het koud en strak doet, als een man, die zeker is van eene zaak, die geene weerspraak duldt. Dat imponeert. Waagt iemand uit de meuigte eenige bedenking; Thorbecke zal zich niet boos makenmaar den opponentals een kwaden jon gen overleveren aan den spot der menigte. Zoo werd Thorbecke, als minister, een koning in de Kamer, en een storm, over het land gejaagd, was noodig, om hem ten val te brengen. Van Hall daarentegen is dikwerf brutaal en soms grof; maar met eene onverstoorbare koelbloedig heid en onversaagdheid, die van blikken of bloozen niet weet. Hij overbluft daardoor de meerderheid, die hem in zijn spoor volgt, zelfs als zij plan scheen te hebben, om hem uit te werpen. De heer loutlon daarentegen spreekt van zich af, zeer beleefd, als men wil, maar op een onge meen stclligen toon, die door niets van zijn stuk wordt gebragt. Uit Californie verneemt men, dat de stad Sacramento door eene overstrooming getroffen is. Bij de afzending der depêchestond er vier voet water in dc straten. De schade werd reeds geschat op ƒ1,500,000. Ook andere steden in dien staat hadden van overstrooming te lijden. JI. Donderdag bragt een brievenbesteller in de nabij heid van Londenbij een slager een geldswaardigeu brief. Op het oogenblik dat de geadresseerde den brief wilde aannemen vloog een geleerde raaf die in den winkel zatop den brieven besteller los, ontrukte hem den brief, en vloog er meê heen. Na een tijd lang rondgevlogen te hebben, kwam hij op het dak vau zijn meester terug, alwaar hij begon den brief in stukjes te pikken. Men bereikte eindelijk het dier, en was nog zoo gelukkig van de bij elkaar geschraapte stukjes een wissel van 30 pond sterling bij elkander te plakken. Yoor de regtbank van correctionele politie te Sury stond dezer dagen iemand te regtaangeklaagd een ander voor dief te hebben uitgescholden. Ik heb den klager geen dief genoemd, zeide de beklaagde tegen den regter, maar dat houd ik vol, dat, indien de klager mij niet had geholpen mijn verloren beurste zoeken, ik ze zeker had gevonden. - Op het onder den Britschen scepter staande eiland Ceylon, heerscht nog altijd de Polyandrie of veelmauuerij dewijl daar veel meer mannen dan vrouwen bestaan. Iedere Sitigaleesche vrouw heeft daar drie tot zeven mannen; de zonen eener familie nemen, uit zuinigheid en om de ver brokkeling der bezittingen voor te komen, met hun allen maar eene vrouw. In Lissabon ziet het er somber uit. Ondanks de lijk schouwing en het scheikundig onderzoek van de ingewanden der lijken van de leden der Koninklijke familie blijft het volk geloovendat er vergiftiging heeft plaats gehad. Het verkeert daardoor in geweldige overspanning, te meer daar het vreest, dat weldra ook de tegenwoordige koning, die reeds drie koortsaanvallen heeft gehadzijne broeders in het graf zal volgen. Het volk is woedend op de miguelistcn en op een staatsman, die aan de Koninklijke familie ver bonden is. De Dombouw te Keulen, waarmede men sedert 17 jaren bezig is, maakt thans groote vorderingen. Weldra zal de kerk geheel voltooid ziju; de beide torens, zullen dan nog opgetrokken moeten worden. Bij het leggen van den eersten steen tot den nieuwen bouwbeloofde de bouw meester van den Dom, de Domkerk, behalve de torens, binnen een tijdsverloop van twintig jaren te. zullen voltooi- jen, en hij heeft zijn woord gehouden. Men is nu bezig, het ijzeren dak op de Kerk te leggen, en tevens den 150 voet hoogen middentoren daarop te plaatsen. De kosten voor die bedekking en de ornamentering van het dak en van den middentoren, voor de dakgoten en voor de water afleidingen, zullen 36,937 thlr. bedragen, welke men door bijzondere giften en collecten wil trachten te vinden. Yan 1S42 tot het einde van 1S59, zijn ten behoeve van dien reuzenbouw bijeengebragt 1,770,229 thlr. waarvan Le esteed zijn 1,767,48; hieronder moeten niet gerekend wor- i de prachtig geschilderde glazen welke door den Koning Bgijeren ten geschenke zijn gegeven. 