noinen, even als de erediet-wet voor Binncnlandsche zaken. Omtrent de quacstie tusschen Amerika en Engeland zijn gcene belangrijke tijdingen ontvangen, liocxvel de hoop op eene vredelievende oplossing derzclve grootcr is dan in de vorige week. De Engelsche gezant had zijn ultimatium nog niet officiéél medegedeeld doch slechts officieus van deszclfs inhoud aan 't Kabinet van Washington kennis gegeven. De Fransche Presse echter bevat andere berigten en meldt: dat de Regering last zoude hebben gegeven de HH. Mason en Slidell als oproerlingen te vervolgen en dat de Engel sche gezant zijne paspoorten zoude erlangen. Welke van beide leziugen de ware i3kan niet met zekerheid gezegd worden, doch het is niet waarschijnlijk dat het Kabinet te Washington zoo overhaast zou te werk gaan. Ook de redevoeringen tijdens dé receptie van 't corps diplomatique op de Tuilerien uitgesproken zijn dit jaar van belang ontbloot. De woorden door den keizer gesproken waren over het algemeen vredelievend, ook tegenover de Geestelijkheid; men was bezorgd dat, de houding der hooge geestelijken tegen den keizer in aanmerking nemende, deze daarover zijn misnoegen zou te kennen geven. Uit Lissabon meldt men dat de onlusten aldaar, ernstiger geweest zijn dan men uit de telegraphische dépêches kou opmaken; nog altijd beschuldigt het volk sommige perso nen van vergiftiging. Er is bij de Cortes eene wet inge diend houdende dat de princessen bevoegd zijn tot de troonopvolging. Fernando wordt benoemd tot regent bij het overlijden des konings, wiens gezondheid veel te wen- schen moet overlaten. In Polen zijn de onlusten met geweld van wapenen tij delijk onderdrukt. De grijze aartsbisschop van Warschau, die tot verbanning naar Siberië veroordeeld was, heeft van den keizer gedeeltelijk gratie verkregen. Ondertusschcn blijft de inwendige toestand van Rusland in een staat van spanning, welker gevolgen niet te voorzien zijnen waartoe voornamelijk de staatkundige uitgewekenendoor hunne ge schriften aanleiding geven. Thans ook heeft het Russische gouvernement, aan het kabinet te Washington, als zijn ge voelen te kennen gegevendat het de gevangenneming der commissarissen der Zuidelijke staten afkeurde, en aan de»' Russischen gezant bevelen gezonden om het gouvernement aldaar aan te sporen, den vrede te bewaren. Uit Italië deelt men mede, dat Garibaldi het voorzitter schap heeft aanvaard van de vereeniging der Genueesche scherpschutters, hij heeft daarvan kennis gegeven met een brief, waarin hij zegt: Haast u, uwe wapeuen gereed te maken, want het oogenblik nadert, waarop gij weder be wijzen uwer dapperheid kuut geven. 1TIS TT ir S S IJ D 11T 3 E1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, 7 Januarij 1862. Op aanstaauden Donderdag den 9 Januarij, 's avonds ten zeven urezal in de Luthersche Kerk de cursus der historische voordragten worden voortgezet. Konradjn, de laatste der Ilohenstaufen zal do held zijn. Men zal den tieren knaapden kleinzoon van den grootsten vorst die ooit den keizerlijken diadeem droeg, in vreemde hoede een blik zien werpen op de glorie van zijn voorgeslacht, welks erfgenaam hij durft ziju. Te Rome zullen hem bloemen toegeworpen worden, zoo als Garibaldi ze zou ontvangen, indien hij er zoo als te Napcis verscheen. Maar op hot oorlogsveld zal hem onverhoeds de welverdiende lauwer van het hoofd worden weggetooverden Karei van Anjou zal zich verblijden, als hij het bloed diens jongelings op het schavot ziet vloeijen Heden morgen heeft men in een der woningen in de Stijger-steeg bij het repareren der vloer, daaronder een lijkje gevonden van een jong geboren kind. De Politie doet onderzoek. Zaturdag jl. is de stoom-korvet Prinses Ameliabuiten dienst gesteld en het état-major op non-activiteit. Den heer Seret te Sliedrechtis door het Departement van Oorlog de aanneming toegewezeu van het maken van een bomvrij gebouw in het fort Pr/prins alhier, voor ƒ107,009. Men verzoekt ons van Wieringen hel volgende te plaatsen Op de