1TIS U W S T IJ D 11T 3" E1T. De quaestie tusschen Engeland en Amerika houdt nog bijna overal de buitenlandsohe pers bezig, en wordt door de bladen verschillend beoordeeld. De Noord-Amerikanen noemen de arrestatie van de HH. Mason en Slidell, com missarissen der Zuidelijke Staten, volkomen wettig, en houden vol dat de kapitein Wilkcs, volkomen regt zoude gehad hebben het schip prijs te verklaren. De Engelsche bladen beweren het tegendeel, en daar de Amerik. regering geene verontschuldigingen wenscht te maken of genoegdoening te gevenhoudt men een' oorlog voor nabijten minste de President der Unie heeft reeds den uitvoer van krijgs-be- noodigdheden verboden, en maatregelen genomen voor de verdediging der kusten. De Morning-Post berigt dat het stoomschip Melbourne voorzien wordt van batterijen van 6 Armstrongs-kanounen, wapenen en ammunitie. Andere bo dems, op gelijke wijze gewapend, zullen naar Canada ver trekken. Ook in den ministerraad te Parijs is deze quaestie bespro ken en wel voornamelijk de vraag of Frankrijk tot de erkenning van de Zuidelijke Staten al of niet zou overgaan. De Minister de Thouvenel heeft dit beginsel verdedigd hetwelk door Prins Napoleon hevig is bestreden. Men heeft er de aandacht op gevestigd dat Engeland zelf eene gelijksoortige handeling heeft bedreven als die, welke zij thans den Amerikanen ten laste legt. Toen de Engelsche kruiser Vestale den 14den September 1780 de Hollandsche postpacketboot Mereurius enterde en den oud-President van het congres Henri Laurens aanhield, maakte Engeland zich bovendien van het schip, den gezagvoerder, de depêches, enz. meester. De berigten uit "Warschau luiden voortdurend ongunstig; de plaatsvervangende aartsbisschopMgr. Bialsbrzeskiis veroordeeld tot tienjarige deportatie naar Siberië; 7 Israëli tische en 8 Christelijke studenten bij de medische faculteit der Hoögeschool, zijn veroordeeld om als soldaten bij het Orenburgsche corps te worden ingelijfd. Het is niet te verwouderen dat er alzoo eene hevige ontsteltenis en span ning heerscht. In de Kamer der afgevaardigden te Turijn heeft de Mi nister ltieasoli eene belangrijke redevoering gehouden. Ook de Hr. Bertani hield eene rede, die regtstreeks tegen het Ministerie was gerigt, en waartegen niet slechts door ver scheidene leden werd geprotesteerd, maar waarbij ook per soonlijke. quaestien werden besproken. Het was hem te doen, om aan te toonen dat het administratief bestuur zich had schuldig gemaakt aan de schending van het geheim van zekere ministeriele briefwisselingenhij verlangde bepaal delijk dat dit punt behoorlijk zou worden onderzocht en aan het licht gebragt. Na zeer uitvoerige debatten heeft de Kamer eene commissie benoemd om die beschuldigingen te onderzoekeu. De Heer Mosalina zeide in deze vergadering, dat alle mogendheden zich of vijandig of onzijdig jegens de Italiaansche zaak hadden verklaard, maar dat het eene groote vraag was, of men met Frankrijk in oorlog of in vrede leefde. De bescherming welke door het Ttomeinsche vaandel aan de opstandelingen werd verleend, maakte in- tusschen het eerste wel meer waarschijnlijk; dat Frankrijk de hand had in de woelingen der reactie, werd bewezen, door de wervingen te Marseillehier werd de redenaar tot de orde geroepen. Waarschijnlijk zal het Parlement den 20 dezer tot Maart worden verdaagd, tot zoo lang zal dan ook de discussie over liet budget worden uitgesteld. Ook in Hongarije blijft de spanning voortdurenhet oppergeregtshof heeft geprotesteerd tegen de militaire regts- pleging, men verwacht echter de invoering der militaire regtbanken in Zevenbergen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord10 December 1861. Naar wij vernemen zal Ds. Sonstraldewijl de voordragt van Savanarola's marteldood van kleinen omvang is, daarbij eene voorstelling voegen van een der waardigste priesters uit de ltoomsehe Kerk, Jean Lejeuw den blinden priester: een man uit de XVII eeuw, die zoo hij al niet onder de schitterendste kanselredenaars moge geteld