wegens de voortdurende bezetting van Rome. De generaal Borjes, die in naam van Erans 1T over eene bende bet bevel voert, is door het meerendeel zijner troepen verlaten en tracht uit de Napelsche provinciën te ontsnappen en het Pauselijk grondgebied te bereiken. De gezondheidstoestand van den Paus is ongunstig. De nieuwe koning van Portugal heeft bereids den eed op de grondwet afgelegd en de regering aanvaard. Te Lissabon hebben oneenigheden tussohen Portugezen en Span jaarden plaats gehaddie echter geen politiek karakter hadden. Het bewind blijft met kracht en geweld de rust in Polen handhaven; verschillende militaire maatregelen zijn aldaar genomen om de rustverstoring met kracht van wapenen te gen te gaan. Uit Warschau meldt inen, dat de protestan- sche kerken niet zijn geslotenen de R. K. slechts gesloten blijven omdat de regering zich niet wil verbindenvoort aan niet meer gewapenderhand tusschen beiden te komen; het bewind zou daardoor bekennen vroeger onregt te hebben gepleegd. Uit New-York zijn uitvoerige berigten ontvangen, die echter weinig bijzonders bevatten; eene expeditie is voor eeuige dagen in zee gestoken, wier bestemming echter niet zeker isde correspondent van de Times meent dat er geen bepaald punt voor een aanval is vastgesteld maar dat de bevelhebbers naar omstandigheden zullen moeten hande len. Een aanval op Nieuw-OrleansBrunswijkCharleston en andere versterkte steden aan de zuidelijke zeekust, achtte hij zeer gevaarlijkuithoofde niet alleen van de verdedigings middelen des vijands, maar vooral wegens de gesteldheid des vaarwaters. 1TIB TT W 3 T IJ D 11T C- S ÏT. Helder, Nieuwcdiep, Willemsoord 22 November 1S61. Door den Inspecteur in de eerste inspectie van forti ficatiën, heeft gisteren onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, do openbare herbesteding plaats gehad van het maken van een bomvrij gebouw in het fort Erfprins alhier. Deze aanbesteding geschiedde bij inschrijving en opbod, cn werd gemijnd door den heer Seret, voor de som van ruim ƒ1 07.000 De levering van steenkolen aan de gemeente Helder, gedurende dezen winter, is aangenomen door den heer B. Tobei, voor den prijs van ƒ1.28 per mud. Gisteren had alhier in het lokaal Tivoli de tweede voorstelling plaats der tooneellistcn van den Amsterdam- schen schouwburgonder directie van de heeren Roobol en Tjasink. De rol van Jonatlias werd door den lieer Beters, als naar gewoonteop eene uitstekende wijze vervuld. Ook mevr. Koenen v. Ollefen, speelde de rol van Clara zeer verdienstelijk. De heer Boobol voldeed als naar gewoonte aan de ver- wachting die 't publiek van hem gevormd had. Het alleraardigste nastukje maakte eeneii aangenameu in druk op het talrijk publiek, Yau het Russische barkschip dat op de haaks ge strand isis een groot gedeelte lading geborgenhet on stuimige weder in de laatste dagen heeft belet hiermede te kunnen voortgaanhet schip verandert echter weinig van positie cn wanneer het weder guustig wordt, twijfelt men niet of ook het overige gedeelte zal geborgen worden. Ove rigens spoelen hier nog dagelijks overblijfselen van schepen aan, zeer vele schepen zijn met averij onze haven binnen gevallen. - Aan het Departement van Marine is heden in dertien perceelen aanbesteed het leveren van verschillende eiken houtwaren, ten dienste der marine-werven te Amsterdam, Willemsoord en Hellevoetsluis. Die levering is aangenomen voor een gezamenlijk bedrag van ƒ223.912.50, door ver schillende personen uit Amsterdam. Men schrijft ons van Texel dato 21 Nov. Heden zijn hier weder twee lijken aangespoeld, beide reeds zeer bejaarde varensgezelleneen menigte out wordt er nog dagelijks opgevischt. Men schrijft ons van Terschellingdd. 