De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft zich de gansche week bezig gehouden met de deliberatien over Hoofdstuk V der staats-begrooting, welke nog niet geëindigd zijn. De zitting van Dingsdag was geheel gewijd aan de verbetering der rivieren en het onderhoud der rivier- werken door den heer Begram werd een amendement voor gesteld om het artikel, dien post bevattende, in negen af zonderlijke te splitsen, welk voorstel na langdurige discus- siën werd aangenomen met 35 tegen 32 stemmen. Woens dag was de afdceling Waterstaat aan de orde, waarover insgelijks langdurig werd gesproken. Heden (Donderdag) zullen vooreerst twee onderwerpen behandeld worden be treffende den arbeid der gevangenen en het tijdstip van de invoering der wet op de regterlijke organisatie; daarna vol gen de Afdeelingen Spoorweg en Onderwijs. Nog is in de zitting van gisteren, door de Rapporteurs (de HH. Begram, van Eranck, Thorbecke, van Heukelom en Duymaer van Twist) het voorloopig verslag uitgebragt over het voorstel van vijf leden der Kamer, tot liet honden eener enquête omtrent de Zeemagtdie Nederland behoeft. Door sommigen is twijfel geopperd over de grondwettigheid van dit voorstel, aangezien de zorg voor zee- enlaudmagt, bij de grondwet, aan den Koning is opgedragen, welk be weren door anderen is bestreden. Wij deelen later dit stuk gedeeltelijk mede. Wat de buitenlandsche politiek betreft, nog is algemeen het geschil tussehen Engeland en Amerika het onderwerp van den 'dag. Yolgens de laatste berigten uit New-York schijnt de opgewondenheid der Amerikaausche bevolking aanmerkelijk verminderd te zijn. Men was daar niet gerust, omtrent de houding die het Londensche kabinet, wegens het gebeurde met de Trentzou aannemen. Men denkt, dat de gema tigde partij te New-York de bovenhand zal behouden, en de oorlog alzoo zal worden vermeden. Uit Parijs berigt men, dat uit bezuinigings maatregel, de aanbouw van alle kauonneerbootendie niet dringend nood zakelijk zijn, zal worden gestaakt, doch dat men met den aanbouw van geblindeerde fregatten voort zal gaan. Zoodra mogelijk zal een reserve-escader bijeen gebragt wordenbe staande uit tien linieschepen, die te Brest en te Toulon zullen worden vereenigd. De Minister van Marine, heeft Parijs incognito verlaten, om de werkzaamheden tot uit rusting dezer bodems zooveel mogelijk te bespoedigen. De Keizer is op het paleis der Tuilerien teruggekeerd. Langdurig zijn de discussiën over de Romeinsche quaestie in de Italiaansche Kamer van afgevaardigden. Twee motiën zijn daaromtrent aan de orde gesteld waarin deze zegt: //de Kamer vertrouwt, dat wanneer de onafhankelijkheid en de waardigheid van den Heiligen stoel zullen zijn verzekerd, en aan de kerk volkomene vrijheid zal gegeven zijn, dan in overeenstemming met Erankrijk, het beginsel van non-in terventie toegepast in Rome, door de openbare opinie als hoofdstad van Italië geproclameerd, aan Italië teruggegeven zal worden." Berigten uit Rome meldendat de pauselijke regering de onlusten in de Beide Siciliën klaarblijkelijk aanmoedigt. Onder anderen zijn vijf Spaansche officieren afgezonden, om hftt bevel over de reactionaire bende op zich te nemen. Praus II hoopt in de eerste dagen van Januarij opperbevel hebber te zijn. De revolutionaire aanvoerder Jozè Borgès is met verschillende anderen in handen der Sardiniers ge vallen en meu heeft bij hem verschillende brieven en voor werpen gevonden, die duidelijk aantoonden dat hij in be trekking stond met den kardinaal Antonelli. 