MUZIEK. IN ÏIVOLI. 3Sngi?5cmticn Jjtufiftim. BURGERLIJKE STAM) lllll CDIILMt TEXEL. ADVERTENTIE N. Mevrouw VRIES, defensie afgeweken, dat in de zamenstelling en inrigting der drijvende batterijenhet zij dan schepen of kanonneer- booteu wijzigingen worden gebragt. De Minister is over tuigd, dat, zonder zich voor altijd aan een stelsel te verbin den, men nu naar dat stelsel moet te werk gaan, hetwelk het best aan de eischen van het oogenblik voldoet. Hij meent dat het zijne daaraan zal beantwoorden. Het denk beeld, om eene gepantserde kanonneerboot voor Indië te laten bouwen is en wordt rijpelijk overwogen. Het zal niet dan na een grondig onderzoek ten uitvoer worden gelegd. De Minister toont aan de ongegrondheid der vrees, dat de stad Ylissiugen door de opheffing der werf te veel zou lijden. Hetgeen intussehen voorgesteld wordt te Amsterdam, is niet het daarstellen van nieuwe hellingen maar de noodzakelijke verbetering van de bestaande en de verlenging daarvan. Ter beantwoording van de vraagwaarom ook de koopvaar- dij-schepen niet in Oost-Indië worden gebouwd, wordt in vele bijzonderheden getreden, om het nadeelige daarvan aan te toouentegen de voordeelen die worden verkregen door den aanbouw in Indië van oorlogs- en transportschepen uitsluitend voor de kolonialen dienst bestemd. De Minister zegt dat het cijfer van 9 millioenthans voor de Marine aangevraagdniet meer zal behoeven te worden be reikt, om tot het voorgestelde doel te komen; maar hij wijst cr opdat toen voor onze zeemagt 5 millioen werd besteed, men van het kapitaal teerde, waardoor de vloot zoo goed als verdwenen is en bijna niets tot onderhoud der werven is gedaan, terwijl sedert de prijzen aanmerkelijk zijn geste gen endoor het stoomvermogende waarde van het linie schip van die dagen gelijk gesteld moet worden met die van het oorlogsschip, dat nu de kern onzer zeemagt zal uitma ken. De Minister kan overigens niet deelen in de door sommige leden geopperde vrees dat het stelsel, door hem voorgedragenzou leiden tot eene meerdere uitgaaf voor oorlog. De Minister is niet voornemens de tractementen der amb tenaren te verhoogen. Enkele uitzonderingen daaromtrent zijn in het belang van de dienst noodig geacht. De Minister is met zijn ambtgenoot voor Binnenlandsche Zaken overeengekomen om in het aanstaande jaar alles voor te bereiden om de quarantaine-etablissementen met den ge- heele aankleve, onder dat Departement over te brengen. De weuschelijkheid van het al of niet behouden der quarantaine- inrigtingen zal dan zeker in ernstige overweging genomen worden. Mijn Heer de Redacteur Iu liet laatste ïiommer van uwe courant las ik het hoofdartikel SCHIP BREUK-REDDING. Dc geëerde inzender vraagt: zou inen de reddingsboot gcene betere plaats kunnen aanwijzenvan waar zij spoediger en gemakke lijker te water zou kunnen gelaten worden Nu zij binnen duins is ge plaatst, vcreischcht het vervoer noodeloos tijd en kosten." Ik geloof dat die vraag toestemmend kan beantwoord worden. Meer dan eens heb ik het vervoer der reddingsboot bijgewoond. Al de paarden van de vrachtrijders te Huisduinen waren er voorgespannen en het duurde geruimen tijdeer de boot ter bestemder plaatse was. Wat de kosten betreftdeze zijn niet ge ring voor elk paard wordt 2in rekening gebragt. Van daar dan ook, dat de vrachtrijders vol ijver zijn wanneer er sprake is van de reddings boot. Jaal is er niets te reddendau willen zij gaarne ongevraagd soms op eigen gezaghunne knollen voorspannen. Voor eenige jaren ver? keerde een schip in noodnabij het strandop de hoogte van paal 2. Hoewel het onmogelijk was met de reddingsboot te naderenhaalde men den oppasser, die ook een paard had, over, om haar aftegev.cn. Men reed heen en kwam natuurlijk onverrigter zake terug. Desniettemin moest de vracht betaald worden. Bij het stranden van de Engelsclie visclisloep IJ. H. 834 op jl. Vrijdag verkeerde de bemanning in groot gevaar. Oudanks het gekerm der schip breukelingen weigerde de oppasser van de reddingsboot die aftegevenop herhaald en dringend verzoek. Waarom Wachtte hij misschien op orders Of was hij weigerachtig omdat hij nu zelf geen