'Men meldt dat volgens te Parijs gehoudene statistiek in 'loopen jaar 158 schepen met man en muis zijn - 'onder dat men daarvan eenige tijding ontving. waaronder zich bevonden IS Nederlandsche. Dit jaar is een der ongelukkigste geweest, gedurende de laatste veertig ja ren. Wat de aanzeilingen aangaat deze vermeerderen ieder jaar; men berekent dat 109 schepen in 1861 daardoor te gron de zijn gegaan. De uitkomst der schepen die verbrand zijn was even ongunstig. Eene nachtelijke Zitting van het Parlement. (ïra gment.) Het is een uur na middernacht. liet. beslissende oogenblik is daar. Palmerstonof liever Gladstonewil zijn budget redden en de papierbclas- tiug opgeheven zien. Disraeli en Derby en de lords vau dc behoudende partij zij willeu dat niethun verlangen isdat het raiuistcrie valle en zij zclven weder ministers worden. Aan beide zijden scholen de leden in vrees- selijke menigte bijeen. Nimmer heeft men het huis zoo vol gezien. Het land is in bewegingdc pers heeft de wapens opgevaten elke redactie zond hare boden en rapporteurs uittot zelfs op de tribune van het Lager huis. Reeds heeft de Times dolzinnig voor het behoud der papierbelasting gestreden en verklaarddat met het opheffen daarvan Engeland tc groude moet gaan. Dc fondsen op de beurs trillen en weten niet of zij dalen of rijzen moeten. Dc telegraaf-bureaux barsten bijna door de lading clectrieiteit, die zich weldra in bliksemsuellc depêches over gansch Europa ontlasten zal. Het huis is gevuld; de tribunes, de loges der gezanten, de damestribune alles is vol. Wij bevinden ons in eene ruimegothisch gebouwde zaal; ware zij niet, om den klank, door een dak van mat geslepen glas ontsierd ge koudt haar grootsch cn verheven noemen. Maar zonder dit glazen dak zou men elkander er niet kunnen verstaan schoon het ge bouw ook al opzettelijk cn met vele kosten voor vergaderingen zij ingerigt. Eikenhouten tafels zware iluwcelen gordijnen voor de ramen die eiken lichtstraal buitensluiten een magt van zuilwerk overal gothische versier sels met vierkante figuren in den St. Elisabeths-stijl opgelegdin liet midden de groote, deftige ministertafelwaarop dc „blaauwboeken," actes en alle aangenomene wettendoor den standerd van het lagerhuis gehei ligdzijn nedergelegden de presidents-stafdie onder tafel geworpen wordt, als bet huis uiteen gaat of verdaagd wordt, dat alles hebben we voor ons. Achter die groote tafel zitten in hunne outzagehclijke groote prui ken toga's en opgeblazen mouwen gehuldde vicc-presidcnten en de pre sident de „spreker" die altijd zwijgt en slechts zelden tot de orde roept. Onder al die pratende jonge en oudebehoudendeliberale en radicale hongerige en goed gespijsde dikwijls nog meer „beschrcidc" afgevaardigden van liet vereenigd koningrijkde noodige orde te houden is zeker geene geringe zaak. Eu toch daar zit hij een toonbeeld van koelbloedigheid en gemoedelijkheid waardigzwijgendkoel op alles voorbereidonbewege lijk vau ouder zijne zware pruik in het rond