1TIB Wvr&WlJ S 111 3- 3 3LT. Helder, NieuwediepWillemsoord13 December 1861. Naar wij vernemen zijn er gisteren 8S mariniers uit de kazerne alhier, en 13 manschappen van Zr. Ms. wacht schip, alle aan oogziekte lijdende, ter verpleging op de Castor overgebragtdezelfde verschijnselen doen zich voor als bij die lijders, die in het voorjaar alhier van Zr. Ms. fregat Nvertsen, in behandeling zijn geweest, en waarvan er vele tot nog toe niet hersteld ziju. Het zal dus moeijelijk worden om nu nog te betoogen dat die ziekte niet aanstekelijk is. Tot nog toe hebben wij niet vernomen dat er burgers zijn aangetast, waaraan dit is toe te schrijven is ons onbegrij pelijk, want dagelijks verkeeren hier militairen en schepe lingen onderling met de ingezetenen. Mogelijk is het dat de kiemen der ziekte bij de burgerij bestaan, maar dat zulks door het minder scherpe toezigt nog niet ontdekt is. Wij hopen en vertrouwen dat door de geneeskundige autoriteiten wel de noodige voorzorgen zullen genomen worden, want wanneer deze ziekte tot de burgerij en de vreemdelingen die hier verkeeren doordringt, zal ze zonder twijfel eene groote ramp voor deze plaats worden en welligt voor geheel ons land. Bij de op den lln dezer gehouden aanbesteding van 3 stuks Ducd'alven, was de minste inschrijver de heer A. Schouten tegen ƒ6065. Er waren 9 inschrijvings-biljetten ingekomen, als van de heerenGebr. Janzen tegen ƒ8950. B. Janzen tegen ƒ8150. B. Deutekom tegen 7997. J. van den Berg tegen 7570. A. Yisser tegen 7550. R.Yos tegen ƒ7495. C. Burgers tegenƒ7050. H. J. Leeuwes tegen 69S0. M. Schouten ƒ6065. Het wasschen en appreteren van de wollenkatoenen en linnen goederen van het Marine-Hospitaal te Willems oord, is voor het volgende jaar aangenomen door C. Kindt te Huisduinen. Gister is alhier onder het lossen der gebruikelijke saluutschoten gearriveerd Z. M. korvet met stoomvermogeu Prinses Ameliaonder bevel van den kapt luit. t/z. A. J. Kroef, komende van Oost-Indië, doch laatst van Ylissingen. Naar wij vernemen, hebben zich voor de vacante hoofdonderwijzers betrekking in deze gemeente 15 Sollici tanten aangemeld, waaronder 3 hulp-onderwijzers van de openbare scholen alhier. Bij besluit van Z. M. is op verzoek gepensioneerd, de kapt. luit. t/z. J. II. Beelaerts, met /"1500 's jaars. Benoemd tot kapt. luit.den luit. t/z. D. van der Velden Erdbrink en tot luit. le kl. de luit. t/z. van de 2e kl. H. J. Jollij en W. E. de Bruijn Kops. Benoemd tot scheepsklerken: P. D. G. Piccardt, E. C. P. van Ingen, N. W. Lasonder, E. W. Sprenger, E. D. Clarkson, E. H. A. Pool, A. M. Montijn en N. Bresser. Het wrak van het op de haaks gestrande Russische barkschip Alcyon, is Woensdag avond jl.in publieke vei ling bij opbod en afslag verkocht. De plok of strijkgeld was 7*50.Het hoogste bod werd gedaan door L. Kroon op ƒ250en ƒ60— daarboven gemijnd, door de gebr. Janzen alhier, dus te zamen ƒ310. Men schrijft ons van Texel: De groote partij Stokvisch die alhier publiek is verkocht is met graagte opgeruimd tegen gemiddeld ƒ12per 100 Ned. ponden. Bij Koninklijk besluit van den 6 Dec. jl., is pensi oen verleend ten laste van den staat aan J. Wijn, gewe zen Hoofdonderwijzer te llippolitushoef, gemeente Wieringen, ten bedrage van ƒ258 's jaars. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal van gisteren is gehandeld: //over de wet, regelende de ontvangsten en uitgaven van den arbeid der gevangenen over 1862 alsmede over het tijdstip van de invoering der nieuwe wet op de regterlijke organisatie." Do Hr. v. Iloëvell stelde voor, om die invoering nader te bepalen, op een tijd stip dat door de wet zou worden aangewezenwelk amende ment werd verworpen. Daarna werd de voordragt aangeno men waarbij bepaald was, dat de wet zou in werking treden op 1 September 1863of zooveel vroeger als dit bij Ko ninklijk besluit zou worden vastgesteld. De discussiën over de begrooting van Binnenlandsche Zaken zijn daarna voortgezet tot Art. 91, zijnde Art. 90, bevattende een voorstel tot bouw eener stoomboot tot ijsbreker, met alge- meeue stemmen verworpen. Men schrijft dat er eene telegrafische depêche bij de Pruissische regering is ontvangen, houdende, dat de romp van de Amazone bij de Nederlandsche kust gevonden is. Een der Pruissische bladen schrijft//Het bijna niet meer te betwijfelen verlies der Amazone heeft hier een pijnlijken indruk gemaakt. Niet de slecht gebouwde, gebrekkige no-

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2