1Ü!lLI,lkE STAM) DER GEMEENTE HELDER. JMiticfc Dbcisigt. De buitenlandsche politiek is bijna uitsluitend bezig ge houden door het gebeurde tusschen Engeland en Amerika, de Amerikanen hebben namelijk een Engelsch schip, dat twee gevolmagtigden der Zuidelijke staten aan boord had met geweld aangehoudenen dezendie als passagiers op 't Engelsche vaartuig de reis medemaaktengearresteerdniet tegenstaande het protest van den kapitein. Algemeen meent men dat de bevelhebber van het Amerikaansche oorlogschip deze daad niet op eigen autoriteit heeft volbragtmaar- dat hij daartoe bepaaldelijk van het AFashingtonsche kabi net, last had bekomen. Te Parijs was een gerucht in omloop dat de reis van Prins Napoleon naar Noord Amerika van invloed geweest is op deze gebeurteuis, en dat de lveizer van Frankrijk daaraan niet vreemd is geweest. Het bekend worden dezer daad heeft in Engeland natuurlijk eene algemeene veront waardiging gewekt; van alle kanten werden oorlogskreten aangehevendie echter wel zonder gevolg zullen blijvendaar Engeland zijne vloot of het benoodigd gedeelte derzelve, niet uit Europa zal laten vertrekken, en alzoo der Fransche marine een bepaald overwigt geven. De Morning-post deelt mede, dat de raadslieden der kroou hebben beslist, dat de gevan genneming der commissarissen der Zuidelijke staten eene schending van het volkeuregt en eene beleediging voor En geland daarstelt, en dat het gouvernement daarom tot genoegdoening zal aandringen. Daarentegen vermelden latere berigtendat de hartstogt over deze zaak in Engeland reeds begint te bedaren, dat wil zeggen, dat men wel ge voelt, dat de eer van Engeland is aangerand, doch dat de zaak te ernstige gevolgen kan hebben, om die niet bedaard en kalm te overwegen. Tn Belgie hebben, zoo als wij reeds gemeld hebben, de deliberatien in de Kamer der afgevaardigden, tot hevige discussien aanleiding gegeven, die, daarom te belangrijker waren, daar de partijen scherp tegenover elkander stonden. De leden der clericale en liberale partij, hebben bij deze gelegenheid, redevoeringen uitgesproken die, om verschil lende redenen, merkwaardig zijn. Ten slotte heeft de Kamer het ontwerp-adres van antwoord op de troonredewaar in o. a. de erkenning van het koningrijk Italië werd goed gekeurd, aangenomen met 62 tegen 47 stemmen. De berigten uit Polen zijn niet bijzonder belangrijk; de generaal Luders zal AFarschau eerstdaags verlaten, en zijn opvolger wordt reeds bij name genoemd; de geest der be volking blijft tot oproer gestemd, hoewel ze, door kracht van wapenen bedwongen, thans eene gedwongene rust bewaart. ITIB -J7T3T IJ D 11T C- BIT. Helder, NieuwediepWillemsoord3 December IS61. Op Zondag jl.des voormiddagsis de onlangs bij de Doopsgezinde gemeente alhier beroepen leeraar, de heer <7Eyserinck, in zijne bediening bevestigd, door den heer F. van der GootPz., predik, te Amsterdam, naar aanleiding van Lucas VIII vers 4.-15, (de gelijkenis van den zaaijer.) Na een woord van hulde gebragt te hebben aan deu ijver, waarmede de ontslapen leeraar altoos en overal de be langen der gemeente wist voortedragen en te behartigen ging de spreker over, in verband met deu tekst, een woord vol kracht van uitdrukking tot de gemeente te rigten. Daarna traden beide leeraren voor den predikstoel en had de bevestiging plaats. Bevestiging is de algemeene uitdrukking, doch meer juist is het, wanneer wij met de woorden van den spreker zeggen, dat hij den beroepen Leeraar bij de gemeente inleidde als een broeder ouder de broeders. Hij die zich hier eene ceremoniele plegtigheid had voorgesteldheeft zich zeker teleurgesteld geziendoch voor hem die in het eenvoudige het kenmerk ziet van het wareis deze dag zeker geweest een dag naar zijn harte. De spreker rigtte bij beurte het woord tot de gemeente en tot den jeugdigen Leeraarmaar die woorden, ze waren van groote bcteekenis, en grepen diep in de zielen van beiden. Des namiddags trad de nieuwe Leeraar op, die tot tekst gekozen had II Cor. II vers 17,J. Na eenige woorden van dankbaarheid, die uit een vol gemoed