Den lieer de Lange, die als kapt. der Schutterij te Alkmaar bij zijn 20jarige dienst het gouden distinktief van 't korps onderoff. bekwam, werd Zondag voor het bataljon, bij gelegenheid van zijn 25jarig dienstjubilé, door den ma joor van wege Z. M. eene zilveren inedailje uitgereiktter wijl het kader onderoll'. hem tevens eene sierlijke eeresabel, en het korps officieren hem een zilver vergulden bokaal aanbood. Het Nederlandsch zendeling-genootschap heeft in 1861 aan giften en legaten ontvangen de som van ƒ38,795.451. Men berekent, dat het verlies, jaarlijks door het af slijten en dragen van het gouddoor de geheele wereld aan het maatschappelijk kapitaal geledenniet minder dan ƒ5,760.000 bedraagt. In de Langestraat (N.-Brabaud) klaagt men weder over het ontvangen van brandbrieven; te Woudrichem is zekere v. lersel in hechtenis genomen, die bij zijn' broeder een' brandbrief had gelegd. Uit Vreeswijk schrijft men van 1 Januarij Gister middag is de schipbrug in de haven opgeborgen, en heeft de overtogt voor passagiers en rijtuigen sinds dien, geregeld plaats met zeilpont en booten. Voor de groote schutsluis zijn de schotbalken reeds ingelaten. De rivier gaat voor -J- met drijfijs. Onze rivieren zijn alle met drijfijs; ook de Maas bij Maastricht is sedert eenige dagen vol drijfijs. liet ijs in het Luiker kanaal begint zich te zettenwaardoor de scheep vaart met Luik is gestremd. Te Koblenz dreef den 31 Dec. veel sterk drijfijs. Van de Loreley opwaarts tot boven Kammereck heeft zich aan beide oevers het ijs gezet. Op den avond van den 30 had zich het Hijnijs tot Beilueck vastgezet. In den Haagscheu gemeenteraad is de behandeling van het plan tot aanleg van eene zeehaven te Scheveuingen voortgezet. De burgemeester heeft het plan nader uiteen gezet en daarbij nogmaals te kenuen gegeven, dat do haven niet voor Oost-Indievaardersmaar alleen voor aanleg van stoombooten en als vlugthavcn voor de visschersvloot be stemd was. De Bresl. Ztg. vermeent, dat een deel der bemanning van de Amazone te Gibraltar geland is. Het schip zou door een Oost-Indië-vaarder overzeild zijn. Zaturdag avond werd te Brussel voor 't eerst opge voerd een tooneelstuk get. Brussel Onderstboven. Dit stuk behelsde een overzigt van het jaar 1861. Het is met veel geest en zelfs stout geschreven. Zulk eene politieke satire is nog nooit op 't tooneel gebragt. Men ziet er in voor gesteld den burgemeester van Brussel, leden der regterlijke magt, afgevaardigden, euz., en de acteurs, met deze be- lagchelijke rollen belast, geven de gelaatstrekken, de ge woonten, het stemgeluid hunner modellen met eenc wonder baarlijke getrouwheid weder. Het stuk, dat zeer veel bijval heeft gehad, eindigt met eene apotheose, gewijd aan de Ncderlandseh-Belgische verbroedering. Men houdt een dagbladschrijver en een jong lid der kamer voor de ver vaardigers. Te Madrid is dezer dagen 's avonds ten 9 ure, in een huis tusschcn het postkautoor en het ministerie van binnenlandsche zaken, een 15 jarig beeldschoon meisje, dat een oogenblik alleen te huis was, op wreedaardige wijze vermoord. De moordenaars hebben daarop alles mede ge nomen wat zij dragen konden, en, voor zij zich wegpakten het huis in brand gestoken. Men meldt uit Brussel: Hier ter stede is een huwelijk onder zonderlinge omstan digheden gesloten. De bruidegom, de heer Dubois, en de bruid, mejufvrouw Petitjeau, zijn namelijk beiden blind en beoefenen hetzelfde vak, de toonkunst. Onder de getuigen bevond zich nog een derde blinde, namelijk de heer lto- deubach, lid van de kamers der vertegenwoordigers. Jl. Zaturdag heeft te Parijs ecu verschrikkelijk drama plaats gehad. Zekere X, korist aan de opéra en vader van een talrijk gezinbewoonde met zijn gezin een huis in de rue de la Pidélité, alwaar hij tevens de betrekking van portier vervulde. Des namiddags te huis komende vond hij in zijn portierskamertje zijne beide gehuwde dochters en zijn schoonzoon. Zonder een woord te spreken, haalde hij een lang scherpsnijdend mes te voorschijn en als een razende viel hij op zijne dochters aan, die beiden in een oogenblik doodelijk getroffen, voor zijne voeten nedervielen. De echt genoot van een dezer ongelukkige vrouwen wilde haar ver dedigen, doch werd insgelijks zoodanig getroffen, dat hij nog denzelfden avond aan zijne wonden overleed. Een brie venbesteller, die juist op dat oogenblik