeren f4 Eendr-eijeren f .2-70 de 100. Gepasseerdcn Dingsdag zijn ter waag gewogen 129 Stapels Kaas, wegende 35835 Ned. fg; de hoogste prijs wasvoor Kleine 1'26.50, Middelb. f29,50 Aangevoerd 921 Ned. Boter, 105 mud Appelen a f 3.50 tot 4.50 de mud. SCHAGEN 14 November. Paarden f45 a 70. 36 Magere Gelde Koeijen f 10 a 130. 42 Vette Koei jen f140 a 200. 45 Tijd Kalf Koeijen f90 a 120. 26 Vaarzen 1'50 a 80. 16 Gras Kalveren 1'18 a 35. 90 Magere Schapen 18 a 14. 170 Vette Schappen f 15 a 25. 8 Magere Varkens f 10 a 14. 48 Biggen f3 a 8 Konijnen 20 a 35 Cts, Kippen 25 a 80 Cts. Eenden 30 a 40 Cts, Zwanen f3.50. Ganzen f2 a 2.25, Boter 75 Cts per kop of f 100 per Ned. f§. Kaas 30 a 40 Gt. per Ned fg. Kip-Eijeren f3 a 3,50 per 100, Van 1 tot 7 November 1861. ONDERTROUWDGecnc. GETROUWD; Geene. GEBOREN Aaltjedochter van Pieter Buis en van Willemina Touw. Trijntje dochter van Arie Vonk cn van Dieuwertje Drijver. Philijppus zoon van Gerhard van der Kooij en van Grietje Zeijlemaker. Kors zoon van Albert List en van Dieuwertje Raven. OVERLEDEN Neeltje Rangehuwd met Jacob Bakkeroud 45 jaren. Maarten Dekker, weduwnaar van Jannetje Blom, oud 62 jaren. van MARIE ANTOINETTE. \Yer volg vqti No. 46). XVI. Charlotte Cordaij is eu blijft zeker een der meest treffende, der meest poëtische figuren uit het Moedig tijdperk dat wij beschouwen; want alle ge schiedschrijvers komen daarin overeen, dat zij alleen naar hare eigene over tuiging en de inspraak van haar hart heeft gehandelddat hare daad een uitvloeisel was var. de begeerte om, door den moord van Mar ateen lichtstraal in Frankrijks duisteren toestand te doen opkomen. De bladen van den dag die het vonnis vermeldenberigten ons tevens dat zij kalm en gelaten bleef toen men liaar veroordeelde, om „met ecu rood hemd gekleed, op de plaats der strafoefening te worden gebragtcn daar te worden ter dood gebragt" dus op eene wijze die alleen bij koningsmoord wordt in toepassing gebragt. Een begrip van dien tijd zal men zich kunnen vormen, wanneer men leestdat de beul „na het schoone hoofd aan de menigte vertoond te hebben, het uit vaderlandsliefde verscheidene slagen heeft gegeven". Men kon verwachten dat de dood vau hl ar at heilzame vruchtenzoowel voor Frankrijk als voor de koningin zou dragencn dat daardoor de revo lutie een ander aanzien zou verkrijgen, daar de Couventia bevrijd was vare den mandie alles van haar kon verkrijgen als aanvoerder en chef van het gepeupel. Doch die verwachting werd teleurgesteld; de maatregelen, ge nomen tegen Marie Antoinettediesedert den dood haars gemaals en den verschrikkelijken moord gepleegd op hare beste vriendin dien ze had moe ten aanschouwenin den allerellendigsten toestand verkeerde werden hoe langer hoe strenger; de wraak blijft rusten op de rampspoedige overblijfse len van het koninklijk gezin. De Conventie begon zich ondertusschen thans met het lot der koningin bezig te houden en hoew:cl lot hare teregtstelling nog niet besloten was werd zij echter in bare afzondering ten strengste bewaaktdaar men nog steeds vreesdedat de kouingsgezinden pogingen zouden in het werk stellen om haar te verlossen en buiten Frankrijk te brengen. Ook ver moedde men buitenlaudsche zamenzweringen ten behoeve van den minder jarigen prins; en men was niet ten onregte beducht, dat wanneer men er in slagen mogt hem te verlossenhij eens eene ernstige en geduchte wraak zou nemenover den hoonden smaad en de beleedigingen zijner moeder aangedaan. Men besloot dus den Dauphin aan de armen zijner verwanten te ontrukken, en plaatste hem voorloopig eenigen tijd in hetzelfde vertrek waarin de ongelukkige Lodewijk de laatste dagen zijns levens had doorge- bragttot dat hij later iu handen werd gesteld van een der grootste mon sters die de Fransche revolutie heeft uitgebraaktden schoenmaker Simon. Deze was gelast zoowel zijn phijsiek als moreel geheel te ondermijnenten einde hem onbekwaam te maken den Franschen troon te beklimmen indien het ooit gelukken mogt dezen weder te herstellen. Het lot der koningin kon echter niet lang meer twijfelachtig blijven toen St. Justin naam van het comitté van algemeen welzijnde Giron dijnen beschuldigde zamentezweren om den troon wederom te herstellen, en hetzij den Dauphin onder hare voogdijschap hetzij onder die van een der uitgeweken prinsen daarop te plaatsen. Het inhechtenis nemen der Giron dijnen was dan ook het gevolg dezer aanklagten ook de koningin werd in deze betrokken. Billaud de Varennes verschijnt in de nationale conven tie en spreekt aldus Wordt vervolgd Het tijdstip van het overlijden van den Dauphin is niet met zeker heid te meldenwaarschijnlijk is hij ouder de mishandelingen van den schoenmaker Simon bezweken. Slechts weinige jaren geleden woonde te Delft eene familiewelks hoofd zich voor Lodewijk XVII uitgaf. De heer Gruau de la Barre heeft iu een uitvoerig werk trachten aantetoonendat de Dauphin ontvlugt en in de Vende'e door de kouingsgezinden was opgenomenhij schetst zijne lotge vallen in DuitschlandEngeland en ook in ons vaderland. Hoeveel be langrijks dit werk ook bevatten mogeis het niet overal geloofwaar dig, te meer daar het voornaamste punt „de bevrijding uit de handen van Simon" niet genoegzaam is opgehelderd. Zaturdag 16 November vertrekt van hier _de Oost-Indische landmail via Southampthon. tiaAË vraagt eene DIENSTBODE, goed kunnende Koken. Met goedkeuring van liet Edel Aclitb. Gemeente-Bestuur, zullen de Tooneellistcn onder directie van ROOBOL en TJASINK, de eer hebben ten tooneele te voeren, op Donderdag 21 November 1861 {No. 2 van liet Abonnement). Blijspel. (Nooit alhier vertoond). GEVOLG DOOR: Vaudeville. (Nooit alhier vertoond). Aanvang ten 7 ure.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 3