Zuidwal (Zuider Zee) is een drenkeling gevonden en naar dit eiland overgevoerdkennelijk een marinier, wiens goederen gemerkt waren Km. 2. p. g. 1035. Bij gemis van militair stationnement op ons eiland, is hij zonder militaire honneurs begraven gewordenmen heeft hem do klecderen uitgetrokken op het strand, in 't woud een gat gegraven, daarin wat stroo gelegd, en den ongeluk kige zonder plank of kist er ingestopt. God spare mili tairen voor dergelijke ongelukkenwaarop zoo een deftige begrafenis volgt. Kien verneemt dat Z. M. heeft goedgevonden den Minister van Kolouien te bevorderen tot commandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw. Een regerings-telogramgedagteekend Buitenzorg 30 November 1S61 luidt: n Niets bijzonders Sedert 1 Januarij wordt er voorzien, iu de dringende behoefte welke te Ilarlingen steeds bestoud, aan eene regt- streeksche postgcmeenschap met de "Vliereede en Terschelling, door het aanstellen eener postschuit, die dagelijks van Ilar lingen zal vertrekkeu en terugkeeren, als wind en tij het veroorloven. Er is binnen kort een zeer voortreffelijk en leerzaam werk iA Engeland verschenendoor Samuel Smilesgetiteld Lives of the engineers, waarin men de volgende hulde aan de Hollandsehe ingenieurs vindt gerigt //Ouzo (de Engelschen) eerste lessen in de mechanische en burgerlijke werktuigkunde, hebben wij hoofdzakelijk van Hollanders verkregen, die ons de eerste windmolens, water molens en pomprnachines bezorgden. Holland heeft ons daarenboven insgelijks de noodige werklieden gezonden voor de uitvoering van de eerste groote werken tot drooglegging. Het groote moeras van de Pens is drooggemaakt door Vcrmuijden met nog een anderen Hollander. Cauveij Island digt aan den mond van de Theemsis ingedijkt door Joas Croppeuburgh met zijne ploegen Hollandsehe werklieden. Toen er eene nieuwe haven te Yarmouth zoude worden aan gelegd, werd Joas Johnson, een Ilollandsch ingenieur, met het maken der bestekken en de uitvoeriug der werken be last en toen er eene groote doorbraak plaats had in de dijken langs de Witkam te Bostonwerd Mathias Hake uit Vlaanderen ontboden voor de herstelling, en hij bragt niet alleen de noodige werklieden, maar ook het vervaardigde ijzerwerk daarvoor mede. In de Volksvriendmaandblad van de Nederlaudsche- Vereeniging tot afschaffing van sterken drank, leest men: //De jenever rampen in Nederland, gedurende het jaar 186.1 door ons medegedeeld, geven Cl gevallen van gevangenneming en veroordecling; 8 van moord en manslag', 64 van ver wonding en mishandeling; 54 zelfmoorden. De Arnh. Cr. komt terng op de zaak van de uitbe taling van het non-activiteits-traktement aan den heer Ro- chussen; het blijkt, dat die uitbetaling heeft plaats gehad, niet alleen gedurende de terugreis, maar ook gedurende het verlengd verblijf van den gouv.-generaal in Indie, waar hij bleef tot den 26 Sept., ofschoon den 12 Mei het bestuur door hem was overgegeven. De Arnh. Ct. vraagt te regt: of het niet een grof misbruik is, dat aan eenen ambtenaar die uit zijne betrekking ontslagen is en deze reeds heeft overgedragenvóór zijn pensioen gerekend wordt in te gaan, landsgelden, onderden naam van non-activiteits-traktement worden uitbetaald. Dat zijn ook van die misbruiken, die door de reactionair-^ koloniale organen zullen worden vergoelijkt, maar die wij verwachtendat onder den tegenwoordigen minister met zoovele andere misbruiken en gunstbetoouing zullen wegvallen De Tijd (Noord-IIollandsche Courant) de houdiog van verschillende Ministers tegen over de Tweede Kamer be sprekende zegt onder andere het volgende: A "VVie heeft ooit stouter en meer uit de hoogte tot de l® Kamer het woord gevoerd dan de heer Thorbecke? Hetzij hij minister is of eenvoudig lid der Kamer was, hij spreekt altijd als de professor, die wel zoo goed is van aan zijn» onwetende toehoorders eenig onderrigt te willen schenkt Het is ongeloofelijk welken invloed dat heeft, omdaj

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2