te staren. Welk een held Nacht op nachtzes of zeven maanden lang daar zoo te zitten en te hoo- renhoe die 658 menschen elkander verdringenom dikwijls weken lang te vergeefs een stroohalm te dorscheu of er een korrel uitvallen wildat is verheven Aan beide zijden van de tafel, staan voor dc leden eikenhouten banken geplaatstzij zijn met snijwerk versierd en van groen lederen kussens voor zien. Bovenaan zitten de ministers. Gindsche oude heer met toornig op gestreken grijs haar is lord Palmerston. Hij is juist opgestaau cn spreekt. Het hoofd der oppossitie de tweede op de eerste bank aan de andere zijde, heeft zoo even gesproken. Ongedekt zijn zijne krullende lokken over wier zwart zich reeds eene grijze tint begint tc verspreiden. Het is dc voorma lige minister van finantiende heer Disraeli. Somber, teruggetrokken maar trotsch op zoo vele overwinningen als hij behaalde, zit de welbespraakte sarcastische oosterling tusschen al die teutonennoormanneu en celten van het engelsche avoudland in. De tijd heeft zijn gelaat gegeeldzijn ligchaam is verdroogd. En ook zijne klecding is sober en eentoonig geworden, als men haar vergelijkt met de schitterende juweeleu en het bont gekleurd ge- w aadwaardoor hij eenseer hij zich aan de protcctionistcn en tories ver kocht, de wereld wist te verblinden. Ook hij droeg eens manchetten met kanten lubben en een fiuweelen broek. Nu is hij wijzer geworden11a eene halve eeuw. Slechts toen hij, voor eenige jaren de gouden en roode tabbaard van den kanselier der schatkist droegkwamen de vcelvcr- wige klcêren des saletjonkers weder eene wijle tc voorschijn. Benjamin Disraeli sprak lang en met sarcastisch leedgevoel. De wed dingschappen in dc clubs rezen ten gunste der derbyistcn. Nimmer belee- digendruw of bitter, behandelende hij den „edelen Viscount aan het hoofd der regering" met opvallende beleefdheid, noemde hem meer dan twintig maal zijn „edelen zeer gewaardeerden vriend," en dat zóó, als of hij hem meer dan zijn eigen leven lief had. In den loop zijner rede bleek evenwel duidelijk dat zijn edele, zeer gewaardeerde vriend ontelbare keeren gelogen en de zaken in een verkeerd licht geplaatst haden hij Benjamin zonder het tc willen uitspreken of iets onhoffelijks te willen zeggenzijn edelen zeer gewaardeerden vriend aan het hoofd der regering in stilte voor een verrader, humbughuichelaar, spitsboef en misschien wel!voor den moordenaar zijner grootmoeder hield. Dat bewees Benjamin Disraeli af gevaardigde voor 't graafschap Bucks ook nueven als zoo dikwijls tc voren. Als gewoonlijk begon hij, zwaarmoedig, neergedruktgedwongenverle gen en als naar woorden zoekende maar spoedig ook werd hij als gewoon lijk niet warm, maar scherp; hij schoot zijne giftige pijlen, pijlen van hoffclijkcn toorn met verwonderlijke en moordende juistheid. En de wed dingschappen ten gunste der derbyisteu klommen 11a zijne rede. Met zegevierend gelaat zette hij zich neder. Ziju edele vriend aan het hoofd der regering, schoon gehard eu, dooreen vijftigjarige loopbaan, met eene rhiuocerus huid omkleedrilde meer dan eens onder de schoten van den pnntigen oosterling. Toch kan men de werking der zenuwen op Palincrstons gelaat nooit zien. Ilij zit steeds met den hoed op 't hoofd en het licht valt van boven in de zaal. Slechts als hij zich tot spreken verheftkau men zijn verouderdzwaar gerimpeld gelaat gadeslaan. Stilhij is aau 't woord. Slot volgt.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 3