het regeren eeue onmogelijkheid; doch die overeenstemming kan o. i. nooit worden bereiktzonder, wat ook het Ministerie doen moge, eene ontbinding der Tweede Kamer; wij betwij felen het zeerof zelfs een bewind onder leiding van den hr. Thorbeckemet deze Kamerlang het bestuur zoude kunnen volhouden, en of hij niet, even als de meeste anderen die aan de groene tafel gezeten zijnspoedig ouder de herhaalde aanvallen en slagen zijner tegenstanders zou moeten bezwijken. Paütidi i£>bcr5igt. Sedert het verschijnen van ons vorig nommer zijn de be raadslagingen in de Tweede Kamer met spoed voortgezet; en even langdurig als de discussien over de begrooting van Binnenlandsehe Zaken waren, even snel waren die over de andere Hoofdstukken. Het voorstel tot het houden eener parlementaire enquête over den toestand onzer Marine, is met 34 tegen 32, en dus met geringe meerderheid aangenomen. De aangevraagde som tot verhooging van het tractement van de Ingenieurs der Marine is verworpen. Aangaande de betonning heeft de heer Hugenholtz eene verhooging voorgesteld van ƒ80,000; in 't belang der menschelijkheid acht de voorsteller meer en beter kustlicht noodig, vooral aan de Eijerlandsche gronden, waar zooveel ongelukken plaats hebben; en nu heeft de opbrengst dei- vuur- ton- en havengelden ƒ80,000 meer opgebragt dan de kosten, hij wil die thans besteden, lol nut der zeevaart.— De heer v. Franck ondersteunt het amendement, daar de reg. zelf de noodzakelijkheid van de vestiging van eenen vuurtoren op de Eijerlandsche gronden heeft erkend. Ook de heer Cool spreekt er voor. De Minister is er niet tegen; de plannen zijn reeds gereed, maar het eindcijfer, heeft van het voorstellen er van, doen afzien. De Minister wenscht ook verdere verbetering in de kust lichten aan te brengen. De heeren Elont en Meeussen zijn tegen verhooging bij amendement. De heer v. Hoëvell meent echter dat de menschelijkheid hier de weg aangeeft en hare regten moet doen gelden. Dc Jieer van Nispen is tegen 't amendementook de heer v. Lijnden, die zegt dat men niet op 't gemoed moet wérken. De heer de Brauw. zegt, dat als de zaak argent was, de regering het voorstel wel zou gedaan hebben. De heer Hugenholtz zegt, dat als het amendement wordt afgestemd, men enkele duizende guldens wil behouden ten koste van menschenlevens. De heer Poortman meent ook dat de noodzakelijkheid van 't werk is bewezen. De heer v. Ileukelom spreekt voor deze nood wendige uitgaaf. Het amendement wordt echter met 42 tegen 26 stemmen verworpen. Het Hoofdstuk is daarop met 5 0 tegen 18 st. aangenomen. Even eens is de begrooting van 't Departement van Finantien met 33 tegen 31 en die van het Xc Hoofd stuk (Oorlog) met 38 tegen 29 stemmen aangenomen. Thans houdt dc Kamer zich bezig met het Departement van Koloniën. Het geschil tusschen Engeland en Amerika houdt nog steeds de aandacht der diplomatie bezigen men -vreest al gemeen dat een oorlog onvermijdelijk zal wezen. De rede door den president Lincoln te Washington gehouden, ademde geen' verzoenenden geest, en waarschijnlijk zal hij de door Engeland verlangde genoegdoening weigeren, waardoor dat Rijk, voor de eer der vlag, genoodzaakt zal worden der Unie den oorlog te verklaren. De dood van den prins gemaal heeffc in Europa een' grooten indruk te weeg gebragt en algemeen wordt dit over lijden door de binnen- eu buitenlandschc dagbladen be treurd. Het Fransche blad "la Pressé'' meent dat dit sterfgeval, in de omstandigheden waarin Engeland verkeert, van invloed wezen zal, op.de door dat Kijk, in de .toe komst te volgen staatknnde. Men betwijfelt algemeen of de koningin van Engeland, er toe besluiten zal de kroon alleen te blijven dragen. De prins van Wallis heeft den 9en November zijn twintigste jaar bereikt, terwijl hij volgens de Eugelsche wetten, reeds op zijn achttiende jaar geregtigd was de Kegering te aan vaarden. Uit Italië zijn weinig belangrijke tijdingen ontvangen. "Volgens loopende geruchten zou Garibaldi aan het hoofd van het militair of' burgerlijk gezag in de Napelsche provinciën gesteld worden, en de Fransche regering thans bepaaldelijk de verwijdering van Frans II uit Home vorderen. De markies de Lavalette moet daarover een onderhoud van twee uren met den ex-koning gehad hebben. Berigten uit Venezuela melden dat te Laguayra een Hol- landsch escader van 11 schepen is verschenen, om der Be gering van dien Staat voldoening te vragen, voor eene schending der Hollandsche vlag aangedaan. 