worden, zeker tot de edelste behoort. Men verzoekt ons het volgende op te nemen: In de Oude Heldersche Courant wordt over het bergen van den reddingsboei geschreven alsof het eene kleinigheid ware, en dat daarbij slechts 4. menscheu werkzaam waren; de ware toedragt is, dat er 17 personen noodig zijn geweest, waaronder 8 sloeperlieden met eene groenlandsche sloep, en 2 wagens tot vervoer van materialendat, na den eersten dag den boei geboegseerd te hebben van af de mijlpaal 2 tot aan liet groote hoofd, aldaar de vanglijn is gebroken en de boei weder op strand is geraakt, dat men den volgenden dag weder met 14 personen en een wagen met materialen der waarts is gegaan, en nadat het audermaal gelukt is den boei vlot te krijgenmen dezelve des avonds van den 6ea December omstreeks 9 uur in het Nieuwediep heeft gekre gen. Der directie, die bij dit werk heerschte, komt alle lof toe voor de doelmatig aangewende middelen. Op Maandag 16 December zal de lading houtwaren worden verkocht van de Russische Bark Aleyon. Van Callantsoog schrijft men ons: Dezer dagen is alhier aangespoeld, eene officiers sloep van Kiaten hout, zeer fijn bewerkt en met koper gemonteerd, alsmede eene koninklijke Pruissische vlag, met den naam Amazonedus naar alle waarschijnlijkheid afkomstig van het Pruissische oorlogschip van dien naamdat met Pruis sische Adelborsten is uitgezeild tot het doen van eene oe- feningsreis. Uit Texel wordt gemeld, dat bij de Ilooge Regering plan bestaat, in de nabijheid van de Oocksdorp een vuur toren te plaatsen, ter voorkoming van de vele strandingen in de Eijerlaudsche gronden. Het wrak van de Deensche Schooner Etatsraad- Hvidt, kapitein M. A. Peepersen gq.met de laatste stormen in de Eijerlandsche gronden gestrand, is verkocht voor /'700, de inventaris voor zoo veel geborgen is, voor f1150. Een Regerings-telegram van Buitenzorg 30 Oct. meldt De Gouverneur-Generaal en zijn familie zijn in goede welstand aangekomen. Demang-Lehman tracht Hidajat en andere opstandelingen overtehalen, om insgelijks in on derwerping te komen. Er bestaat veel vooruitzigt, dat hij daarin zal slagen, overigens geen nieuws. Men verneemt, dat de brandwaarborgmaatschappij Ultrajectum te Zeist voor ƒ60.000 geïnteresseerd is, bij den onlangs te Antwerpen gewoed hebbenden brand in het entrepot St. Felix; ook een der Utrechtsche brandverzeke ringmaatschappijen moet daarbij belangrijke schade lijden. Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Neder landen, kapt.-luit. t. zee Kemper, is uit 's Rijks dok ter reede van Vlissingen gehaald en zal met de eerste gelegen heid zee kiezen, naar de Canarische eilanden en verder, met de zich daar aan boord bevindende adelborsten, eene in- structiereis ondernemenom met 1 Junij e. k. hier terug te keeren en in September daaraanvolgende weder te vertrekken. De schout-bij-nacht Vogelpootkommandant der Marine in Oost-Indië, als zoodanig vervangen door den schout-bij nacht Mayzal in het begin van Januarij e. k. zich insche pen aan boord van Zr. Ms. stoomboot Ardjoeno, kapt.- luit. ter zee Siedenburgen met dat stoomvaartuig naar Nederland terug keeren. Bij de directie der Marine te Vlissingenis order ontvangen om voor de dienst in gereedheid te brengen het stoomfregat Adolfvan Nassau tegen 1 April, en destoom- korvet Medusa tegen Mei a. s. In eene der aristokratische kostscholen voor meisjes te Parijs, sloeg, bij het spelen, een der meisjes hare school makker het oog uit. De vader van het getroffen meisje wensehte het meisje, dat den zoo ongelukkigen slag had toegebragt, te zien, en toen zij hem werd voorgesteld, trok hij een pistool en schoot haar in het gezigt. Men verwacht niets anders dan den dood. Omtrent het gebeurde tusschen de Trent en de San Jacinto verneemt men nog de volgende bijzonder heden. De heer Slidell bevond zich met zijne vrouw in zijne kajuit en bragt eenige particuliere brieven in orde. De eerste luitenant der San Jacinto wilde do deur der

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2