binnentrad werd insgelijks door den woedenden moordenaar aangevallendoch ontving slechts eene ligte wonde. Na het bedrijven dezer gruwelen snelde hij naar boven en verbrijzelde met een revolver zich de hersenen. Men vermoedt dat de ongelukkige iu eene vlaag van waanzin verkeerde. In de Pransehe gemeente Grand Bozoy heeft een 82jarige grijsaard zijne echtgenoote met een knuppel dood geslagen. Correspondentie. Aan Q. Q. wordt berigt dat zijn stuk is ter zijde gelegd. "Wel staat ons blad open, om personen te beoordeelen maar alleen in hunne opeubare bedieningenwij treden niet in het privaat-leven. Ter kennisse van Z. wordt gebragt, dat zijn stuk aan gaande de benoeming van plaatselijke commiezen, eene be paalde besehuldiging inhoudt, die naar ons inzien niet te bewijzen is; door de plaatsing van het stuk stelt Z. zich aan vervolging bloot, wij geven hem dit vooraf in bedenking. Het stuk geteekend //een onpartijdig burger" kan inoei- jelijk geplaatst wordenhoewel er veel waars iu zijne be weringen is; de Bed. meent dat het kwaad in dergelijke zaken niet wordt weggenomen of verminderd door eene on- noodige publiciteitwelke alleen kan strekken tot misnoegen. 3jn0e5onfccn <§tiiMïcn. Mijnheer de Redacteur In liet laatste nummer uwer Courant las ik dat de Gedeputeerde Staten der Provincie Noordhollandhunne goedkeuring hebbeu geweigerd aan de tractemeuts-vcrhooging der beide Wethouders. Ik moet bekennen dat ik die afkeuring onbillijk vindwant die hcercu waren bijna zedelijk gedwongen dat bewijs van gratie van onzen gemeenteraad aantcnemen. Een der Wet houders een man grijs van haren en rijp van ondervinding begreep zelf, dat de voorwaarde die de Baad aan die verhooging verbond eene misken- kenning was hij wilde niet gebonden zijn eenige kecren 's weeks te zamen te komen maar slechts zoo vele malen als liet belang der gemeente het vorderde, hij beschouwde zijne betrekking als eene eervolle, niet als eene melkkoe. Jammer dat die geachte Wethouder niet ééue schrede verder gegaan is en bepaaldelijk bedankte. Veel kieschcr was de andere Wethouder. Hij sprak nietmaar zweeg. Eerst toen de Raad Hem de verhooging van ƒ.200 had opgedrongen, die hij aannam kon hij later zijne magtige en gewigtige stem verhefl'en tegen de opvoering van tractementen die hij voor arme lieden afkeurde en be streed ook in eene provinciale vergadering had dat lid zicli doen hooren toen de belangen der provinciale ambteuaren er iu betrokken wareu altijd, altijd ijverde hij tegen de verhooging van tractementen, tegen de ver meerdering der bcgrooting voor anderen. Maar de Gedeputeerde Staten begrepen de kieschhcid en de zelfopoffering van dien edelen man, die zich liever 200 liet welgevallen tegen zijne overtuiging dan zijne medeleden het verdriet en de vernedering aan te doen het blijk hunner goedkeuring te weigeren dat uit de gemeente kas zou betaald worden. Gedeputeerde Staten begrepen dat hier eene „werkelijke opoffering van beginselen" moest plaats hebben en zij namen het initiatief onTdeii\ man niet op die harde proef te stellendoor die verhooging niet toe te staan. Iluldc brengen wij dus aan diegenen die het besluit namen dien edelen man van zijne „verzaking van opinien" terug te houdenen hem die ƒ200 te ontnemen, die toch altijd te zwaar op zijn hart zouden hebben »- gebrand. Hulde ook voor den man, die commissaris of gemagtigde. eernm waterleiding alles deed om den armen en minderen mau te bcvdÓ.rdcelTnW en op alle mogelijke wijzen eene prijsverhoogiug van 't water tcgeifgSB hulde, in één woord, voor den edelen mandie met ter zijde stclli^| alle eigenbelang, alleen de gemeente belangen op het oog heeft - en streven slechts op haar voordeel uitloopt. aH Nog meerdere punten zou ik u kunnen aanwijzen M. de R. die deT^H langloosheid en onpartijdigheid van dien heer bewijzen; ik zou u kulh^H tooucn hoe die heer alles vermijdt wat tot nadeel der gemeente kunnen uitloopcn eu hoe hij dan liever zwijgtdan zich mot de^^H in te laten. Wie bemoeit zich ook met zakeu die hem niet waarvan hij geen voordeel heeft? Veel verstaudiger is het, zich mef tot goed vriend te houden, en zoo doende langzamerhand tractcn/ hooging te erlangen die door hoogere magt geannuleerd wH zich vijanden te maken door partij te kiezen in eene zaak persoonlijk voordcel aanbrengt. Uw^H

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2