20 November het volgende: Op gisteren zijn alhier in de haven gebragtdrie schepen, allen in averijte wetenDe Noordsche bark Die gute Hoffnung, kapt. Ered. Morckmet balken van Eredrikstad naar Harlingen bestemdmet gebroken roer en drijvende op de lading zal waarschijnlijk moeten lossen. De Deensche schoener Caroline Kristinekapt. Erik II. Rasmussen, met garst van Bandholm naar Antwerpen be stemd, heeft zware slagzijde, lekkage en zeeschade; zal moeten lossen. De Deensche schoener Ilehlakapt. Anton P. Jorgensen met lijnzaaderwten en wikken van Koningsbergen naar Amsterdam bestemd; heeft lekkage en zeeschade en moet lossen. Nog zijn met den storm van 14. en 15 dezer alhier in de haven binnen geloopen, twee Engelsche vischsloepenwaar van eene met zware averij. Yoor deze haven ligt de Spaan- sche schoener Merceditakapt. E. Caratiqui, met visch en traan van Bergen naar San Sebastian bestemd en als bijlegger alhier ingeklaard. -Men schrijft ons uit Utrechtdd. 20 Nov. Heden nacht te één uur werd de brandklok geluid, en vervulde de gemoederen van Utrechts burgers met schrik en angst. Reeds spoedig bleek het dat er brand was ontstaan in de werkplaats van een wagenmaker in de Zonstraat alhier. De brand die in den beginne een dreigend karakter aan nam, werd echter door spoedig en doelmatig aangebragte hulp, weldra gebluscht, zoodat de opgekomen menigte te 2J- uur weder huiswaarts keerde. Men schrijft ons uit s TIage Het nieuws dat ik U vermolden kan zult gij zeker reeds wetenten minste indien gij onze beide kampioenen leest koloniën is het hoofdonderwerp waarover hier gesproken wordt, en de strijd tusschen de sijstema's van de heercu v. Zuijlen en Koudon zou hier nog meer furore makenzoo wij niet te digt bij Delft gelegen warendat thans voor het eerst sedert 15S4 weder de aandacht trekt. De Regering zit met haar Russisch reglement in het naauw en waarschijnlijk zou het den minister van Biunenl., Zaken en den heer Keurenaer veel waard zijn, zoo zij die Ukase, op eene fatsoenlijke wijze konden terugnemen. De brief des Priusen heeft weinig effect gehad, te meer daar de collegia suprema der meeste hoogescholen en athe- naea, onbewimpeld hunne goedkeuring over de handelingen van den Delfschen senaat en 't corps, hebben te kennen gegeven. Men heeft echter bij dit //naar den knoet rie kende reglement" vergeten, dat de ouders der studenten regten hebben, die de zamenstcller niet geobserveerd heeft; en dus zal bij eventuele sluiting der Academie, de vraag rijzen of de ouders verpligt zijn, hiermede in ons land ge noegen te nemen, lk hoor uit een goed kanaal dat men niet naar een1 minister van Buitenlandsche Zaken, ter vervanging van den heer v. Zuylen zal omzien, dan na de aanneming der be- grootings wettenopdat men bij eventuele aftreding van eenigen minister wien ik bedoel is onnoodig te melden vrijheid van handelen en van keuze hebbe. Nog meldt men mij in een particulier schrijven uit Cu- racao, dat de commissie voor de nieuwe wetgeving in Suri name, weinig schijnt te vorderen; althans dat nog niets be paald is, omtrent de komst van den secretaris, Mr. van Audel, naar dat eiland; zoo dat men zelfs begint te wan hopen aan de invoering der nieuwe wetgeving. Wij laten hier volgen een uittreksel uit de memorie van beantwoording van Z. E. den Minister van Marine op het verslag der Kamer: De Minister begint met het door hem voorgestane stel sel nader uiteen te zetten. Hij beaamt echter ten volle de bedenkelijkheid om zijne voorstellen zonder grondig onder zoek aan te nemen. Hij verlangt dit integendeel en wenscht door de aauneming der begrootingalleen in staat gesteld te worden, de hoogst noodzakelijke werkzaamheden te kunnen uit voeren. De Minister heeft omtrent zijn stelste], de Ministers van Oorlog en van Koloniën in het bijzonder geraadpleegd, Daarbij is slechts in zooverre van dat van het comité van

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2