paard kon voorspannen P In tijd van nood moet oogenlliklcelijk gehandeld worden. Het wachten op bevelen (verondersteld dat dit het geval geweest is) kan aan schipbreu kelingen het leven kosten. De oppasser van de reddingsboot is wegens zijne jaren en maatschappelijke positie ongeschikt om zelf te handelen. Hij is de man niet om zich tegenover brutale vrachtrijders te handhaven, en kan geen gezag uitoefenen. Daarom is het wenschelijk, dat aan een bewoner van Huisduinen die belangloos is en zich kan doen gelden volmagt gegeven wordeom onder latere verantwoordingte doenwat de omstandigheden gebieden. Want indien de kloeke Klaas Kuit en zijne zeven wakkere va rensgezellen do equipagie van gemelde Engelsche visphsloep niet gered haddendan zou zijbij weigering van de reddingsbootzijn omgekomen. Een bestendig lezer. Correspondentie. W ij ontvangen van verschillende zijden stukken over dezelfde zaak. Daar deze ccbter van geen algemeen belang is, kunnen dezelve niet anders dau als advertentie geplaatst worden. Nogmaals bcrigten wij dat gcene stukken van welken aard ook, worden opgenomen tenzij de naam des inzenders bij dc Redactie bekend zij. Vau 7 tot 21 November 1861. ONDERTROUWDGceuc. GETROUWDGcene. GEBOREN: Marrefjedochter Eulps Dninker en van Tetje Dekker. Antjedochter van Daniël Duinker en van Trijntje Kuiper. Somvfje dochter van Nanning Kikkert en van Martje Koorn. Gerritzoon vau Jan Schoenmaker en van Ariaantje Mulder. Klaaszoon van Cornelis Kalis en van Autje Kuiper. Willemzoon van Jacob Duinker en van van Gerritje Duinker, Mariadochter van Albert Koning en van Trijntje Koning. OVERLEDEN Hans Jorgen Hansen, schccpsgezagvocrder van eene der gestrande Deensche schependie denkelijk bij de strandingdoor den schrik eene beroerte heeft gekregenen daarop den volgenden dag aan wal is over leden. Jacob Roeper, gehuwd met Guurtje Kuiper, oud 59 jaren. Elf lijken aangespoeld. MAR&TBERIGTEN. AMSTERDAM 21 November. Rogge. 122 fê Pruiss. f 250; 122, 125 Pctersb. f253 260; 119 tO Arch. f245. PURMERENDE 19 November. Aangevoerd 277 Runderen. De handel was minder vlug dan op de Scheimarkt. 210 Vette Varkens. De prijs was 43 tot 49 cent per Ned. tg met vluggen handel. 15 Magere Varkens a f9 tot 15 en 384 Biggen vau f4 tot o per stuk. Handel matig vlug. 49 Vette Kalveren. Vlugge handel; de prijs is gebleven: van 60 tot 80 et. per Ned. f§. 51 Nuchtere Kalveren Prijs: van f4 tot f 18 per stuk. Minder vlugge handel. 1217 Schapen en Lammeren. Handel flaauw. Kaas. Aangevoerd 134 Stapels Kleine en 21 Stapels Middelb. Hoogste markt: Kleine f27.per 50 Ned. ffi. Boter. Van fl.05 tot 1.20 per Ned. fg. Middcnprijs fl.l2£. 230 Ganzen a fl.80 tot 2.65 Zwanen a f3.50 tot 4 per stuk. Kip-Eijcren f4, Eend-Eijercn f2.80 de 100. Ter Scheimarkt van Maandag aangevoerd p. m. 700 Runderenhandel re delijk vlug. Gepasseerde Dingsdag zijn ter waag gewogen 131 Stapels Kaas wegende 28007 Ned. fgde hoogste prijs voor Kleine f 26.50. Aangevoerd 807 Ned. Boter, 57 mud Appelen a f5.tot 5.75 de mud. SCHAGEN 21 November. Paarden f50 a 90. 36 Magere Gelde Koeijcn f80 a 120. 39 Vette Koeijen f140 a 200. 42 Kalf Koeijen f70 a 120. 16 Vaarzen f60 a 90. 8 Graskalveren f20 a 30. 6 Nuchtere Kalveren f5 a 7. 260 Magere Schapen 7 a 11. 282 Vette schapen 115 a 26.50, 13 Magere Varkens f 10 a 18. 83 Biggen f4 ii 8. Konijnen 25 a 40 Cts. Kijipeu 20 a 25 Cts. Eenden 35 a 40 Cts. Boter 80 a 82^ et. per kop of f 1.07 a 1.10 per Ned. f§. Kaas 25 a 40 C't. per Ned. Kip-Eijcren f 3,50 a 4 per 100. Zondag 24 November vertrekt van hier de Oost-Indische landmail via Marseille. Voorspoedig bevallen van een ZOON, C. Ii. GOED KOOP—TRUMPI. Nieuwediep 21 November 1861. Heden is mijn geliefde Echtgenoote bevallen van drie Kinderen, twee ZOONS en eene DOCHTEli, echter kort na de geboorte zijn twee der Kindereu overleden, zoodat er ons slechts een Zoon van is overge bleven. J. ESCHBACH, Nieuwediep 21 November. Bottelier. Langestraat C. 105, vraagt eene knappe, vlugge MEID, tegen 1 December. OP ZONDAG 24 NOVEMBER 1861. Aanvang des avonds ten 8 ure. Entree en Dans vrij.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 3