1T IBÜ"'ïr S T IJ Dl 1T 3- B IT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord20 December 1861. Zondag a.s. des avonds ten 6 uur zal de inwijding van het Orgel in de Nieuwe Kerk plaats hebben, bij welke gelegenheid de predikbeurt zal worden vervuld door Ds. L. V. Ledeboer Az. En des Maandags daar aan volgende des avonds ten 7-J- urezal een Orgel-Concert gegeven wor den, ten voordeele der Armen en het Orgel, tegen de entree van 50 Cent. De lading houtwaren, geborgen uit het, op de haaks gestrande barkschip Alcyon, heeft in publieke veiling opge bragt ƒ16.613.— Wat den stand der ooglijders bij de Marine alhier aangaat, deze is, over het algemeen genomen, stationair. Wat het toezigt en de behandeling aangaat, wij vernemen dat die zeer naauwlettend en zorgvuldig is. Men kan dus wel met eenigen grond vertrouwendat de ziekte spoedig eene gunstige wending zal nemen. Onder de burgerij heb ben zich, wel is waar, eenige lijders voorgedaandoch de graad der ziekte en het getal lijders is niet van dien aard dat men zich daarover groote zorg behoeft te maken. Zondag a. s. des avonds ten 7 J- urezal de Militaire VereenigingnKunst en Vaderlandsliefde'weder eene Voorstelling geven, in de kazerne van het fort Erfprins; de stukken die gegeven zullen worden zijneene tweede voorstellingop verzoekvanHet Bankbiljet van Duizend Guldengevolgd door Vier Schildwachten op Hénen Post. Men schrijft ons van Terschelling, dato 16 dezer: Gisteren namiddag tusschen 4 eu 5 ure is alhier .gestrand het Zweedsche schoonerschip II e d w i g, kapt. P. Olsen met garst van Bendis naar Amsterdam gedestineerdalleen de stuurman en een matroos zijn gered, terwijl de kapitein en drie matrozen bij de stranding zijn verdronken. Het schip is totaal verbrijzeldzoodat schip en lading verloren zijn. - Door Gedeputeerde Staten van Noordholland is het besluit van den raad van Haarlem van 4 dezer vernietigd en de toelating van Jhr. M. Salvador, als lid dezer verga dering bevolen. Door de Nederl. Handelmaatschappij zijn de volgende schepen bevracht: Voor Amsterdam: Maria Catharina,Y?rpi. H. C. de Bos; Johanna, kapt. A. J. Ouwehand; Sliedrecht, kapt. Y. Feenstra. Voor SchiedamOranje Nassaukapt. G. Strang van Hees. Men schrijft uit Meppeldd. 16 Dec. Een gewis zeldzaam voorval heeft in deze nabijheid plaats gevondeneen bruidspaar, vooruemens een huwelijk aan te gaanbegaf zich naar het gemeentehuis, alwaar de heer bur gemeester (teveus ambtenaar van den burgerlijken stand) en de getuigeu naar belmoren reeds aanwezig waren. Toen de burgemeester als naar gewoonte het huwelijksformulier aan de jongelui wilde voorlezen, geeft de bruidegom te kennen vooraf nog iets aan zijn aanstaanden schoonvader te willen vragen; nadat hem dit was toegestaan, verlangt hij van dezen te wetenof hij met zijue aanstaande dezen winter bij hem konde blijven inwonen. De aanstaande schoonpapa scheen niet veel lust te hebben dit voorstel aan te nemenalthans hij wilde het niet beloven. Dit antwoord beviel den jongen man zoo weinig, dat hij kortweg besloot van het huwelijk af te zienen bruidegom en bruid verlieten het gemeente huis zoo als zij er gekomen waren. In een bosch nabij Cincinnati, is het lijk van een jong meisje gevonden, op vreesselijke wijze vermoord. Daar zij nog in het bezit was van een prachtig gouden horologie met ketting, eene beurs met 30 dollars en een diamanten ring van zeer groote waarde, kon men de aanleiding tot deze misdaad niet in diefstal zoeken. Na vele nasporingen is het gebleken dat dc vader en de broeder der vcrslageue

Nieuwe Courant van Den Helder | 1861 | | pagina 2