opwelde, sprak de Leeraar tot de gemeente en maakte met zeer veel gevoel en zigtbaar, naar innige over tuiging, de woorden van den tekst tot de zijne. De le Luitenant Ingenieur F. IV. Conrad, wordt van hier overgeplaatst naar AVeesp, en vervangen door den 2den Luitenant Ingenieur Canter-Crcmers uit Gorinchem. Op den 30" November leed de Luthersche gemeente alhiereen gevoelig verliesdoor het afsterven van den heer C. Smit. Sedert 1853 bekleedde hij de waardigheid van ouderling onder haar, en aan zijne zorg was het stof felijk beheer zoo wèl toevertrouwd. Naauwgezetheid ging aan zijne hand met juistheid gepaard. Het dankbaar oog van 't kerkbestuur oogt hem met den heiligen weemoed des geloofs na in beter land. - De Vereenigiug "Kunst en Vaderlandsliefdebe staande uit onderofficieren en manschappen der Infanterie, gaf Zondag avond jl.in een der lokalen van de kazerne in het fort Erfprins, weder eene tooueelvoorstelling bestaan de uit het kluchtspel Martz KartelKoer, waarin de heer Keil de titelrol op eene meesterlijke wijze vervulde, ge volgd door: Een uur achter slot, of de brief van aanbe velingBlijspel in 2 bedrijven, waarin de heer Schattenberg optrad in de rol van Pince, Tandmeester, en zich daarvan op eene talentvolle wijze heeft gekweten; aan beide hee- ren viel bij herhaling eene uitbundige toejuiching van het publiek ten deel, en ten slotte vau beide stukken, werd het gansche personeel een wel verdiende hulde toegebragt. Deze voorstelling werd voorafgegaan en afgewisseld door flink uitgevoerde muziekstukken van een achttal muziekanten van het Koninklijk Instituut alhier, aan den directeur dier muzijk, den heer Strieder, komt daarvoor alle lof toe. Vele officieren vereerden deze vergadering met hunne tegenwoordigheid, en de opkomst van burgers was buiten verwachting groot. AFij juichen het voornemen van dit gezelschap, om hunne talenten bij een volgende vergadering ten voordeele der algemeene armen aan te wenden, van harte toe; wij voor spellen hun daarvan groote eere en den armen eenen ruimen oogst. Z. M. heeft goedgevonden te herbenoemeningaande met 1 Januari] a. s.onder meer anderen de navolgende Burgemeesters Te St. Maarten, I). Schermerhorn', te Noordscharwoude, C. Kroon, te Texel, P. Keijser en te AVieringerwaard Kaan. Naar wij vernemenzal eerstdaags aan den Burg op Texel, door den heer IV. TI. Kruno Kok, Consulair Agent van Denemarken en ten overstaan van den Notaris J. L. Kikkert, eene aanzienlijke verkooping worden gehouden van Stokvisch (plus minus 175,000 stuks) afkomstig van het in de Eijerlandsche gronden gestrande Schoonerschip Etats- raacl Hvidt. Deze lading is in de vorige week van Eijerland per as naar den Burg vervoerd en aldaar in pakhuizen opge slagen. Er waren dagen, dat er 40 a 50 wagens met Stok visch aan kwamen. Men schrijft ons van Texel', den Burg, 1 Dec. 1861. De dag van hedenwas voor de gemeente der gecom- bin. dorpen Kurg, Waal en Ooslerend, een ware feestdag. De j. 1. beroepen Proponent W. Tluidekoperwerd in den morgen, door hunnen geachten (thans oudsten Leeraar Ds. Iluisinga,) tot het heilig dienstwerk bevestigd, naar aan leiding vau Philippi 2, vs. 29. Krachtig, boeijend en edel waren de woordendie door deu Bevestiger tot den Be vestigde en Gemeente werden gesproken zaligend voor allen. AVas het Godsgebouw bijna eivolniet minder was dit heden namiddag het gevaltoen de nieuwe leeraar den kansel betrad. Aller oogeu waren op Z. W. Eerw. geves tigd, allen waren vol heilige aandachttoen Z. AF. Eerw. zijne rede opende, met de woorden welke hij tot zijne tekst had gesteld beschreven in: Bomeiuen 1, vs. 11 en 12. Hoe Z. AF. Eerw. sprak?"Hij sprak:" uit de volheid zijns harten, tot harten en wij durven vertrouwen dat Z. AF. Eerw. reeds vele harten heeft gewonnen. Yan 22 tot 29 November 1861. ONDERTROUWD N. J. Yoetkleermakeroud 28 jaren en T. Burger oud 22 jaren. A. Runnebohiu, zeeman, oud 39 jaren, wonende te Am sterdam en C. M. van der Pol, oud 29 jaren. A. T. Keijzer, boots-

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2